Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Polistiren extrudat vs OSB sub parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salut,

Va rog sa ma ajutati cu parerile voastre. Imi montez singur parchetul laminat, insa nu stiu care solutie ar fi mai buna sub acesta.

Ma gandesc sa pun peste sapa autonivelanta o folie anti vapori, OSB 3 de 8-10mm, folie egalizare si parchetul. Sau varianta 2: folie anti vapor, extrudat de 2cm, folie egalizare si parchetul. Mentionez ca asta se intampla la o casa, nu la bloc. Mersi!

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Inteleg putini termeni din ce ai enumerat tu , dar , in nici un caz nu pui lemn subt parchet . Pui ceva folie , care sa izoleze 3-6 cm si in sus , pe pereti . In rest ....mai asteptam sfaturi . In oarece masura , sunt si eu in situatia ta .

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Extrudat clar.
Ce sa caute OSB-ul acolo? Ca sa ce?

#4
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

 ericmario, on 14 mai 2017 - 19:35, said:

Extrudat clar.
Ce sa caute OSB-ul acolo? Ca sa ce?
Ma gandeam sa fie o zona-tampon intre sapa si pachet. Dar azi am vazut extrudat intr-un magazin si ma gandeam sa merg pe varianta cu folie-extrudat-folie egalizare-parchet.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu stiu ce bagau sub parchet in urma cu 30 de ani, banuiesc ca nu extrudat, dar cert este ca podeaua cu parchet de 30 de ani vechime e "mai calda" iarna decat cele cu extrudat din prezent
si casele tot pe pamant romanesc stau, nu e una in africa si alta la polul nord

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am mai văzut și eu osb sub parchet (clasic, nu laminat) pe un șantier. N-aș ști să spun exact ce rol avea. Probabil izolator.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Acum 30 de ani nu prea era parchet laminat pe la noi.

#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Acum 30 de ani , parchetul era pus pe beton . Se turna sapa , pe sapa se lipeau cu smoala , scanduri , pe care se batea parchetul . Spatiul ala de 3 centimetri , intre sapa si parchet , era un izolant . Nimic nu intra , nimic nu iesea .

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Posted Image probabil asa e. iarna pe laminat cu extrudat imi trebuie sosete groase, in schimb pe podeaua cu parchet pus prin anii '80 nu am nevoie..

#10
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Deci ziceți că ar fi mai bine cu OSB?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu osb-ul in primul rand pentru ca pute. Daca vrei ceva eficient, fa ca in Italia, unde gresia si parchetul laminat se pune peste un strat de cca 1 cm de saltele de vata minerala rigida, anume pentru asa ceva.Folia anti vapori nu se justifica in asemenea loc.Iat polistirenul, nu lasa sa rasufle partea de sub parchet, putand produce igrasie sau mucegai.

#12
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015

 gladiatore, on 14 mai 2017 - 19:51, said:

Acum 30 de ani , parchetul era pus pe beton . Se turna sapa , pe sapa se lipeau cu smoala , scanduri , pe care se batea parchetul . Spatiul ala de 3 centimetri , intre sapa si parchet , era un izolant . Nimic nu intra , nimic nu iesea .
Acu' 30 de ani se lipea direct pe sapa cu prenadez  sau aracet . Tehnologia aia , cu rigle lipite cu smoala pe sapa si podina peste , e de acu 100 de ani .

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu te contrazic , dar fiind elev la scoala prin a zecea , in practica , cum se zicea atunci , am cazut la parchetat sala de sport a scolii . Se facea asa cum am scris . Socoteala anilor , nu o fac , dar sunt mai putin de 30 .

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 onlyviu, on 14 mai 2017 - 19:11, said:

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu parerile voastre. Imi montez singur parchetul laminat, insa nu stiu care solutie ar fi mai buna sub acesta.

Ma gandesc sa pun peste sapa autonivelanta o folie anti vapori, OSB 3 de 8-10mm, folie egalizare si parchetul. Sau varianta 2: folie anti vapor, extrudat de 2cm, folie egalizare si parchetul. Mentionez ca asta se intampla la o casa, nu la bloc. Mersi!
Esti sigur ca e folie de egalizare? Nu e folie izolatoare? Poti pune un link?

 aeon, on 14 mai 2017 - 19:47, said:

nu stiu ce bagau sub parchet in urma cu 30 de ani, banuiesc ca nu extrudat, dar cert este ca podeaua cu parchet de 30 de ani vechime e "mai calda" iarna decat cele cu extrudat din prezent
si casele tot pe pamant romanesc stau, nu e una in africa si alta la polul nord
Nu bagau nimic. Pur si simplu lemnul est eun f bun izolator, deci e cald.
Parchetul modern este stratificat, fiecare strat fiind orice altceva decat lemn.
Per total, e mai rezistent si necesita mai putina intretinere, dar are legaturi vagi cu lemnul, la fel ca mierea si vinul din comert...

#15
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
http://diego-romania...odstep-2mm-st--
Folie suport îi zice.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 onlyviu, on 14 mai 2017 - 20:21, said:

Deci ziceți că ar fi mai bine cu OSB?

    Depinde ce vrei sa obtii.
    Oamenii normali vor izolatie fonica si termica sub parchet.
    Nu pui Osb sub parchet pentru ca nu are sens.


#17
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Deci OSB iasă din discuție. În cazul asta, îmi rămâne să pun extrudat de 2cm. Ordinea::Folie antivapori+extrudat+folie suport parchet+parchet.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 gladiatore, on 14 mai 2017 - 19:51, said:

Acum 30 de ani , parchetul era pus pe beton . Se turna sapa , pe sapa se lipeau cu smoala , scanduri , pe care se batea parchetul . Spatiul ala de 3 centimetri , intre sapa si parchet , era un izolant . Nimic nu intra , nimic nu iesea .
Al meu e pus de 40 de ani direct pe beton, cu aracet. Fag, 3cm grosime. Se mai punea uneori pe strat durificat de rumegus. (rumagus + ceva maclavais intaritor.
Eu nu simt o diferenta de caldura intre parchetul masiv si cel laminat. Am de ambele. In case diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate