Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu vreau chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
dar trebuie sa cumpar una.
Ca l-a apucat pe fiumeu dorinta de zdranganeala si mai bine risc acum 200 lei decat sa-mi reproseze peste ani ca i-ám ratat cariera de muzician.
Pe aici prin oras exista cred, numai fly music.
Asa ceva e o.k.? http://www.fly-music...n-cg200-bk.html
Io's paralel, cred ca el si mai si...

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vrei chitara dar vrei chitara ! M-ai lamurit maxim ...

#3
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Tu citesti tot sau doar sari ca musca-n c@cat?

Edited by Minimalistul, 16 May 2017 - 14:52.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postslai, on 16 mai 2017 - 14:43, said:

Ca l-a apucat pe fiumeu dorinta de zdranganeala si mai bine risc acum 200 lei decat sa-mi reproseze peste ani ca i-ám ratat cariera de muzician.
Pe aici prin oras exista cred, numai fly music.
Dar unde stai? In Baicoi? Si fiul tau cati ani are? Si ce melodii vrea sa cante?

Alea cu corzi de nailon sunt mai usor de cantat, nu te dor asa tare dejtele, dar nu merge sa canti Led Zeppelin.

P.S. Gata am vazut, stai in Suceava.
Cel mai bine si mai bine e sa mergi la magazin si sa incerce el chitara. Sa zdranganeasca acolo pana nu mai poate. Si daca ii place sa i-o cumperi.
Si in aparat de acordat chitara. Asta daca nu ai aplicatie pe android, desi daca microfonul nu-i bun e cam aiurea.
+  pene de chitara

Si de preferat o husa sa nu stea chitara la umezeala sa se incovoaie griful.

Total: 500 lei :lol:

Edited by Bursul, 16 May 2017 - 14:58.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Te las pe tine in c@c@t .
pai care e rostul titlului daca in continut spune ca de fapt trebuie sa ia chitara ??

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
n-ar fi mai bine sa ceri o recomandare de la un profesor de chitara ? ce varsta are fiul tau ? vrea sa invete singur sa cante sau va merge la un profesor, sa ia lectii de chitara ?
a, cum stai cu vecinii (daca locuiesti la bloc) ? sa nu-ti bata vreunul obrazul ca-l deranjeaza fiul tau atunci cand exerseaza...

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
are 16 ani. un prieten bun al lui, are chitara, ies mai mult in oras sau in natura, ala canta la chitara, lui fiu'meu i s-a pus pata. atat ca ala are chitara scumpa, adusa de prin germania.
cum nu ma dau banii afara din casa, io caut una ieftina. pentru ca il stiu, stiu si ca exista o mare posibilitate sa apar peste 3 luni cu chitara pe olx... din ce am vazut pe net, chitarile astea benton par a fi cat de cat ok in gama chitarilor ieftine.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostBaxon, on 16 mai 2017 - 14:53, said:

pai care e rostul titlului daca in continut spune ca de fapt trebuie sa ia chitara ??
E ca și la reclama negativă: stimulează boii s-o privească. ;)

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postursamajor, on 16 mai 2017 - 15:07, said:

E ca și la reclama negativă: stimulează boii s-o privească. Posted Image
Daca asa te simti , imi pare rau pt tine !

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Chitara ii ok, da' cum zicea si Bursul, ai nevoie si de o husa + corzi de schimb + pene. Acordoru' nu-i musai, aplicatii gasesti destule. Aia-i clasica, deci corzi de nailon. Acustica (electroacustica) ii cu corzi metalice.

Daca se apuca de sportu' asta, ai pus-o! Posted Image Mai are un pas pana la electrica + pedale + amp. Alta distractie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   114.74K   26 downloads


#11
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Nu risti nimic, lasa baiatu' sa-nvete nu-i strica, ba din contra.
Gasesti o acustica de la Hora Reghin si-ti mai raman si bani de o pereche de dopuri pt. tine

eu ma rog de al meu sa puna mana pe zongora si nu vrea !

#12
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Nu-i mai bine sa vorbesti cu baiatu intre 4 ochi si sa-i spui ceva de genu'... "daca ma pui sa cheltui aiurea cu zdranga-zdranga ta.... te bat de te rup". Acum vezi si tu, daca atunci cand canta la chitara iti bat vecinii in teava sau la geam..atunci sigur si-a gresit cariera de muzician

#13
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

View Postslai, on 16 mai 2017 - 14:43, said:

dar trebuie sa cumpar una.
Ca l-a apucat pe fiumeu dorinta de zdranganeala si mai bine risc acum 200 lei decat sa-mi reproseze peste ani ca i-ám ratat cariera de muzician.
Pe aici prin oras exista cred, numai fly music.
Asa ceva e o.k.? http://www.fly-music...n-cg200-bk.html
Io's paralel, cred ca el si mai si...

View Postslai, on 16 mai 2017 - 15:05, said:

are 16 ani. un prieten bun al lui, are chitara, ies mai mult in oras sau in natura, ala canta la chitara, lui fiu'meu i s-a pus pata. atat ca ala are chitara scumpa, adusa de prin germania.
cum nu ma dau banii afara din casa, io caut una ieftina. pentru ca il stiu, stiu si ca exista o mare posibilitate sa apar peste 3 luni cu chitara pe olx... din ce am vazut pe net, chitarile astea benton par a fi cat de cat ok in gama chitarilor ieftine.

Le-am luat si eu la ai mei (fata si baiat) acum cativa ani o chitara acustica (are corzi de otel) cu gandul ca poate le mai pun o doza electrica si le iau si amplificator. Le-am strans de pe net manuale garla, doar sa invete ceva. Au zanganit un pic pe ea si atat. Acum zace in husa iar penele si acordeorul electronic nici nu stiu pe unde sunt. Un prieten care a facut muzica mi-a zis ca era mai bine sa le iau din prima o electrica si amplificator, ca la aia se canta mai usor. Acum nu mai am curaj nici sa arunc banii pe o doza si un amplificator. Eu zic ca sa incerce mai intai pe chitara prietenului si daca ramane hotarat, ia-i o electrica cu preamplif (amplificator, receiver oi avea tu prin casa).

Edited by Cousteau, 16 May 2017 - 15:38.


#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbogdan181180, on 16 mai 2017 - 15:33, said:

Acum vezi si tu, daca atunci cand canta la chitara iti bat vecinii in teava sau la geam..atunci sigur si-a gresit cariera de muzician

Nu-i un instrument chiar usor de invatat, deci oricum o sa bata in calorifer.
Oricum, daca mai are un prieten (ala cu chitara scumpa) cu care sa exerseze ii excelent.

View PostCousteau, on 16 mai 2017 - 15:35, said:

Un prieten care a facut muzica mi-a zis ca era mai bine sa le iau din prima o electrica si amplificator, ca la aia se canta mai usor.

Nu neaparat mai usor, mai degraba ... diferit.

#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Corect ar fi sa inceapa pe clasica, aici iti formezi "mana" ca sa ma exprim asa, fara pene, fara doze si alte prostii, dupa aceea  treci pe acustica si electrica.

Daca vrea sa-nvete acordurile de baza si sa cante dupa tabulaturi si tutoriale de pe  net, poate sa inceapa direct pe acustica.

Cand eram ca el m-am inscris la curs de chitara electrica si profesorul mi-a pus in brate chitara clasica si am ramas surprins evident, dupa care  mi-a zis ca daca invat pe clasica o sa ma descurc cu usurinta si pe restul, invers ba.

Acum depinde si de el, ce gen de muzica vrea sa cante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JL4w3ixUDdw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Maverick27, 16 May 2017 - 16:13.


#16
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ceva simplu !!! :D [ http://www.funnycoolstuff.com/images/funny-guitar-06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.funnycoolstuff.com/images/funny-guitar-06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.funnycool...y-guitar-06.jpg

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Stiluri diferite, tehnici diferite, scule diferite skill-uri diferite. Una nu-i mai usoara ca cealalta, ii diferita. Pentru mine, care-s obisnuit cu electrica, lipsa penei este enervanta, nu ma descurc cu degetele pe clasica. In plus, usoarele derapaje sunt acoperite de sunetul mai distorsionat, sau foarte distorsionat (drop C + Seymour Duncan SH6 (sau EMG81) + Triple Wreck/alta pedala + amp = Satan is here!)

#18
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View Postslai, on 16 mai 2017 - 14:43, said:

dar trebuie sa cumpar una.
Ca l-a apucat pe fiumeu dorinta de zdranganeala si mai bine risc acum 200 lei decat sa-mi reproseze peste ani ca i-ám ratat cariera de muzician.
Pe aici prin oras exista cred, numai fly music.
Asa ceva e o.k.? http://www.fly-music...n-cg200-bk.html
Io's paralel, cred ca el si mai si...

Aceasta e puțin mai ieftină față de cea pe care ai menționat-o tu. Dacă vrea să învețe eu am făcut-o acum ceva timp câteva arhive cu acorduri, ciupituri și tabulaturi pe care le-am luat și eu la rândul meu de pe internet. Din sfaturile pe care le-am primit și eu îți spun și ție că e mai bine să învețe singur decât să dai banii unui profesor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate