Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Căsuța P+1 București​

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Salutări, după ce am tot în ultimele luni cam tot ce am găsit despre construcția unei case și problemele care pot apărea, m-am hotărât să îmi fac și eu un jurnal. Datele problemei: familie 2+1+cățel vrea o casa mica p+1. Buget oarecum limitat, teren mic (320mp) cu deschiderea de 12 ml. Pe teren de afla deja o casa veche care trebuie demolată înainte.

#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
poti incepe prin a posta un plan de situatie cu terenul...eventual niste poze cu casa veche...ca sa animezi un pic jurnalul :)

#3
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Cam așa arată terenul:
[ https://img.plici.ro/images/2017/05/16/1494937450059-127048652091043.md.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E racordat la apă și electrica, gazele și canalizarea sunt in fata porții.
De actele de demolare am scăpat, vineri depun pentru autorizatia de demolare. 😀

Edited by r_o_n_i, 16 May 2017 - 14:32.


#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Super. Ce catel ai? Cu restul detaliilor vad ca esti cam zgarcit :).

#5
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Asta e catelul. E o poza mai veche când nu aveam copil și cățelul avea voie în casă .... și în pat :) . Acum are coteț izolat și țarc de cca. 5x6. Seara e liber prin curte. Despre casa momentan nu știu ce să zic, am făcut niște schițe, am cerut voie soției :)) și le-am dus arhitectului și i-am spus că așa vreau casa :P .Prima reacție a fost: o să arate că o hala sau depozit dar până la urmă cred că a ieșit ceva ok. În principiu vreau o casa p+1, jos: hol, living, bucătărie și loc de luat masa închis că sa nu simt miros de ceapă prăjită când mă uit la vreun meci și un wc de serviciu; sus 2 dormitoare (unu să aibă dressing) și o baie. Adică un apartament cu 3 camere și ceva curte. Nimic pretențios. Partea nasoala că în CU se cer retrageri de 3m in laterale deci o să rămân cu o casa lata de 6m.

Attached Files



#6
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Vei ajunge sa vorbesti singur pe strada cand ai sa vezi ce fel de "meseriasi" avem noi in tara.

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@roni....de ce nu ar mai avea voie cainele in casa daca ai copii nu am inteles dar aici cred ca doamna ti-a fortat mana
@Mac...ce legatura are mesajul tau cu orice s-a scris pe pagina asta? incerci sa "incurajezi" initiatorul?

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbrawnie, on 16 mai 2017 - 21:58, said:

@roni....de ce nu ar mai avea voie cainele in casa daca ai copii nu am inteles dar aici cred ca doamna ti-a fortat mana
Cainii papa copii si babe, am vazut la antena3. Si mai lasa par care se depune pe plamani si mori. Sau te incurca la timpu' liber ca tre sa dai cu aspiratorul mai des.
On topic: daca te astepti sa poti construi doar pe latime de 6m trebuie sa te orientezi spre planuri cu tipuri de case mai inguste. Uite un exemplu care are 6m latime si s-ar incadra in ce ai scris tu ca va doriti [in loc de dormitorul de la parter poate fi acel loc de luat masa de care spui]. Eu initial ma gandeam la un teren de 11m latime si am cautat o vreme proiecte cu 7m latime, la parter in loc de dormitor/dinning vroiam o camera tehnica/spalatorie de 7-8mp.

Edited by dell99, 17 May 2017 - 07:28.


#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 29.04.2008
La un teren atat de ingust as face intrarea in casa de pe laterala. De lungit casa cu un hol acces se poate, dar un acces frontal va rapi spatiu pretios.

#10
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Câinele meu , pentru că nu a fost educat când a fost mic, a mușcat până acum una bucată soacra și 2 bucăți prieteni; a mârâit și la sotie de câteva ori daca se apropia de el în timp ce manca.  Pentru că nu vreau sa risc vreo nenorocire am decis sa ii facem un țarc suficient de mare. Schițele pentru casa sunt gata, acum se lucrează la proiect pentru structura și instalații. Sunt mulțumit de cum arata.

Și interiorul:

Attached Files



#11
mateitnt

mateitnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
Halatu` , halatu`   cat costa halatu` ?  
cam cat ai bugetat casa ?

#12
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Cca. 60k la cheie + branșament la gaze și canalizare+ cat o mai costa demolarea și nivelarea terenului 😓. La roșu cu firma iar finisaje in regie proprie. Instalațiile electrice și sanitare, gresie parchet și altele sunt cu manopera 0 .😀

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 29.04.2008

View Postr_o_n_i, on 24 mai 2017 - 13:24, said:

a mușcat până acum una bucată soacra


Sper ca a fost recompensat corespunzator. :D

1. orientare geografica, puncte cardinale?

2. spatiu tehnic?

3. terasa?

#14
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
:)
1. Geamurile camerelor sunt orientate spre SV.
2. Spatiu tehnic.. lipsa .După finalizarea casei de va adăuga o cămară in exteriorul casei pe structura ușoară cu acces din bucătărie.
3. Foișor undeva în spatele casei. Rămâne să văd în ce colt îl pun. Că spatiu în spatele casei rămân cca. 9 metri cu 12 lățime. Mă gândesc să folosesc cam 5x5 pt foișor + grătar.

#15
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Revin cu un update. Am inceput să strâng avizele pentru AC și m-am izbit de enel. Mă sună un nene de acolo precum că nu poate sa îmi de-a aviz de construcție pentru că pe casa veche este montat contorul de energie. Pai bine, zic eu, trimiteți o echipa sa mute contorul pe gard și gata..... Eeee pai stai sa vezi: tre sa completezi o cerere care are că timp de răspuns 30 de zile și pe urmă deviz și de muta contorul cu o firma care mi-o recomanda ei în maxim 90 de zile :( ..WTF? Asta înseamnă 4 luni sa mute contorul 5 metri până la gard. Alta soluție ar fi sa nu stau 4 luni?

#16
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Zi-le ca a cazut casa cu tot cu contor (arde-i un baros)..sa vina sa-l mute in alta parte..Oare asa nu s-ar grabi mai tare? N-ar fi o ..interventie..in loc de o ..cerere?!

Edited by manghels, 13 June 2017 - 15:21.


#17
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

View Postr_o_n_i, on 13 iunie 2017 - 14:20, said:

Revin cu un update. Am inceput să strâng avizele pentru AC și m-am izbit de enel. Mă sună un nene de acolo precum că nu poate sa îmi de-a aviz de construcție pentru că pe casa veche este montat contorul de energie. Pai bine, zic eu, trimiteți o echipa sa mute contorul pe gard și gata..... Eeee pai stai sa vezi: tre sa completezi o cerere care are că timp de răspuns 30 de zile și pe urmă deviz și de muta contorul cu o firma care mi-o recomanda ei în maxim 90 de zile :( ..WTF? Asta înseamnă 4 luni sa mute contorul 5 metri până la gard. Alta soluție ar fi sa nu stau 4 luni?
Wellcome to the club!

#18
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Salutări .. după ce am luat o pauza de la proiectul ăsta, m-am întors cu forțe proaspete 😀 . Noutăți : după enel încă astept, am primit proiectul de la arhitect . La un p+1din BCA de 30, cu amprenta de 60 mp, fara placa de beton peste etaj , in proiect am cca 7000kg bst 500. Îmi pare cam mult , păreri? Atașez câteva poze din proiect

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate