Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Nedumerire fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postleonardusius, on 15 mai 2017 - 20:43, said:

Dar izolatia sus-mentionata cu polistiren ??
Izolatia cu polistiren se face cu scop termic. De curiozitate, ce anume ai lucrat in constructii?

#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
leonard explicai prietenului tau (ca vad ca tu esti o cauza pierduta deja) ca astfel de solutii si interventii la o casa de 150 de ani nu se stabilesc pe un forum indiferent cat de profesionist ti s-ar parea cel din spatele mesjului... luati legatura cu un inginer structurist (daca nu chiar cu un expert in constructii) si el va sti ce sa faca..
In ce zona a Ardealului este casa?

#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu trebuie interventii de genul, făcută din beton armat, dacă doar umezeala e problema.
Se sapa împrejur pana la baza de jos și se spala cu karscherul.
Tencuiala noua și o hidroizolație plus membrana de protectie.
La baza se pune tub de drenaj și se umple pana sus cu sort.
Precizez ca tubul de drenaj trebuie sa aibă și deversare.
Toate făcute cu simt de răspundere sau de cineva care a mai facut-o.
Asa fac nemții, nu are cum sa nu funcționeze.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbladhaund, on 15 mai 2017 - 19:29, said:

Nu inteleg ce e asa de neobisnuit.

Mda. Stima.

   Stai sa vezi ce "stupefiat" o sa gie cand o sa vada o casa din chirpici ...

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postarg, on 15 mai 2017 - 19:29, said:

expertiza si proiect de consolidare

se face o subzidire, exista mai multe solutii constructive.
ce mai buna:
se desfac acoperisul si tavanele, se usureaza casa, se pun tiranti la partea de sus daca nu are centura si placa, se subzideste in ploturi alternative de 1m tip pieptene, se refac planseele si acoperisul, tencuieli, finisaje etc...
omul a spus ca este o casa si nu un castel.
Poate nu merita pretul unei asemenea lucrari de anvergura. Poate numai proiectul costa cat toata casa cu acareturi la un loc.
Fundatie se facea din piatra dar se facea, cine stie ce casa e aia cu caramida pusa pe pamant direct, la asta nu s-a gandit nimeni, sau cine stie ce o fi vazut initiatorul topicului (poate vreo anexa a casei ridicata ulterior si fara fundatie).
Doar vorbim aici de Ardeal, nu de zona de sud.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgladiatore, on 15 mai 2017 - 20:12, said:

impreuna cu   echipa la care lucrez  , am izolat o casa , pe 2 nivele in felul urmator . Mentionez ca fundatia era din piatra , amestecata cu ceva var . Deci , am sapat in fundatie , cate un metru pe lungime , si ajuns pe partea ailanta . Turnat fundatie de ciment , pus carton asfaltat , si zidit inapoi acea bucata . La unirea cu vechiul zid se faceau un fel de tepe din caramida , care erau fortate cu ciocanul intre zidul nou si cel vechi . In felul asta , am taiat toata fundatia , si am izolato . E mult de munca , dar la o casa normala , in 2 luni , daca ai un picamar bun , ai rezolvato .

     E bine si nu prea. Vechiul zid trebuie sa stea solid pe fundatie nu pe "tzepe de caramida". Nu mai spune nimanui povestea asta.

      In cazul caselor extrem de vechi, se sapa sub zidul existent  cate un metru la un moment dat. Se toarna fundatie de beton armat. Se umple diferenta intre fundatia noua si vechiul zid cu mortar.


View PostTheWarrior, on 16 mai 2017 - 05:57, said:


omul a spus ca este o casa si nu un castel.

Fundatie se facea din piatra dar se facea, cine stie ce casa e aia cu caramida pusa pe pamant direct, la asta nu s-a gandit nimeni, sau cine stie ce o fi vazut initiatorul topicului (poate vreo anexa a casei ridicata ulterior si fara fundatie).


     Se numeste fundatie din caramida.  Am vazut nenumarate exemple.
    Acum vreo 200-300 de ani cimentul nu era la mare cautare. Doar castelul  Bran e tencuit cu ciment desi nu se stie de unde a facut rost Vlad Tepes de asa ceva.

#25
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
probabil  devin plictisitor dar este bine sa se stie totusi. Cimentul a fost patentat in Anglia in 1824, pana la productia de masa aveau sa mai treaca niste zeci de ani. Deci acum 200-300 de ani nu aveai ce sa cauti....
si doi
este evident ca hidroizolatia nu este suficienta ea singura. Mai devreme sau mai tarziu acea fundatie va ceda fara o subzidire temeinica.

Edited by alexpet, 16 May 2017 - 07:00.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheWarrior, on 16 mai 2017 - 05:57, said:

omul a spus ca este o casa si nu un castel.
Poate nu merita pretul unei asemenea lucrari de anvergura. Poate numai proiectul costa cat toata casa cu acareturi la un loc.
Fundatie se facea din piatra dar se facea, cine stie ce casa e aia cu caramida pusa pe pamant direct, la asta nu s-a gandit nimeni, sau cine stie ce o fi vazut initiatorul topicului (poate vreo anexa a casei ridicata ulterior si fara fundatie).
Doar vorbim aici de Ardeal, nu de zona de sud.
Eu am spus cum se face subzidirea pentru situatia data.
Cel mai ieftin iese in varianta in care demoleaza tot si refoloseste cat mai multe: caramida, cherestea, podele becuri, usi, etc.... tot ce este in stare buna.

#27
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postbladhaund, on 15 mai 2017 - 21:10, said:

Izolatia cu polistiren se face cu scop termic. De curiozitate, ce anume ai lucrat in constructii?

Finisaje.

View Postcspot, on 16 mai 2017 - 00:52, said:

   Stai sa vezi ce "stupefiat" o sa gie cand o sa vada o casa din chirpici ...

Va rog frumos, fara aciditati fara rost.

View PostTheWarrior, on 16 mai 2017 - 05:57, said:

omul a spus ca este o casa si nu un castel.
Poate nu merita pretul unei asemenea lucrari de anvergura. Poate numai proiectul costa cat toata casa cu acareturi la un loc.
Fundatie se facea din piatra dar se facea, cine stie ce casa e aia cu caramida pusa pe pamant direct, la asta nu s-a gandit nimeni, sau cine stie ce o fi vazut initiatorul topicului (poate vreo anexa a casei ridicata ulterior si fara fundatie).
Doar vorbim aici de Ardeal, nu de zona de sud.

Corect. Casa e 'aproape' vai-s-amar de ea; am mentionat ca e fosta C.A.P. Multi 'binevoitori' de aici nici nu stiu ce-i aia dar se dau rotunzi in comentarii.
Nimeni n-a avut vreo grija de ea. Plafonul e din grinzi masive de 40x40 sub scandura obisnuita. Grinzile s-au cam incovoiat ca idiotii de la CAP au depozitatin pod cereale. Mai mentionez ca are un cos interior de fum cum n-am vazut niciodata. Are 80x80, ca poate sa intre Mos Craciun cu tot cu sac. Am scos din el 15 roabe de funingine, ca era infundat pana la 2,5 metri de dusumea. Asa ca va rog, daca are cineva solutii cat de cat eficiente, si sa merite banii, scrieti. Altfel, va rog abtineti-va. Multumesc.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@leonardusius
iti trebuie expertiza, asa e normal, se fac mai multe feluri de verificari iar expert-ul i-ti va spune ce e de facut.

#29
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postarg, on 16 mai 2017 - 07:03, said:

Eu am spus cum se face subzidirea pentru situatia data.
Cel mai ieftin iese in varianta in care demoleaza tot si refoloseste cat mai multe: caramida, cherestea, podele becuri, usi, etc.... tot ce este in stare buna.

Nu prea are ce sa refoloseasca.  A FOST C.A.P. si totul e dezastru. Tigla e de beton si toata se faramiteaza. N-am vazut tigla de beton care sa se faramiteze inca. Eu am un vecin care aare tigla de asta de 60 de ani si e ca noua......adica inafara de muschi pe ea, daca o cureti cu peria de sarma sclipeste. Asta de beton care se faramiteaza nu stiu ce hram poarta si de cand e facuta, asa de veche pare......

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
atunci solutia e si mai simpla: refoloseste doar terenul....

nu va bagati la consolidar ca cheltuiti cat pentru 2 case si tot o carpeala iese.

Edited by arg, 16 May 2017 - 08:17.


#31
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postarg, on 16 mai 2017 - 08:14, said:

@leonardusius
iti trebuie expertiza, asa e normal, se fac mai multe feluri de verificari iar expert-ul i-ti va spune ce e de facut.

Corect. Dar vroiam sa aud si pareri de meseriasi pe forum. Nu cred ca prietenul o sa aduca vreun expert; si asa zice ca nu merita banii. Vroiam sa stiu asa pentru curiozitatea mea cam ce s-ar putea face cat de cat eficient in situatia data.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 08:16, said:

atunci solutia e si mai simpla: refoloseste doar terenul....

nu va bagati la consolidar ca cheltuiti cat pentru 2 case si tot o carpeala iese.

Asa ma gandeam si eu. De aia am mentionat ca am indicat sa vanda. dar omul a mostenit casa care este inconjurata de 4 ha de livada in panta care pe vremea austro-ungarilor era vie de unde se trimetea vin pentru imparat. Acum prunii sunt asa de batrani incat jumate sunt uscati si jumate nu mai rodesc de vreo 20 de ani. Singura chestie buna e ca, casa este intabulata cu numar de sat (desi satul e la 3 km), are teren intravilan 80ari pe langa ea si restul pana la 4 ha extravilan. Omul vrea sa mai stea din cand in cand in natura si sa faca casa cat de cat locuibila; in plus are boala pe umezeala din pereti.

Edited by leonardusius, 16 May 2017 - 08:22.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o consolidare masiva, cum e cazul de fata, costa cca 1.5....2ori cat o casa noua de aceleasi dimensiuni.....

#33
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postarg, on 16 mai 2017 - 08:22, said:

o consolidare masiva, cum e cazul de fata, costa cca 1.5....2ori cat o casa noua de aceleasi dimensiuni.....

Asa zic si eu; de aia n-am mentionat consolidare masiva, ca n-are rost. Podul varza, acoperisul la fel. Ceva care sa aiba o anumita eficienta impotriva umezelii care se ridica din fundatia de caramida, si cuprinde tencuiala din camere, care nefiind incalzite iarna, ingheata si cade.

#34
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Orice "meserias" de pe forum care se respecta nu isi va spune punctul de vedere la o poveste....daca veneai si tu cu niste poze ceva macar poate poate se incumeta careva sa dea o solutie....eu unul "meserias" fiind nu pot sa ma pronunt pana nu "vad" despre ce e vorba....
Ps: Daca discutam strict de umezeala din pereti este clar ca vorbim de apa care urca prin fenomenul de capilaritate din fundatie pana sus in pereti...deci lipseste o zona de separare intre fundatie si zidul de caramida (asa cum acum se pune un strat de hidroizolatie intre primul rand de caramida si elevatie) ... solutii ar fi pentru aceasta problema insa nici una nu este ieftina...ori tu (sau prietenul tau) cautati o alternativa ieftina....NU ESTE...trebuie refacut stratul de separare intre fundatie si perete prin injectii de material special..uite aici o metoda de cum se face acest lucru

Edited by brawnie, 16 May 2017 - 08:32.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
repet, trebuie vazuta de un expert pentru ca este posibil sa nu fie chiar asa de degradata si sa poata fi consolidata destul de ieftin, trebuie evaluata la fata locului....

@brawnie
a zis ca are fundatie din zidarie care este in stare avansata de degradare.... trebuia mai mult?

Edited by arg, 16 May 2017 - 08:33.


#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai...tocmai ai zis cu un rand mai sus...poate nu e asa de degradata :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate