Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Renovare apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 skillzking, on 16 mai 2017 - 04:06, said:

care este diferenta dintre o usa normala
Si una mai scumpa la interior? Nu se mai aude sunetul sau ce evantake sunt?

Aproape nici una, poate la montaj sa mearga mai usor cu cele de calitate superioara.
Daca ti le trosnesc copiii la fel se rup/zgarie etc, daca le folosesti normal, n-au ce sa li se intample.

Cine zicea de 300-500 eur/ usa interior traieste in alt univers.
Usa n-o mananci, n-o bei, n-o f..ti. O deschizi si inchizi.
Se poate si cu usi de 1000 de eur, dar normal este pana in 200 euro ... eu am luat cu 6 mil usi "made in Polonia" ... sunt foarte bune, au fost usor de montat si izoleaza perfect.
Am multi colegi care si-au luat made in China, cu max 100 eur ... ce crezi ? sunt foarte multumiti, se si deschid si cica se si inchid, la fel ca alea de 500 de euro, de necrezut.

Edited by tablagiu_xxx, 16 May 2017 - 04:43.


#38
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 skillzking, on 15 mai 2017 - 17:35, said:

se poate schimba forma din V in altceva la parchet? Ma indoiesc deci o sa pun laminat...

Da, se poate schimba forma. Se scoate fiecare lamela de parchet, se curate si se remonteaza sub forma dorita.
Reconditionatul sau batutul parchetului din lemn masiv e adevarat ca are un pret cam piperat, dar cine vrea plateste.


 tablagiu_xxx, on 16 mai 2017 - 04:41, said:

Aproape nici una, poate la montaj sa mearga mai usor cu cele de calitate superioara.
Daca ti le trosnesc copiii la fel se rup/zgarie etc, daca le folosesti normal, n-au ce sa li se intample.

Cine zicea de 300-500 eur/ usa interior traieste in alt univers.
Usa n-o mananci, n-o bei, n-o f..ti. O deschizi si inchizi.
Se poate si cu usi de 1000 de eur, dar normal este pana in 200 euro ... eu am luat cu 6 mil usi "made in Polonia" ... sunt foarte bune, au fost usor de montat si izoleaza perfect.
Am multi colegi care si-au luat made in China, cu max 100 eur ... ce crezi ? sunt foarte multumiti, se si deschid si cica se si inchid, la fel ca alea de 500 de euro, de necrezut.


Tablagiu_XXX lasa-ne sa te intrebam care este diferenta intre un Duster si un X5?!? E retorica intrebarea, nu?!?
Asa si la usi, detalile fac diferenta.

#39
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 IngN, on 16 mai 2017 - 07:22, said:

Tablagiu_XXX lasa-ne sa te intrebam care este diferenta intre un Duster si un X5?!? E retorica intrebarea, nu?!?
Asa si la usi, detalile fac diferenta.

Ai pus o intrebare extrem de relevanta, felicitari !

#40
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Vezi ca era o intrebare retorica, si DA e relevanta, pentru ca vine in intampinarea mesajului tau.
Daca pastram logica din mesajul tau atunci:
Faianta de 1 leu nu face absolut nimic in plus fata de aia de 100 lei/mp
Parchetul laminat fix identic cu ala stratificat sau cu cel din stejar, pentru ca, nu il mananci si nu il bei. El e pe jos si atat.
Dacia face fix acelasi lucru ca si Mercedesul,  4 roti, un volan, si te duce de la un punct la altul.
Si asa mai departe.
Asa cum s-a zis, detaliile FAC diferenta.

 tablagiu_xxx, on 16 mai 2017 - 04:41, said:

eu am luat cu 6 mil usi "made in Polonia" ... sunt foarte bune, au fost usor de montat si izoleaza perfect.

Pot sa te intreb : De ce ai luat usa cu 600 lei si nu ai luat din horbach cu 130 lei ? Ca sunt usi cu 130 si fac exact acelasi lucru: se inchid si se deschid ca alea de 600 de lei. De necrezut!

Edited by touche, 16 May 2017 - 11:02.


#41
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014

 samebo, on 15 mai 2017 - 21:21, said:

Nici un parchet nu are cum sa devina mai frumos cu trecerea anilor... se uzeaza si trebuie inlocuit.
odata cu trecerea anilor, nuanta lemnului se schimba... chiar si rașchetat, tot se vede.... bineînțeles, se vede de cineva care cauta frumosul in acel lucru si care a mai vãzut încã multi alti mp de parchet
  Vezi ca sunt clienți care cumpãrã parchet vechi, scos de la alte case ca sa il puna la ei in casa.... dar, de.... lucrurile astea se învațã pe șantier nu pe forum

#42
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 touche, on 15 mai 2017 - 18:55, said:

Daca vrei sa pui dus, atunci iti recomand sa elimini cadita, si sa pui o rigola: e mult mai comod! Cand am luat eu la Conrep si la Horbach aveau cele mai bune oferte.

Ma gandeam si eu la o rigola, dar nu vine miros de la canalizare?
si nu exista riscul sa se duca apa la vecinul de jos? printre canturile gresiei nu intra apa? E vreo solutie ceva sa protejeze?
Usa de unde ai luat? ai gasit exact dimensiunea care iti trebuia?

Edited by dhaneey, 17 May 2017 - 11:27.


#43
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Rigola se monteaza conform instructiunilor.  Ele au un sifon care impiedica mirosurile din canalizare sa revina in baie.
Gasesti pe peste tot, din ce am vazut cele de la Geberit sunt mai bune (e posibil sa nu fie asa, pentru ca nu am studiat f tare problema). Eu am luat alcaplast de la conrep si a fost parca 400 de lei.
Daca montajul e realizat de o echipa profesionista, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme, pentru ca exista materiale hidroizolante care se aplica samd ..trebuie doar sa se respecte procedura de montare.
Nu e nici un risc.


 dhaneey, on 17 mai 2017 - 11:23, said:

Usa de unde ai luat? ai gasit exact dimensiunea care iti trebuia?

La ce usa faci referire ?

Edited by touche, 17 May 2017 - 11:45.


#44
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 touche, on 17 mai 2017 - 11:43, said:

La ce usa faci referire ?

Eu nu vreau un dus open space in baie, as vrea sa fac asta intr-un colt / capat etc, si sa inchid cumva ( de preferat cu o usa de sticla).

#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 skillzking, on 15 mai 2017 - 16:28, said:

momentan este parchet masiv dar vreau sa il scot si sa pun laminat.
Asta e cea mai buna solutie.....Apropo cati ani ai? Imi plac ideile geniale.....

#46
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 dhaneey, on 17 mai 2017 - 13:40, said:


Eu nu vreau un dus open space in baie, as vrea sa fac asta intr-un colt / capat etc, si sa inchid cumva ( de preferat cu o usa de sticla).

Eu am preferat sa nu pun usa de sticla in baie. Sunt destul de incomode si scumpe, dar ce e drept atat timp cat sunt sterse dupa fiecare utilizare, dau baii o nota de eleganta. Dar cred ca usa plus suportul + montaj te duce lejer peste 1000 lei.
AM facut rabat de la calitate ,  si am mers pe o perdea de baie si o bara reglabila, si am iesit la 40 lei cu totul ...

#47
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Iei sticla foarte mata (eventual cu model random) si rezolvi problema cu stersul... e o idiotenie sa stai sa stergi dupa fiecare dus... mai mult iti ia stersul decat dusul, si dupa sters o sa constati ca ai facut dus degeaba, ca nu te simti clean :D

#48
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
normal nu ar trebui sa te duca mai mult de 10.000 euro cu tot cu mobila de calitate. Cei care spun ca nu-ti ajunge abereaza.

#49
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Stan, e o probabilitate mai mare ca tu sa te aberezi.
Numai manopera o sa il duca undeva la 3000/ 4000 Euro ...

Poti realiza renovarea apartamentului cu 10.000 E cu conditia sa executi tu o buna parte din lucrari, si cu materiale dintr-o gama low - medie, cu mobilier gen dedeman (sper ca nu asta era cel de calitate ?).
Pentru ca daca discutam de mobilier de calitate , asta singur iti papa jumatate din buget.

Dar poate ma insel eu, si imi spui tu cam ce lucrari poti executa cu un buget de 10.000 E ?

#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 touche, on 18 mai 2017 - 21:08, said:

Stan, e o probabilitate mai mare ca tu sa te aberezi.
Numai manopera o sa il duca undeva la 3000/ 4000 Euro ...

Poti realiza renovarea apartamentului cu 10.000 E cu conditia sa executi tu o buna parte din lucrari, si cu materiale dintr-o gama low - medie, cu mobilier gen dedeman (sper ca nu asta era cel de calitate ?).
Pentru ca daca discutam de mobilier de calitate , asta singur iti papa jumatate din buget.
Decat sa iei mobilier de la Dedeman "ieftin" mai bine iei de la Lems, la acelasi pret, cu o calitate mult peste orice ai gasi la Dedeman.
Am trecut prin asta la un apartament, e adevarat, nu am folosit "mesteri" care cer mii de euro pentru nimic... am gasit niste "necalificati", care s-au descurcat de minune sa puna gresie si faianta foarte bine si sa dea cu trafaletul pe perete, de parchet nici nu mai spun ca pe ala si o maimuta il pune... si toata afacerea m-a costat cateva zile de lucru 8ore platite cu 50euro/zi la fiecare individ (au fost echipa de 2), asta ca le-am dat si bacsis, ca ei cerusera mai putin cand am batut palma.
Am fost mai multumit de ei decat "meseriasul" care m-a pacalit sa il platesc cu aceeasi bani pentru o zi de munca intr-o baie sa puna cativa mp de faianta... prost sa fie ala care mai apeleaza la "meseriasi" din astia scumpi si cu recomandari. Si prost sa fie ala care plateste mai mult de 50euro un muncitor pentru 8 ore. Never again.

Si da, acel apartament a fost renovat cu in buget sub 10.000 euro.
  • De la Lems s-au luat 2 dormitoare de aprox 1500lei, o sufragerie de aproximativ 1500lei, o bucatarie aproximativ 1500lei, plus inca un megadulap pentru hol de 2000lei, Total am dat sub 10.000 lei acolo cu transport si montaj.
  • Am mai dat inca vreo 5000 lei prin alte parti pentru canapea, masa, scaune, maruntisuri din astea necesare umplerii spatiului.
  • De la Altex s-a luat aragaz, frigider, masina de spalat, 3 TV si s-a platit aprox 5000 lei.
  • De la Dedeman/Praktiker s-a luat parchet, gresie, faianta, si materialele/accesoriile necesare pentru montaj final (adeziv, plinte, etc) si cred ca am dat in jur de 5000 lei.
  • Au mai fost luate usi, 8 usi de la diversi furnizori, usi de diverse materiale si preturi (metalica, termopan, lemn) care au costat si astea in jur de 5000 lei cu montaj inclus.
  • Termopane peste tot si balcon au fost undeva la 5000 lei.
  • Izolatie exterioara cu polistiren de 10cm undeva la 2000 lei.
  • •Au mai existat si alte cheltuieli prin diverse magazine luate asa random cate una-doua... sa spunem ca total au ajuns pe la 5000 lei si astea.
  • Mana de lucru am spus mai sus m-a costat putin, cum am spus mai sus, au fost 3 zile platite cum am spus mai sus.
  • Am fost ajutat la unele prostii minore si de o ruda, care de exemplu a venit si mi-a montat TV-urile in suport TV, si alte chestii din astea minore, ce se pot face usor, nu merita sa platesti pe cineva sa le faca.
La totul s-a mers pe principiul calitate/pret, nu sunt genul sa supraplatesc prostii aiurea.

Edited by samebo, 18 May 2017 - 22:01.


#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005

 touche, on 18 mai 2017 - 21:08, said:

Stan, e o probabilitate mai mare ca tu sa te aberezi.
Numai manopera o sa il duca undeva la 3000/ 4000 Euro ...
Pe mine m-a costat in august 2016 1000E manopera pentru 3 camere, 2 holuri, 1 baie si 1 bucatarie.
Ras pana la beton, gletuit, finisat, varuit.

#52
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 sfantu.dracu, on 19 mai 2017 - 06:08, said:

Pe mine m-a costat in august 2016 1000E manopera pentru 3 camere, 2 holuri, 1 baie si 1 bucatarie.
Ras pana la beton, gletuit, finisat, varuit.

Pai tu esti mai al dracu' asa .... Posted Image
Dar serios vorbind e o suma decenta (de fapt mi se pare foarte mica raportat la volumul de munca). Totusi, initiatorul topicului, vrea un pic mai multe operatii decat tine, si pleaca de la urmatorul enunt:

 skillzking, on 14 mai 2017 - 18:11, said:

... apartament de 3 camere decomandat suprafata utila 70mp.
Este partial renovat,are termopane noi si centrala nefolosita......as vrea sa schimb: parchet,usi interior,usa intrare,baia refacuta (vopsita si pus dus) zugravit in tot apartamentu si mobila. O sa apepez la o firma specializata.
Dupa cum vezi, tu cu 1000E ai facut numai o parte (aia cu rosu) din lucrari ... dar pentru tot ce vrea omul nostru mai trebuie sa adaugam ceva banuti pentru parchet (3000 lei), usi (100lei/buc), intrare (300 lei) baie (1000 lei) samd
daca mai pune si gresie si faianta, si daca mai reface instalatia electrica , manopera totala va fi in jurul valorii de 3000E (cu toate ca o firma specializata - care va lucra cu profesionisti poate cere chiar mai mult)

@samebo: am scris mai sus ca e posibila o amenajare a apartamentului si in10.000 E dar necesita ceva cunostiinte, timp liber, niste mesteri priceputi si mai ales moderatie in alegerea materialelor si a calitatii acestora  samd..

 samebo, on 18 mai 2017 - 22:00, said:

Decat sa iei mobilier de la Dedeman "ieftin" mai bine iei de la Lems, la acelasi pret, cu o calitate mult peste orice ai gasi la Dedeman

Sunt de acord, am dat un exemplu aici la intamplare, asimiland Dedeman cu toata gama (LeRoy, Praktiker, Brico samd), in care gasim mobilier de o calitate mai scazuta (raportat la mobexpert de ex.).

 samebo, on 18 mai 2017 - 22:00, said:

Decat sa iei mobilier de la Dedeman "ieftin" mai bine iei de la Lems, ... Total am dat sub 10.000 lei acolo cu transport si montaj.


AI dat aprox 2500E pe un  mobilier, dar cred ca esti de acord cu mine ca nu poate fi incadrat la categoria : de calitate.
Eu i-as incadra tot in zona IKEA ... e un mobilier decent. Dar nu mai mult.
Eu am zis ca e nevoie de aproximativ dublu pentru o mobila de calitate.

 samebo, on 18 mai 2017 - 22:00, said:

o bucatarie aproximativ 1500lei,

Nu imi dau seama cum ai putut sa mobilezi o bucatarie cu 1500 lei, in conditiile in care o masa decenta cu 4 scaune te costa minim 600 lei.
Daca vrei sa pui si un blat, o bucatarie modulara cu corpuri suspendate samd ... nu ai cum sa nu ajungi la 1000E
Eu mi-am facut singur mobila la bucatarie, si tot am cheltuit mai mult ca tine.

Edited by touche, 19 May 2017 - 08:10.


#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vezi pe site la Lems si in magazine ce e o bucatarie de 1500 lei... avea in jur de 2m ca lungime. Toate au fost luate la superpret in perioadele lor de reduceri, ca doar nu eram prost sa iau cand nu sunt reduceri la pret mai mare.
Mai mult ce era sa bag, ca daca mai puneam si pe peretele celalalt deja nu mai aveam spatiu sa fac nimic, sau sa pun o masa :D
Vezi ca mai jos, pe randul urmator am specificat ca am luat masa, scaune separat din alta parte :D

Cat despre calitate... eu sunt foarte multumit, e peste ce am facut eu la "mesteri" privati si care a costat de 2 ori mai mult. Trebuie sa recunosc ca Lems chiar isi merita banii, calitate buna la un pret foarte ok. Nu as mai cumpara niciodata mobilier facut de "mesteri" la pret dublu.
Nu degeaba Lems e de success si are vanzari mari si in crestere... facand volum iti permiti sa vinzi si cu pret avantajos.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
si eu am mobila de la lem's in sufragerie - biblioteca si canapea-coltar. se prezinta foarte ok dupa 4 ani de folosire, singurul repros la biblioteca este faptul ca la sertarele mari ale corpului inferior, fundul sertarelor e dintr-o chestie foarte subtire si se curbeaza, iar la canapea stofa pe care am ales-o nu e de cea mai buna calitate, a facut buburuze/scame, iar buretele pernelor de la canapeaua extensibila a cedat intr-o oarecare masura, nu mai este atat de ferm si de elastic ca la inceput.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate