Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Constructie gard

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ai aflat si tu ca diferenta de pret nu se duce in calitatea angajatilor, ci in calitatea masinii, casei, amantei patronului... Posted Image
Sunt aceiasi dorei care lucreaza pe bani putini pentru patronul ce incaseaza bani multi.
Cam asta e Romania, middle man castiga de 10 ori mai mult, deaceea e indicat sa cauti ceva fara intermediari... exista, desi majoritatea sunt la fel de lacomi ca si patronii la care lucrasera anterior si vor si ei masini, case si amante faine si cer tot preturi nesimtite ca sa ajunga si ei sa aiba parte de bogatie peste noapte Posted Image

Edited by samebo, 18 May 2017 - 23:07.


#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ce va mai place asta cu preturi nesimtite. Dar de ce nu va plangeati de preturi nesimtit de mici in 2011-2013 cand lucram la un gard 3 saptamani pe 5-600 de lei. Acum daca e cerere mare sunt nesimtite ca cerem, cand voi nu dadeati nu erau nesimtit de mic Posted Image
  In 2012 nu prea era de lucru. si faceam un gard de 50m cu 1500 manopera doar sa nu zic ca stau. Si nu m-am plans, asta e economia de piata, era oferta bogata si cererea mica si preturile erau aproape gratis. Acum ca s-a inversat suntem nesimtiti. Asta e, o sa se mai intoarca roata iar si iar vor deveni clientii nesimtiti si vor avea pretentia sa lucrezi gratis ca asta e economia e piata. Cand clientii si-au batut joc de meseriasi platindu-i cu 2 lei doar ca aveau de unde alege era bine. Acum ca o mare parte din acei meseriasi au plecat din tara sa munceasca pe bani nu pe povesti iar cei care am ramas nu mai facem fata comenzilor suntem nesimtiti ca cerem pretul.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 07:13.


#39
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Nici munca nu mai e ca acum 20 de ani, hai sa fim seriosi.
Se vine cu buldo se face sant, munca nu e sa scoti pamant, munca e sa impingi cu lopata ici-colo sa sa egalizezi, sa nu bagi mult beton.
Nivelul se da cu laserul, nu mai stai sa intinzi furtunul, sa il umpli cu apa.
Cofragul se face cu osb, toate taierturile se fac cu flexul si circularul, numai exista fierastrau. Surubelnita e electrica. Totul e electric.
Betonul vine cu betoniera, munca e doar sa il dirijezi cu lopata.
Deplasarea se face numai cu masina, nu mai merge nimeni cu bicicleta, vine si ii ia patronul de acasa.

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ce sustin eu este ca preturile reclamate ca "nesimtite" sunt din vina clientilor care au platit in bataie de joc pe cei care executau lucrarile in perioada mai grea. Mare parte din ei au plecat si am ramas putini. Din astia putini 50% sunt neseriosi. Astea combinate cu explozia constructiilor in ultimii doi ani au dus la explozia manoperelor pe tot ce inseamna munca la constructii. Daca in 2011 ii aruncai cu scarba 30 de lei la un zilier necalificat, acum greu gasesti si cu 100 de lei. De ce? Fix de aceea ca i-ai aruncat cu scarba 30 de lei cand puteai sa ii dai 50 iar el s-a trezit ca nu isi poate creste pruncii cu 30 de lei/zi asa ca a plecat in Spania, Italia sau pe unde a mai gasit ceva de lucru sa isi creasca pruncii. Daca ii dadeai 50 de lei poate nu pleca si poate acum era si forta de munca dispusa sa lucreze cu 60-65 de lei/zi.
In aceste conditii zgarcenia si nesimtirea clientului a dus la lacomia si nesimtirea furnizorului iar acum clientul se vaieta ca e scump.
  Toti va legati de santuri. Dar un gard nu presupune doar sant si beton.
Deci preturi nesimtite avem toti, de la necalificat la zidar, fierar-betonist, dulgher, instalator etc. Suntem exact la fel de nesimtiti ca si clientii nostri in urma cu 4-5 ani doar ca acum nu le convine ca nu pot fi ei nesimtiti si trebuie sa accepte nesimtirea noastra la fel cum am fost si noi nevoiti sa o acceptam pe a lor.

  In conditiile in care nu fac fata comenzilor, imi permit sa refuz lucrari daca nu imi place mutra ta sau mi se pare prea incomoda lucrarea consider ca lucrez prea ieftin.
  Daca nu am clienti, si caut disperat o lucrare atunci consider ca lucrez prea scump. Acum 4 ani lucram prea scump un gard de 50m cu 1500 de lei, acum lucrez prea ieftin unul de 10m cu 5000 de lei.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 09:08.


#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu are nici o treaba, e din cauza ca au auzit fiecare ca altul obtine mai mult, si-au dat mana si s-au aliniat si ei la mai mult, practic a devenit un price fixing cum ar spune Consiliul Concurentei, care doarme in birou.
Iar clientul cand se duce sa cumpere ceva peste tot gaseste aceleasi preturi, rar cate unul corect sa sparga piata si sa nu adere la politica de price fixing... de obicei cel ce sparge piata e privatul mic, care lucreaza pentru el, fara sa isi faca firma.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Are o treaba. Cand se bat 5 pe o lucrare merge pretul in jos ca fiecare mai lasa ceva sa prinda el lucrarea.  Cand se bat 5 clienti pe un furnizor pretul merge in sus ca fiecare client mai pune ceva sa ii faca lui prima data. Nu o data mi s-a propus "iti mai dau ceva, hai la mine intai". Unii ca mine refuza si iau lucrarile in ordinea promisa clientilor iar altii profita si iau acel ceva. Mai sunt cei care iau avans de la 10 clienti si incepe la fiecare cate ceva pe urma o tot amana. E o practica pe care nu o agreez. Cand incepi o lucrare nu mai iei alta pana nu ai finalizta 100% ce ai inceput.
Acum nu afecteaza dar daca da iar o criza sa vezi cum dispar aia cu 10 lucrari incepute.

#43
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image Furnizori sunt pe toate gardurile acuma, materiale poti cumpara de oriunde, Daca beneficiarul primeste preturi mari pentru o lucrare gen "gard" poate e momentul sa invete sa faca un gard, (nu este o filozofie mare) merge isi face proiect (penru o consultare si eplicatie cum se executa un gard poate sa ii dea cam orice proiectant, si sigur consultarea costa mult mai putin fata de manopera) . Sa nu uitam ca nu demul in istoria umanitatii oameni erau dibaci, si reusieau sa isi faca o casa , un gard si alte acareturi in curte cu forta proprie, acum in epoca moderna oameni nu mai stiu nici sa dea cu lavabila (deci e aroape corect sa fie taxati)
Muncitori sunt puturosi, din 2013 -2016 cand eram in santier vesnic am platit oamen cu 100 de lei pe zi , nici nu mai stiu cati au refuzat sa munceasca pe 100 de lei pe zi Posted Image , cea mai tare faza a fost cu un nene, aveam nevoie 2-3 ore dimineata de ajutor, m-am inteles cu el cu 60 de lei + mancare  si la final cand ii dau bani pai numa atata,

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 lestad_25, on 19 mai 2017 - 10:43, said:

Posted Image Furnizori sunt pe toate gardurile acuma, materiale poti cumpara de oriunde, Daca beneficiarul primeste preturi mari pentru o lucrare gen "gard" poate e momentul sa invete sa faca un gard.
  Sa invete. Le si dam sfaturi gratuite :)  Nu e mare filozofie dar cand nu ai pus in viata ta mana pe lopata fac pariu ca dupa o jumatate de ora de lopatat arunci lopata aia cat vezi cu ochii si iti sufli in palme ca te ustura si sunt pline de basici. :)  Daca e om obisnuit cu munca fizica nu prea conteaza ca a facut sau nu, cu putina rabdare se descurca.
  Pentru un om ce munceste doar la birou e la fel de greu sa faca un gard cat e de greu pentru mine sa stau 8 ore cu ochii in acte :) Nu e vorba ca nu pot si nu sunt capabil, e vorba ca dupa jumatate de ora arunc dracului toate hartiile alea in foc si ma duc sa mesteresc ceva ca ma doare dosul de la scaun :)

#45
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Uite ca eu lucrez intelectual si totusi ma pricep sa pun si gresie/faianta... ca aleg sa nu o fac e alta treaba :D
La chestii minore si care nu necesita murdarie nu dau inapoi.
Radeam de un coleg, care a chemat un "meserias" reparator de electrocasnice cand nu ii mai mergea ceva de la masina de spalat... a venit ala, a deschis capacul la masina, a cerut un fir de ata, a cautat colegul niste ata, a dat ata "meseriasului", a legat cu ata si a inodat si gata, ii rezolvase problema :D La final ii cere 60-80 lei, asta de rusine a dat, desi nu merita mai mult de 10 lei... cred ca pe asta se bazeaza si smecherasii astia, pe omenia/rusinea clientului :D
Cred ca s-a dus ala acasa si seara le povestea amicilor de bautura cum a gasit el astazi un fraier pe care l-a usurat de multi bani pentru nimic, el a cerut si fraierul a dat :D

#46
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 PoeOvidiu, on 19 mai 2017 - 09:22, said:

Are o treaba. Cand se bat 5 pe o lucrare merge pretul in jos ca fiecare mai lasa ceva sa prinda el lucrarea.  Cand se bat 5 clienti pe un furnizor pretul merge in sus ca fiecare client mai pune ceva sa ii faca lui prima data. Nu o data mi s-a propus "iti mai dau ceva, hai la mine intai". Unii ca mine refuza si iau lucrarile in ordinea promisa clientilor iar altii profita si iau acel ceva. Mai sunt cei care iau avans de la 10 clienti si incepe la fiecare cate ceva pe urma o tot amana. E o practica pe care nu o agreez. Cand incepi o lucrare nu mai iei alta pana nu ai finalizta 100% ce ai inceput.
Acum nu afecteaza dar daca da iar o criza sa vezi cum dispar aia cu 10 lucrari incepute.
Ce spui tu, este aproape corect. Problema este ca nu poti astepta sa termini o lucrare si apoi sa cauti alta. Ca asta poate dura si in timpul asta stai degeaba. Corect este sa esalonezi lucrarile, asta cu stiinta beneficiarilor bineinteles. Ii spui omului de la inceput ca ai lucrari in derulare si ii dai un termen in care incepi si la el. Daca este de acord si vrea sa lucreze cu tine, asteapta daca nu, cauta altul. Eu, unul, asa lucrez.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Reformulez. Cand incepi o lucrare nu mai incepi alta pana o termini pe aia inceputa. Ca de luat iei. Si ii zici la om ca incepi  peste 3 luni.
Adica nu incep 2 deodata. De luat iau si 5-6. Si le spun din start. A ta o pot incepe peste 3 saptamani, a ta peste 2 luni etc. Cine vrea e bine, cine nu iar e bine. Asa e corect fata de cient. Avans de lucrare oricum nu iau, deci se poate razgandi oricand :)

Edited by PoeOvidiu, 21 May 2017 - 09:37.


#48
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 PoeOvidiu, on 19 mai 2017 - 09:02, said:

Ce sustin eu este ca preturile reclamate ca "nesimtite" sunt din vina clientilor care au platit in bataie de joc pe cei care executau lucrarile in perioada mai grea....

Necazul mare in perioada aia a fost in fapt lipsa banilor.
Dintr`o data banii au devenit mult mai "scumpi" decit pina prin 2007-2008.
Asta s`a reflectat si asupra celor care au dorit sa construiasca ceva precum si a constructorilor.
Ce s`a vazut insa a fost faptul ca s`a putut construi si la bani mai putini decit pina atunci, in asta intrind si manopera dar si materialele.
Cine a fost "vinovat" pentru preturile mici de atunci si cele mari de acuma, eu chiar nu as putea sa ma pronunt.

Grig

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 Ion_Bumbu, on 21 mai 2017 - 22:02, said:

Cine a fost "vinovat" pentru preturile mici de atunci si cele mari de acuma, eu chiar nu as putea sa ma pronunt.

Grig
Nimeni. Se numeste economie de piata Posted Image Cerere mica si oferta bogata rezulta preturi mici, cerere mare si oferta redusa inseamna preturi mari.  Am dat exemplul cu rosiile mai sus. In aprilie sunt 8 lei si in iulie 1.5 maxim 2 lei.  Aceeasi marfa, de fapt aia din iulie e de calitate mult mai buna decat aia din aprilie si totusi se vinde la sfert de pret Posted Image

   Pe de alta parte eu nu cred ca ne vom imbogatii. Aia care isi iau acum X5 in loc sa isi plateasca datoriile sunt cei care peste 2 ani o sa moara. Acum e bum imbiliar, nu o sa tin o vesnicie. Preturile o sa oscileze permanent sus-jos. Daca nu iti platesti datoriile acum ca ai cu ce, cand cad preturile esti terminat. Problema e ca acum multi isi fac credite pe considerentul "am din ce plati rata", si aici intra si clientii si furnizorii. Sa vezi cand zic iar bancile "stop joc" cum se prabusesc preturile.

Edited by PoeOvidiu, 22 May 2017 - 07:22.


#50
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Va salut, care este înălțimea maximă admisă ( de proiect), a unui gard făcut din tablă ondulata+bordura de ciment?

#51
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ dani31ag , teoretic si Marele Zid Chinezesc este tot un gard, Posted Image , de regula inaltimea totala si inaltimea soclului este trecuta in certificatul de urbanism , generic soclul are o inaltime de pana in 70 cm iar intreg gardul de la nivelul solului nu ma vazut mai mult de 2,4 m inaltime (daca il faci mai inalt si din tabla risti la un vant mai puternic sa plece in zbor , se va comporta precum panza din catargul unei corabii)

#52
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Nu fac eu gard, face vecinul, și...cred că va fi foarte înalt, cred că undeva cam 2,4m chiar mai înalt.
Mulțumesc.

#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
2.4m e destul de mult pt un gard. 2.o-2.1 este suficient si bate deja catre gard inalt.
Daca masori 2m pe perete, nu pare mult, dar cand il ai insirat si daca mai e si plin, apare ca un zid de castel. Stai inadaratul lui, fluieri si auzi ecoul.
Saptamana trecuta am terminat un gard. 34m lungime, l'am facut din lemn la 1.95 si imi pare ca'i zid de cetate.


#54
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Prin Cluj majoritatea se fac pe la 1.7m +/- 10 cm.
Nu stiu daca este vreo norma in constructii care sa impuna o inaltime a gardului, evetual doar la nivel local prin certificat de urbanism sau ceva de genul dar daca e inalt pur si simplu nu arata bine, cu atat mai mult cu cat e plin.

Edited by PoeOvidiu, 26 May 2017 - 07:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate