Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Munca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tygalfc

tygalfc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.05.2017
Buna ziua, as avea o intrebare..
Un prieten din Romania vrea sa vina intr-o ''scurta'' vizita de 2 luni in Germania.
In acest timp, el ar putea lucra cu contract Basis (450Euro pe luna)?
Nu vrea sa ramana aici, sta doar 2 luni si nu vrea sa stea degeaba, un banut nu prinde rau nimanui, zic eu.
Va multumesc.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pana-i face forme legale de angajare, au si trecut cele doua luni.

#3
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Daca la tine vizita "scurta" inseamna 2 luni imi dau seama cat este la tine o vizita "lunga"..cred ca-i cu mutare definitiva

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Poate, doar ca majoritaea firmelor nu angajeaza fara anmeldung (adresa de domiciliu pe teritoriul germaniei) si fara cont bancar, ca nu prea te plateste nimeni cash in Germania, poate doar la negru.

Edited by alexx1402, 16 May 2017 - 16:11.


#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Nicht :D

#6
tygalfc

tygalfc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.05.2017

View Postbogdan181180, on 16 mai 2017 - 16:06, said:

Daca la tine vizita "scurta" inseamna 2 luni imi dau seama cat este la tine o vizita "lunga"..cred ca-i cu mutare definitiva
De raspunsuri de genul n-aveam nevoie, dar merci oricum. :)

View Postalexx1402, on 16 mai 2017 - 16:10, said:

Poate, doar ca majoritaea firmelor nu angajeaza fara anmeldung (adresa de domiciliu pe teritoriul germaniei) si fara cont bancar, ca nu prea te plateste nimeni cash in Germania, poate doar la negru.
Am inteles, multumesc.

#7
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Da, se poate si este absolut legal. Prietenul tau, ca de altfel oricare alt cetatean roman, are din 2014 acest drept de munca -> Freizuegigkeitsgesetz, § 2 FreizuegG/EU.

Intre el si cineva (ma refer la un cetatean roman) care este domiciliat in Germania, exista o singura diferenta: cel care il angajeaza (egal daca este cineva privat sau o firma) trebuie sa-l anunte in Romania, nu in Germania. Cand angajezi pe cineva in Germania cu un Minijob, trebuie sa-l anunti la Sozialversicherungstraeger german. Daca persoana angajata nu este domiciliata in Germania, trebuie anuntat la Sozialversicherungstraegerul din Romania (habar nu am cum se numeste aceasta institutie in RO).

De altfel ptr un Minijob nu ai nevoie de cont bancar. Bani cash plus o chitanta pe care o gasesti la orice papetarie germana sunt de ajuns. Acea chitanta este recunoscuta de Finanzamt.

Totul este sa gasesti pe cineva care are nevoie de un ajutor numai 2 luni. Ca-l anunta in Ro sau D, tot dracul ala este. Daca este o persona privata care il angajaza, are de platit ptr un salariu de 450 euro in total vreo 520 euro. Ptr o firma sunt cateva zeci de euro mai mult. Aceste Abgaben sunt procentuale la cat exact s-a platit, cu un Minijob poti castiga max 450 euro, dar si mult mai putin. Desigur trebuie un roman, eventual tu sau el, sa faceti rost de toate datele, unde exact in Ro trebuie trimis Anmeldung-ul.

Atentie sa nu cumva sa aiba pe urma probleme cu fiscul roman ca are venituri de afara. Minijoburi  pana in 450 euro sunt in D scutite de impozite si altele, in Ro nu stiu, la legi si proceduri in Romania nu ma pricep.

#8
monstru

monstru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.09.2003
Salutari tuturor,
Am primit o oferta pentru o poziție în Germania, care însă are salariul împărțit în 2parti.
Ma poate ajuta cineva cu o explicație detaliata legată de ceea ce înseamnă și care este impactul?

a  ) Standard wage tariff group G5/4: x,xxx.00 EUR gross
B  ) Non-tariff allowance: x,xxx.00 EUR gross
_________________________________________________________________
Monthly gross salary (167 hours per month) x. X00.00 EUR gross

Mulțumesc anticipat (am cerut explicații și de la cei de unde am primit oferta)

Edited by monstru, 22 May 2017 - 13:55.


#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cu intarziere: inseamna ca sunt obligati sa participe la un tarif si sunt dispusi sa plateasca peste acel tarif. tariful e negociat cu sindicatul iar ce-i peste tarif e negociat cu angajatorul direct. salarul lunar e a+b. daca sindicatul negociaza o majorare tarifara cu sa zicem 2.37%, majorarea se aplica pe bucata de tarif doar (adica a). la ore suplimentare etc, se poate ca baza de calul sa fie doar salarul de tarif. aici trebuie vazut ce scrie in contract.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate