Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

[Recomandare]-Capacimetru-100lei

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ha, ha.....Posted Image
Iar ai ajuns sa vorbesti singur Stimate Domn....
Ar trebui barem sa le mai dai un pont ca sa se rezume la un singur tip constructiv de bobina ca doar asa poate cade vreo formula.

#38
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, cand eram mai tanar si cineva ma lua asa, mai lejer,,,,ma duceam acasa si cautam in carti imi asasiname amcii, colegii sefii. Nu ma interesau ca aia radeau de mine. Pana intr-o zi cand i-am trantit-o da, azi tu razi de mine. Eu bag la cap si ca ai ras si ca nu m-ai ajutat deci ai ras fara sa sti. OK, Termin eu facultatea, o sa am postul de inginer, si cunostiintele furate..Si s-a facut asa de brusc o liniste...
Sa revin. Macar sa fi pus schema gasita pe net, sa incercat sa explice ceva. Jur ca daca se balbaia saream sa il ajut..

#39
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

View PostPrien, on 19 mai 2017 - 17:53, said:

Sincer, cand eram mai tanar si cineva ma lua asa, mai lejer,,,,ma duceam acasa si cautam in carti imi asasiname amcii, colegii sefii. Nu ma interesau ca aia radeau de mine. Pana intr-o zi cand i-am trantit-o da, azi tu razi de mine. Eu bag la cap si ca ai ras si ca nu m-ai ajutat deci ai ras fara sa sti. OK, Termin eu facultatea, o sa am postul de inginer, si cunostiintele furate..Si s-a facut asa de brusc o liniste...
Sa revin. Macar sa fi pus schema gasita pe net, sa ? incercat sa explice ceva. Jur ca daca se balbaia saream sa il ajut..
Pe voi inginerii astia la nivelul carora nu putem ajunge noi astia mai profani in electronica, nu va invatat nimeni ca in practicarea meseriei e nevoie si de cunoasterea limbii romane? Nu de alta dar scrii niste norme de aplicare pe care Vasilica le interpreteaza exact cum le scrii tu si iese altceva .Parol !!!

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa Ie. Am dactilografiatara  gresitARA. Ma bucurez ca mi-ai numar greselutele.
Dar cum formula cum stam? matale o ti bine abscunsa? Sau e absconsa? Sconcs stiu ce este..Sincer, eu  nu stie  commo se dice .. ca IO uitatara..
Sa revin la formula. E a unui ti p din Naga O. san..sau
De aia IO intratara pi aci, ca sa aflatara lucuri 9i, de la matalica..
Multumesc anticipat

#41
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Esti mult prea abstract pt neuronul meu, probabil asta explica si de ce abia prin '91 ti-ai luat licenta ,probabil ca genial cum esti ai terminat facultatea cand trebuia, adica prin '86 dar 5 ani le-au trebuit sa-ti descifreze lucrarea de diploma !!!
Daca la licenta pe colega ta au trantit-o pt ca nu stia cat suporta 7805 , pe tine ce te-au intrebat de ai trecut, care e caderea de tensiune pe 1n4007  sau in ce culoare se fabrica rezistentele verzi ?!!!

#42
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Domule admin va raportez public un atac la persoana.
Va rog respectuos sa actionati, asa cum ati actionat cand am scris eu ca "electronica e grea..."
Adica m-ati punctat, banat, etc..Sa vad ..

Altfel, ca sa raspund la ce intrebasem eu, am introdus in Google "schema echivalenta a a bobinei". Si am deschis prima pagina
http://ep.etc.tuiasi...CP/Mccp11-L.pdf ..Greu. foarte greu.
Da, formula lui Nagaoka spune ca avem L= µo µr N2/S unde
µo =4π*10-7 (H/m) este permeabilitatea absolută a vidului
µr = permeabilitatea relativă a materialului magnetic
µ 1 în cazul bobinelor cu aer
Acum astept interpretarea...Unde apare frecventa in aceasta formula?
Chiar de ce scrisem Nago?
De mura-n gura, manastire intr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
Am facut Print Scren, deci degeaba imi stergeti...

Attached Files


Edited by Prien, 21 May 2017 - 20:57.


#43
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

View PostPrien, on 21 mai 2017 - 20:47, said:

Domule admin va raportez public un atac la persoana.
Va rog respectuos sa actionati, asa cum ati actionat cand am scris eu ca "electronica e grea..."
Adica m-ati punctat, banat, etc..Sa vad ..
Altfel, ca sa raspund la ce intrebasem eu, am introdus in Google "schema echivalenta a a bobinei"
Si am deschis prima pagina
http://ep.etc.tuiasi...CP/Mccp11-L.pdf ..Greu. foarte greu.
Acum astept interpretarea...

Haios, adica tu care in 99,9 % din postarile pe forumul asta iei la misto pe oricine si oricand ajungi sa pozezi in victima ,nu ma pot opri din ras !!!
Promit sa-ti satisfac curiozitatea si sa-ti comunic in ce se va concretiza penalizarea ,daca asta te face fericit !!!

Edited by ipsihi, 21 May 2017 - 20:58.


#44
danzel67

danzel67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2006
OFF: Pe bune, ajutam pe careva sa-si ia capacitatea... cu 100 lei in acest topic, sau doar ne laudam ?
Nu cred...mai mult s-a vorbit de inductante... Nu ca ar fi rele...stiu eu unele chiar ...sub un H.

Avem un talent incredibil sa divagam... doar suntem romani, nu ?  Scuze !

ON : pentru depistarea condensatorilor electrolitici sub 200uF defecti,  infailbil este un aparat care masoara la frecventa de cateva sute de hertzi.  Am asa ceva, dar este atat de vechi si sigur nu se mai gaseste pe piata nou, e vorba de un  multimetru MAXCOM MX620. Nu stie sa "vada" ESR, dar nici nu are nevoie !  Nu a dat NICIODATA gres !    Probabil este o copie reusita...
Daca gasiti acest multimetru de cumparat, vi-l recomand cu caldura, cel putin pentru condensatori pana in 200uF.   Evident, nu accepta condensatori incarcati !  Garantez pentru asta ;)

#45
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
danzel67
Da, si eu mi-am distrus instrumentul uitand sa descarc un condensator pe care il scosesem de pe un final video. Adica era incarcat pe la 200V...Prastie mi-a facut instrumentul.. Si era ultumul racnet, cumparat pe o suma mare pt mine..
Scriu si recunosc asta ca si cei mai tineri sa nu se gandesca "ma, da prost mai sunt. Abandonez."..Asa daca si ..Prien zice ca nu ce e ceva de lauda, dar nici o tragedie americana nu e.. Se intampla.
Sa revin. Eu indemn la analiza. Mura-n gura nu o sa dea rezultate.
Si cu instrument bengos, si cu MAVO poti face electronica. Si am facut-o ca profesinist...Stiu ca aici sunt mare majoritate amatori, dar tocmai de aia incurajez scule ieftine, pt ca normal le veti distruge. Nu ar trebui sa imi pese de bani vostri sau ai babacilor.. Dar asa sunt eu.
Pe final. Eu consider condensatorii electrolici dusmanii de moarte.
Fara ESR metru nu ii poti masura. Si acum depinde de la caz la caz. Experienta si cunostarea, contra principiile depanarii preventive..
Voi, incepatorii, daca aveti vre-un dubiu, schimbati..Ca un cond are 123 ,3 sau 100uF cat e in schema..mare importanta nu prea are.
Si cand are doar 23, 7in loc de 100 defectul e clar..Iar un cond prea fugit distruge si alte PeSE...Asa ca depanarea preventiva=recap.

Da, fac misto cand la intrebari banale nu mi se raspunde. Sau mi se raspunde agresiv.
ipsihi
Vad ca mai ai 1punct dat de adminul de la Electronica pt limbaj. OK, astept sa iti mai dea. Asa a procedat si cu mine. Daca nu iti da, il reclam si pe el..

Edited by Prien, 22 May 2017 - 07:43.


#46
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

View PostPrien, on 22 mai 2017 - 07:39, said:


ipsihi
Vad ca mai ai 1punct dat de adminul de la Electronica pt limbaj. OK, astept sa iti mai dea. Asa a procedat si cu mine. Daca nu iti da, il reclam si pe el..
Paraciosule !!!

#47
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postxxvirusxx, on 17 mai 2017 - 12:07, said:

Am comandat unul de pe aliepress...RM 102.


Mi-a sosit scula.
O sa ma joc cu ea, in zilele urmatoare.

Attached Files



#48
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Blasfemie !!!  Adevarata tradare fata de mai marii acestui forum , care dupa 3 pagini de sfaturi cum ca e neaparat necesar un aparat cu ESR metru , tu ai cumparat un multimetru ??!

PS - Sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el . Posted Image

#49
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu-i problema, imi iau si un ESR metru Posted Image

PS. Dar ei s-au luat la "cearta" ca sunt experti.....eu....in 100 de ani Posted Image
Cand o sa invat mai multe...ma dotez :)

Edited by xxvirusxx, 08 June 2017 - 14:22.


#50
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostPrien, on 08 iunie 2017 - 20:11, said:

....Si regret ca m-am bagat in Electronica..
..sper sa nu ajung ca tine. Nu, nu sa iau warn, nici ca m-am bagat in electronica. Sper sa nu regret :).

#51
danzel67

danzel67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2006
E doar o ne...recomandare, dar e bine sa stim si de ce sa ne ferim, nu ?
...vorbind de zona sub 100 Ron.

Attached Files



#52
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postndor, on 08 iunie 2017 - 13:42, said:

Blasfemie !!!  Adevarata tradare fata de mai marii acestui forum , care dupa 3 pagini de sfaturi cum ca e neaparat necesar un aparat cu ESR metru , tu ai cumparat un multimetru ??!

Na` ca mi-am luat si un ESR metru chinezesc Posted Image

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 04 August 2017 - 08:21.


#53
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Posted Image  Sa ai grija sa descarci condensatorii inainte de masurare . Sa-l folosesti cu placere .

#54
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ii descarc :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate