Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Renovare apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Salut,saptamana viitoare voi semna pentru cumpararea unui apartament de 3 camere decomandat suprafata utila 70mp.
Este partial renovat,are termopane noi si centrala nefolosita(ap este gol,nu e nimic in el) as vrea sa schimb: parchet,usi interior,usa intrare,baia refacuta (vopsita si pus dus) zugravit in tot apartamentu si mobila. O sa apepez la o firma specializata. Credeti ca are ajunge un buget de 10-15.000 euro?

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Da, chiar destul.
Acum neah, depinde si ce materiale alegi, la ce calitate/pret.
Ceva de genul asta fac si eu acum + rigips, mocheta, vas+chiuveta wc, ceva corpuri de iluminat, centrala+calorifere....

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postskillzking, on 14 mai 2017 - 18:11, said:

O sa apepez la o firma specializata.

Exista asa ceva ? Care sa se ocupe de tot ? Tu doar sa le spui ce si ei sa faca ? Si eu sint curios.

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Normal ca exista.
SI eu am vurt sa apelez la asa ceva, mi-a zis omul NU din prima (este vecin).
Costurile de manopera sint cam cu 60% mai mari.

#5
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
:|..daca as fi in locul vostru as face eu cu mana mea:)..nu e mare lucru sa pui un parchet..si fiind casa ta, o poti faci cum vrei tu:)..economisesti si bani in felul asta (mana de lucru costa destulde mult)..

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate cu vreo 15.000 de euro sa faci ceva dar va trebui sa te zgarcesti la calitate. Materialele sunt scumpe dar mai ales manopera te omoara la portofel.

#7
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
E ok bugetul , chiar si cu manopera cu tot.
Dar sa cumperi tu toate materialele ..si sa pierzi un pic vremea cu treaba asta.

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cu 15.000 EUR iti cumperi un apartament cu 2 camere sau o casa la tara cu gradina...cum sa nu -ti ajunga banii

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostFriskey, on 14 mai 2017 - 19:08, said:

Poate cu vreo 15.000 de euro sa faci ceva dar va trebui sa te zgarcesti la calitate. Materialele sunt scumpe dar mai ales manopera te omoara la portofel.
Cu 15.000 euro faci "calitate" maxima, sau mai exact cu materiale ce costa de minim 3x mai mult decat solutia ieftina... ce crezi ca vrea omul sa placheze podelele, peretii si tavanul cu marmura/granit sa spui ca 15.000 euro nu ii ajunge decat cu calitate minima?
Si-au placat unii poadeaua casei de sute de mp cu marmura/granit cu bani mai putini, pentru un amarat de apartament de 70mp e suma mai mult decat suficienta.

Edited by samebo, 14 May 2017 - 19:48.


#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Poate ca da, poate ca nu ! Nu stim ce fel de materiale vei folosi, daca vei opta pentru ceva de calitate si scump sau pentru ceva mai ieftin dar de calitate mai slaba.Probabil ca daca zugravesti va trebui sa verifici si instalatia electrica, si daca va fi necesar vei avea nevoie si de un electrician care sa refaca circuitul partial sau total.Sunt multi factori de luat in seama si cel mai bine ar fi sa soliciti firmei un deviz estimativ.La suma respectiva mai adaugi un 25-30% costuri suplimentare + TVA.
Acelasi lucru e valabil si pentru mobila,una e s-o faci pe comanda cum vrei tu, ce culoare vrei, pe dimensiuni exacte si alta e s-o iei de-a gata.De exemplu, o bucatarie facuta pe comanda poate costa intre 1000-4000 de Euro in functie de materiale, calitate, accesorii etc.Nu mai zic de o mobila moderna ptr living sau camera.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Numai manopera la firma aia "specializata" o sa fie vreo 3.000 de euro cel putin. O usa de intrare ok e vreo 4-500 de euro, usile de la camere mai de Doamne ajuta sunt vreo 300-500 euro bucata si are ap. de 3 camere.
O baie completa costa si are 2.
Stiti cat costa o mobila de bucatarie cu toate aparatele necesare? Nu vorbesc de ceva premium dar ma gandesc ca nu si-o lua cateva mese de pal si gateste la butelia de camping.
Marmura si granitul sunt mai nimic, nu costa chiar asa mult (desi mai adauga si la alea vreo 2500-3.000 euro), peretii si tavanele sunt baiul. Astea sunt de 4-5 ori mai mari ca suprafata totala ca podeaua. Placat cu osb, gletuit in 2-3 straturi+finisaj+lavabil in 2-3 straturi+instalatia electrica+manopera il vor usca de bani. Podelele cu granit ii se vor parea un mizilic.
Suntem in 2017, mai e necesar si aer conditionat, mai baga si acolo 500-700 euro pe bucata.
Si nu mai pun si mobila necesara pentru sufragerie si cele 2 dormitoare, mobila care e destul de scumpa.

Edited by Friskey, 14 May 2017 - 21:50.


#12
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Mobila in parte parte o sa iau de la ikea fiind preturi ceva mai mici si calitate ok(nu vreau multa mobila,vreau ceva cat mai simplu si modern,stilul pe care il au cei din nord in casa cu pereti albi,un pat un birou si un dulap mic de haine) deci sa inteleg ca nu prea renteaza o firma? Eu nu prea ma pricep deloc,cam totul o sa cumpar de la dedeman si mobila de la ikea.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E suficient, ba chiar iti mai si ramane chiar daca vei cumpara ce e mai scump de la dedeman.
Cel de mai sus are fantezii ca vrei sa renovezi apartamentul ca milionarii. Si sa stii ca il renovezi degeaba ca milionarii, am trecut si eu prin faza "sa iau ce e mai scump" ca e mai bun si tine mai mult la un apartament, si am regretat prostia facuta. Apoi cand am trecut prin asta m-am limitat la ce gasesc in magazine de bricolaj, si ce sa vezi, sunt mai multumit decat inainte si nici nu am pierdut gramezi de bani.
De cand am facut prima prostie (eram tanar si naiv) mi-am dat seama ca orice ai lua, trebuie sa te gandesti ca sunt consumabile si ca in maxim 5-10 ani nu numai ca o sa iti doresti sa inlocui acele consumabile, dar la unele devine absolut necesar.
Cat despre mobila, incearca si Lems, mobila de calitate OK si preturi mici la oferta si pachete. Chiar a fost luna trecuta campanie de reduceri. Un dormitor iti iese pe la 500 euro. Daca vrei cu deschidere clasica iti recomand gama Box (ceva mai "premium" cu amortizare, sertare pe sina metalica buna, etc) sau chiar gama ceva mai ieftina Domino, care e clasica total (ca sa iti faci idee, ceva ce ar fi ok pentru dormitorul mic era aprox 1000 lei dormitor compus din pat 160, dulap 3usi (oglinda pe cea centrala) 150cm si doua noptiere simple, fara sertar) .
Eu am fost multumit de Lems, si cand au oferte sunt mai ieftini decat cei ce fac la comanda. Am cerut preturi si la astia bazat pe configuratiile de la Lems si imi iesea cu cel putin 50% mai scump decat oferta primita de la Lems, si am vazut si pe viu lucrarile lor si nu mi-au placut ca detalii.

Niste tepari astia cu mobila pe comanda, si sunt si aroganti maxim desi sunt needucati... am vorbit la cel putin 4 firme direct cu patronul si toti mi-au lasat aceeasi impresie. Doar tampit sa fiu sa cumpar de la astia sa le fac profituri groase. Da, in domeniul asta adaosurile sunt uriase, deaceea nici nu vezi nici un patron de firma intr-o masina non-premium (de regula BMW seria 5 e preferat din cate am vazut personal).
Unul ca sa faca aroganta maxima cand i-am spus ca e dublu fata de alta oferta primita, imi spune cu o aroganta maxima ca nu are cum si ca el crede ca aia de la care am oferta fac mobila in curte la tara si lipesc cantul cu fierul de calcat cu carbuni... cam atat de idiot era tipul.
Am fost si in "atelier" la ei, majoritatea in fostele hale comuniste in care au bagat 0 lei investitii, le-am vazut si angajatii, majoritatea tarani jegosi cu moaca de prosti/betivi cate probabil munceau pe minim.

#14
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu este deloc o suma WOW pentru renovat un ap. cu 3 camere.
Cred ca in cazul de fata calitatea materialelor va dicta pretul final, manopera avand aproape celasi pret (ex o baterie de dus sau o lustra o poti lua cu 200 lei sau cu 700 lei).

#15
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
pentru cei care zic ca nu exista firma/ echipa care sa se ocupe de absolut tot ( dati cheia apartamentului, spuneti ce doriti si la sfarsit primiti cheia de la usa cea noua, curat in casa, debarasat moloz....) fara a cere sume nesimțite, va spun sincer ca existã
Unul sunt chiar eu   :)

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postskyhigh91, on 14 mai 2017 - 19:07, said:

Posted Image..daca as fi in locul vostru as face eu cu mana mea:)..nu e mare lucru sa pui un parchet..si fiind casa ta, o poti faci cum vrei tu:)..economisesti si bani in felul asta (mana de lucru costa destulde mult)..

La mine trebuie amenajata o baie, largit niste pereti, schimbat geamuri, usi, pus centrala si tevi, aer conditionat, izolat pereti fonic si termic, pus parchet, tras fire electrice prin pereti, pus tavan fals, faianta si gresie, usa de la intrare. Mai greu singur cu toate astea. Iar daca as apela la multi gigei, s-ar calca pe bataturi unii pe altii. Macar cu o singura firma ma gandesc ca stiu ei ordinea in care trebuie facute toate astea.

#17
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Problema e ca nu prea am gasit o firma de genu in Brasov,poate daca intreb la dedeman sigur au ei ceva parte eriat cu o firma nu?

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine intrebi rudele, prietenii, colegii, daca iti pot recomanda o echipa de mesteri care sa-ti amenajeze apartamentul. e mai sigur asa, sa mergi pe o recomandare facuta de cineva care a fost multumit de calitatea lucrarilor si de pretul platit pentru manopera.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate