Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nedumerire fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

De ceva vreme am fost apelat de un amic sa ii verific de ce apare umezeala pe peretii exteriori dupa fiecare ploaie, la o casa, veche de 150 ani, construita pe vremea austro-ungarilor si fosta C.A.P. pe vremea tov. Initial am crezut ca e vorba de un burlan care avea scurgerea prea aproape de fundatie. Casa e undeva la baza unui delusor. Am rezolvat problema cu burlanul, am dus scurgerea pe sub pamant la distanta mare.......nimic. Acelasi rezultat, Am zis sa torn un trotuar de 1m pe perimetru ca ploaia sa nu se scurga catre fundatie in mod inevitabil. Cu ocazia asta, stiind cat e de veche casa am si facut calcul sa-i pun si folia de izolatie speciala. dar cand am inceput sa sap pe langa fundatie, am ramas stupefiat: CASA NU ARE FUNDATIE DE BETON !  Fundatia este de caramida zidita in pamant. Desi am 55 ani si am lucrat toata viata in constructii inca nu am vazut asa ceva....am vazut fundatii de caramida la unele hornuri exterioare, dar asa ceva niciodata. Am renuntat pe loc la ideea trotuarului si al foliei si l-am sfatuit sa vanda proprietatea; nu are valoare. In casa tencuiala se macina incepand de la dusumea........caramida de la fundatie e intr-o stare deplorabila, e imbibata de umezeala si se macina. Venind spre casa cu masina, mi-a venit o idee: sa-i dau si ideea de a turna o fundatie pe tot perimetrul in jurul celei existente, cu armatura evident, si apoi sa toarne si un trotuar. Acum am o intrebare la dvs. care va pricepeti mai bine, se poate rezolva ceva in aces mod ?
Stima.

Edited by leonardusius, 15 May 2017 - 19:15.


#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
se numeste subzidire si este singura solutie. Eu ti-as fi spus asta fara sa ma apuc de lucru si nu lucrez in constructii. Se face pe bucati, sapi sub/langa zid, torni, te duci mai departe. Costa. La o casa de 150 de ani era firesc sa gasesti asa ceva.....de unde naiba fundatie de beton? mai ales armat!
LE  surpriza! Betonul armat a fost folosit pt prima data in Romania (facem abstractie de romani) acum 130 de ani de Saligni la niste constructii speciale (silozuri), la casele obisnuite nici-o sansa. Vorbeste cu amicul tau si spune-i sa gaseasca pe cineva mai putin stupefiat....si se rezolva daca vrea sa investeasca.

Edited by alexpet, 15 May 2017 - 19:51.


#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:14, said:

la o casa, veche de 150 ani, am ramas stupefiat: CASA NU ARE FUNDATIE DE BETON !  Fundatia este de caramida zidita in pamant.
Nu inteleg ce e asa de neobisnuit.

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:14, said:

Desi am 55 ani si am lucrat toata viata in constructii inca nu am vazut asa ceva. Stima.
Mda. Stima.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
expertiza si proiect de consolidare

se face o subzidire, exista mai multe solutii constructive.
ce mai buna:
se desfac acoperisul si tavanele, se usureaza casa, se pun tiranti la partea de sus daca nu are centura si placa, se subzideste in ploturi alternative de 1m tip pieptene, se refac planseele si acoperisul, tencuieli, finisaje etc...

Edited by arg, 15 May 2017 - 19:33.


#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:14, said:

Am renuntat pe loc la ideea trotuarului si al foliei si l-am sfatuit sa vanda proprietatea; nu are valoare.
Da repede un mail francezilor si sfatuieste-i sa-si vanda toate castelele, nu au valoare fara fundatie din beton. Posted Image

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:14, said:

... am ramas stupefiat: CASA NU ARE FUNDATIE DE BETON !  Fundatia este de caramida zidita in pamant. Desi am 55 ani si am lucrat toata viata in constructii inca nu am vazut asa ceva....am vazut fundatii de caramida la unele hornuri exterioare, dar asa ceva niciodata.
Toate constructiile vechi sunt asa.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In Timisoara. in cartierul Fratelia B, toate casele , sau ma rog in proportie de vreo 90%, au fost construite cu "fundatie" din 6 randuri de caramida arsa, aceia care sa mai numea si "tig.ganeasca"(Posted Image ). Bineinteles ca toate au probleme cu umezeala care se ridica de jos.

Edited by myshyk, 15 May 2017 - 19:47.


#8
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 bladhaund, on 15 mai 2017 - 19:30, said:

Da repede un mail francezilor si sfatuieste-i sa-si vanda toate castelele, nu au valoare fara fundatie din beton. Posted Image

Dar nici castelele nu au fundatie de caramida, de piatra da......

Subzidirea i-am propus-o dar e foarte costisitoare. Exclus. Camasuirea e solutia imediata dar nu stiu cat de eficace in acest caz. Am facut camasuiri, dar tot la fundatii din beton care se macinau, aici nu stiu...cineva propunea decopertare si polistiren extrudat lipit de caramida cu spuma poliuretanica apoi camasuire.....

 bladhaund, on 15 mai 2017 - 19:29, said:

Nu inteleg ce e asa de neobisnuit.

Mda. Stima.

Pur si simplu nu am vazut. In Ardeal am inteles ca sunt mult mai rare.....

Edited by leonardusius, 15 May 2017 - 19:59.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:58, said:

Pur si simplu nu am vazut. In Ardeal am inteles ca sunt mult mai rare.....
ai inteles gresit. Pur si simplu acum 150 de ani betonul in accepțiunea de azi era o raritate extrema. Si in Ardeal.
Zi merci si bate o cruce ca nu ai gasit talpi de lemn putred (posibil insa sa nu fi sapat suficient). Inseamna ca este casa tapana, facuta bine pentru standardele de atunci. Daca il convingi pe prieten sa o vanda ieftin astept amanunte. A intrat pe maini gresite biata casa.

Edited by alexpet, 15 May 2017 - 20:12.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 alexpet, on 15 mai 2017 - 19:25, said:

se numeste subzidire ...
Se numeste subturnare ...
Toate bune si frumoase numa sa nu uite sa monteze si o hidroizolatie sub ziduri ( intre ele si viitoarea fundatie ) .

Edited by Baxon, 15 May 2017 - 20:08.


#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
impreuna cu   echipa la care lucrez  , am izolat o casa , pe 2 nivele in felul urmator . Mentionez ca fundatia era din piatra , amestecata cu ceva var . Deci , am sapat in fundatie , cate un metru pe lungime , si ajuns pe partea ailanta . Turnat fundatie de ciment , pus carton asfaltat , si zidit inapoi acea bucata . La unirea cu vechiul zid se faceau un fel de tepe din caramida , care erau fortate cu ciocanul intre zidul nou si cel vechi . In felul asta , am taiat toata fundatia , si am izolato . E mult de munca , dar la o casa normala , in 2 luni , daca ai un picamar bun , ai rezolvato .

#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Baxon, on 15 mai 2017 - 20:06, said:

Se numeste subturnare ...
SUBZIDÍRE, subzidiri, s. f. Executare a unui element de construcție nou sub o zidărie veche, pentru a o consolida.

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:58, said:

Subzidirea i-am propus-o dar e foarte costisitoare. Exclus.
Nu este foarte costisitoare, betonul este unul din cele mai ieftine materiale.

#14
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 alexpet, on 15 mai 2017 - 20:02, said:

ai inteles gresit. Pur si simplu acum 150 de ani betonul in accepțiunea de azi era o raritate extrema. Si in Ardeal.
Zi merci si bate o cruce ca nu ai gasit talpi de lemn putred (posibil insa sa nu fi sapat suficient). Inseamna ca este casa tapana, facuta bine pentru standardele de atunci. Daca il convingi pe prieten sa o vanda ieftin astept amanunte. A intrat pe maini gresite biata casa.

Posibil ca nu am sapat suficient pentru verificare. Dar ramane intrebarea: camasuirea face ceva ? Dar izolatia sus-mentionata cu polistiren ??

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la subzidire stil pieptene m-am gandit si eu. camasuiala exterioara nu rezolva nimic. totodata, trebuie dupa aia scoasa pardoseala si pus refuz de ciur ca sa intrerupa capilaritatea.

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Hunor_66, on 15 mai 2017 - 20:40, said:

Nu este foarte costisitoare, betonul este unul din cele mai ieftine materiale.
nu este vorba de material, este vorba de munca+tehnologie

Edited by alexpet, 15 May 2017 - 20:53.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 leonardusius, on 15 mai 2017 - 19:14, said:

dar cand am inceput sa sap pe langa fundatie, am ramas stupefiat: CASA NU ARE FUNDATIE DE BETON !  Fundatia este de caramida zidita in pamant. Desi am 55 ani si am lucrat toata viata in constructii inca nu am vazut asa ceva....am vazut fundatii de caramida la unele hornuri exterioare, dar asa ceva niciodata.

Da bravo mai... Vorbesti ca si cand n-ar fi plina Romania rurala de case din chirpici care nu au nicio fundatie si care au dusumeaua asezata direct pe pamant, pe care a fost intinsa cel mult o folie...

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce Romania rurala?! in SUA cimentul Portland a inceput sa fie produs la scara industriala in 1875, adica acum 142 de ani! si cu siguranta nu costa 16 lei sacul de 40 kg.... In Germania si Anglia cu doar cativa ani mai devreme. In Ardeal nu stiu.....
Deci daca sapi in Germania la fundatia caselor de 150 de ani vechime in 99,9% din cazuri nu au fundatie (nimic) din beton.

Edited by alexpet, 15 May 2017 - 21:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate