Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Inmatriculare auto nou sau sh?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Este vorba de un autoturism achizitionat de pe o persoana fizica din Belgia, adus in tara de acesta si vandut cu contract de vanzare cumparare romanesc altei persoane fizice.
.
Auto are peste 6000km, dar sub 6 luni de la data primei inmatriculari in Belgia.

Trebuie platit TVA sau nu?

Multumesc!

#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nou e la primul proprietar , de la al doilea e SH chiar daca are 0 km in bord .

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
intreb si eu, dupa cine? ca nu de alta, dar dupa lege, orice autoturism este nou daca are sub 6 luni si/sau sub 6000 de km. on-topic da, trebuie platit tva. sau se asteapta sa implineasca 6 luni, se schimba data de pe contractul de vanzare cumparare... dar mai nasol e ca trebuie schimbata data de pe contractul din belgia.

#5
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Poti te rog si motiva de ce nu?

Am citit in lege urmatoarele articole:

Quote

CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (Legea nr. 571/2003)
Mijloacele de transport noi la care se face referire la art. 126 alin. (3) lit. şi la art.
143 alin. (2) lit. sunt cele prevăzute la lit. a) şi care îndeplinesc condiţiile de la lit. ,
respectiv:
condiţiile care trebuie îndeplinite sunt:
1. în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la
data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km;

Quote

Persoana prevăzută la pct.1, care efectuează o achiziţie intracomunitară de
mijloace de transport care au fost livrate cu mai mult de 6 luni de la data primei
înmatriculări şi care prezintă organului fiscal competent o dovadă din care să rezulte că la
data livrării mijlocul de transport efectuase deplasări care depăşesc 6.000 km, nu datorează
TVA în România

Atasez Anexa de la Anaf si aici este legea: http://www.unbr.ro/f...70193_DOPDF.pdf

Nu cred ca se poate astepta 6 luni, pentru ca legea spune ca pe 25 a lunii urmatoare achizitiei trebuie cel tarziu depusa declaratia pentru calculc TVA (301 parca e declaratia).

Am sunat la ANAF Bragadiru si prin telefon mi s-a zis ca daca am cumparat-o de la o PF romana si nu am adus-o eu in tara nu se mai plateste TVA. Insa nu regasesc si legea care zice asta.

La ce te referi cu data de pe contractul din Belgia? Exista o factura pe numele vanzatorului intre dealer si el. Dar aceea factura nu cred ca trebuie depusa undeva.

Attached Files


Edited by danchitu866, 15 May 2017 - 10:35.


#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai ala care a cumparat masina de noua a platit tva.Acum e sh. Tu plateai tva daca o luai de noua din Belgia si erai scutit acolo de tva.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
daca persoana care a adus masina din belgia nu a inmatriculat-o, eu stiu ca tva-ul trebuie platit. adica tva-ul trebuie platit la prima inmatriculare in romania, indiferent cine o face.

eu am fost in situatia asta, dar la mine a fost nitel mai simplu. cand am cumparat masina avea 3 luni, dar eu am cumparat-o direct de la persoana fizica care o luase de noua, si am convenit cu el sa refacem contractul de vanzare-cumparare dupa ce masina implineste 6 luni, perioada in care am circulat cu numere rosii. nu e chiar corect, nu sunt mandru, dar asta e situatia.

 eireman, on 15 mai 2017 - 10:45, said:

Pai ala care a cumparat masina de noua a platit tva.Acum e sh. Tu plateai tva daca o luai de noua din Belgia si erai scutit acolo de tva.

serios, nu-ti mai da cu parerea daca nu cunosti subiectul. daca masina are sub 6 luni, trebuie platit tva inca o data in romania, pe care apoi il poti recupera din belgia. dar e bataie mare de cap sa faci asta.

Edited by born2lose, 15 May 2017 - 10:49.


#8
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
@born2lose - exact asta stiu si eu din ce citest de 3 zile. Insa telefonul la ANAF de dimineata m-a dat peste cap.

Legea spune insa ca nu pot astepta peste 25 a lunii urmatoare din data achizitie. E putin dificil si riscant pt mine sa fac ca tine.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
este, eu practic masina o luasem deja pe numele meu la administratia fiscala cu contractul initial. dar asta a fost solutia pe care mi-a propus-o chiar tanti de la anaf, pe vremea aia (in 2013) se platea taxa de prima inmatriculare. deci eu am luat masina in evidenta fiscala cu vreo doua luni inaintea datei inscrise pe contractul de vanzare-cumparare, dar tanti de la anaf mi-a zis ca nu se verifica datele astea si ca e singura solutie s-o inmatriculez fara sa platesc tva-ul.

tu cand ai sunat la anaf i-ai explicat doamnei de acolo ca nu ai adus tu masina in tara, ca ai cumparat-o de la o persoana fizica din romania, dar ca nici persoana respectiva nu a platit tva-ul aici? s-ar putea ca aici sa fie neintelegerea.

Edited by born2lose, 15 May 2017 - 13:30.


#10
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
exact asta i-am zis doamnei, ca nu a platit vanzatorul. A zis ca nu e problema noastra, e problema lui.

Probabil el aducad-o in Romania trebuia sa declare importul si sa plateasca TVA?

Intrebarea este politia romana ce imi cere? Dovada ca am platit eu sau el TVA? Eu inteleg ca nu trebuie, dar el da. Insa, inmatricularea o fac eu.

Legea zice asa:

În situaţia în care persoana care a realizat achiziţia intracomunitară a mijlocului de transport şi solicită
înmatricularea acestuia
, nu este înregistrată în scopuri de TVA conform art.153 din Legea nr.571/2003 cu modificările şi
completările ulterioare, se vor depune, după caz, şi următoarele documente:
• formularul “Certificat privind atestarea platii taxei pe valoare adaugata in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi”, dacă mijlocul de transport este nou în sensul titlului VI din
Legea nr.571/2003, cu modificările şi completările ulterioare,
sau
• formularul “Certificat” , dacă mijlocul de transport nu este nou în sensul titlului VI din Legea nr.571/2003, cu
modificările şi completările ulterioare

-> el a realizat achizitia, eu solicit inmatricularea. Se aplica sau nu?

Edited by danchitu866, 15 May 2017 - 13:43.


#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
mda, nu stiu ce sa zic, dar la cum interpretez eu legea, cineva trebuie sa plateasca tva-ul. intrebarea e cum il convingi pe vanzator sa-l plateasca, daca el si-a luat deja banii    :) politia nu o sa-l oblige in niciun fel, pe ei nu-i intereseaza, ei vor doar sa vada factura la dosar, pana nu este, nu o inmatriculeaza si gata.

#12
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
ma duc azi si la politie sa intreb. Oricum, pe cine am intrebat pana acum mi-a raspuns in alt mod...

Dar, vanzatorul a platit TVA in Belgia in martie cand a cumparat-o. El in ce conditii si-l poate deduce?

Scrie destul de clar aici:
http://codfiscal.net...-si-second-hand
http://europa.eu/you...rs/index_ro.htm

Edited by danchitu866, 15 May 2017 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate