Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor decizie AUDI A3/ VW Polo SH (incepator)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut prieteni, sunt nou pe forum si am o nelamurire, sper ca ma puteti ajuta.

Doresc sa-mi cumpar o masina, sunt incepator.

Am 3 variante in bugetul meu , astea mi-ar placea,dar nu stiu ce sa fac si nici ce sa verific la ele.


1) VW polo 2002 motor de 1.2 benzina in doua usi cutie manuala pret 1400 E

2) Audi a3 2002 facelift motor de 1.6 benzina in doua usi cutie automata pret 2000E

3) audi a3 2002 motor 1.6 4 usi cutie manuala 1400 E

Masinile nu le pot testa, stiu ca sunt OK si merg bine,consumabile la zi, dar sunt in Germania la cineva. (poate ma puteti ajuta si cu ce sa testez la ele ca idee cand ajung acolo)

Eu sunt inalt, am aprox 1.95M am facut scoala pe un vw polo 1.2 din 2008, in ala stateam OK cu scaunul reglat in jos la maxim,ce ma sfatuiti intre polo varianta 2002 si a3 2002 ? mi se pare ca a3 e mai mic ca polo, nu stiu exact,nu am masinile in apropiere sa le pot testa, daca are cineva un A3 ma poate lamuri in legatura cu inaltimea?

P.S pentru mine ideal a-r fi acel A3 Automat, desi habar nu am cum se conduce automata,poate ma puteti ajuta si in cazul asta?

P.S 2 , am testat un Fiat punto din 1998 si nu am incaput pe scaun, nici cu el reglat pana jos , dadeam cu capu in plafon :))

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Am mers cu un A3 2002 1.6. E oribila cutia aia automata, cum e de altfel la majoritatea masinilor de pe atunci Posted Image

#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Robiacs, on 15 mai 2017 - 13:04, said:

Am mers cu un A3 2002 1.6. E oribila cutia aia automata, cum e de altfel la majoritatea masinilor de pe atunci Posted Image


poti sa-mi dai mai multe detalii, in ce sens e oribila? ceva probleme generice?

#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
polo si A3 sunt masini de clase diferite

si inca ceva: A3-ul in 4 usi e mai lung si te-ar favoriza

#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 sonnydellmarco, on 15 mai 2017 - 13:20, said:

polo si A3 sunt masini de clase diferite

si inca ceva: A3-ul in 4 usi e mai lung si te-ar favoriza


Pentru mine pretul e diferenta :D nu ma pricep la masini

p.s nu gasesc in 4 usi sub 2500 de euro, iar intre 2 si 4 usi 500 de euro e mult pt mine :D

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 alexandrualexww2, on 15 mai 2017 - 13:05, said:



poti sa-mi dai mai multe detalii, in ce sens e oribila? ceva probleme generice?

Uneori schimba vitezele tarziu, mai ales in oras. Plus ca se simt schimbarile de viteza, nu e ceva lin ca la o cutie automata noua sau ca la o cutie manuala corect folosita.

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Robiacs, on 15 mai 2017 - 13:31, said:


Uneori schimba vitezele tarziu, mai ales in oras. Plus ca se simt schimbarile de viteza, nu e ceva lin ca la o cutie automata noua sau ca la o cutie manuala corect folosita.


pff, mi-ai cam stricat sperantele de la masina asta, desi era singura cu cutie automata pe care mi-o puteam permite :(

mai astept pareri sa vad

p.s nu e ceva lin, te referi ca are zmucituri sau infranare (frana de motor puternica) ?

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Frana de motor puternica.

#9
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
mda, nu stiu ce sa zic, poate o fi fost doar cazul aleia? chiar nu stiu , m-a cam descumpanit putin treaba asta.

#10
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Ia A3ul manual.. daca zici ca e in stare buna, mai tragi de ea cativa ani cu intretinere minima..

Hidramata de atunci, daca nu a fost cat de cat intretinuta, s-ar putea sa ai ghinionul sa trebuiasca sa o repari, si costurile sunt mari la valoarea masinii.

Edited by tybanu, 15 May 2017 - 13:54.


#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Daca esti capabil sa conduci manuala, mergi clar pe manuala. Nu te inhama aiurea la o automata atat de veche. Cutia automata inseamna ca inca o piesa complexa care se poate strica.
Clar si fara discutii A3 cu manuala. Nu prea vad de ce o compari cu Polo, e ca si cum ai compara Renault Megane cu Dacia Sandero.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 tybanu, on 15 mai 2017 - 13:52, said:

Ia A3ul manual.. daca zici ca e in stare buna, mai tragi de ea cativa ani cu intretinere minima..

Hidramata de atunci, daca nu a fost cat de cat intretinuta, s-ar putea sa ai ghinionul sa trebuiasca sa o repari, si costurile sunt mari la valoarea masinii.

da...e ceva ciudat, si pretul e mai mic fata de celelalte, cu 500-800 + euro

 InTech, on 15 mai 2017 - 14:06, said:

Daca esti capabil sa conduci manuala, mergi clar pe manuala. Nu te inhama aiurea la o automata atat de veche. Cutia automata inseamna ca inca o piesa complexa care se poate strica.
Clar si fara discutii A3 cu manuala. Nu prea vad de ce o compari cu Polo, e ca si cum ai compara Renault Megane cu Dacia Sandero.

cam care a-r fi avantajele ? am spus, nu ma pricep, pt mine pretul era cauza si faptul ca am facut scoala pe polo

#13
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 alexandrualexww2, on 15 mai 2017 - 14:07, said:

da...e ceva ciudat, si pretul e mai mic fata de celelalte, cu 500-800 + euro



cam care a-r fi avantajele ? am spus, nu ma pricep, pt mine pretul era cauza si faptul ca am facut scoala pe polo


Pretul e bun, pt cea manuala. Daca si masina e corecta, atunci e ok.
Referitor la automata, iti ofera un plus de confort, dar o reparatie nu foarte complexa, ajunge si la 2000 euro. (depinde si de cutie, vechime)
La manuala nu prea ai ce sa ii faci.. max schimb de ulei, si la ala parerile sunt impartite, si ceva timonerie, si iesi pe la 100 euro.

A3>Polo. E mai maricica, e in clasa cu Golf 4.

Edited by tybanu, 15 May 2017 - 14:17.


#14
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 tybanu, on 15 mai 2017 - 14:15, said:

Pretul e bun, pt cea manuala. Daca si masina e corecta, atunci e ok.
Referitor la automata, iti ofera un plus de confort, dar o reparatie nu foarte complexa, ajunge si la 2000 euro. (depinde si de cutie, vechime)
La manuala nu prea ai ce sa ii faci.. max schimb de ulei, si la ala parerile sunt impartite, si ceva timonerie, si iesi pe la 100 euro.

A3>Polo. E mai maricica, e in clasa cu Golf 4.


pfff,deci trebuie sa aflu cumva cum schimba acea automata, sa nu fie infranata sau ceva....la naiba :), daca are cea mai mica problema, o sa merg pe cea manuala.

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 alexandrualexww2, on 15 mai 2017 - 13:52, said:

mda, nu stiu ce sa zic, poate o fi fost doar cazul aleia? chiar nu stiu , m-a cam descumpanit putin treaba asta.

Am un citreon xsara 2001 1.6 automata in familie, are exact aceleasi minusuri. Pur si simplu cam asa erau automatele atunci, poate la masinile premium era altfel.

Edited by Robiacs, 15 May 2017 - 14:20.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Intai verifica rugina si apoi vezi ce ramane .

#17
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 alexandrualexww2, on 15 mai 2017 - 14:18, said:

pfff,deci trebuie sa aflu cumva cum schimba acea automata, sa nu fie infranata sau ceva....la naiba Posted Image, daca are cea mai mica problema, o sa merg pe cea manuala.

E cam greu, oricat de prieten ti-ar fi nu stiu cat de sincer o sa fie, fiindca poate sa o mestereasca sa mearga bine 2-300 km si pe urma sa iti faca surprize. Trebuie sa mergi cu ea ca sa vezi ce si cum, si de preferat sa mai fi mers cu, cutii automate, si mai noi si mai vechi, si mai bune si mai proaste. Dar zici ca esti incepator. Sa nu te doara capu` eu as zice sa mergi pe manuala, ai o grija in minus.

LE: Probeaza-le pe amandoua cand ajungi acolo, o sa iti placa mai mult Audi.

Edited by tybanu, 15 May 2017 - 14:35.


#18
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 tybanu, on 15 mai 2017 - 14:24, said:

E cam greu, oricat de prieten ti-ar fi nu stiu cat de sincer o sa fie, fiindca poate sa o mestereasca sa mearga bine 2-300 km si pe urma sa iti faca surprize. Trebuie sa mergi cu ea ca sa vezi ce si cum, si de preferat sa mai fi mers cu, cutii automate, si mai noi si mai vechi, si mai bune si mai proaste. Dar zici ca esti incepator. Sa nu te doara capu` eu as zice sa mergi pe manuala, ai o grija in minus.


da, astept sa-mi dea video cu ea,dar in mare....o sa merg pe manuala. acum dilema 2 Posted Image) Audi sau polo, parca la bot imi place mai mult polo,desi farurile alea 2 rotunde sunt cam retarde Posted Image)

la 1.95 ai mei...aici va castiga cea in care stau mai bine ,polo am testat, a3 nu am de unde. deci astept pareri :)) de la cei care au deja, sau au un prieten de 1.95 + :))

Edited by alexandrualexww2, 15 May 2017 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate