Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Renovare apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Am timp toata saptamana sa iau cea mai buna decizie,ideea e ca apartamentu nu e chiar in paragina,a fost renovat partial doar ca nu imi place culoarea la pereti si parchetul in forma de v....

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postskillzking, on 15 mai 2017 - 10:08, said:

Problema e ca nu prea am gasit o firma de genu in Brasov,poate daca intreb la dedeman sigur au ei ceva parte eriat cu o firma nu?
Nu au, dar iti recomanda angajatii o cunostinta sau pe cineva local care le-a promis o atentie daca ii recomanda cand intreaba clientii de cineva care pune parchet, ghesie, etc.
Multi din "meseriasi" fac treaba asta.

#21
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Atunci daca ma enervez poate o sa incep sa fac singur totul si ies si mai ieftin :)

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postskillzking, on 15 mai 2017 - 10:29, said:

Am timp toata saptamana sa iau cea mai buna decizie,ideea e ca apartamentu nu e chiar in paragina,a fost renovat partial doar ca nu imi place culoarea la pereti si parchetul in forma de v....
E parchet natural?
Pe mine m-a costat 3000 lei (materiale+manopera) pentru o camera de 12mp.

#23
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Eu am terminat de curand renovarea partial. Cam 15000e m-a dus un apartament cu 2 camere. Inainte de orice ai face: incepe cu instalatia electrica, vezi daca trebuie schimbata, mai ales ca avem tot felul de consumatori acum. Pe bucatarie sa fie teapana! Instalatia de apa sa fie facuta pe cupru, nu pexal. Mi-a sarit o teava la baie de pe coloana si batea fix pe peretele de la baie abia renovat.

Apoi depinde ce materiale iei. Daca te uiti la bani iesi si mai ieftin de 10-15 mii...

Dar pe langa cele mari se vor duce o gramada pe maruntisuri...

Ca sfat. Fa-ti o schita inainte, pleaca cu ideea invatata si cere. Majoritatea echipelor de zugravi sunt pe interes, sa faca munca foarte proasta pe bani multi. Trebuie sa stea cineva langa ei ca sa nu greseasca... altfel faci ceva cu materialele tale.

#24
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016

View Postsfantu.dracu, on 15 mai 2017 - 15:30, said:


E parchet natural?
Pe mine m-a costat 3000 lei (materiale+manopera) pentru o camera de 12mp.
momentan este parchet masiv dar vreau sa il scot si sa pun laminat.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Ajunge suma cu vârf și îndesat și nu pentru ieftineli.

#26
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008

View Postskillzking, on 15 mai 2017 - 16:28, said:

momentan este parchet masiv dar vreau sa il scot si sa pun laminat.
Atentie cu parchetul masiv. Prin reconditionare se pot obtine rezultate foarte bune, iar calitativ depaseste orice parchet laminat. Sunt firme care se ocupa cu asta.
Gasesti multe informatii pe google si youtube

#27
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016

View Postrazvaldinho, on 15 mai 2017 - 17:33, said:


Atentie cu parchetul masiv. Prin reconditionare se pot obtine rezultate foarte bune, iar calitativ depaseste orice parchet laminat. Sunt firme care se ocupa cu asta.
Gasesti multe informatii pe google si youtube
se poate schimba forma din V in altceva la parchet? Ma indoiesc deci o sa pun laminat...

#28
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
Nu stiu daca se poate schimba modelul, probabil nu. Oricum demontarea si remontarea lui este scumpa.
In caz ca doreai sa pastrezi modelul atunci era viabila reconditionarea.
Daca doresti o renovare cu articole de mobilier moderne atunci, da, mergi pe parchet laminat.
Pun o poza before si after, reconditionare parchet

Attached Files



#29
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postskillzking, on 15 mai 2017 - 17:35, said:

se poate schimba forma din V in altceva la parchet? Ma indoiesc deci o sa pun laminat...

se poate in ce vrei tu, daca pui parchet laminat peste. Posted Image Altfel nu.
Dar e pacat, il reconditionezi (raschetare samd).

Ai solutii bune pentru tot ce vrei tu si in Brasov.
Mobila poti sa o faci la comanda, sunt cateva firme cu care poti lucra (ca materiale cred ca regency sunt cei mai ieftini)

Materiale gasesti pe peste tot, dar trebuie sa umbli dupa ele. Teoretic, daca iei totul din un singur loc poti sa negociezi (la Conrep de ex.). Altfel trebuie sa tot te plimbi prin Le Roy Merlin, Dedeman si Horbach (praktiker si brico sunt cam praf).
Vezi ce au prin promotii, si poti sa faci ceva economie. Cand am luat eu, spre ex. parchetul era cel mai ieftin in Leroy, dar si daca iei din dedeman in promotie poti sa gasesti ceva (dar eu l-as lasa pe ala initial)

Usa de intrare: poti pune maco civica ca e mult prea laudata. Eu am pus spre ex. Megador Elite - luata din dedeman.
Usi la camere gasesti pe strada de mijloc, dar si in dedeman sau horbach. (daca vrei ceva mai de calitate atunci trebuie sa te gandesti ca o usa buna e cam 1000 lei - dar le poti face pe comanda si diferenta e ca de la cer la pamant). Eu mi-am luat de la Palmm Tarlungeni pe comanda (foarte multumit de ei, cu o remarca la termenul de ex. a lucrarii - 3 saptamani parca)

Instalatia electrica e musai sa o faci din prima. Aia te va costa vre-o 1000E dar cred ca merita.
Aer conditionat nu as pune decat Daikin sau Mitsubishi, asta o sa te coste min 2500 lei.

Daca vrei sa pui dus, atunci iti recomand sa elimini cadita, si sa pui o rigola: e mult mai comod! Cand am luat eu la Conrep si la Horbach aveau cele mai bune oferte.
Lavabil, din ce am vazut eu Savana cu teflon e cea mai buna. Intretinerea e foarte usoara in timp.
Gresie si faianta aveau mai ieftina (cred ca era in promotie) dupa Dedeman, mai e un complex da imi scapa numele acum.


PS: sper sa nu se considere ca fac reclama la ceva.

Edited by touche, 15 May 2017 - 19:18.


#30
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu pune peste parchetul vechi, il arunci pe ala, mai ales daca e vechi.

View Postrazvaldinho, on 15 mai 2017 - 17:50, said:

Pun o poza before si after, reconditionare parchet
Si cat a costat reconditionarea?

#31
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Pe mine reconditionare parchet: raschetat si lacuit m-a costat 25lei/mp - doar MANOPERA, la care se adauga consumabile.

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Mai bine cumparai laminat nou de minim 8, ca te costa mp cat ai dat pe manopera

#33
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
adica sa renunțe la un parchet din lemn masiv, frumos si odata cu trecerea anilor devine si mai frumos pt un amărât de rumeguș presat ?? asta da sfat

#34
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nici un parchet nu are cum sa devina mai frumos cu trecerea anilor... se uzeaza si trebuie inlocuit.

#35
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
daca il raschetezi si lacuiesti e ca nou... oricum ani lumina inaintea aluia' laminat.

#36
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016

View Posttouche, on 15 mai 2017 - 18:55, said:



se poate in ce vrei tu, daca pui parchet laminat peste. Posted Image Altfel nu.
Dar e pacat, il reconditionezi (raschetare samd).

Ai solutii bune pentru tot ce vrei tu si in Brasov.
Mobila poti sa o faci la comanda, sunt cateva firme cu care poti lucra (ca materiale cred ca regency sunt cei mai ieftini)

Materiale gasesti pe peste tot, dar trebuie sa umbli dupa ele. Teoretic, daca iei totul din un singur loc poti sa negociezi (la Conrep de ex.). Altfel trebuie sa tot te plimbi prin Le Roy Merlin, Dedeman si Horbach (praktiker si brico sunt cam praf).
Vezi ce au prin promotii, si poti sa faci ceva economie. Cand am luat eu, spre ex. parchetul era cel mai ieftin in Leroy, dar si daca iei din dedeman in promotie poti sa gasesti ceva (dar eu l-as lasa pe ala initial)

Usa de intrare: poti pune maco civica ca e mult prea laudata. Eu am pus spre ex. Megador Elite - luata din dedeman.
Usi la camere gasesti pe strada de mijloc, dar si in dedeman sau horbach. (daca vrei ceva mai de calitate atunci trebuie sa te gandesti ca o usa buna e cam 1000 lei - dar le poti face pe comanda si diferenta e ca de la cer la pamant). Eu mi-am luat de la Palmm Tarlungeni pe comanda (foarte multumit de ei, cu o remarca la termenul de ex. a lucrarii - 3 saptamani parca)

Instalatia electrica e musai sa o faci din prima. Aia te va costa vre-o 1000E dar cred ca merita.
Aer conditionat nu as pune decat Daikin sau Mitsubishi, asta o sa te coste min 2500 lei.

Daca vrei sa pui dus, atunci iti recomand sa elimini cadita, si sa pui o rigola: e mult mai comod! Cand am luat eu la Conrep si la Horbach aveau cele mai bune oferte.
Lavabil, din ce am vazut eu Savana cu teflon e cea mai buna. Intretinerea e foarte usoara in timp.
Gresie si faianta aveau mai ieftina (cred ca era in promotie) dupa Dedeman, mai e un complex da imi scapa numele acum.


PS: sper sa nu se considere ca fac reclama la ceva.
care este diferenta dintre o usa normala
Si una mai scumpa la interior? Nu se mai aude sunetul sau ce evantake sunt?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate