Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Refuz comunicare identitate conducator auto catre Politia Locala

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014
@groot
Pune un articol de lege din o singura tara, ca altfel vorbesti timpenii mai mari ca tine.
Iote eu stau in F tara central-vest-nord europeana si nu se cere sa ai permis de conducere penru a fi propietar de autovehicul.
Mai taie din ele ca nu ne curge la toti saliva din gura.
http://droit-finance...dre-une-voiture
linkul de pe siteul administratiei franceze (site oficial).
arata-mi unde scrie ca iti trebuie permis sa cumperi o masina?
link se pe site oficial al statului francez cu actele necesare inmatricularii unui vehicul
https://www.service-...vosdroits/F1050

ai facut afirmatia asta "In orice tara central-vest-nord europeana.", iote ca nu-i asa, macar un Franta, tara care se incadreaza in enuntul tau care astfel devine fals.

unde se cere sa ai permis.
si nu-i prima oara cind scrii timpenii pe forum.
deci, vehiculezi minciuni.

Edited by petit_christian, 14 May 2017 - 17:56.


#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cam peste tot pe planeta poti sa cumperi cate masini vrei fara sa ai permis... nu au un regim special ca sa nu le poti detine, sunt tot bunuri, ca si un apartament, un telefon, o bicicleta, etc

#21
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

Eu nu stiu ce e cu porcaria asta in Romania in care se roaga politia de tine sa spui cine a condus masina.

In restul planetei amenda parvine direct proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere). Daca proprietarul nu e de acord, are 15 zile sa declare ca nu a fost el.

De ce trebuie sa munceasca politia in plus pe banii mei? -> Amenda direct proprietarului masinii.
In Italia e la fel . Daca eu conduc masina patronilor , si-mi iau amenda , amenda vine pe numele lor . Impreuna cu o hartie , in care trebui sa completezi datele celui care a condus . Daca e proprietarul ... daca a fost altul , pui datele aluia . Asta e bine , pentru ca multi italieni , fac dracii si pun datele parintilor , sau bunicilor , care au permis valabil dar nu mai conduc . Asa se ia puncte din permisele altora , iar '' infractorul '' nu pateste nimic .

#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,828
  • Înscris: 15.08.2014

 petit_christian, on 14 mai 2017 - 18:31, said:

tu ai facut o afirmatie, tu sa o dovedesti,  asa cere logica si arta retoricii, dar de unde nu-i, ce sa ceri? eu ti-am dovedit contrariul cu probe, tu vii cu tactici de pietar prins cu mita in sac.

 Groot, on 14 mai 2017 - 17:59, said:


Nu pot purta conversatii cu orice nefericit. Cauta singur.
tu ai facut o afirmatie, conform logicii si artei oratorice tu trebuie sa o dovedesti, dar de unde nu e, ce sa ceri?
eu am dovedit contrariul cu dovezi concrete, tu vii cu tactici de pietar prins cu mina in sac, mda, bravos natiune............

Edited by petit_christian, 14 May 2017 - 18:32.


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 razvan1986, on 14 mai 2017 - 17:55, said:


presupunand prin absurd ca NU a gasit-o ce se intampla?
normal nu ar fi sa vina prin posta/curier recomandata si confirmare de primire, ori inmanata direct si semnat de primire?
daca o ia vantul? a plouat torential? a mancat-o cainele? un binevoitor ti-a luat-o din parbriz? etc. intelegeti idea, practic tu nici nu stii de acea amenda? e corect sa mai primesti inca o amenda? nu pot verifica direct nr de inmatriculare?
Asa, asa, daca a fost un taifun, un cutremur, o invazie de extraterestri, au furat-o spalatorii de parbrize, .... si mai sunt mililoane de motive sa te faci prost si sa nu platesti din prima, pentru a plati mai apoi dublu, triplu,  sau sa-ti vinzi masina pentru a plati.
Mai sunteti d´astia? Ca de aia care daca au gresit, sa fie corecti si sa suporte consecintele, sunt tot mai putini, bag s´ama! Dar,...."mandri ca suntem romani"!

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

Eu nu stiu ce e cu porcaria asta in Romania in care se roaga politia de tine sa spui cine a condus masina.

In restul planetei amenda parvine direct proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere). Daca proprietarul nu e de acord, are 15 zile sa declare ca nu a fost el.

De ce trebuie sa munceasca politia in plus pe banii mei? -> Amenda direct proprietarului masinii.
Mee atoate cunoscatorule, de ce crezi ca radarul din Germania iti trimite poza cu cel care a condus masina cand a incalcat legislatia?  Tocmai pentru ca sa plateasca ala care a depasit viteza, nu propietarul masinii, care n-are nici in clin, nici in maneca cu contraventia si nici macar obligatia sa detina permis. Poate merge cu masina proprie toata viata, avand sofer angajat.

#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Groot, on 14 mai 2017 - 17:45, said:

In orice tara central-vest-nord europeana.
Sa inteleg ca in aceste tari masina se poate inmatricula doar "pe persoana fizica" si "pe firma" nu ? ... sau obliga "firma" sa-si ia permis ?

#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Se face permis pe PJ, partea nasoala e ca trebuie sa te prezinti la echivalentul DRPCIV cu sediul social sa il bagi in cabina sa il pozeze, si te costa o avere sa transporti sediul social daca e intr-un bloc sau casa. Asa ca cel mai bine e sa faci sediul social o casuta postala, ca o transporti mai rapid sa isi faca poza de permis :D

#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Groot, on 14 mai 2017 - 20:17, said:

Poate iti dadeam
Pe dracu motcă dadeai Posted Image

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

Eu nu stiu ce e cu porcaria asta in Romania in care se roaga politia de tine sa spui cine a condus masina.

In restul planetei amenda parvine direct proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere). Daca proprietarul nu e de acord, are 15 zile sa declare ca nu a fost el.

De ce trebuie sa munceasca politia in plus pe banii mei? -> Amenda direct proprietarului masinii.
Politia nu lucreaza in plus.....Pana la urma tot la proprietarul masinii ajunge amenda......daca nu recunoaste nimeni....
Problema e alta...amenda vine nominal si recomandata...Eu sunt curios daca nu semnezi de primire ce se intampla......pur si simplu refuzi postasul care o aduce si nu semnezi nimic.....

 adrian_r5, on 14 mai 2017 - 20:36, said:

Sa inteleg ca in aceste tari masina se poate inmatricula doar "pe persoana fizica" si "pe firma" nu ? ... sau obliga "firma" sa-si ia permis ?
Hai sa vorbim sa ne aflam in treaba...Amenda e trimisa firmei iar firma ii opreste suma de plata angajatului care a condus masina la data respectiva....ce naiba e asa de greu de inteles....Credeam ca te preocupa situatia in care masina cu pricina e inmatriculata in SUA.....

Edited by Clovis, 14 May 2017 - 21:39.


#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 Groot, on 14 mai 2017 - 20:44, said:

Daca mintea ta mica

 Clovis, on 14 mai 2017 - 21:39, said:

Hai sa vorbim sa ne aflam in treaba..
Pe Groot il inteleg - a dat cu mucii in fasole si acum incearca s-o dea dupa cires ... da' tu, Clovis, ce necazuri ai ? Sau doar ai dificultati in a intelege fraze simple precum cea de mai jos ?

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere)


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Clovis, on 14 mai 2017 - 21:39, said:


Hai sa vorbim sa ne aflam in treaba...Amenda e trimisa firmei iar firma ii opreste suma de plata angajatului care a condus masina la data respectiva....ce naiba e asa de greu de inteles....Credeam ca te preocupa situatia in care masina cu pricina e inmatriculata in SUA.....

De regula amenda are doua componente:partea financiara si punctele de penalizare.
Pe aia am inteles-o ca firma iti opreste suma respectiva,da' cu punctele de penalizare cum ramane?

#30
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007

 myshyk, on 14 mai 2017 - 20:28, said:

Asa, asa, daca a fost un taifun, un cutremur, o invazie de extraterestri, au furat-o spalatorii de parbrize, .... si mai sunt mililoane de motive sa te faci prost si sa nu platesti din prima, pentru a plati mai apoi dublu, triplu,  sau sa-ti vinzi masina pentru a plati.
Mai sunteti d´astia? Ca de aia care daca au gresit, sa fie corecti si sa suporte consecintele, sunt tot mai putini, bag s´ama! Dar,...."mandri ca suntem romani"!

Ideea era ca se poate intampla, nu era cazul sa ducem discutia pana la fenomene care inca nu au loc din motive evidente.
Problema este ca atunci cand primesti ceva oficial care implica amenzi cat si amenzi pentru nerespectarea unui termen este necesar ca data de la care acel termen isi va produce efectul sa fie consemnata undeva de ambele parti.
E ca si cum cineva imi pune un contract de vanzare-cumparare in portiera si se aspeapta ca eu sa il respect, exemplu tras de par in acelasi stil cu cele mentionate de tine anterior.

Da la noi se practica, am gasit pe strada documente aferente unui somatii de evacuare in urma unei executari silite. Hartiile oficiale in original cu stampile erau lipite cu scotch efectiv de poarta unui nefericit, iar o parte deja erau desprinse si zburau in vant de mijlocul strazii unde imi parcasem masina...deci sa lasam asta cu sistemul functioneaza impecabil si ca incercam sa evitam amenzile facand pe prostii, in Germania amenda vine frumos intr-un plic elegant cu poza sau alte documente justificative, o aduce DHL cu tracking code si toata lumea stie cand ai primit-o.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 razvan1986, on 15 mai 2017 - 19:38, said:

Ideea era ca se poate intampla, nu era cazul sa ducem discutia pana la fenomene care inca nu au loc din motive evidente.
Problema este ca atunci cand primesti ceva oficial care implica amenzi cat si amenzi pentru nerespectarea unui termen este necesar ca data de la care acel termen isi va produce efectul sa fie consemnata undeva de ambele parti.
E ca si cum cineva imi pune un contract de vanzare-cumparare in portiera si se aspeapta ca eu sa il respect, exemplu tras de par in acelasi stil cu cele mentionate de tine anterior.


La vremea respectiva,am "puscat" si eu vreo doua amenzi pe tronsonul Brasov-Bucuresti.
P.V-ul care a avenit la firma prevedea clar si explicit cum ca autovehiculul X a circulat cu viteza Y (data/ora) si se doreste comunicarea numelui contravenientului pentru emiterea amenzii pana la data de (lucru foarte clar exprimat).In caz contrar,amenda va fi trimisa firmei.Dar atunci nu erau punctele de penalizare.
In zilele noastre,nu vad cum o amenda cu puncte de penalizare poate fi data unei persoane juridice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate