Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Sfat turnare beton fundatii

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@ arg : te rog eu frumos sa inveti sa scrii corect sa nu mai stalcesti limba romana . Unde naiba ai invatat tu sa scrii " structuristu-l " ??
Zici bine ce zici ( cateodata ) dar gramatica este in aer si nu faci nici un efort ..

#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postarg, on 16 mai 2017 - 12:07, said:

ce varsta au structuristu-l si verificatorul lucrarii ?
[...]

Am doi structuristi Posted Image
Unul de limba engleza, semi-retired, cu multa experienta si familiarizat cu turbaciunile din mintea mea si un al doilea, de limba romana, care "traduce" ce face primul. Prin a traduce ma refer evident la cod, normative etc. ; pe langa limba, in sine. Asta, al doilea, e tanar Posted Image, avand niste ani in minus fata de mine.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 12:07, said:

[...]
cand sunt in joc finantele mele si viata mea prefer sa nu ma joc, sa nu fac experimente.

Din nou, nu fac ce fac de capul meu! Tine, te rog, seama de acest aspect actunci cand comentezi.

Edited by DIY, 16 May 2017 - 12:19.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Nu vreau sa ma cert cu tine.
In realitate nu ai nici un structurist, ci doar un inginer batran si un traducator.
Un structurist bun iti spune ce se poate face si ce nu, nu sta dupa "tubaciunile" tale.

Partea trista e ca tampeniile facute acum se vor vedea dupa 5-10ani si vor trebui reparare in maxim 10-15ani de la constructie.

p.s. Spor la treaba si sa auzim de bine.

@Baxon
crede-ma ca fac eforturi pentru a scrie corect si corectez de 2 ori textul dar tot mai scapa....

Edited by arg, 16 May 2017 - 12:27.


#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu chiar am crezut ca tu vrei sa afi ce si cum. Mi-am imaginat ca exista o curiozitate inginereasca. Acum mi se pare ca nu cauti decat piese care sa se potriveasca puzzle-ului tau. Pacat. Retine, deci. Am doua proiecte complete, asumate de catre doi ingineri, cu stampile si ce mai trebuie, cu tot. Nu-l pot folosit pe cel de limba engleza, asa ca am angajat un alt inginer. Totul ca la carte.
Nu cum interpretezi tu; pentru un motiv pe care nu-l inteleg ...

#23
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Structuristul tau are niște probleme:

1. Sub trotuar pune strat de pietriș pentru ruperea capilarității in schimb sub placa pune nisip pentru crearea capilarității. Frumos.
2. Desenează tubul de dren la partea superioară a stratului de pietriș in asa fel incat, daca va fi situatia, sa ai apa in Fundație, stratul de pietriș va sta permanent plin cu apa pana la nivelul drenului.
3. Recomanda contaminarea stratului de pietriș cu nisip.

Mai sunt si alte prostii pe care le recomanda structuristul tău?

Nu am Ăźncredere in acest proiectant.

Edited by Epdm, 16 May 2017 - 12:42.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDIY, on 16 mai 2017 - 12:26, said:

Nu cum interpretezi tu; pentru un motiv pe care nu-l inteleg ...
ai pus o poza in postul #3, este suficient, acea sectiune este o tampenie si nu am rabdare acum sa o iau la puricat, poate diseara sau maine.....

p.s. te rog pune si sectiunea cu armaturile.

Edited by arg, 16 May 2017 - 12:33.


#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostEpdm, on 16 mai 2017 - 12:26, said:

Structuristul tau are niște probleme:
[...]
2. Desenează tubul de dren la partea superioară a stratului de pietriș in asa fel incat, daca va fi situatia, sa ai apa in Fundație, stratul de pietriș va sta permanent plin cu apa pana la nivelul drenului.
[...]

Nu am încredere in acest proiectant.

Iar eu, fara suparare, nu am incredere in comentariile tale.
E bine sa intrebi, inainte de a concluziona. Sectiunea A-A este in zona de inaltime maxima a drenului. Chiar si in acest punct, drenul preia apa de la 100mm sub nivelul superior al pietrisului, nu cum spui tu. Odata data o panta de approx. 2% drenului, asta inseamna inca 25cm sub cota pomenita anterior. Sper ca acum s-a inteles.

#26
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Eu am citit planul pe care ai avut bunăvoința sa-l postezi. :)

Eu cred ca nu ai încredere nici in inginerii tai, altfel nu cereai părerea unor străini.

Acum dacă tot ai facut-o, nu te supăra ca nu suntem de acord cu inginerii tai.

:)

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postarg, on 16 mai 2017 - 12:32, said:

ai pus o poza in postul #3, este suficient, acea sectiune este o tampenie si nu am rabdare acum sa o iau la puricat, poate diseara sau maine.....
[...]

Astept.

View PostEpdm, on 16 mai 2017 - 12:40, said:

Eu am citit planul pe care ai avut bunăvoința sa-l postezi. Posted Image

Eu cred ca nu ai încredere nici in inginerii tai, altfel nu cereai părerea unor străini.

Acum dacă tot ai facut-o, nu te supăra ca nu suntem de acord cu inginerii tai.

Posted Image

Nu te supara, dar chiar si in sectiunea aceea sa vedea ca nu toata piatra este in apa, cum spui tu. Doar daca, din nefericire, tu esti dintre cei care considera ca teava de dren se pune cu fantele in sus Posted Image
Incredere am, nu-ti fa griji. Intrebarile mele au fost in legatura cu modalitatea de turnare. Care modalitate s-a clarificat, intre timp.
In rest, m-a amuzat felul in care se emit pareri ... tipice ... vis-a-vis de o aplicatie atipica. In felul meu ingineresc, am incercat sa ofer fiecaruia, in parte, clarificari. Prefer dialogul, presupunerilor.
S-auzim de bine.

Edited by DIY, 16 May 2017 - 13:00.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
-fundatia sta in aer, nu e desant terenul
-sub fundatie se pune balast compactat nu nisip sau pietris
-nu are beton egalizare si nici hatia craft drintre beton si balast
-nu se scrie soclu beton ci talpa fundatie, soclu/grinda fundatie etc
-drenul se pune cat mai jos astfel incat sa poata prelua si drena toata apa infiltrata si nu e plin cu balast
-trotuarul se faca cativa cm mai sus fara de CTA si cu panta 5% dinspre casa, e cotat aiurea are 10cm dar trebuie scazut 20cm din 30cm
-ce este cota 20.5cm? e cotat aerul?
-ce grosime are zidul si unde este aliniat e fundatie?
-intre fundatie si zid nu ai hidroizolatie
-termoizolatie rigida, ar trebui sa fie specificat ca polistiren extrudat, dorel poate pune vata minerala rigida,
-intre placa pardoseala si fundatie se pune un dop de bitum
-masa termica => no comment, o sa fie tot timpul rece.
-nisipul tine umeala si ar trebui un strat hidroizolant intre el si pardoseala,
-intre placa pardoseala si fundatie ar trebui continuata termoizolatia ca-mi pare punte termica
-folie mentinere umiditate teren prin perna de balast, e pusa aiurea

Edited by arg, 16 May 2017 - 13:09.


#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Multam!

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-fundatia sta in aer, nu e desant terenul
Corect. Nu ma deranjeaza. Apare si cota terenului, in alte desene.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-sub fundatie se pune balast compactat nu nisip sau pietris
Pai ... balast scrie. Eu ii spun pietris, fiindca n-am subtilitati dintr-astea. E un amestec de sort 60 (care a intrat primul - compactat), sort 18 (care a intrat al doilea - compactat) si putin - prin comparatie - nisip (care a intrat al treilea - compactat).

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-nu are beton egalizare si nici hatia craft drintre beton si balast
Nu are nevoie de beton de egalizare, fiindca suportul e orizontal. Perfect, masurat, pusa nivela s.a.m.d.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-nu se scrie soclu beton ci talpa fundatie, grinda fundatie etc
Dupa cum nici nu se spune pietris, ci balast. Sincer, daca este asa, e vorba despre este o scapare care nu mi-a dat vreo durere de cap.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-drenul se pune cat mai jos astfel incat sa poata prelua si drena toata apa infiltrata si nu e plin cu balast
Nu. Drenul se pune astfel incat sa preia apa de la nivelul de jos al talpii, sau - un pic- mai jos. In cazul meu, nivelul superior de preluare prin dren este 100mm sub nivelul inferior al talpii. Eu sunt ok din punctul asta de vedere.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-trotuarul se faca cativa cm mai sus fara de CTA si cu panta 5% dinspre casa, e cotat aiurea are 10cm dar trebuie scazut 20cm din 30cm
Trotuarul nu se va face. Deci da, ai dreptate, dar nu m-a interesat. De fapt, trotuarul nici nu exista pe desenul ... englezesc.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-ce este cota 20.5cm? e cotat aerul?
Your guess is as good as mine. Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-ce grosime are zidul si unde este aliniat e fundatie?
40cm Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-intre fundatie si zid nu ai hidroizolatie
Am considerat ca tine de anvelopa cladirii, deci este in sarcina inginerului de instalatii Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-termoizolatie rigida, ar trebui sa fie specificat ca polistiren extrudat, dorel poate pune vata minerala rigida,
Am considerat ca tine de anvelopa cladirii, deci este in sarcina inginerului de instalatii Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-intre placa pardoseala si fundatie se pune un dop de bitum
?!? De ce dop de bitum? Unde? Cum?

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-masa termica => no comment, o sa fie tot timpul rece.
Cred ca aici ai pasit in afara domeniului tau de expertiza Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-nisipul tine umeala si ar trebui un strat hidroizolant intre el si pardoseala,
Cred ca si aici ai pasit in afara domeniului tau de expertiza Posted Image , data fiind natura proiectului.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-intre placa pardoseala si fundatie ar trebui continuata termoizolatia ca-mi pare punte termica
Nu. Izolatia de la exterior este suficienta (pentru cat se pierde pe-acolo), plus ca intre placa si fundatie va fi un cordon din neopren.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 13:02, said:

-folie mentinere umiditate teren prin perna de balast, e pusa aiurea
Este o varianta care mie mi se pare ok. Nu zic, se putea si altfel. Dar nu vad sa fie asta un capat de tara.

Edited by DIY, 16 May 2017 - 13:47.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
tie iti pare, tu ai considerat, nu te-a interesat, tu esti ok cu una cu alta, nu ai subtilitati .... e reteta ideala de esec.

am facut cateva audite energetice si din pacate pentru tine cam stiu ce vorbesc, tu pe de alta parte vrei povesti,

poate ne pui si noua aici un extras din calculul termotehnic al acelei mase termice....

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
Nu v-ati invatat de la denache ca femeii trebuie sa-i spui ce vrea sa auda? Posted Image  Altfel va invoca eternele "nu conteaza", "nu e o problema", "nu e un capat de tara". Aoleu...

Edited by laffin, 16 May 2017 - 14:15.


#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:01, said:

[...]
am facut cateva audite energetice si din pacate pentru tine cam stiu ce vorbesc, tu pe de alta parte vrei povesti,
Ce anume te face sa crezi ca un numar de audite enrgetice Posted Image te ajuta in a asesa o solutie de proiectare cu care nu esti familiarizat? Si ce anume te face sa crezi ca eu vorbesc din povesti?
Now ... really ..

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:01, said:

poate ne pui si noua aici un extras din calculul termotehnic al acelei mase termice....

Sigur ca da. Nu aici si nu acum. Va urma, la un moment dat, la jurnalul meu.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlaffin, on 16 mai 2017 - 14:14, said:

Nu v-ati invatat de la denache ca femeii trebuie sa-i spui ce vrea sa auda? Posted Image  Altfel va invoca eternele "nu conteaza", "nu e o problema", "nu e un capat de tara". Aoleu...
sti ce-i amuzant ca sparge cateva zeci de mii euro si pe urma mai cheltuie tot atat ca sa rezolve problemele create.

View PostDIY, on 16 mai 2017 - 14:18, said:

Sigur ca da. Nu aici si nu acum. Va urma, la un moment dat, la jurnalul meu.
am eu o banuiala ca nici nu exista.

"Now ... really .." chiar am facut acel tip de calcule

p.s. ce meserie ziceai ca ai?

#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postlaffin, on 16 mai 2017 - 14:14, said:

Nu v-ati invatat de la denache ca femeii trebuie sa-i spui ce vrea sa auda? Posted Image  Altfel va invoca eternele "nu conteaza", "nu e o problema", "nu e un capat de tara". Aoleu...

Un comentariu incarcat, din nou, de rautati. Prima data cand m-ai "umplut" cu ironii nelalocul lor, am crezut ca ai avut o zi proasta. Daca, insa, ai un sir de zile proaste, una dupa alta, nu te astepta sa ti le suport eu. Fii, te rog, politicos.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDIY, on 16 mai 2017 - 14:20, said:

Fii, te rog, politicos.
pe aici sunt oameni care au construit mai multe case, in diverse solutii constructive, iar tu o dai cu nu e in domeniul nostru de experienta....

sa vezi distractie cand or intra soareci in peretii de paie....

Edited by arg, 16 May 2017 - 14:25.


#36
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:20, said:

stii ce-i amuzant ca sparge cateva zeci de mii euro si pe urma mai cheltuie tot atat ca sa rezolve problemele create.
Zeci de mii de euro? Un alt calcul facut de tine? Posted Image Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:20, said:

am eu o banuiala ca nici nu exista.
Treaba ta ce banuiesti. Eu nu am a da socotela pentru ce-ti trece tie prin cap.

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:20, said:

"Now ... really .." chiar am facut acel tip de calcule
Wow! Bine te-am gasit, colega! Credeam ca numai eu fac calcule amanuntite pentru a obtine oscilatia temperaturii interioare in raport cu pierderile de energie in regim nelinear si inertia termica a caldirii, defalcata pe elemente, ora interna de calcul ... si alte asemena dulcegarii Posted Image

View Postarg, on 16 mai 2017 - 14:20, said:

p.s. ce meserie ziceai ca ai?
N-am zis Posted Image

P.S. Perfectionista sunt si in ale ingineriei si in ale gramaticii.

Gata, ma duc pe santier sa vad ce se mai petrece acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate