Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

War Thunder

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
OctiPsy

OctiPsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.06.2010
War Thunder nu joacă nimeni? http://warthunder.com/en
Se poate descărca și prin Steam.

#2
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
E frumos jocul si mai complex ca wot.

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Dar cu probleme mari ca si gameplay cel putin...

Acum vreo 6 luni, cand l-am testat, tancurile mergand pe teren normal, praf, dirt, alunecau precum Tom si Jerry pe gheata !!!

Efectiv, faceai piruete in loc la viteze mici chiar!

Hai sa fim seriosi ...inteleg ca un tanc poate sa derapeze, dar nu cand pleci de pe loc, sau cand vrei sa mergi drept inainte, la mai putin de 50km/h

Dar poate l-or fi modificat intre timp?

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Uite ca joaca lumea...
https://forum.softpe...81-war-thunder/

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postpinguinul666, on 15 mai 2017 - 23:39, said:

Hai sa fim seriosi ...inteleg ca un tanc poate sa derapeze, dar nu cand pleci de pe loc, sau cand vrei sa mergi drept inainte, la mai putin de 50km/h

Ai vazut vreodata in viata reala? Asa se intampla.
WT e mult mai complex decat WoT la partea de realism, insa are o problema imensa cu matchmakingul si nevoia de premium ca sa poti face bani si exp pentru tancurile de nivel mare. Fara premium reusesti doar daca joci cu avioane sa faci bani, care sa-i folosesti apoi pentru tancuri.

#6
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Prefer Heroes&Generals. Gameplay mult mai bun si jocul in sine mult mai realist

#7
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostStickyFingaz, on 16 mai 2017 - 11:15, said:

Ai vazut vreodata in viata reala? Asa se intampla.
WT e mult mai complex decat WoT la partea de realism, insa are o problema imensa cu matchmakingul si nevoia de premium ca sa poti face bani si exp pentru tancurile de nivel mare. Fara premium reusesti doar daca joci cu avioane sa faci bani, care sa-i folosesti apoi pentru tancuri.


Serioos?
Tancurile din urmatoarele linkuri, tancuri ce accelereaza, imi par foarte controlate, nicidecum derapand ca pe gheata si invartiindu-se de nebune!

Link 1 - T72
LINK 2
Link 3 - in caz ca vii cu scuza "erau tancuri din WW2"


Nu, tancurile nu aluneca ca pe gheata decat in anumite conditii - i.e. schimbari bruste de directie la viteza mare, pe un anume sol.
Rostul senilelor e fix asta - sa fixeze tancul pe sol, pt ca tancul e o platforma de foc pt tun.

Un tanc atat de instabil incat sa patineze precum o balerina rusa pe gheata cand demareaza, e inutil in lupta.

Leopard 2 mergand pe teren accidentat, mocirlos- nici asta nu imi pare a face "patinaj artistic"! Si daca esti atent, ai sa vezi ca e si o camera din perspectiva tancului ...uite-te cat de precis se intoarce si tinteste!


Dar poate vrei ca tancurile sa mearga mai repede? ...poate asa apare "magicul" patinaj?
Fie ca tine!

Link cu tancuri in viteza
Nope! Nici acum!  Sunt cat se poate de bine si precis controlate!

Sigur, pot derapa la curbe in viteza...dar nicidecum mergand in linie dreapta, accelerand de pe loc sau deplasandu-se cu viteze in jur de 50km/h !!!!

Doar daca nu cumva efectiv, mergi pe gheata lucioasa ca oglinda, suficient de groasa sa sustina vro 60 t!


PS: vrei si mai rapid? la viteze si mai mari, tot pe teren accidentat, off road?
Dorinta ta e comanda mea :P  ...iti dau un pont: nu, nu patineza ca o balerina pe gheata, ci sunt foarte precis controlate chiar si la vitezele acelea!
LINK

Edited by pinguinul666, 16 May 2017 - 18:14.


#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postpinguinul666, on 16 mai 2017 - 18:11, said:

.iti dau un pont: nu, nu patineza ca o balerina pe gheata, ci sunt foarte precis controlate chiar si la vitezele acelea!

Deci sa inteleg ca nu ai vazut pe viu o demonstratie de tancuri pe teren accidentat. Am vazut inclusiv T-54 care derapeaza pe urcare de panta cand terenul este mai moale. In WT ai si nisip si zapada - gheata. Nu toate tancurile patineaza, doar cele usoare si care circula la viteza mare sau stau pe loc pe o panta inclinata destul. Nu patineaza in joc nici un tanc la accelerare in linie dreapta, nici cele light, cu toate ca pe un teren prost (moale, noroi) ar trebui sa se intample, mai ales cand senilele sunt inguste, neasigurand suprafata de contact necesara.
De ce crezi ca PzIV era aproape inutilizabil in Rusia in sezonul ploios si a fost necesara adoptarea de senile mai late?

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostStickyFingaz, on 17 mai 2017 - 07:44, said:

Deci sa inteleg ca nu ai vazut pe viu o demonstratie de tancuri pe teren accidentat. Am vazut inclusiv T-54 care derapeaza pe urcare de panta cand terenul este mai moale. In WT ai si nisip si zapada - gheata. Nu toate tancurile patineaza, doar cele usoare si care circula la viteza mare sau stau pe loc pe o panta inclinata destul. Nu patineaza in joc nici un tanc la accelerare in linie dreapta, nici cele light, cu toate ca pe un teren prost (moale, noroi) ar trebui sa se intample, mai ales cand senilele sunt inguste, neasigurand suprafata de contact necesara.
De ce crezi ca PzIV era aproape inutilizabil in Rusia in sezonul ploios si a fost necesara adoptarea de senile mai late?


Dar in medii cu pamant de dirt - ca cele din clipuri - adica simplu offroad (nu gheata), nu ai de ce sa patinezi !

Am jucat doar pe harti cu sol normal, gen jungla, sau pamant, si patinam pe ele efectiv, nu puteam merge 1 secunda drept!
Pe gheata nu am jucat, si probabil ca se patineaza mai mult. Dar nu e firesc sa patinezi pe sol de offroad ca pe gheata, oricum ai da-o!

Nu, nici macar in balti de apa etc! Vezi clipurile, sa vezi cum baltile de apa, namolul, solul mai moale etc., nu inseamna nimic pt tancuri !

In clipurile postate de mine ai inclusiv pamant ud, nisip, murdarie, offroad clasic ...pe nici unul din ele nu se patineaza incontrolabil, cat timp se mentine directia de mers si nu se fac manevre bruste.

In mers drept si plecare de pe loc, sunt perfect controlabile si nu derapeaza.


Quote

Nu patineaza in joc nici un tanc la accelerare in linie dreapta, nici cele light, cu toate ca pe un teren prost (moale, noroi) ar trebui sa se intample, mai ales cand senilele sunt inguste

Cand jucam eu, nu conta pe ce teren eram ...plecand de pe loc, chiar si cu accelerare treptata, tancul meu parca era o balerina drogata pe gheata...ceea ce e total aberant

Deci intelegi acum de ce WT e aberant

Edited by pinguinul666, 17 May 2017 - 20:39.


#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 20:34, said:

Cand jucam eu, nu conta pe ce teren eram ...plecand de pe loc, chiar si cu accelerare treptata, tancul meu parca era o balerina drogata pe gheata...ceea ce e total aberant

Deci intelegi acum de ce WT e aberant
AB/RB/SB?

In AB tancurile sunt caricaturi la physics. In RB sunt aproape OK in schimb. Iar in SB e alta lume. :D

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 20:34, said:

Dar in medii cu pamant de dirt - ca cele din clipuri - adica simplu offroad (nu gheata), nu ai de ce sa patinezi !

Nici nu patineaza, cel putin in versiunea curenta. Poate era mai demult, eu de-abia l-am reluat dupa o pauza de 2 ani.

View Postpinguinul666, on 17 mai 2017 - 20:34, said:

Am jucat doar pe harti cu sol normal, gen jungla, sau pamant, si patinam pe ele efectiv, nu puteam merge 1 secunda drept!

Daca dai setarile grafice in sus, poti sa observi cum in unele zone de pamant, nisip, zapada tancul lasa urme, pamantul se afunda. Acolo in realitate poate sa apara patinarea in anumite conditii, in joc in momentul de fata nu e de loc (cea la accelerare la care te referi tu). Ramane patinarea daca schimbi brusc directia de mers la viteze mari, precum si la oprire, ceea ce este absolut normal.

Oricum, eu consider ca este mult mai realist decat WoT, mai ales prin prisma sistemului de damage si a fizicii implementate. Dar ma rog, fiecare cu parerea sa.

View Postburebista, on 18 mai 2017 - 07:00, said:

In AB tancurile sunt caricaturi la physics. In RB sunt aproape OK in schimb. Iar in SB e alta lume. Posted Image

foarte corect.

#12
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Vazand asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/owCUmu4RcE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mi-a amintit de War Thunder si de avioanele japoneze care sunt cele mai fun to play (in afara de Kikka).

Totusi au ruinat economia la greu. Ma chinui la rank 3 sa strang 300 de mii pt. urmatorul tanc englez. Iar cu Attacker am pierdut vreo 50k silver lions (in arcade) pt. ca pe langa ca i-au nerfat mitralierele de abia mai pot omora ceva, acum intalneste si numa Mig-15, 17, ozeneuri de Yak-30 de nu stiu ce sa fac. Am incercat niste dogfighting cu ei si in afara de evitat atacuri din toate directiile n-ai frate ce sa le faci. Pana la urma am gasit o solutie si anume urc la peste 5k metrii desi e o muratura la peste 4500 si mai hartuiesc niste bombere, rareori cate un kill de B-57. Inainte era unul din cele mai bune jet-uri stock care le jucasem pt. ca nu intalnea numai ozeneuri si avea si cu ce trage, iar acum e comparabil cu Kikka ffs la cati peri albi iti scoate.

Edited by Genjurooo, 20 July 2017 - 20:35.


#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
De la rank 3 in sus incepi sa pierzi bani cateodata si pe air batlles. Nu mai vorbesc de ground battles unde e dezastru.
In ultima saptamana m-am apucat iar sa joc air battle cu URSS unde am avion premium de T1 si de T3, ca sa fac ceva bani. Joc astea pana ajung pe la 2 mil SL apoi bag iar ground forces. Si tot asa.

#14
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Asa e, la ground e si mai catastrofala economia, insa nu ma indur sa schimb pe avioane care le-am aced deja.

Mai am doar americanii si italienii unde mai am rank 3, la restul natiilor mai avand doar cate niste bombere si 1-2 avioane introduse mai nou ca in rest sunt toate aced pana la jeturi. Si nu am chef sa intrerup researchu.

La englezi pierd bani ca-i jet-u praf (well pana bag RP in mitraliere si poate nu o mai fi asa praf). La rusi nu pierd frate bani nici la jet-uri, adevarul e ca nici nu castig cine stie ce cu Mig-9 (super avion) si La-15. Nu pierd, dar nici nu ma imbogatesc. La japonezi e grav cu R2Y2-urile alea 3, dar doar daca mor fara 2-3 killuri pierd bani. La nemti inca sunt la Me 163 si am aced toate panaramele de avioane (desi doar Ho-229 a fost enervant dintre early jet-uri), deci e ok.

Totusi e si boring sa joci cu avioanele astea de rank mare in asa fel incat sa nu pierzi bani pt. ca tre sa investesti mult timp intr-o batalie si cand le deschizi vreun modul pierzi tot ce ai castigat, lol. Lame din partea Gaijinului.

Asa ca pt. mine raman americanii si italienii si incerc sa fac bani cu tancurile. Zicea unu pe reddit parca ca poti face farming de SL cu T-34-urile alea 3 pana la si incluzand T-34 1942 si castigi o gramad de bani. Intr-adevar daca te uiti pe ele au repair cost mic. Si o sa fac la fel si la nemti cu Pz IV F2 si 2 Pz III. Sa fac la fel si la englezi? Sa iau Cromwell-urile si Sherman si sa deschid tot tree-ul englezesc cu ele deoarece la alte natii nu am chef sa avansez (doar la japonezi sa ace japonezele de rank 3 si atat). Ma gandesc ca poate mai indicat ar fi sa folosesc Comet-ul si Challenger si Avenger sa deschid tot restul tree-ului (ca scot mai mult RP), dar nu stiu cat de bune sunt deoarece pana acum (sunt la Firefly) aproape tot ce a fost britanic a fost penibil. Daca pot sa scot si bani cu astea 3 si sa deschid si restul tancurilor fara sa-mi scoata peri albi, ar fi perfect.

Edited by Genjurooo, 21 July 2017 - 10:09.


#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
N-am ajuns la nimic la r5, nici nu ma pasioneaza. La englezi ground am facut doar cele de r2 si m-am oprit, e crima curata sa faci linia doar cu AP fara nici un APHE.

#16
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Da, e grav rau. Am urmat sfatu de am inceput sa grind ce bombere low/medium rank si ce avioane noi (tot low rank 1-2) au mai introdus in joc in ultimul an.

Deci cu Yer-3 am pierdut de vreo 3 ori bani. Incredibil. Si daca nu era de ajuns apoi am avut un meci mai varza cu cele doua bombardiere Hamden care-s rank 1 si am pierdut bani la rank 1, ffs. Ele sunt bune bombardierele astea, dar s-a intamplat unul sa-mi moara din prima si al doilea am omorat vreo 2-3 armored cars or so. Slabuta performanta, stiu, dar nu-mi imaginam ca o sa pierd bani la rank 1.

#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
La r1 nu faci multi bani, deci daca mori repede, sanse sa pierzi, insa nu pierzi multi. Nu ai nici un premium, sau macar medalion?

#18
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am niste premiume (alea de rank 1 care le-a mai dat Gaijinu + A1E1), dar ma miram ca am pierdut in jocu ala  like -300 SL. Inainte sa distruga economia nu mi s-a mai intamplat la rank 1.

Si cu Yer (tot inainte de catastrofa asta economica) n-am pierdut niciodata bani. Acu pierd si 2000 SL intr-un rush dive. E si slab pt. BRul lui si nu am prea multe alternative in arcade sa-l joc altfel (deoarece se si chinuie sa urce si e fragil), dar nu pierdeam bani cu el.

O sa mai ace/spade cateva bombere incluzand astea si apoi o sa fac exclusiv farming la rank 2 cu americanii, nemtii si rusii atat la avioane cat si la tancuri.

Edited by Genjurooo, 24 July 2017 - 16:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate