Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Audiențe Radio.

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Topic pentru Audientele radio ale tuturor posturilor din Romania.

Audiente 15.05.2017

National

1.KissFM - 2337600
2.Radio Zu - 1904200
3.Radio Romania Actualitati - 1817100
4.Europa FM - 1385200
5.ProFM - 928000
6.Antena Satelor - 708100
7.Magic FM - 639400
8.Digi FM - 591000
9.Virgin Radio - 474300
10.National FM -260500
11.Rock FM - 259000
12.Radio Romania Cultural - 259000


Bucuresti

1.Radio Zu - 272000
2.Radio Romania Actualitati - 194700
3.KissFM - 190700
4.Europa FM - 144500
5.Magic FM - 139300
6.ProFM - 93400
7.Romantic FM - 90900
8.Rock FM - 85900
9.Virgin Radio - 69600
10.Dance FM - 64500
11.DigiFM-50000


Pareri, impresii, opinii; Postare placuta!

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008
Parerea mea e ca multi spalati pe creier asculta Zu.

View Postheinz, on 15 mai 2017 - 09:58, said:

Deja a trecut pe locul 2, daca vor mai mari acoperirea cel mai probabil vor ajunge #1

E plina tara de ''inteligenti.

Edited by cut3ryan, 15 May 2017 - 10:00.


#3
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Deja a trecut pe locul 2, daca vor mai mari acoperirea cel mai probabil vor ajunge #1

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Antena Satelor peste Magic FM? Am dubii (emite doar in AM si din ce stiu doar in partea de sud a tarii se receptioneaza).



LE: mai nou emite si in FM de aproximatv 6 luni... sursa

Edited by Pololica, 15 May 2017 - 10:13.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca-s mult mai relevante cifrele de pe publicul comercial, nu prea tine de foame audienta 11+. Posted Image

Pe comercial Bucuresti avem urmatorul top dupa %market share:

1. Zu 18,3%
2. Kiss 9,7%
3. Europa 7%
4. Magic 6,6%
5. Dance FM 5,8%
6. Guerrilla 4,3%
7. Rock 3,9%
8. ProFM 3,7%
9. Virgin 3,3%
10. RRA 2,9%


(Cred ca mai aveam un topic pentru audiente pe aici, ma rog...)

Edited by MembruAnonim, 15 May 2017 - 10:15.


#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

View PostPololica, on 15 mai 2017 - 10:10, said:

Antena Satelor peste Magic FM? Am dubii (emite doar in AM si din ce stiu doar in partea de sud a tarii se receptioneaza).



LE: mai nou emite si in FM de aproximatv 6 luni... sursa

http://www.antenasatelor.ro/

E ascultat naţional, la mama, persoană în vârstă, radioul e non stop pe Antena Satelor. Să ne gândim numai la Staţia Bod, unde lungi, 153 khz, acoperire naţională. Şi dacă cineva o să spună că nu se prea găsesc receptoare AM cu unde lungi eu îi răspund că dacă o să caute o să găsească.

Edited by Sidorin, 15 May 2017 - 10:40.


#7
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
AM se gaseste la aparatele chinezesti in special, am unul d-ala, ii zice "Pulsation" si prind RRA si Antena Satelor pe AM cu el. Si pe FM se aude destul de bine; am dat 20 de lei pe el :lol:

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostSidorin, on 15 mai 2017 - 10:30, said:

http://www.antenasatelor.ro/

E ascultat naţional, la mama, persoană în vârstă, radioul e non stop pe Antena Satelor. Să ne gândim numai la Staţia Bod, unde lungi, 153 khz. Şi dacă cineva o să spună că nu se prea găsesc receptoare AM cu unde lungi eu le răspund că dacă o să caute o să găsească.


Si eu mai ascult, dar, cu exceptia persoanelor de varsta apropiata pensiei, nu am auzit mai la nimeni in cercul meu de cunostinte (si e maricel). De asta mi se pare curios. Cred ca toate radiourile actuale receptioneaza AM (am gasit frecventele Antenei satelor pe AM si pe masina fabricatie 2016...).

Eu ascultam, in general, duminica dimineata pana la pranz, cand mergeam la servici. Acum mai rarut si doar online, de asta m-am mirat. Ramasesem pe frecventele vechi, doar de AM, nu si de FM, si cu program pana la ora 22.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
153Khz e pe LW (unde lungi) - nu toate aparatele de radio receptioneaza asa ceva, unele prind 'doar' MW (unde medii), desi pe ele scrie AM (modulatie in amplitudine - termen cam interpretat gresit, atat LW cat si MW folosesc AM)

#10
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Pro FM nu merită atâta audiență. Părerea mea. Virgin trebuia mai sus, dar na, gusturile nu se discută.

#11
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Kiss-ul pentru mine merita ultimul loc dintre CHR-uri. Primul loc împărțit între ZU / Virgin, și Pro al doilea loc.

#12
Geeoo

Geeoo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 18.07.2016
parerea mea despre comercial pe capitala, unde se da ora exacta, unde conteaza tot inca (curand va fi clujul nr 1)

compar audienta europa fm cu cea din trecut, de la inceput,
la bucuresti europa fm avea 15 % ori acum e la jumatate. un procent corect, muzica nu mai este de calitate si jumatate dintre ascultatorii initiali, printre care si eu, au plecat spre alte posturi (eu de ex spre radio seven)

la guerrilla cred ca receptia slaba e de vina pentru ca nu au cei 45 mii ascultatori obisnuiti, in apartamente indoor nu se prinde de exemplu in sudul capitalei

dance, o placuta surpriza cu 60 mii ascultareti.  cred ca si noua locatie conteaza, se receptioneaza bine acum in oras
rock sta obisnuit, constant bine

virgin e cazut, nu are practic public, ceva nu merge, nu are identitate, atractie, nu stiu, nu ascult mi e greu sa gasesc explicatii la el
la fel pro fm, e uitat de lume cu toate ca se prinde si in subsolul blocurilor,,,mai tare ca srr

bucuresti fm emite in zadar, e zero, pacat ca se prinde pe 100 km. nu are nici o linie, mai bine retrasmite altceva, sa preia antena satelor, radio vacanta ce o vrea

iar zu ia trofeul, cel mai ascultat, pentru ca a revenit la 2 kw (se prinde din nou f bine inclusiv in titan, salajan unde anul trecut nu se prindea), pentru ca tine pasul cu tehnologia (procesor de sunet de top, studio digital nou), markenting exact ca in manual, cu multe activitati (concerte, actiuni), cu bani dati ascultatorului zi de zi (premii), cu animatori care vin la serviciu pana noaptea tarziu si vorbesc, te tin in priza, vin si in weekend. lipsa program de vineri, sambata noaptea, asta nu e bine. in tara nu merge caci tahnica nu e dusa si acolo in marile orase, sunetul e jalnic dupa parerea mea in toata tara (sa facem diferenta cu radio actualitati care suna placut stereo in orice oras)

kiss e tot jos caci nu are capitalul cel mai important, adica omul. cu oameni faci radio, oameni placuti si interactivi.

#13
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Virgin și ZU se aseamănă la animație. :)

#14
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostActiON_, on 15 mai 2017 - 13:40, said:

Pro FM nu merită atâta audiență. Părerea mea. Virgin trebuia mai sus, dar na, gusturile nu se discută.
Ba da, merita chiar mai mult! ZuZu nu merita audienta aia, si nici Kiss. Vurginu nu kai zic!

#15
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Mai bine București FM și Guerrilla decât Antena Satelor și Seven.

Kiss și Europa nu cred că-și vor mai da interesul, dacă pierdeau fie și un pic, cred că investeau la greu în conținut.

Edited by necolae, 15 May 2017 - 17:56.


#16
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Altcumva nu se pot măsura audiențele? Gen ceva automat, electronic, fără sondaje.
Nu știu fiindcă nu le am cu astea.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E (mult) mai putin costisitor sa intrebi Ce spun 100 de romani. Nu stiu sa fie vre-un soft care sa scaneze receptorii (radiourile) la un moment dat.

#18
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Mă gândesc că există.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate