Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Auto 5-5.5 k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut, dispun de 5.5 k euro pentru a cumpăra o mașina (separat am de o eventuala reparație plus înscriere). Ce sugerați să caut in banii ăștia?

Scurt, o să fie folosita in oraș în mare parte, deci trebuie benzina, minim 100 cai putere 15-20 k km pe an.

Am găsit un focus 2 facelift, benzina, Sedan, 1.6 motor, 100 cai, pilot, clima, 95k km. Prețul - 5500 euro. Merită? Sau ce variante mai am ?

Comparativ cu un Astra h (2011) tot benzina 1.6 116 cai putere și 100 k km in aceiași bani, care e mai fiabila/buna ?

Mersi.

Focusul e 2009

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vrei neaparat benzina ?
Ambele sunt cam la fel, depinde de tine ce iti place cel mai mult. Ca tinuta de drum ar fi mai buna la focus, ca design imi place mai mult astra.

#3
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Benzina, da. O să fie folosită în principal in oraș. De asta vreau.

#4
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ambele modele sunt modele populare, s-au vandut foarte bine, au intretinere foarte ieftina. Focus are o tinuta de drum mai buna. Cauta o masina care sa aiba ceva dotari sa nu fii nevoit sa o schimbi repede. Nu poti spune ca un model este mai fiabil decat altul, te-ai orientat spre benzinare asa ca riscurile sunt mult mai mici.

#5
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Daca mai ai timp sa cauti, poti gasi Ford Focus 1.6 benzina Ti-VCT (115 cp) . Parctic e cam acelasi motor cu 1.6 clasic, doar ca are distributia variabila ( care daca se defecteaza ramai cu motorul clasic de 100 cp si poti merge cu el asa ). O alta varianta in banii astia ar putea fi Skoda Octavia 1.6 benzina ( spatiu ceva mai mare in portbagaj, un pic mai bine inchegata la interior, materiale de calitate mai buna). Astra H nu e prea laudata pe forumuri (plastice, scartaieli, greieri, motor invatat la ulei...diverse).
Bafta in alegere si ma bucur ca mai exista si oameni cu capul pe umeri care vor o masina buna in banii pe care ii au , fara sa se arunce la audi, BMW sau mercedesuri in 5000 de euro Posted Image

Edited by Darkage_, 16 May 2017 - 11:03.


#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Toyota Avensis

#7
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Chevrolet cruze 2010-2012. Este practic Astra cu ceva mai mute dotari si alt design. Am avut masina 1.6 benzina 113 cp si mi-a placut motorul ,nu mi-a placut consumul. Am inteles ca dupa 2012 au scos o versiune de 1.6 116 cp care consuma mult mai putin. In banii astia e posibil sa o gasesti si 1.8 automata.

#8
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View PostDarkage_, on 16 mai 2017 - 11:03, said:

Daca mai ai timp sa cauti, poti gasi Ford Focus 1.6 benzina Ti-VCT (115 cp) . Parctic e cam acelasi motor cu 1.6 clasic, doar ca are distributia variabila ( care daca se defecteaza ramai cu motorul clasic de 100 cp si poti merge cu el asa ). O alta varianta in banii astia ar putea fi Skoda Octavia 1.6 benzina ( spatiu ceva mai mare in portbagaj, un pic mai bine inchegata la interior, materiale de calitate mai buna). Astra H nu e prea laudata pe forumuri (plastice, scartaieli, greieri, motor invatat la ulei...diverse).
Bafta in alegere si ma bucur ca mai exista si oameni cu capul pe umeri care vor o masina buna in banii pe care ii au , fara sa se arunce la audi, BMW sau mercedesuri in 5000 de euro Posted Image

Ar fi faina cu 115 cai, dar nu am găsit :( toate sunt pe 100.

Mulțam pt sugestii/sfaturi.



@fightClub, nu știu cât de obișnuiți sunt mecanicii noștri cu Chevrolet..

#9
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
@Pionut24 mecanicii sunt obisnuiti fiindca Cruze este Opel astra, traxx este opel Mokka si captiva este opel Antara.
    de fapt chevrolet a fost retrasa de pe piata europeana fiindca se canibaliza cu Opel. ofereau practic acelasi masini cu alt design mult mai ieftine.
    Aveo di Spark sunt de fapf daewoo.
    mecanicii nostri sunt asi in opel si daewoo :)

#10
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016

View PostPIonut24, on 16 mai 2017 - 17:44, said:

Ar fi faina cu 115 cai, dar nu am găsit Posted Image toate sunt pe 100.



https://www.olx.ro/o...html#c599bfba3f
https://www.olx.ro/o...html#96bc92fa95
https://www.autovit....html#dae8b42d20
https://www.autovit....html#1f64e0c506
..astea ca exemplu. Nu as vrea sa incepem polemici pe tema starii lor tehnice ..doar ca exemplu.
Din experientele mele, singurele benzinare care nu consuma ulei ( sau consuma extrem de putin de la schimb la schimb) au fost motoarele 1.6 de Renault ( care sunt si mai performante, neinsetate si fiabile decat omologii vag , 1.6 benzina PSA. 1.4 am avut pe Seat si papa cam 300-500 ml intre schimburi. Cu skoda 1.6 benzina am facut vreo 5000 km si vad ca nu s-a schimbat nivelul uleiului pe joja..e posibil sa fie un motor neconsumator sau sa fi avut eu noroc..nu stiu. Focus 1.6 din prima generatie si primele modele din generatia 2 aveau niste motoare de 1.6 benzina care papau ulei (daca intrii pe forumul Ford, la sectiunea "consum ulei" ai sa observi ca lor li se pare normal un consum de ulei de pana la 300 ml/1000 km - o mie km ) Posted Image

Edited by Darkage_, 18 May 2017 - 10:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate