Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

CREDO Personal

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,674
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca-ti zic ce stie toata lumea"Life is a bich"."ori ce sut in coor e un pas inainte"-grija mare nu te obisnui. Si partea cu foaia las-o deoparte,te tine max. 1\ luna. Fa bani-te angajezi in tara.pleci afara,etc.Esti motivat de un tel al tau.Si mai era un proverb idis-daca nu am facut azi de 2 cafele nu pot bea o cafea.

#20
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMarius2017, on 15 mai 2017 - 17:54, said:

Problema mea, este legata de faptul daca este in regula sa imi invat un credo pe dinafara si sa mi-l repet in fiecare zi de dimineata si seara, si de cat mai multe ori pe zi. Un fel de a "a ma forta singur" cu un nou mindset, de am "autoindoctrina" ?

Bineinteles!
Ceea ce gandesti, aceeaa esti! Aceea devii! Autosugestia e un instrument foarte puternic. Caile mintii inca sunt un mister si pentru oamenii de stiinta! Exista mintea rationala, constienta, si exista SUBCONSTIENTUL, care se banuieste ca are o influenta decisiva asupra a tot ceea ce facem, care "bate" la orice ora mintea rationala. Daca , inca din copilarie subconstientul ne-a fost alimentat doar cu sugestii negative, cu experiente neplacute, cu critici dese, cu ideea ca nu suntem buni si nu vom reusi, acelasi subconstient ne va bloca orice reusita, indiferent cat se straduieste mintea rationala sa ajunga la reusita! De aceea autosugestia are o mare putere: prin autosugestie, poti, in timp "face curatenie" in subconstient, elimina toate lucrurile negative fixate acolo care ne tin pe loc.
Chiar daca poate nu crezi ce spun aici, daca iti repeti zilnic lucruri pozitive, incurajatoare despre tine, aduica daca te sugestionezi pozitiv, nu are cum sa-ti faca rau.
Incearca sa te detasezi putin de dialogul permanent din mintea ta care analizeaza mereu tot ce ai facut, gaseste critici, te compara mereu cu altii, etc. Este chiar interesant cum mintea noastra ajunge sa ne conduca, sa preia complet controlul. Asa este ca uneori pur si simplu nu putem scapa de un gand obsesiv, care apare mereu si mereu? Avem impresia ca noi ne conducem mintea, insa ne dirijeaza ea pe noi, devenim sclavii unor gandurilor neplacute, nedorite chiar, care ne aduc nefericire.
Apoi, alta problema este ca aceeasi minte mereu rataceste ori in trecut, analizand si reanalizand obsesiv tot ce am facut, unde am gresit, ce puteam face mai bine, sau in viitor, gandindu-ne la ce urmeaza, ce vom face, uneori plini de grija si anxietate. Problema e ca astfel ajungem sa uitam sa traim in prezent! Ori prezentul e singurul moment adevarat, real, asupra caruia avem control! (si implicit daca ne controlam prezentul ne vom putea controla si viitorul). Desi nu trebuie sa fim obsedati de control!
Asta ni se intampla tuturor, mereu uitam sa "traim clipa", uitam ca viata e finita, si nici macar nu stim cand se va termina, uitam ca viata e facuta sa fie savurata zi de zi, sa ne bucuram de orice moment, sa cautam partile pozitive in orice! Nu sa fim mereu naxiosi, speriati si ingrijorati despre ce se va intampla maine, pesteo luna, un an, etc. Daca mereu, indiferent ce am avea, indiferent unde am fi, indiferent ce am realiza, noi dorim de fapt sa avem altceva, sa fim in alta parte, sa facem altceva, asta e o reteta sigura pentru nefericire!
Eu nu spun ca e rau sa avem planuri marete in viata, sa ne dorim sa realizam multe, sa posedam multe lucruri, insa nu trebuie sa o facem cu disperare si nu trebuie sa ne atasam de nimic. Adica o gandire optima este:Da, imi doresc asta, fac tot posibilul sa se intample, dar ACCEPT ca din diverse motive s-ar putea sa nu se intample si atunci voi trece peste, nu voi ceda nervos. Atasamentele fata de orice sunt daunatoare. Ironic este ca uneori, cand ne dorim cu disperare ceva, parca acel ceva tinde sa se departeze de noi si invers.

Acum tu vad ca ai identificat deja o problema, si anume ca ai trait pentru altii, ai cautat mereu sa multumesti pe altii. Este intr-adevar o piedica la care trebuie sa renunti! tu esti singurul responsabil de viata ta, nu le preda altora controlul, nu incerca sa multumesti sau sa impresionezi pe nimeni, pentru ca altfei vei trai ca o "frunza in vant".
Apoi mai e problema ca probabil te si analizezi si critici cam dur. Oare chiar "nu ai realizat nimic in ultimii 6 ani"? Mai greu de crezut.
Dupa mine, scopul in viata nu este neaparat sa ai cat mai multe realizari, sa fii intr-o goana permanenta dupa bani, dupa posesiuni, dupa realizari marete, adica sa iti dovedesti zilnic ca esti "mai bun decat altii". NU. Scopul vietii este sa traiesti viata in fiecare zi cu bucurie, sa te bucuri si sa fii recunoscator in primul rand pentru ceea ce ai, sa ai o stare de liniste inetrioara, sa inveti sa traiesti mereu prezentul fara a rataci la nesfarsit in trecut sau viitor, sa ai o atitudine plina de bunavointa pentru altii, etc. si bineinteles, sa incerci prin activitatea ta, sa aduci un ajutor celorlalti. Si daca ajungi la starea aceasta, toate celelalte vor veni de la sine, vor veni si realizarile, fara sa le doresti cu disperare, va veni si partea materiala, incat sa ai o viata decenta, penrtru ca nu trebuie neaparat sa ai atat de multi bani. Nu vreau sa exagerez, dar in afara de niste lucruri care tin de o minima decenta, oricat de multi bani am avea, mereu vom dori mai multi si vom gasi alte distractii si alte lucruri inutile pe care sa-i cheltuim.
Iar in primul rand , nu stiu ce domeniu de activitate ai tu acum, insa trebuie sa iti gasesti adevarata vocatie, adica sa faci ceea ce-ti place cel mai mult, nu sa te duci la serviciu in sila, "la scarbici", doar pentru a castiga niste bani ca sa-ti platesti facturile. Desi multi oameni exact de asta se duc la munca.
Si dupa parerea mea, nu cred ca e cazul sa exagerezi cu planificarea, adica sa stii in cele mai mici detalii unde vrei sa ajungi peste 5-10 ani, desi multi cred ca e bine asa.
Pana la urma suntem fiinte umane, nu suntem roboti care sa fie programati ce sa faca in fiecare zi, saptamana, luna, an. Ce farmec mai are viata cand tu stii deja ce vei face peste 10 ani, si cand mereu te gandesti la viitor si uiti sa te bucuri de prezent? Cand mereu vrei altceva, vrei mai mult, mai bine? Uneori planificarea excesiva vine si dintr-o teama , o nesiguranta cu privire la viitor, lucru la care e bine sa renuntam. Siguranta absoluta nu poate exista, e o naivitate sa credem asa ceva.
Si un alt lucru important: e bine sa renuntam la egocentrism, la a ne gandi mereu doar la noi, la a dori mereu sa avem cat mai mult, sa fim mai buni decat toti, etc.
Insa universul are o alta regula: ca sa primim, trebuie intai sa daruim!

Iti recomand sa urmaresti filmul "The shift"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LMWfnVId5Bk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

precum si cartea
https://www.scribd.c...ta-Louise-L-Hay

Edited by epetroiu, 16 May 2017 - 08:10.


#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMarius2017, on 15 mai 2017 - 15:46, said:


Probabil esti un tatuc tinut in brate de partidul comunist, care ti-a dat job, locuinta si o sotie cu fundul mare Posted Image

Conform celor de mai sus,nici nu ma mir ca ai taiat frunze la cutu-cutu timp de sanse fara sa faci nimic.Si ma tem ca vei deschide si in 2023 un topic pe aceasi tema.Se va schimba doar 6 in 12.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate