Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Constructie gard

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
ce mari meseriasi trebuie sa faci un gard? Da-o incolo , ca nu-i operatie pe creier. Asta-i buna! Banuiesc ca la sapat santul, trebuie pregatire speciala.... Si procentul de 75% e chiar acceptabil.

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dan1001, on 16 mai 2017 - 18:42, said:

M-ati omorat! Acum am ajuns acasa ca sa raspund ca nu vreau nici juma' de metru de gazon, nici porti motorizate nici alte fudulii. Si impunsatura aia cu Germania ...a fost "buna".  Am scris " cred" , daca mai citesti odata. Probabil ca banii stau asa la coltu strazii doar sa te apleci sa-i ridici? Adica , cam cati ani ar trebuii sa muncesc sa fac un nenorocit de gard? Sunt unii p-aici care merg la bisnitareala: prost e ala care da nu care cere.
Asta e cererea si oferta? Pai in spiritul asta , daca vine unul sa-l angajezi din start ii spui ca salariul va fi de 500 Ron! De ce? Pai somajul e mare, locuri de munca putine si daca faci figuri, mai sunt o suta la usa care abia asteapta....
Dai si chitanta, garantie si-ti platesti taxele la stat pentru banii astia?

  Da, dau factura, chitanta (sau nu daca se face plata prin banca) si toate taxele sunt platite pana la ultimul banut, de fapt nu pot sa nu le platesc ca imi pun poprire pe cont si cum lucrez prin banca isi ia statul singur daca nu platesc.  Si da, dau si 5 ani garantie la vopsea si 10 ani la restul lucrarii. Si da, garantia e reala, am revopsit integral un gard pe cheltuiala mea dupa doi ani Posted Image
  Si spre deosebire de tepari si oportunisti eu nu iau avans de lucrare desi lucrez cu materialul meu. Deci cand vin la montaj poti zice "nu imi place, ia-ti gardul si du-l acasa" ca nu pierzi nimic. Nu supun clientul nici unui risc, nici unei obligatii. Inca nu mi-am adus nici un gard inapoi acasa Posted Image
  De aceea ziceam sa incerci sa il faci singur daca e pe lemn. Pe fier e mai complicat putin daca nu stii sa sudezi si nu ai putina experienta. Pe lemn poate aproape oricine cu putina atentie, singura diferenta fata de aia care fac pe bani e ca probabil vei lucra mai incet neavand experienta.

  Cat de preturi este o poveste cu instalatorul si tinerii casatoriti. Li se infunda chiuveta si cheama instalatorul care loveste cu ciocanul o teava si problema se rezolva. La final cere 100 de lei.Li s-a parut scump asa ca au cerut factura detaliata.
Au primit urmatoarea factura:
  Uzura ciocan 1leu
  Am stiut unde sa lovesc cu ciocanul 99 de lei.

:)

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2017 - 07:18.


#21
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
am si eu urmatoarea nelamurire: vreau sa ma apuc de un gard pe una din laturile terenului si as turna soclu cu beton de statie. avand in vedere ca cofragul va fi destul de ingust (ma gandeam la un 30 cm) este posibil sa torn betonul direct din cifa in cofragul gardului? am turnat toata casa cu beton din statie dar erau alte suprafete si s-a folosit pompa. stiu ca betonul iese cu viteza destul de mare din cifa, plus ca ar trebui ca cifa sa se deplaseze de-s lungul gardului pe masura ce cofragul se umple. oare este posibil?

#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 dan1001, on 17 mai 2017 - 06:11, said:

ce mari meseriasi trebuie sa faci un gard? Da-o incolo , ca nu-i operatie pe creier. Asta-i buna! Banuiesc ca la sapat santul, trebuie pregatire speciala.... Si procentul de 75% e chiar acceptabil.
Asa e, vorbesc ca si cum e chirurgie conmplicata... daca e asa complicat cum de angajatii sunt taranii fara carte?
Orice maimuta poate face asta, nu e nimic complicat sa dai cu lopata :D
Afacerile cele mai profitabile sunt alea in care poti angaja orice maimuta.

Este posibil, de ce sa nu fie posibil. Daca citeai mai sus exact asa am facut si eu, am facut zid antitank, cea mai buna decizie pe care o puteam lua, acum dorm linistit stiind ca nici mascatii nu pot intra pe proprietate sa ma surprinda pe la 4 noaptea cu o arma la ceafa :D

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 samebo, on 17 mai 2017 - 08:03, said:

Orice maimuta poate face asta, nu e nimic complicat sa dai cu lopata Posted Image

Deci constructia unui gard presupune doar saparea unui sant?  Pai atunci e simplu, sapa santul si e gata gardul.
Sunt curios cum o sa faca un IT-ist portile metalice Posted Image
Si ce te opreste sa iei o lopata sa iti sapi singur? Sau preferi sa te plangi pe net ca sunt preturi nesimtite?
La fel sunt si in IT,4-5000 o pagina web la care ii dau eu toate materialele. Deci au preturi nesimtite. Dar diferenta dintre ei si mine e ca eu nu stiu sa fac pagini web iar ei nu stiu sa faca garduri.Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2017 - 09:10.


#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Diferenta e ca santuri poate sa sape orice om de pe planeta (exceptand oamenii cu handicap), in schimb pagini web pot face doar o mana de oameni.
Sapi santul, pui niste fier, torni betonul si apoi iei lemnele si le pui in pozitie... orice om poate face asta, ca sunt unii ca noi care prefera sa nu o faca si sa lase pe altii pentru ca ar pierde timp si energie degeaba e alta treaba.
Citeste mai sus, am trecut prin asta, am luat niste baieti muncitori necalificati cu ziua si am facut singur, la o treime din pret si probabil peste calitatea pe care as fi obtinut-o daca plateam un bisnitar sa execute, ca el avea tot interesul sa minimizeze costurile sa ii iasa profitul si mai mare.
Nu vorbeam in mod special de alea metalice, desi si la alea nu e mare chestie, ca si sudatul nu e chirurgie, am avut vecin care pe vremuri suda (balcoane, garduri, etc pe vremea aia) in timpul liber pentru un ban in plus, si nu era sudor, ci muncitor necalificat in fabrica, supraveghea utilajul... venea odihnit de la munca si avand aparat de sudat a inceput intai sa lucreze prin vecini, pe la rude, si din vorba in vorba se ducea la cine se nimerea... asa erau vremurile.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Citește mai sus. Inclusiv eu am recomandat sa si-l facă singur dacă e de  lemn.
Și la fier poate dar dacă nu știe sa sudeze e mai greu.sa bați un cui sau sa infiletezi un șurub înveți mai repede decât sa suedezi.

#26
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
Tind sa-ti dau dreptate dar sa duc nebunia mai departe �� : cu cat ar trebuii platit vacarul satului ? Ca , daca duce vacile unde nu trebuie ...vai si-amar de fundul lui! Ori un apicultor ori mai stiu eu ce...... Iar pagubele nu le mai poate repara din mistrie. Ce te opreste sa trimiti la d racu IT-ul care iti cere 4-5000 la o pagina web? Dai copiilor de stire si-ti gaseste un pusti care ti-o face la o cincime din pret. Diferenta e ca eu stiu sa-l fac,  dar nu am timp. Nenorocitul ala o sa fie din lemn si basta. Scuza-ma, dar la pretul ala nu iei probe de teren sa le duci la laborator si apoi calculezi presiunea pe teren ca mai apoi sa optimizezi structura . ....
Aia de la Magurele fac chestia aia cu laserul  si cu vreo 100 de puturi de mare adancime , nu stiu cate arcuri sa sustin ansamblul si alte chestii de te ia ameteala pentru cateva sute de milioane de euro cu tot cu echipamente( parca 200-300) .
O fi vreo lucrare de arta un gard si n-am aflat

Edited by dan1001, 17 May 2017 - 22:43.


#27
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

 blackiesasha, on 17 mai 2017 - 08:00, said:

am si eu urmatoarea nelamurire: vreau sa ma apuc de un gard pe una din laturile terenului si as turna soclu cu beton de statie. avand in vedere ca cofragul va fi destul de ingust (ma gandeam la un 30 cm) este posibil sa torn betonul direct din cifa in cofragul gardului? am turnat toata casa cu beton din statie dar erau alte suprafete si s-a folosit pompa. stiu ca betonul iese cu viteza destul de mare din cifa, plus ca ar trebui ca cifa sa se deplaseze de-s lungul gardului pe masura ce cofragul se umple. oare este posibil?
Da, este posibil. Cu conditia sa poata intra masina pe langa gard, eventual construiesti din scandura un topogan in forma de palnie deschisa, sa nu ai pierderi prea mari de beton.

#28
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Va salut !
Ce parere aveti de gardul din imaginile atasate . Parca ar fi mai practic daca partea din platbanda / tricotajul / partea neregulata ar fi deasupra , iar profilul patrat vertical ar fi in partea de jos a plazului de gard .Urmeaza ca in 2 saptamani sa ma apuc de lucrare si as avea nevoie de cateva sugestii referitoare si la dimensiuni , proportii .
Va multumesc anticipat !Attached File  Cam_0 - Copy.jpg   412.32K   161 downloadsAttached File  Cam_9.jpg   463.96K   148 downloads

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Il executi singur?   Ca model tine strict de gusturi dar mi se parea putin ciudat cu partea mai masiva sus si cea mai subtire jos. L-as face invers decat in poze.
Poate iti este de ajutor. Posted Image
https://forum.softpe...e-idei-solutii/

Edited by PoeOvidiu, 18 May 2017 - 13:16.


#30
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Multumesc mult pentru raspuns , Ovidiu ! Desi nu o sa/mi lucrez singur gardul , mai am o intrebare , o curiozitate . Modelul din platbanda de la gardul meu cum se lucreaza ?  Se executa sablon ? Am citit topicul recomandat si am vazut ca aveti foarte multa experienta ! Inca odata , multumesc !

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Foarte posibil sa fie elemeti facuti pe presa/sablon. Daca te uiti sunt in oglinda panourile Posted Image
As face din fier patrat de 12mm in loc de pladbanda Posted Image
  Ala din poza nu e facut nici pe sablon nici manual, e facut pe calculator, aia nu e poza :)
Attached File  Screenshot_1.jpg   119.54K   74 downloads

Aici nu prea intra lumea cu experienta . Posteaza pe topicul de confectii metalice ca suntem mai multi si automat mai multe idei si solutii Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 18 May 2017 - 18:50.


#32
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
panoul respectiv "tesatura" aproape ca il vad realizat din tabla de 10-12 mm , facut un cadru si taiat cu jet de apa, nu am idee de cost dar tabla de 10-12 stiu ca e cam piparata + greu de manipulat. Am luat  odata doar niste bucati taiate sa inchid ceva la un echipament si pentru o bucata de tabla de asta taiata am decartat ceva malai.
Vezi la fata locului , poate faci un panou de ala din 2-3 bucati si mai subtiezi grosime tablei. Design special, pret special va fi .

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cum sa faci din tabla decupata?  Pai 95% din tabla o arunci. Oricum pe calculator e ușor de îndoit platbanda dar sa vezi în practica ce distracție este.
Oricum la așa model trebuie ori da ti-l faci singur ori sa stai tare bine cu banii.

Edited by PoeOvidiu, 18 May 2017 - 20:13.


#34
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Cu jet de apa se poate taia, si da arunci 95% , asta daca vrei sa iasa cata ok, asa din platbanda sau bara patrata sudata si indoita dupa un sablon e posibil sa iasa o mare varza . Mai  ar fi o solutie sa il toarne cineva din aluminiu (dar va exista pericolul sa dispara in prima seara de la montaj) Posted Image . Da pe calculator da bine, pana trebuie sa pui in practica o nebunie de asta  si intrebi in stanga si in dreapta de un "dorel priceput"

#35
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La genul ăsta de lucrare nu mai merge cu Dorel. Aici deja trebuie firma cu utilaje serioase. Și dacă pe noi ne acuzau mai sus de preturi nesimțite sunt curios ce reacție au la ăsta când îi zici ca e 3000 de euro un panou.

#36
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am avut treaba cu niste baieti care taiau piatra , cu un aparat cu jet de apa firma serioasa cu lucrari de calitata Posted Image , nici o diferenta intre ei si "dorel de santier", marea diferenta e spatiu de prezentare si cele 2 domnisoare care preiau comanda , iar pe urma te trimit la "darlai din atelier" . Pretul va fi pe masura e drept. La final gardul respectiv poate poate fi realizat di cu elemente de la dede***, sudate duse de jos pana sus , chiar si cu un ornament doua , Este un gard, nu dormi cu el in pat , nu esti premiat de oras pentru cel mai frumos gard, In loc de placarea aia de gresie as placa gardul cu placi ceramice care imita caramida

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate