Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfaturi Kia Ceed =>2007 4500-5000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Poti sa te mai uiti si la Hyundai i30, surata Kiei :). Eu detin una an 2011, 100k km si-am luat-o cu 5000 de euro acum doua luni.
Super incantat de ea, se simte bine, confortabila, consuma cat ai zis tu in oras (Bucuresti, am ajuns la 10. La inceput aveam aproape 12, dar am inceput sa conduc altfel) si spatioasa, atat pentru cei din fata cat si-n spate (am 1.90, scaunul dat destul de in spate si tot e loc in spatele meu).
Plus ca e cum ai zis si tu, nu prea sunt samsari cu astfel de masini si chiar daca pretul este putin mai mare decat altele mai populare, sunt si mai ok intretinute.
Spor!

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
https://www.autovit....html#583b00896f

Poate să fie o alternativă, am si găsit una de femeie :P cu km. putini, daca nu cumva s-au șmecherit si femeile si dau km. înapoi.
Hyundai oricum este tata" lor, ei au adus Kia unde este azi.

#21
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostTLGTLC, on 16 mai 2017 - 00:21, said:

În București poți scoate mai puțin de zece la suta. În orașele mici de provincie consumul crește enorm. Nu ajunge apa la 50 grade că ai și ajuns la destinație. Am reușit cu 1.4-1.6 benzina consum de 14-15/100 pe când în București cu toată nebunia, aceeași mașina, lejer un 9/100 și chiar mai puțin. Mie mi-a plăcut Kia Venga foarte mult. Super deșteaptă mașina! Eram cât pe ce sa cumpăr una dar am avut ghinion. Dacă găsești una, te mai scormonesti de bani și crede-mă că merită!

In sfarsit vad pe cineva care sesizeaza realitatea. Consumul cel mai mare la o benzinara se inregistreaza iarna cand mergi constant pe distante scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul. Punct.
Toti se vaita pe aici de aglomeratia din Bucuresti si vorbesc ca datorita ei ajung la consumuri de 10-12 l si. Datorita insa distantelor mari care le au de parcurs putini bucuresteni sesizeaza ca in trafic bara la bara consuma mai putin decat daca ar merge fara aglomeratie dar pe distante scurte.
In aceasta iarna punctul de lucru al sotiei s-a schimbat la 2 km de casa. Desi nu pleaca cu scart de la semafoare consumul s-a dus intre 14 si 15 l desi cand o foloseam eu, tot prin Bucuresti, se invartea intre 10 si 11.
Asa ca in orase consumul va depinde mai mult de distanta parcursa. Asa ca discutiile pe care le tot vad pe aici ca marca lui de masina consuma cu un litru mai putin decat a altuia sunt nonsensuri. La benzinare consumurile sunt foarte apropiate indiferent de marca, diferenta apare din diferite variabile ca motorul neincalzit, traficul, stilul de condus.
Ideea la toata polologhia asta este ca in alegerea unei masini nu trebuie sa tii cont de consum decat cand te hotarasti daca iei o benzinara, un diesel sau un hibrid. Daca te-ai decis pe o categorie in alegerea marcii nu mai trebuie sa te uiti la consum ci doar la factori precum confortul, tinuta de drum, demarajele etc.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In general cei care au luat Kia sunt oameni care au preferat sa dea bani pe una noua in detrimentul unui SH cu "renume". Adica pe piata vei putea gasi modele din 2007-10 cu primul proprietar, ne-alergate si fara km dati inapoi ca la suratele lor germane. De aia si preturile sunt mai sus decat te-ai astepta, pentru ca lumea prefera sa le tina decat sa le dea pe nimic, pentru ca totusi s-au dovedit masini fiabile. Caz concret, o am de 9 ani imediat si am 115.000 km... Si daca ar fi sa o dau (nici nu ma gandesc, dar ca idee) sub 4500€ nu m-as obosi, nu as avea de ce, e ingrijita, primul proprietar, revizii facute la timp, am bibilit-o cat am putut de bine, am menajat-o ca erau banii mei si orice groapa luata imi crestea tensiunea Posted Image ,  in interior nu are semne de uzura... Ma rog, depinde de om, insa stand mult timp pe forumul monomarca, puteai sa vezi cam care e profilul cumparatorului de Ceed/Proceed in anii aia.

Apropo de consum, am un 1,4 benzina si fac in Bucuresti cam 8,5-9 medie. In afara Dumnezeu cu mila, pot sa dau de la 5,4 pana la 7,2 in functie de talpa si viteza medie, dar sa zicem ca daca nu sar calul si merg legal+10 peste tot, media e cam 5,8-6,2 la drum lung.

Edited by MembruAnonim, 16 May 2017 - 09:39.


#23
piticu90

piticu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2013

View Postcodesmm, on 16 mai 2017 - 06:05, said:

Are tinuta de drum buna, dar daca urmaresti confort la condus sa stii ca scutura. Ceed break mi s-a parut ca nu scutura chiar asa tare, dar s-ar putea sa fie doar o iluzie. De cate ori o conduc spun ca trebuie sa merg la medicul stomatolog sa-mi repuna plombele datorita scuturaturilor daca conduc pe drumuri cu tocmai perfecte. Fa test-drive cu ea si daca te multumeste decizia iti apartine.
Nu cred ca ar fi o asa mare problema asta. Eu vin dupa o Dacie 1310 deci iti dai seama ca nu se compara. :))

View Postsirviezure, on 16 mai 2017 - 08:03, said:

Poti sa te mai uiti si la Hyundai i30, surata Kiei :). Eu detin una an 2011, 100k km si-am luat-o cu 5000 de euro acum doua luni.
Super incantat de ea, se simte bine, confortabila, consuma cat ai zis tu in oras (Bucuresti, am ajuns la 10. La inceput aveam aproape 12, dar am inceput sa conduc altfel) si spatioasa, atat pentru cei din fata cat si-n spate (am 1.90, scaunul dat destul de in spate si tot e loc in spatele meu).
Plus ca e cum ai zis si tu, nu prea sunt samsari cu astfel de masini si chiar daca pretul este putin mai mare decat altele mai populare, sunt si mai ok intretinute.
Spor!

O sa ma interesez si de ea. Depinde si la ce pret as gasi o. Asta e partea buna ca nu prea sunt manarite cum sunt cele de prin Germania aduse aici.

View Postsirviezure, on 16 mai 2017 - 08:03, said:

Poti sa te mai uiti si la Hyundai i30, surata Kiei :). Eu detin una an 2011, 100k km si-am luat-o cu 5000 de euro acum doua luni.
Super incantat de ea, se simte bine, confortabila, consuma cat ai zis tu in oras (Bucuresti, am ajuns la 10. La inceput aveam aproape 12, dar am inceput sa conduc altfel) si spatioasa, atat pentru cei din fata cat si-n spate (am 1.90, scaunul dat destul de in spate si tot e loc in spatele meu).
Plus ca e cum ai zis si tu, nu prea sunt samsari cu astfel de masini si chiar daca pretul este putin mai mare decat altele mai populare, sunt si mai ok intretinute.
Spor!

O sa ma interesez si de ea. Depinde si la ce pret as gasi o. Asta e partea buna ca nu prea sunt manarite cum sunt cele de prin Germania aduse aici.

View Postcrisstonne, on 16 mai 2017 - 08:43, said:

https://www.autovit....html#583b00896f

Poate să fie o alternativă, am si găsit una de femeie :P cu km. putini, daca nu cumva s-au șmecherit si femeile si dau km. Ăźnapoi.
Hyundai oricum este tata" lor, ei au adus Kia unde este azi.
Da arata bine masina. Cred ca e si intretinuta. Mi se pare mie sau portbagajul e mai mic decat la ceed?:)

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2017 - 09:38, said:

In general cei care au luat Kia sunt oameni care au preferat sa dea bani pe una noua in detrimentul unui SH cu "renume". Adica pe piata vei putea gasi modele din 2007-10 cu primul proprietar, ne-alergate si fara km dati inapoi ca la suratele lor germane. De aia si preturile sunt mai sus decat te-ai astepta, pentru ca lumea prefera sa le tina decat sa le dea pe nimic, pentru ca totusi s-au dovedit masini fiabile. Caz concret, o am de 9 ani imediat si am 115.000 km... Si daca ar fi sa o dau (nici nu ma gandesc, dar ca idee) sub 4500€ nu m-as obosi, nu as avea de ce, e ingrijita, primul proprietar, revizii facute la timp, am bibilit-o cat am putut de bine, am menajat-o ca erau banii mei si orice groapa luata imi crestea tensiunea Posted Image ,  in interior nu are semne de uzura... Ma rog, depinde de om, insa stand mult timp pe forumul monomarca, puteai sa vezi cam care e profilul cumparatorului de Ceed/Proceed in anii aia.

Apropo de consum, am un 1,4 benzina si fac in Bucuresti cam 8,5-9 medie. In afara Dumnezeu cu mila, pot sa dau de la 5,4 pana la 7,2 in functie de talpa si viteza medie, dar sa zicem ca daca nu sar calul si merg legal+10 peste tot, media e cam 5,8-6,2 la drum lung.
Exact asta este si ideea pe care ma bazez. Faptul ca multi din cei care vand masina sunt ca tine. Adica primul proprietar. Si a ingrijit masina cat a putut de bine pt ca era noua si nu i convenea sa si bata joc de banii lui. Iar cei care o vand cel mai probabil nu o vand ca si ia golf. :)) o vand probabil pt a si cumpara una noua sau dintr un an mai bun. Citeam un anunt ieri in csre proprietarul spunea ca nu doreste sa o dea unor samsari sau unor oameni care nu ar ingriji o. Il inteleg pe om pana la urma o fi pus suflet in ea si nu vrea sa ajunga pe maini gresite. :)) citeam ca in 2008 a fost aleasa masina anului. Iar la acele teste de siguranta NCAP a luat 5 stele. Daca chiar e asa atunci eu zic ca are multe motive pt care pretul e ceva mai sus.  Legat de consum daca as scoate si eu acelasi consum ar fi super.

#24
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Iti recomand si eu Ceed, este o masina corecta. Cauta sa iei una care sa aiba dotari decente, nu lua una basic. Atentie la achizitie, verifica masina foarte atent, nu o lua cu ochii inchisi pe principul ca sunt mai putine manarite.

#25
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006
Ceed/ I30 sunt practic la fel daca te uiti mai atent. Eu detin un I30 diesel 1.6 prima varianta luat in 2013 sh de la primul proprietar si merg cu el foarte bine. In Bucuresti consumul aratat de CB este 7.2

Edited by mihai_atanasiu, 16 May 2017 - 12:38.


#26
piticu90

piticu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2013

View PostMr. Incredible, on 16 mai 2017 - 12:12, said:

Iti recomand si eu Ceed, este o masina corecta. Cauta sa iei una care sa aiba dotari decente, nu lua una basic. Atentie la achizitie, verifica masina foarte atent, nu o lua cu ochii inchisi pe principul ca sunt mai putine manarite.
Din cate stiu eu cea mai slab dotata este cea Best. Care mie unul mi se pare ca are destule. Singurul lucru care sa zicem ca lipseste ar fi geamurile electrice spate in rest are cam tot ce as vrea. Da, am zis ca ma voi duce cu un mecanic inainte sa o iau iar dupa daca imi va place voi pune tester pe ea si o voi pune si pe rampa ca sa fiu sigur de achizitia facuta.

View Postmihai_atanasiu, on 16 mai 2017 - 12:38, said:

Ceed/ I30 sunt practic la fel daca te uiti mai atent. Eu detin un I30 diesel 1.6 prima varianta luat in 2013 sh de la primul proprietar si merg cu el foarte bine. In Bucuresti consumul aratat de CB este 7.2
Am vazut acum una. Ai dreptate sunt cam lafel. Ideea e ca i30 am vazut ca e ceva mai noua. Nu prea cred ca gasesc ceva bun la 4500-5000. Poate la vreo 5500 dar depaseste bugetul. Eu o voi lua pe benzina indiferent de consum. Nu merg mult cu ea si prin urmare nu si prea are rostul diesel. :)

#27
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Ce inseamna ceva bun in 5000? Adica, ce gasesti acum in 5000 si nu-i bun?

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai da. Decat un Ceed cinstit si cu rulaj ok (100-120000 de km), mai bine un Golf 5 cu 180 000 ("reali"). Si mai vechi eventual. Iar in privinta intretinerii, ti s-a spus mai sus cum sta treaba. De la proprietari chiar.

#29
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

View PostTruculMagic, on 16 mai 2017 - 07:51, said:

Poate fi si din 2009, e mult sa dai 5000e pe o Kia cee'd. Mergi pe un golf 5, chiar daca e mai vechi cu 2 ani, nici nu se compara. Sa nu mai zic de intretinere (preturi, mecanici, etc).

Asa este.Mecanicul meu nu prea o cunoaste pentru ca nu prea a vazut-o. (aici e ca in reclama aia: dentistii urasc pasta de dinti Dintele Auriu). Preturile se pot compara de catre oricine cu acces la internet.

Pentru initiator: I30 e versiunea o idee mai confortabila a aceleasi platforme. Nu prea ai cum sa dai gres. Daca era asa, nu dadeau garantie de 5 ani bara-bara si 7 ani la cutie-motor.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Fratele meu are Ceed de la muncă, de nouă este pe mîna lui, a zis că este mulțumit și mașina merge foarte bine.

#31
piticu90

piticu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2013

View Postparanoiaaaa, on 16 mai 2017 - 15:46, said:



Asa este.Mecanicul meu nu prea o cunoaste pentru ca nu prea a vazut-o. (aici e ca in reclama aia: dentistii urasc pasta de dinti Dintele Auriu). Preturile se pot compara de catre oricine cu acces la internet.

Pentru initiator: I30 e versiunea o idee mai confortabila a aceleasi platforme. Nu prea ai cum sa dai gres. Daca era asa, nu dadeau garantie de 5 ani bara-bara si 7 ani la cutie-motor.
Acum ca au inceput multi sa mi zica si de aceasta o da o caut prin anunturi mai des. Desi pretul e ceva mai mare decat ceed e bn ca am 2 variante.

#32
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012

View Postpiticu90, on 16 mai 2017 - 18:48, said:

Acum ca au inceput multi sa mi zica si de aceasta o da o caut prin anunturi mai des. Desi pretul e ceva mai mare decat ceed e bn ca am 2 variante.

E mai mare si pentru ca a aparut 2 ani mai tarziu (din cate imi aduc aminte). Oricum mergi fara grija. A dat un coleg de la munca unul cu 65000 de km cu 5500 de euro. Masina arata incredibil. O sa gasesti masini ok, mai ales de la familii cu copii.

#33
piticu90

piticu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2013

View Postparanoiaaaa, on 16 mai 2017 - 19:52, said:



E mai mare si pentru ca a aparut 2 ani mai tarziu (din cate imi aduc aminte). Oricum mergi fara grija. A dat un coleg de la munca unul cu 65000 de km cu 5500 de euro. Masina arata incredibil. O sa gasesti masini ok, mai ales de la familii cu copii.
Nu mi se pare mult la banii astia doar ca nu stiu daca as putea sa fac eu rost de atat. Pe langa astia imi mai trebuie 200-300 euro pt inscriere. Oricum la 5500 euro, o masina cu 65000 km din 2010-2011 mi se pare foarte ok. Nu ma grabesc oricum. Ramane sa vad ce aleg intre cele doua. In orice caz, din cate citesc aici oricare ar fi alegerea o sa fie una buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate