Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Constructie gard

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
Am si eu o intrebare pentru cei care au o idee: unde pot gasii o firma sa-mi faca 30m de gard? De o luna caut anunturi cu cei ce fac dar...pana acum fac eu depresii. Cer niste preturi extraordinare ori , cum am primit raspunsul azi, daca am gardul de fundatia si stalpii din beton el vine si aplica scandura.

#2
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Toti cer niste preturi halucinante, au o marja de profit uriasa.
Sa vezi distractie daca iti pare idee buna sa iei de fier... astia cer preturi si mai nesimtite.

Ca sa iti faci idee, eu am renuntat la ideea proasta de a face gard si am facut zid. A fost cea mai buna idee pe care am putut sa o am. Si a fost si ieftina. Am luat cativa amarati la munca, betonul luat de la o firma de la care mai luasem in trecut (am vrut sa fie beton bun, turnat o singura data, nu facut la galeata in 1000 de ture) si a iesit treaba buna, poate sa vina si tirul peste mine ca de gard nu trece :D
Daca o faceam cu o firma, primisem oferta care daca imi aduc aminte corect reprezenta de peste 3 ori pretul la care am scos in semi-regie proprie. Si am platit baietii aia pe zilele lucrate mai bine decat ar fi platit firma angajatii ei.
Deci cred ca ar fi safe sa spui ca au adaos de cel putin 400%.

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
nu face nene gard de zid.ce esti la penitenciar?nu te gandesti si daca hotii intra apoi o pun de un gratar in curte ca nu-i vede nimeni?cauta si tu cativa baieti si toarna soclu si stalpi si pune gard din panouri de sarma.e cea mai ieftina si rapida treaba..ce e asa greu.mai faci si tu miscare mai bei o bere cu baietii si in 2 zile e gata,

Edited by masni, 16 May 2017 - 03:41.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdan1001, on 15 mai 2017 - 23:23, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care au o idee: unde pot gasii o firma sa-mi faca 30m de gard? De o luna caut anunturi cu cei ce fac dar...pana acum fac eu depresii. Cer niste preturi extraordinare ori , cum am primit raspunsul azi, daca am gardul de fundatia si stalpii din beton el vine si aplica scandura.
Ai aici solutiile cele mai ieftine.....cu soclu de beton si fara soclu.,Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 16 May 2017 - 04:51.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdan1001, on 15 mai 2017 - 23:23, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care au o idee: unde pot gasii o firma sa-mi faca 30m de gard?
Cum adica, nu sunt firme in Romania sa faca 30m de gard? E ceva special? Esti sigur(a) ca stii sa cauti?

View Postdan1001, on 15 mai 2017 - 23:23, said:

De o luna caut anunturi cu cei ce fac dar...pana acum fac eu depresii. Cer niste preturi extraordinare ori , cum am primit raspunsul azi, daca am gardul de fundatia si stalpii din beton el vine si aplica scandura.
Ah... [A]rahat.... tu vrei si ieftin si bun si mult si pomana si ajutor si "sa fie maica acolo ca eu n-am bani sa-i platesc pe altii" s.a.m.d. Apoi pune naibii mana pe lopata, ferastrau, torrente, tutoriale youtube, ciment, lemn  si fa-ti... DIY.

View Postsamebo, on 16 mai 2017 - 00:04, said:

Toti cer niste preturi halucinante, au o marja de profit uriasa.
Tu esti ieftin? Pai fa-i o oferta publica colegului de forum, ca sa vada ca sunt destui pe aici care nu practica preturi halucinante si profiuri uriase.
Basca [cred] ca poti sa faci si o oferta publica: ce oferi, ce garantii oferi, ce despagubiri oferi, ce preturi ai, ce preturi are concurenta, cum esti tu mai ieftin decat concurenta etc etc.

E cerere pe piata de oameni si lucrari ieftine... baga mare... cum vezi ca ai crestere de cerere, cum scazi preturile (pen' ca faci tu profit la volum, nu la lucrare).

Edited by dexterash, 16 May 2017 - 05:11.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nu stiu cum crede initiatorul, da un gard frumos si bun, costa. Foarte mult.
Eu am vreo 27 de ml de facut. Ma astept la 10-12 mii de euro in cel mai fericit caz, cu tot cu porti motorizate si portita.

  Trebuie sa iasa frumos pentru ca la aspectul general al casei, e ca jantele la masina.  Sa caute mesteri din recomandari, NU de la ziar sau olx...

#7
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
http://www.konkretline.ro/

#8
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
Pai , frate , la 27 ml de gard cu 10-12 mii de coco .... parca ar fi gard de la castel...pare ca,saptamanal, castigi la pariuri sportive! Gardul e gard  - daca e nou sau ingrijit arata frumos.... ca nu-l iau de nevasta!
Da, dle caut de o luna si ori nu-mi raspund ori imi ic ca " da' sefu' , nu se pune problema suna-ma si ne intelegem...' . Pai , dupe ce-l suni incepe rromeala...  ceea ce mie nu-mi place.
Asa ca am preferat sa corespondam pe email ca sa ramana totul scris si fara surprize.
Si , da omule! Vreau bun si  - nu de pomana. Platesc, dar nu iti pune  munca pe 2 saptaman a 2 oameni - 3000 de euro! Ca mai bine las ce fac si ma apuc de facut garduri! Cred ca si daca ceri in Germania un pret ca asta ....pune cainii pe tine

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsamebo, on 16 mai 2017 - 00:04, said:

Toti cer niste preturi halucinante, au o marja de profit uriasa.
Sa vezi distractie daca iti pare idee buna sa iei de fier... astia cer preturi si mai nesimtite.
  Nu sunt preturi nesimtite. E doar cerere si oferta. Atat timp cat eu nu fac fata comenzilor si deja iau lucrari cu executie peste 6-8 luni ca nu pot mai repede mi se pare ca lucrez chiar ieftin. Daca erau preturi nesimtite probabil puteam incepe maine orice lucrare. Si ca mine sunt cam toti care fac garduri sau alte lucrari in consntructii. Atata timp cat cererea e mult mai mare decat oferta e normal sa creasca pretul rapid. Asa functioneaza economia de piata.
Exact ca la rosii, acum sunt 8 lei, la vara 2 lei. Nici unul din preturi nu e nesimtit, atat doar ca la vara oferta depaseste cererea.

  Nu e ieftin sa faci o casa, daca in perioadele normale manopera era cam cat materialele acum fiind perioada de bum imobiliar  cam la fel ca in 2007-2008 manopera depaseste cu mult pretul materialelor la orice etapa a constructiei. O sa vina iar criza si se vor linistii apele iar preturile o sa revina pe fagasul normal.  Daca nu va grabiti mai asteptati un an maxim doi si veti face aceleasi lucrari la jumatate pretul pe manopera :)

Edited by PoeOvidiu, 16 May 2017 - 07:00.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdan1001, on 16 mai 2017 - 06:39, said:

Cred ca si daca ceri in Germania un pret ca asta ....pune cainii pe tine
Pai cere/contracteaza in(din?) Germania si rezolvi problema... sau ai zis-o p'asta cu Germania pentru ca habar nu ai ce si cum e acolo si doar te plictisesti?

In locul tau, dat fiind ca e al naibii de scump in Romania*, ma suiam in avion si plateam direct la german... si mai ieseam si mai iefin. Pai cum altfel?


*Sau nu gasim cine sa ne faca lucrarea, dar inca nu ne-am decis care este motivul real...

Edited by dexterash, 16 May 2017 - 07:00.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdan1001, on 15 mai 2017 - 23:23, said:

Am si eu o intrebare pentru cei care au o idee: unde pot gasii o firma sa-mi faca 30m de gard? De o luna caut anunturi cu cei ce fac dar...pana acum fac eu depresii. Cer niste preturi extraordinare ori , cum am primit raspunsul azi, daca am gardul de fundatia si stalpii din beton el vine si aplica scandura.
  Din lemn e relativ usor de facut. Daca ai putina indemanare iti recomand sa incerci sa ti-l faci singur chiar daca trebuie sa iti cumperi ceva scule tot iesi mai ieftin.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostPoeOvidiu, on 16 mai 2017 - 06:57, said:

  Nu sunt preturi nesimtite. E doar cerere si oferta. Atat timp cat eu nu fac fata comenzilor si deja iau lucrari cu executie peste 6-8 luni ca nu pot mai repede mi se pare ca lucrez chiar ieftin. Daca erau preturi nesimtite probabil puteam incepe maine orice lucrare. Si ca mine sunt cam toti care fac garduri sau alte lucrari in consntructii. Atata timp cat cererea e mult mai mare decat oferta e normal sa creasca pretul rapid. Asa functioneaza economia de piata.
Exact ca la rosii, acum sunt 8 lei, la vara 2 lei. Nici unul din preturi nu e nesimtit, atat doar ca la vara oferta depaseste cererea.
Ce spui tu aici cu cerere si oferta se aplica la resurse ale planetei sau resurse ce sunt in conexiune cu planetei... nu la exemplul tau.
Practic spui ca daca vrei sa vinzi mai scump nu trebuie decat sa iti incetinesti singur ritmul de productie. Ca asta faci in realitate, in loc sa angajezi oameni mai multi sa maresti productia...
Ce ai vrut sa spui tu de fapt e ca atata timp cat gasesc fraieri care sa plateasca preturi nesimtite nu au nici un motiv sa renunte la a face asta.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdan1001, on 16 mai 2017 - 06:39, said:

Pai , frate , la 27 ml de gard cu 10-12 mii de coco .... parca ar fi gard de la castel...pare ca,saptamanal, castigi la pariuri sportive! Gardul e gard  - daca e nou sau ingrijit arata frumos.... ca nu-l iau de nevasta!
Da, dle caut de o luna si ori nu-mi raspund ori imi ic ca " da' sefu' , nu se pune problema suna-ma si ne intelegem...' . Pai , dupe ce-l suni incepe rromeala...  ceea ce mie nu-mi place.
Asa ca am preferat sa corespondam pe email ca sa ramana totul scris si fara surprize.
Si , da omule! Vreau bun si  - nu de pomana. Platesc, dar nu iti pune  munca pe 2 saptaman a 2 oameni - 3000 de euro! Ca mai bine las ce fac si ma apuc de facut garduri! Cred ca si daca ceri in Germania un pret ca asta ....pune cainii pe tine

Pai numa' portile motorizate costa vro' 3 mii...  Betoane, fiare, placat cu ceva piatra,panouri din fier forjat intre stalpi, gazon in fata lui vreo juma' de metru, etc....

Daca vrei gard asa ca la babe pensionare, sa nu-ti iasa cainii in drum...da il faci cu 2-3 mii..

Ca idee, spune-ne cam cum vrei gardul. Din ce-i facut etc.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsamebo, on 16 mai 2017 - 08:55, said:

Ce spui tu aici cu cerere si oferta se aplica la resurse ale planetei sau resurse ce sunt in conexiune cu planetei... nu la exemplul tau.
Practic spui ca daca vrei sa vinzi mai scump nu trebuie decat sa iti incetinesti singur ritmul de productie. Ca asta faci in realitate, in loc sa angajezi oameni mai multi sa maresti productia...
Ce ai vrut sa spui tu de fapt e ca atata timp cat gasesc fraieri care sa plateasca preturi nesimtite nu au nici un motiv sa renunte la a face asta.
Ce am vrut eu sa spun e ca nu poti accelera ritmul productiei din cauza ca efectiv nu gasesti oameni sa angajezi, spatiul de productie nu iti permite sa te extinzi, nu ai logistica necesara etc . Si nu gasesti fraieiri, gasesti doar oameni dispusi sa accepte realitatile economiei de piata si care nu au pretentii comuiniste ca indiferent de cerere pretul sa ramana la fel. La fel si ala cu rosiile, de ce nu planteaza de 4 ori mai multe fire si sa le vanda tot cu 2 lei si in aprile? Oare pentru ca gaseste fraieri care sa cumpere cu 8 lei sau pentru ca efectiv nu poate produce mai mult?
  Partea interesanta e ca atunci cand faceam ieftin manopera abia gaseam clienti, acum ca am triplat sau chiar am marit de 4 pretul in 2 ani  clientii sunt mai multi decat pot duce. Concluziile le tragi singur, dar ideea e ca nu a scazut productivitatea, ba chiar a crescut, efectiv a explodat cererea iar consecinta imediata e explozia preturilor.
Cand lucram ieftin faceam 3-4 lucrari/an si acum fac 2-3/luna ca am investit in scule care sa imi permita sa maresc viteza de lucru fara sa fie afectata calitatea.

Edited by PoeOvidiu, 16 May 2017 - 09:44.


#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Pai una este in Bucuresti/imprejurimi, alta la Vascauti...
Poate zici si locatia. Sau daca vrei numai prin firma, cu factura, ori accepti si (semi)regie proprie.

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Mai era un nene acu o saptaman de se plangea ca e sump gardul la 160 lei / ml. la 230 de euro/mp un gard de 30 de metri lineari, mi-as lua 2-3 zile libere de la munca si as mesteri gardul Posted Image , iar cu dferenta de bani as merge in excursie undeva pe ceva plaja exotica.

#17
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
M-ati omorat! Acum am ajuns acasa ca sa raspund ca nu vreau nici juma' de metru de gazon, nici porti motorizate nici alte fudulii. Si impunsatura aia cu Germania ...a fost "buna".  Am scris " cred" , daca mai citesti odata. Probabil ca banii stau asa la coltu strazii doar sa te apleci sa-i ridici? Adica , cam cati ani ar trebuii sa muncesc sa fac un nenorocit de gard? Sunt unii p-aici care merg la bisnitareala: prost e ala care da nu care cere.
Asta e cererea si oferta? Pai in spiritul asta , daca vine unul sa-l angajezi din start ii spui ca salariul va fi de 500 Ron! De ce? Pai somajul e mare, locuri de munca putine si daca faci figuri, mai sunt o suta la usa care abia asteapta....
Dai si chitanta, garantie si-ti platesti taxele la stat pentru banii astia?

Edited by dan1001, 16 May 2017 - 18:48.


#18
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
E usor sa dai sfaturi cand nu sunt banii tai.
Problema e ca nu avem meseriasi buni sa te poti baza pe ei.
In 75% din cazuri iei teapa, asta-i evaluarea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate