Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Un mic sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scz . Nu-mi pune in gura vorbe care nu le-am zis . Ce stiu eu de potentialul lui ??? Eu cand sciu pe aici , ori spun cum as face eu , ori vorbesc strict despre mine .
As vrea sa vad , in Romania , pe cineva cu facultate , pe un santier . La munca de jos . Aici am vz , destui . Dar ca in primul meu post , vorbesc de Romania . Ai dreptate , ar putea da cu mistria . intrebarea este : vrea ?? Pe 10 milioane lunar ?? ma opresc aici .

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Fi linistit, nu toti cei care isi iau bacul ajung directori. Am citit nudemult, ca un fermier din vestul Ardealului, da 1000€ salar unui tractorist, dar nu gaseste oameni. Bineinteles nu-s tractoare U650, sunt tractoare scumpe, moderne, computerizate, gps si tot tacamul, nu oricine poate lucra pe ele, deci? Sau mergi in Anglia, la depozite, ca era mare moda, nu stiu ce va fi dupa Brexit, dar nu e totuna sa hamalesti la colete, sau sa stai ca domnul, pe un stivuitor, daca ai calificare. Se cauta in disperare si soferi de TIR, dar trebuie sa ai permis, pt asta e nevoie sa ai si varsta necesara pt profesionisti.

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrumegus, on 14 mai 2017 - 20:47, said:

nu stiu ce va fi dupa Brexit
Eu stiu, 300.000 de persoane cu destinatie Romania, sa vezi atunci ce bucurie o sa fie pe fata patronilor. S-a abuzat prea mult de tara aia.

Edited by YourFan, 14 May 2017 - 20:53.


#22
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca ai indemanare , mana de lucru , cu putina practica poti face de toate . Tehnologia de azi , nu a fost facuta de cineva cu bac sau facultate . Din greseala in greseala , sa ajuns la ce avem azi . Stiu ca o sa-mi spuneti ca ce sa inventat , nu au inventat taranii , sunt de acord , dar in orice '' pas inainte '' , au fost si greseli , cu bac sau fara .

#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu fi atat de sigur, majoritatea romanilor sunt la munca de jos, pe care englezul nu e dispus sa o faca. Daca le da eject, vor avea o mare problema. Ca cei cu alba-neagra vor fi evacuati, nu vor mai primi ajutoare, e alta treaba.

#24
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Bai baiete, eu am 28 de ani iar prietenii mei tot cam atata.
Am un prieten care la varsta de 18 ani a hotarat ca 11 clase ii sunt de ajuns si a zis sa plece pă Italia.
A facut un CACAT. S-a intors dupa cateva luni inapoi, desi atunci avea acolo pe cineva, nu s-a dus de nebun 100%.

Prin 2011 a hotarat sa-si incerce iar sansa sa plece pă Spania. A facut un cacat, a cheltuit vreo 3000 Euro si s-a intors inapoi.
Acu 3 luni a plecat iar, tot pe Spania. Dupa 1 luna si ceva a ramas cu 500 Euro din banii pe care ii avea si nu reusise sa munceasca deloc.
A stat doua luni gratis ( GRATIS ! ) la o cunostinta cu inima mare timp in care a gasit de munca in constructii pentru 3 saptamani adunat.
Acum nu mai are de munca si a trebuit sa se mute cu chirie in alta parte. Mai are doar vreo cateva sute de euro, noroc ca a muncit cele 3 saptamani.

Crezi ca in afara e usor ?
Crezi ca in afara e mai bine ?
Daca nu pleci cu o fata care sa munceasca pentru tine iar tu sa fii in stare sa ai grija sa nu ti-o fure/bata/omoara rromii sau alti romani, atunci nu ai sanse.

Eu inteleg ca acu iti e greu, dar iti va fi mult mai greu daca nu rezisti inca 3 luni in tara si sa iei BAC-ul.
Daca iei acu BAC-ul ramane luat pe viata. Vei putea oricand sa te apuci de o facultate. Adica, daca iei BAC-ul si pleci dupa pe Spania si ti-o iei ( eu ma rog sa nu ), si te intorci inapoi, te bagi la o facultate si aia e.
Dar daca pleci acu inainte de BAC, crezi ca vei mai fi capabil sa iei BAC-ul vreodata ?

Macar pune mana si BAC-ul acu.

#25
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Apoi pentru mine orice munca atata timp cat e cinstita , e bine . Ca si multi altii , urasc cersetoria , inselatoria , etc . Multi dintre romani , au mers in afara sa fure , sa insele , sa violeze , sa traiasca pe spatele altora . In anii care ii am intre straini , niciodata nu am avut un euro ajutot de la stat . Am avut nevoie , aveam dreptul , nu am cerut . Radeti , dar mandria mea de Roman , nu ma lasat sa cer pomana . Am cazut ,mam ridicat , si azi sunt demn . Nu datorez nimanui nimic .

#26
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

View PostInTech, on 14 mai 2017 - 20:59, said:

Bai baiete, eu am 28 de ani iar prietenii mei tot cam atata.
Am un prieten care la varsta de 18 ani a hotarat ca 11 clase ii sunt de ajuns si a zis sa plece pă Italia.
A facut un CACAT. S-a intors dupa cateva luni inapoi, desi atunci avea acolo pe cineva, nu s-a dus de nebun 100%.

Prin 2011 a hotarat sa-si incerce iar sansa sa plece pă Spania. A facut un cacat, a cheltuit vreo 3000 Euro si s-a intors inapoi.
Acu 3 luni a plecat iar, tot pe Spania. Dupa 1 luna si ceva a ramas cu 500 Euro din banii pe care ii avea si nu reusise sa munceasca deloc.
A stat doua luni gratis ( GRATIS ! ) la o cunostinta cu inima mare timp in care a gasit de munca in constructii pentru 3 saptamani adunat.
Acum nu mai are de munca si a trebuit sa se mute cu chirie in alta parte. Mai are doar vreo cateva sute de euro, noroc ca a muncit cele 3 saptamani.

Crezi ca in afara e usor ?
Crezi ca in afara e mai bine ?
Daca nu pleci cu o fata care sa munceasca pentru tine iar tu sa fii in stare sa ai grija sa nu ti-o fure/bata/omoara rromii sau alti romani, atunci nu ai sanse.

Eu inteleg ca acu iti e greu, dar iti va fi mult mai greu daca nu rezisti inca 3 luni in tara si sa iei BAC-ul.
Daca iei acu BAC-ul ramane luat pe viata. Vei putea oricand sa te apuci de o facultate. Adica, daca iei BAC-ul si pleci dupa pe Spania si ti-o iei ( eu ma rog sa nu ), si te intorci inapoi, te bagi la o facultate si aia e.
Dar daca pleci acu inainte de BAC, crezi ca vei mai fi capabil sa iei BAC-ul vreodata ?

Macar pune mana si BAC-ul acu.
Uau, usturător reply-ul tau... Puștiul intreba despre bac și ce să facă în momentul de față iar tu ai ajuns să-i faci cunoștință cu "pescuitul" din Belgia/Germania. Uau  :D

#27
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View PostInTech, on 14 mai 2017 - 20:59, said:

Dar daca pleci acu inainte de BAC, crezi ca vei mai fi capabil sa iei BAC-ul vreodata ?
Macar pune mana si BAC-ul acu.
Are dreptate. Eu in maxim 3 luni am uitat 90%...ce mai...aproape tot din ce am invatat pentru bac. Dai din porcarii care nu te ajuta deloc in viata, dar alea 3-4 discipline fac diferenta
Ia bacu si dupaia vezi ce faci. Oricum la facultate incepi de la 0. Te mai ajuta si profesorii, dar in primele saptamani inveti tu singur din manuale cum faceai in clasa a 10-a.
Dupa ce am luat bacu, am muncit 1 an de zile in Germania ca sa-mi fac un moft. Am revenit in tara, țuști la facultate ca nu merge in ziua de azi fara scoala.
Ori ramai toata viata sofer, muncitor in constructii, culegator..Dar varianta cu "om mare" e mai buna

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca-ti sti cati '' oameni mari '' sunt in Romania , cu numai 7-8 clase , va-ti da foc la diplome .

#29
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Post0kon, on 14 mai 2017 - 19:03, said:

Salut.
Am 19 ani si sunt la finalul clasei a XII-a. Initial, dupa mult timp de gandire, doream sa dau examenul de bacalaureat si sa urmez o facultate tehnica.
Insa, asa cum este firesc, planul meu a fost ruinat. Ruinat, momentan, intr-o mica masura. Sunt invins de niste conditii ciudate (probleme in familie),conditii care te imping in afara cutiei si te fac sa te intrebi: "Eu ce vina am?". Acum chiar am inteles ca viata poate lua niste intorsaturi... minunate.
Cred ca am cateva posibilitati:
1. Plec pana la BAC si imi iau adio de la o diploma. Cred ca e destul de prostesc in zilele de azi, asta ma face sa cred societatea actuala. Unde plec? Nu stiu, am niste banuti stransi si cred ca imi ajung doar sa ies din tara... si cam atat. Pentru asta as avea nevoie de o destinatie precisa si de o activitate, pe cat posibil, sigura.
2. "Dau BAC-ul", incerc si-mi gasesc ceva de lucru pe timpul verii si dupa, cu banii stransi, mi-as face o plecare mai sigura... Plecare, plecare, dar cine primeste un pusti de 19 ani? Nu e problema, voi accepta sa fiu si sclav, trebuie sa incep de undeva, cat mai rapid.
3. Raman in "sanul" familiei si incerc sa merg la facultate, viitorul fiind si mai incert.
Scriu aceste randuri cu dorinta de a-mi asterne gandurile undeva si sa primesc niste sfaturi. Sunt inca slab, daca eram puternic, eram deja plecat.

Vreau sa stiu de la cunoscatori, poate chiar si de la fosti muncitori pe perioada verii, unde au muncit si cum a fost.
Pentru un job mai stabil in afara tarii am nevoie neaparat de diploma de bac?
Se echivaleaza cu ceva pe acolo? Sa incerc singur sa gasesc ceva de munca sau sa-mi incerc norocul cu vreo firma care "m-ar ajuta"? Chiar daca le-as da ceva lor, imi pare mai cugetat decat sa ma duc orbeste.

Apreciez orice punct de vedere si orice sugestie.
De ce ai nevoie de noi, mai bine zis de mine daca nu-ti asculti parintii? Te-ai intrebat cine esti tu? Ai o identitate? Te intreb pentru ca oriunde ti-ai cauta norocul. tot timpul vei ramane sa cauti pareri sau sa iei decizii pentru ziua care a trecut! Esti in clasa a douasprezecea si pui asemenea intrebari? N-ai nici-o directie...esti in bataia vantului! Vai de tine tinere! Trezeste-te si stai langa ai tai pana inveti sa mergi singur in viata si impartaseset-le aceiasi afectivitate pe care ai primit-o!

#30
0kon

0kon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.05.2017
Mai sunt aproape doua luni, pe 30 iunie am ultima proba. Dupa 12 ani de mers la scoala este absurd sa cedez acum. Nu stiu de ce m-am gandit la varianta de a pleca imediat. Mai bine las timpul sa se aseze.
Am inceput sa caut ceva pentru la vara, am vazut ceva job-uri de sezon prin tara care ofera cazare. Ideal este sa ma inscriu la facultate si imediat sa plec la munca, in cazul in care imi gasesc ceva. Mi-ar ramane timp, doua luni si jumatate, in care sa castig si eu un banut. Sper sa ma angajeze cineva in intervalul de care dispun..
Daca am norocul, in doua luni sper sa fac ceva banuti, macar sa-mi platesc caminul la inceput si sa-mi cumpar strictul necesar. Nu stiu daca in Iasi imi voi gasi un job part-time pentru a ma descurca pe parcursul facultatii. Raman cu doua variante la finalul acestei zile: facultate si munca sau munca. Cert este ca vreau sa ma rup de acasa.
Multumesc mult pentru .. tot Posted Image


View Postsilviannetw, on 14 mai 2017 - 22:03, said:

De ce ai nevoie de noi, mai bine zis de mine daca nu-ti asculti parintii? Te-ai intrebat cine esti tu? Ai o identitate? Te intreb pentru ca oriunde ti-ai cauta norocul. tot timpul vei ramane sa cauti pareri sau sa iei decizii pentru ziua care a trecut! Esti in clasa a douasprezecea si pui asemenea intrebari? N-ai nici-o directie...esti in bataia vantului! Vai de tine tinere! Trezeste-te si stai langa ai tai pana inveti sa mergi singur in viata si impartaseset-le aceiasi afectivitate pe care ai primit-o!
Am nevoie doar de niste idei, consider ca pe acest forum gasesc niste persoane care imi pot da niste sfaturi utile. Nu mai am ce sa-i intreb pe ai mei, stiu cum functioneaza lucrurile in jurul meu, aici unde traiesc si ii ascult, nu sunt o pacoste.
Si doar de la un simplu post, de la cateva litere tastate, ti-ai dat seama ca nu am nicio directie. Impresionant. Nu ma pricep sa-mi ascund "identitatea". Posted Image

Edited by 0kon, 14 May 2017 - 22:32.


#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post0kon, on 14 mai 2017 - 19:52, said:

Asta era si planul meu, bine.. cred ca e planul multor indivizi de varsta mea, dar nu imi pot permite asta. Inca vreo patru ani de stat cu grija si sa depind de parinti? Chiar daca as lucra toata vara, nu mi-as permite sa ma rup de tot de ai mei. Eu vreau sa dispar de aici.


BAC ul este o gluma, nu asta e problema. Aceasta "familie" imi creeaza un mediu precar. In momentul in care siguranta in casa a devenit o enigma si vezi doar in ceata atunci cand te uiti pe geam, eu spun ca e cazul sa faci pasi. Nu vreau sa ma plang mai mult decat este cazul, dar cu siguranta nu fug de acel "examen".


Ai dreptate, nu trebuie sa ma grabesc.

Va multumesc tuturor pentru opinii.
Incearca sa pleci la o universitate din afara, sint fundatii f multe care te pot ajuta, si acolo te apuci de lucru. te descurci, crede-ma.
Nu dispera. felicitari pt modul echilibrat de a vedea lucrurile.

Poti sa iei o pauza un an, dar e un an pierdut. Pe de alta parte, ai nevoie de nota mare la bac pt facultatile din afara (desi e discutabil).

Deci fa tot posibilul sa iei bacul si sa pleci.
Maine chiar, mergi la o fundatie si discuta despre facultatile din afara si vezi ce iti zic ei.

#32
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Post0kon, on 14 mai 2017 - 19:03, said:


Apreciez orice punct de vedere si orice sugestie.

Nu renunta la scoala.

#33
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postunbrutus, on 14 mai 2017 - 23:35, said:

...
Poti sa iei o pauza un an, dar e un an pierdut. Pe de alta parte, ai nevoie de nota mare la bac pt facultatile din afara (desi e discutabil).
...

NU,... ar fi o greseala prea mare...Intr-un an,poate gasi ceva interesant de lucru si,daca intentioneaza sa mearga mai departe,va fi ff greu.

...mai stiu eu pe altii...

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi cum si ce facultatea faci. Majoritatea nu te vor ajuta prea mult si foarte multe joburi (chiar bine platite) pot fi facute si fara facultate.
Domeniile in care chiar iti trebuie diplome sunt cele care se "joaca" direct cu viata si sanatatea oamenilor:medicina, constructii...
Ar fi pacat sa tragi ca hamalul sa muncesti din greu pe munci necalificate ca sa te tii la facultate ca apoi sa tii diploma degeaba in sertar.

O varianta foarte buna ar fi sa te angajezi la maistri militari in armata. Nu cred ca nu exista unitati in tara asta care sa nu faca angajari. Salariul nu e stralucit dar ai ceva facilitati: formare profesionala gratuita cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei, scoala de soferi gratuita, etc. Apoi te poti angaja calificat in civilie chiar si in strainatate pe salariu ok.

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgladiatore, on 14 mai 2017 - 21:23, said:

Daca-ti sti cati '' oameni mari '' sunt in Romania , cu numai 7-8 clase , va-ti da foc la diplome .
Nu, analfabetii la care te referi nu sint si nu vor fi ''oameni mari''! Inteleg ca regreti ca nu ai mai multa scoala, dar lasa-i pe cei care mai pot sa o faca, sa o faca!

#36
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mie , imi ajunge cata scoala am , nu regret nimic , doresc de acum doar sanatate . cine vrea sa faca scoala , sa o faca , nu-l tine nimeni .
Pana una alta '' oamenii mari '' , cu 4-7 clase , conduc o tara , nu ma refer la parlamentari , ca nu ei conduc .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate