Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DAC FiiO Taishan - Paraituri. Defect?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se da un TV LED Samsung, model mai nou, care NU mai are implicit si iesire audio pentru casti. Doar iesire audio optica (prin fibra).

Cam de aproape 6 luni, folosesc acest [ur=https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-taishan-d03k/]DAC Fiio Taishan 03dk[/url]. Pana azi, cu succes. Si foarte multumit.
Castile pe care le folosesc sunt wireless, Sennheiser TR-120 II.

Pana spre dupa-amiaza totul ok. A trebuit sa plec, am inchis televizorul si castile.
Acum cand m-am intors, am dar drumul si... se aude, pe toate canalele (cablu RCS-RDS), doar atunci cand pe post se vorbeste (la muzica nu!!!) un fel de parazit. Ca niste pocnituri; ca si cum ar fi niste interferente... nu stiu cum sa explic.

Am schimbat din baza castilor canalul; pe toate face la fel.
Am schimbat si accumulatorii castilor (aceastea se incarca de la baza, atunci cand nu le folosesc).
Am incercat, evident, reglajul fin din butonul castilor, Si am incercat si un volum mai mic al sunetului in casti.
Am verificat toate cablurile si conexiunile. Nu s-a umblat anterior la fire (oricum sunt in spatele televizorului si nu exista motive de a se umbla acolo).
Am verificat si cardul CI sa fie bine infipt (desi repet, nu s-a umblat in spate). Si cablul coxial care vine din spliter. Totul e ok.

Toate in zadar. Nu pot scapa de acele pocnituri. Chiar nu inteleg! Au functionat bine merci, am inchis totul ca de obicei, si acum...
Care sa fie explicatia? S-a paradit DAC-ul (e in garantie oricum)!? Ce pot face? Ce pot incerca?

MA gandesc ca daca se ardea ceva (inalte, joase sau altceva), nu s-a mai fi auzit deloc, partial sau foarte prost; Sunetul e clar, dar peste care se suprapun acesti paraziti (pocnituri), DOAR cand la televizor se vorbeste.

Multumesc.

PS. Mai am in alta camera un alt TV LED tot Samsung (ala are si iesire pentru casti). Ma gandeam sa incerc si pe ala?

#2
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Trebuie luate prin eliminare toate componentele. Incearca mai intai DAC + casti pe alt tv. Daca face la fel, inseamna ca e fie DAC-ul, fie castile. Apoi pune alte casti pe DAC, daca face in continuare, el e de vina. Daca nu, inseamna ca sunt castile.

Spor!

Edited by batman, 15 May 2017 - 04:59.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti sa incerci DAC-ul si pe un CD player care are iesire digitala. Vezi daca tot asa se aude. Incearca si castile la alta sursa, sa vezi daca paraiturile nu sint de acolo.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am uitat sa precizez ca am incercat castile pe ambele iesiri ale DAC-ului. Acelasi rezultat.
De asemenea am incercat si cu alte perechi de casti, la fel.

Posibil sa fi fost ceva din semnal/transmisie? CERT este ca astazi se auzeau perfect. Deci problema, ca prin minune, asa cum a aparut, la fel de brusc a si disparut.
Voi tine insa sub observatie, si daca e ceva revin.

Multumesc tuturor pentru rabdarea de a fi cititi si raspunsuri.

PS. Pentru moment se poate inchide!

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Posibil castile sa fi prins ceva paraziti prin aer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate