Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Achizitie SSD + rack

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Salut, am si eu un Aus X550J, mai exact acest model http://www.pcgarage....-2gb-dark-grey/ si vreau sa achizitionez un SSD. M-am gandit la Samsung Evo 850 deoarece am inteles ca este cel mai bun la raportul calitate/pret si cel mai probabil acest model o sa il cumpar.

Intrebarea mea, ce altceva mai trebuie sa achizitionez ? As vrea sa pun SSD in locul la HDD actual, iar HDD in locul la DVD-Writer, am inteles ca imi trebuie un rack special. Mai este nevoie si de altceva ? Imi puteti da un exemplu de ce trebuie sa cumpar pe langa SSD ?

Multumesc.

#2
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
"Rack-ul special" se numeste HDD Caddy. Doar de atit ai nevoie, am vazut ca sint de cumparat si la Altex, dar gasesti cam la toate mazinele de profil.
E un pic complicat ce vrei sa faci, dar daca ai ceva cunostinte nu o sa ai nici o problema.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Sa fie de 9mm, cam ca asta: http://www.emag.ro/a...s/pd/D8ZRK2BBM/

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Ca sa-l pui HDD-ul in locul unitatii optice ai nevoie de un caddy http://www.pcgarage....oare-hdd-caddy/

Un rack ar fi fost util daca vroiai sa transformi acel HDD intr-unul extern.

#5
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Am inteles, deci in principiu am nevoie doar de SSD si de acest Caddy http://www.emag.ro/a...s/pd/D8ZRK2BBM/ ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De un caddy de 9.5mm si nu de 12.7 (ca nu intra).

#7
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Am ce sa stric daca incerc sa fac singur operatiunea ? Sau mai bine merg la cineva care se pricepe ?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu fortezi pe acolo si nu-ti scapa o surubelnita din mana... n-ai de ce-ti face griji. Vezi mai intai un tutorial pe Youtube, sunt destule.

#9
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

 Bratonee, on 16 mai 2017 - 16:39, said:

Am ce sa stric daca incerc sa fac singur operatiunea ? Sau mai bine merg la cineva care se pricepe ?
Daca ai parola pe HDD-ul original, in prima faza, va trebuie sa elimini parola, apoi trebuie sa identifici surubelul care iti permite sa scoti unitatea optica din laptop,  de obicei e un singur surub,(e fixata bine si iti da senzatia ca o mai tine ceva blocata), dar, na, nu cunosc detaliile constructive la toate computerele care exista pe piata, gasesti tutoriale pe YouTube.
Scoti hardiskul original, il inlocuiesti cu SSD-ul, instalezi sistemul de operare, apoi montezi HDD-ul original in caddy si il introduci in locul untatii optice si ai cam terminat.
Binenteles, toate operatiile de demontare/montare le faci cu computerul scos din priza si bateria decuplata.
E un pic complicat, stiu, dar daca crezi ca nu te descurci, apeleaza la cineva care se pricepe.
Succes.
PS
Operatiile de mai sus le-am aplicat la al meu Toshiba, vechi si de demult, dar pina nu moare de tot nu o sa-l schimb.

#10
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
ei eu am inlocuit hdd-ul cu un ssd si dvdrw cu hdd...recomand HDD Caddy. si youtube pt tutoriale. eu am un asus si m-am descurcat cu ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate