Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce noutăți aduce legea RCA. A fost votată de Parlament

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Ce noutăți aduce legea RCA. A fost votată de Parlament

Principala noutate este introducerea tarifului de referință: se calculează statistic. Este o medie a prețului pe un anumit segment de risc pe ultimii cinci ani.
Piesele auto contrafăcute sunt considerate infracțiune și responsabilii de la service-uri pot fi pedepsiți cu închisoarea până la 7 ani. 35% din piesele folosite de industria auto din România este afectată de contrafaceri.
Asigurătorii spun că legea este nejustă pentru că s-au plafonat cheltuielile lor de administrare la 25% dar sunt lăsate breșe unde service-urile pot solicita mai mulți bani: evaluarea daunei nu se mai face doar prin sisteme specializate.
Plafonarea costurilor de administrare la 25% va aduce un blocaj pentru firmele de asigurări și în cazul unor noi falimente, firmele rămase vor suporta plata daunelor către Fondul de garantare din costurile de administrare. Scumpirea polițelor nu se va mai putea face independent de cheltuielile pe care aceste companii le au.
Decontarea directă este altă modificare importantă: companiile au cerut ca aceasta să fie facultativă atât pentru asigurători căt și pentru clienți, însă parlamentarii au spus că ea trebuie să fie obligatorie pentru firmele de asigurări și doar clienții să poată alege. Această decontare directă va face obiectul unei prime suplimentare. În plus, procedura de despăgubire se poate prelungi pentru că firmele trebuie să schimbe documente între ele.
Brokerii: după ce au fost plafonate tarifele, acum sunt plafonate costurile. Este posibilă deschiderea unei proceduri de infrigement deoarece din 30.000 de brokeri jumătate ar putea dispărea de pe piață. Acum comisionul pentru brokeri este de 10%, iar dacă se plafonează costurile de administrare, comisionul ajunge la 4-5%.
Service- urile nu sunt multumite că termenul de plată al despăgubirii a crescut de la 10 zile la 40 de zile. Legea va intra în vigoare după 30 de zile de când este promulgată de președintele Klaus Iohannis.

http://www.digi24.ro...arlament-725336

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La ce se refera decontarea directa? Iti loveste cineva masina=>o poti repara pe polita firmei la care platesti tu RCA?

Edit, da se pare ca asta inseamna:

Quote

Autoritatea de Supraveghere Financiară a propus, într-un proiect de lege trimis Parlamentului, ca plata daunelor suferite de șoferii din România să fie achitată de propriul asigurător RCA. Este vorba despre așa-numitul sistem de decontare directă. Practic, șoferul păgubit utilizează propria poliță RCA ca o poliță CASCO și își repară mașina. Ulterior, asigurătorul șoferului păgubit va fi compensat de către asigurătorul șoferului vinovat. Marii asigurători din România, reuniți sub titulatura Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare (UNSAR), au respins din start acest sistem, arătând, în principal, că el a fost un eșec în toate țările unde a mai funcționat și că va conduce la scumpirea RCA și chiar la ieșirea de pe piață a unor asigurători.
Cât de mult va ajuta decontarea directă la RCA

Edited by gumball3000, 16 May 2017 - 14:54.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgumball3000, on 16 mai 2017 - 14:45, said:

o poti repara la firma la care platesti tu RCA?

"RCA-urile" au inceput sa ofere si "servicii de service"?

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
N-am inteles nimic!

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
da.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgumball3000, on 16 mai 2017 - 14:45, said:

La ce se refera decontarea directa? Iti loveste cineva masina=>o poti repara pe polita firmei la care platesti tu RCA?

Edit, da se pare ca asta inseamna:

Dacă-i așa ar fi bună în cazul in care te îndoaie careva cu RCA la o firmă fantomă sau cu asigurarea din Bulgaria...

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ceva legat tot de...

"Un amendament adoptat marti de trei comisii din Camera Deputatilor la legea care va reglementa asigurarile auto obligatorii RCA va permite proprietarilor de masini sa fie despagubiti indiferent de service-ul in care isi vor repara masina, a declarat marti presedintele Asociatiei Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI), Cristian Muntean, ciat de News.ro."

sursa

#8
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View Postradunic, on 16 mai 2017 - 15:03, said:


Dacă-i așa ar fi bună în cazul in care te îndoaie careva cu RCA la o firmă fantomă sau cu asigurarea din Bulgaria...

Din ce-am citit eu cum se aplica pe la altii, functioneaza sistemul numai daca si adversarul are RCA valabil in tara. Asa ca...nu prea in cazul prezentat de tine.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La prima vedere pare parfum. La a doua totusi nu vad de ce ar trebui sa includa asigurarea mea obligatorie si o asigurare ca asigurarea aluia care ma loveste nu e naspa! Sint convins ca multi vor asta si foarte bine, dar eu de ce s-o platesc daca nu vreau? In alte tari exista o asigurare separata pentru asta, de obicei mai ales pentru strainatate, la un pret modic. Te loveste careva si nu esti tu de vina esti despagubit de asigurarea ta si dupa aia se spala ei pe cap cu ala. Dar bineinteles e optionala.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai aia "optionala" e si acum... La mine este platita la fiecare 3 luni si se numeste CASCO.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema nu e ca e acum optionala. Ci ca poate NU o sa mai fie optionala!

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

View PostRealThing, on 16 mai 2017 - 16:37, said:

Din ce-am citit eu cum se aplica pe la altii, functioneaza sistemul numai daca si adversarul are RCA valabil in tara. Asa ca...nu prea in cazul prezentat de tine.
Și asigurările de Bulgaria nu-s valabile la noi, sau cum? Că știam că asigurările din UE sunt valabile pe tot teritoriul UE (și nu numai), prin cartea verde. Altfel, fără RCA valabil, nici nu poți intra în țara respectivă.

Sigur ai scris bine ce-ai vrut să scrii? :)

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postf300, on 16 mai 2017 - 16:44, said:

La prima vedere pare parfum. La a doua totusi nu vad de ce ar trebui sa includa asigurarea mea obligatorie si o asigurare ca asigurarea aluia care ma loveste nu e naspa! Sint convins ca multi vor asta si foarte bine, dar eu de ce s-o platesc daca nu vreau? In alte tari exista o asigurare separata pentru asta, de obicei mai ales pentru strainatate, la un pret modic. Te loveste careva si nu esti tu de vina esti despagubit de asigurarea ta si dupa aia se spala ei pe cap cu ala. Dar bineinteles e optionala.
Pentru client va fi optionala dupa noile modificari.
Asiguratorii sunt obligati sa iti ofere optiunea asta, dar tu poti sa o refuzi daca doresti. Adica obligatorie pt asigurator, facultativa pentru client. Uniunea aia a asiguratorilor voia sa fie optionala si pt ei, da amendamentul a fost respins.
Asa am citit astazi pe un site de stiri, sper sa fi inteles bine.

#14
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View Postalexcrist, on 16 mai 2017 - 17:43, said:


Și asigurările de Bulgaria nu-s valabile la noi, sau cum? Că știam că asigurările din UE sunt valabile pe tot teritoriul UE (și nu numai), prin cartea verde. Altfel, fără RCA valabil, nici nu poți intra ĂŽn țara respectivă.

Sigur ai scris bine ce-ai vrut să scrii? :)

Am scris bine, decontarile se fac intre asiguratorii din aceeasi tara, in baza unui protocol. Vezi ca e un link mai sus pus de unul dintre colegi, acolo e descris, inclusiv diferentierile de la tara la tara.

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Am citit, dar tot nu mi-e clar. Deci dacă te lovește cineva cu asigurare valabilă emisă în Bulgaria (repet, valabilă), nu funcționează sistemul? Poate mi-a scăpat mie ceva din articol.

Nu vorbesc de firme fantomă, asigurări false, sau lipsa asigurării, alea sunt alte cazuri. Ci de cazurile legale, cu două asigurări emise în țări diferite, dar valabile.

Edited by alexcrist, 16 May 2017 - 18:51.


#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Din ce am inteles eu, nu te va despagubi RCA tau. Mai departe, vedem care vor fi normele de aplicare la noi, ca vorba aia, romanul e inventiv :lol:

Edited by RealThing, 16 May 2017 - 18:56.


#17
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View Postalexcrist, on 16 mai 2017 - 17:43, said:


Și asigurările de Bulgaria nu-s valabile la noi, sau cum? Că știam că asigurările din UE sunt valabile pe tot teritoriul UE (și nu numai), prin cartea verde. Altfel, fără RCA valabil, nici nu poți intra ĂŽn țara respectivă.

Sigur ai scris bine ce-ai vrut să scrii? :)

Exact ce ziceam:

Proiectul introduce sistemul decontarii directe intre asiguratorii RCA. Potrivit amendamentelor, decontarea directa este aplicabila la indeplinirea conditiilor referitoare la faptul ca accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei, vehiculele implicate sunt inmatriculate in Romania, prejudiciile sunt exclusiv asupra vehiculelor si ambele vehicule implicate au asigurare RCA valabila.

#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
ASF a publicat noile tarife de referință pentru polițele RCA

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate