Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se poate conduce cu permisul de conducere expirat!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Salutare,
am avut un incident cu masina. Oprit la o trecere de semafor ca se facuse galben, unul a fortat un semafor anterior aflat la cativa zeci de metri si a izbit masina in spate. Buuun, zic de constatare amiabila dar ce sa vezi soferul nu avea la el nici CI nici permisul iar masina era pe numele sotiei lui, care era in masina si, macar atat, avea RCA la Euroins - si mai era inmatriculata si in alt judet. Eheee, zic atunci sa mergem la Politie si completam acolo ce e de completat si sa vorbeasca cu cineva sa ii aduca actele. Le aduce pana la urma si cand sa completez amiabila, vad ca permisul respectivului era expirat de aproape 1 an. Stiind ca cei de la asigurari fac figuri cand e vorba de permise nevalabile, il rog pe politistul de serviciu sa isi spuna parerea. La care el zice ca e OK, ca e doar expirat si nu suspendat. Whaaat?
Adica eu pot circula bine mersi 10 ani dupa ce imi expira permisul si daca ma opreste e OK, imi da doar o amenda?
Verificat in codul rutier si da, nu e infractiune, e doar amenda, nici macar puncte penalizare si culmea, nici suspendare. Incredibil!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Da, documentele expirate aduc doar amenda. La fel si CI-ul.

Permisul e considerat, printre altele, document de identitate (insa pasaportul nu, lol).

Daca e expirat asa cum ti-a zis si politistul, e semi ok. adica omul nu l-a refacut (din n motive) insa nu a avut antecedente/ suspendari/ etc.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, iei amenda daca te prinde cu el expirat.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
dacă expiră uiţi să conduci?
mie mi-au 'pierdut' 10 ani la vechime cînd au schimbat arhiva... ce să le fac?

Edited by sarac.lipit, 14 May 2017 - 16:28.


#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
gaborului ii era lene precis, decat sa scrie el de mana....de ce sa nu faci amiabila? scapa si el de scris si are timp sa stea pe facefloci

#6
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
CI-ul mai inteleg, OK.
Dar permisul, mai normal ar fi sa fie considerat o licenta care iti da voie sa faci o activitate (in cazul asta, condus) pe o perioada determinata mai ales ca e vorba de una cu consecinte. Nu e vorba de uitat, ca nici medicul ala Ciomu (sau cum il chema,ca nu-mi aduc aminte acum) sigur mai stie sa opereze, dar nu mai are licenta.

Edited by radu000, 14 May 2017 - 16:33.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intr-un fel nu prea ai ce sa faci daca ala n-are permis, sa-i ia gitul? Cu ce te avantajeaza pe tine? Poti cere cel mult sa se consemneze asta dar pe de alta parte VREI asta? Doar maresti sansele sa nu plateasca asigurarea. Daca ala e vinovat oricum trebuie sa plateasca (el sau asigurarea lui), indiferent daca are permis sau nu. Se poate sa nu fie foarte bine sa dai apa la moara asigurarii sa nu plateasca.

 Lex404, on 14 mai 2017 - 16:23, said:

Permisul e considerat, printre altele, document de identitate

Daca nu a luat-o razna semnificativ (in sensul super-bun) administratia/legislativul nu cred. Vreun link la lege/HG/etc care spune asta? Din cite stiu doar CI si CI temporar (sau cum s-o chema) sint documente de identitate.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Permisul il iei in urma unui examen si inseamna ca stii sa conduci.
Are termen de valabilitate mai mult ptr ca sa-l aduci la zi cu datele personale.

Daca nu e retinut sau suspendat ci doar expirat nu e infractiune. Deci doar amenda e ok.

#9
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu, nu vreau asta. Dar ma gandesc ca poate i-ar face mai responsabili si ar face mai putine smecherii pe sosea (cum ar fi fortarea semaforului, in cazul asta).
Da, stiu, sunt un visator.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Permisul nu e o "licenta" care trebuie reinnoita.
Faci altul ca poate nu mai arati ca ala din poza, sau ai nu mai vezi/auzi bine si esti un pericol.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Mai responsabil i-ar face daca la orice suspendare a permisului i-ar obliga sa dea examenul de sala.
Ca multi nu mai sitiu nimic din legislatie si apar o gramada de minunatii in trafic...

 don_dannielo, on 14 mai 2017 - 16:44, said:

Permisul nu e o "licenta" care trebuie reinnoita.....
bine ar fi sa trebuiesca reinoita, macar in anumite situatii (trecut pe rosu, necordare prioritate,   viteza prea mare ....)

p.s.stiu ca acum se anuleaza permisul dar doar pentru chesti nasoale,

Edited by arg, 14 May 2017 - 16:50.


#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 don_dannielo, on 14 mai 2017 - 16:44, said:

Permisul nu e o "licenta" care trebuie reinnoita.

Foarte rau. Oribil chiar. Eu as face obligatoriu examenul teoretic din 10 in 10 ani la reinoirea plasticului.

Pilotii de avioane comericale au nevoie de revalidare anuala, pe avion sau pe simulator.

#13
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 don_dannielo, on 14 mai 2017 - 16:44, said:

Permisul nu e o "licenta" care trebuie reinnoita.

OK, am inteles asta. Aste e, asa jucam. Dar totusi, pe cei care ii doare in basca de asa ceva, cum sa ii numesc? Mmmm?
Plus ca avea o durere undeva de nu mai zic. Prima oara zice hai s-a o rezolvam intre noi. Cand i-am zis la cat apreciez reparatia (si nu erau cifre umflate, izbitura fusese destul de puternica, am facut o apreciere pe bune si asta numai cat se vedea pe dinafara) zice ca el face jumate de masina cu suma aia. Pe bune? Cred ca el se astepta sa ii zic ceva de genul o suta - doua lei si gata.


 arg, on 14 mai 2017 - 16:50, said:

Mai responsabil i-ar face daca la orice suspendare a permisului i-ar obliga sa dea examenul de sala.

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:52, said:

Eu as face obligatoriu examenul teoretic din 10 in 10 ani la reinoirea plasticului.

De acord

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:52, said:


Foarte rau. Oribil chiar. Eu as face obligatoriu examenul teoretic din 10 in 10 ani la reinoirea plasticului.

Pilotii de avioane comericale au nevoie de revalidare anuala, pe avion sau pe simulator.

Asa e la tine?

Edited by don_dannielo, 14 May 2017 - 16:59.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 f300, on 14 mai 2017 - 16:33, said:



Daca nu a luat-o razna semnificativ (in sensul super-bun) administratia/legislativul nu cred. Vreun link la lege/HG/etc care spune asta? Din cite stiu doar CI si CI temporar (sau cum s-o chema) sint documente de identitate.


Eu asa stiam, sau poate am ramas cu sechele din tari cu apa calda :lol:

Stiu sigur ca cu pasaportul e o problema, am patit-o pe pielea mea de zeci de ori.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Permisul e la fel de inutil ca act de identitate.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 don_dannielo, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

Asa e la tine?

Belgienii nu dau permise pe spaga ca romanii. La o astfel de reglementare s-ar filtra multi dintre borfasii care au luat permise pe spaga.

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 eiffel, on 14 mai 2017 - 16:36, said:

Are termen de valabilitate mai mult ptr ca sa-l aduci la zi cu datele personale.

+ starea de sanatate.
Poate intre timp ti-ai pierdut capacitatile de a conduce o masina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate