Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vanzare produse lucrate manual de altcineva

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Sa zicem ca am gasit un mestesugar ce face vase din lut, undeva la tara (e doar un exemplu).

Si vreau sa cumpar de la el vasele, urmand ca eu sa le vand intr-un magazin online in prima faza, eventual unul fizic in oras, daca exista cerere in online.

Cum pot face asta in mod legal? Va dati seama ca bietul mestesugar nu-mi poate emite factura...

#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Îți faci un SRL și îl faci pe el asociat iar tu te faci administrator. Stipulezi pe undeva prin contract că el este merterul iar tu comerciantul, astfel emiți factură de pe societate.

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
cred ca merge si pfa.lasa sereleul ca te umpli de acte si nervi,

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Marcous, on 15 mai 2017 - 22:56, said:

Sa zicem ca am gasit un mestesugar ce face vase din lut, undeva la tara (e doar un exemplu).

Si vreau sa cumpar de la el vasele, urmand ca eu sa le vand intr-un magazin online in prima faza, eventual unul fizic in oras, daca exista cerere in online.

Cum pot face asta in mod legal? Va dati seama ca bietul mestesugar nu-mi poate emite factura...

Iti faci sereleu sau PFA, apoi cumperi toate cele si le scoti la vanzare. Nu-ti face probleme cu achizitia - nu te intreaba nimeni de unde le-ai luat ci doar daca le vinzi legal, cu factura sau bon fiscal. Iar majoritatea mestesugarilor care se respecta au si ei PFA sau sereleu deci iti pot face factura.  Iar daca nu au PFA sau sereleu:

a) borderoul de achiziţie (de la producători individuali) (cod 14-4-13/b), prevăzut la nr. IV, nr. crt. 39 – Mijloace băneşti şi deconturi – din anexa nr. 2 la Ordinul nr. 3.512/2008;

Edited by rosix, 16 May 2017 - 06:30.


#5
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Daca nu ma intreaba nimeni de unde le achizitionez, atunci de ce nu se aplica acelasi lucru si la produsele aduse din China fara acte?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate