Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Polistiren extrudat vs OSB sub parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 onlyviu, on 14 mai 2017 - 23:49, said:

Deci OSB iasă din discuție. În cazul asta, îmi rămâne să pun extrudat de 2cm. Ordinea::Folie antivapori+extrudat+folie suport parchet+parchet.
Sau poate sa fie o solutie sa pun pluta? Am inteles ca e mai eficienta dpdv ai transferului termic.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
pune bre 5 cm de extrudat!
nu te gandesti si la pierderile de caldura?
ce sa izoleze 2 cm?

de-aia e rece laminatu', ca se pune peste un rahat de izolatie...

iar folia anticondens ce mama drakku sa caute acolo??? :o

#21
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 gushpi, on 16 mai 2017 - 11:05, said:

pune bre 5 cm de extrudat!
nu te gandesti si la pierderile de caldura?
ce sa izoleze 2 cm?

de-aia e rece laminatu', ca se pune peste un rahat de izolatie...

iar folia anticondens ce mama drakku sa caute acolo??? Posted Image
Civilizaaaat, civilizaaat.

1. Adica sa pun 5cm de polistiren plus 12mm parchet si sa ies afara pe geam sau cum? Cum mai deschid usile?
2. Era vorba de folia de polietilena, care stiu ca se pune intotdeauna cand e vorba de parchet laminat.

#22
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Buna,
Am si eu o nedumerire: pe o placa din beton (sub care exista polietilena, pietris, pamant), daca punem extrudat de 5cm, folie parchet de 2mm, parchet laminat de 12mm, este suficient? Unii (mesteri) ne-au spus ca trebuie pus peste extrudat o mana de spaclu cu fibra de sticla, apoi sapa autonivelanta, folia parchet si parchet laminat. Placa este relativ dreapata, intentionam sa ajustam micile diferente din adezivul cu care vom lipi polistirenul de 5cm, CT84 - spuma. Vorbesc de 2 camere de cca 16mp fiecare.
Pe parchet vor sta: sifonierul de 2.20 x 0.60m,  frigiderul (cca 1.80 inaltime, nu stiu greutatea acum), mobila de bucatarie (1.80 latime, incluzand cuptor electric + plita pe gaz, masina de spalat).
Unde stau picioarele sifonierului, de exemplu, nu se va lasa polistirenul in timp?
Am vrea sa evitam sapa autonivelanta, dureaza mult poana se usuca si e si cam scumpa.
Am gasit pe mai multe site-uri tot felul de pareri, nu mai stiu ce sa cred.
Multumesc anticipat.

#23
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Teoretic nu ar trebui sa fie probleme, incearca ca picioarele sifonierului sa nu pice pe nazile placilor(la imbinari).
Nu e nevoie sa lipesti pofistirenul de sapa, chiar deloc. Incearca sa indrepti sapa inainte de polistiren, nu apoi.

Cauta polistiren de densitate cat mai mare eventual grafitat.
Pune si o folie anticondens pe sub polistiren.

La masina e bine sa ai soclu de beton.

#24
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Multumesc pt raspunsul prompt, @IngN. Chiar polistiren grafitat am luat. Dar folie anticondens (sau bariera de vapori? folia anticondens stiu ca am pus la acoperis) pt ce sa punem? Casa are elevatie de 1.1m la vale si 0.6m inspre deal, dedesubt e umplut cu pamant/pietris/folie PEe. De unde sa vina umezeala? din placa de beton?

#25
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Folia ce se pune peste placa are rol sa pastreze orice urma de umiditate din sol/placa beton sa treaca si sa afecteze placile de parchet. Se recomanda si la apartamente montarea ei + folie fonotermica sau polistiren.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate