Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Refuz comunicare identitate conducator auto catre Politia Locala

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Am gresit, am parcat intr-o statie TAXI, am gasit pe parbriz o hartie ca in termen de 3 zile sa comunic cine e criminalul. Are rost sa ma complic cu chichite legislative sau sa-mi vad de treaba mea, comunic, platesc si-mi asum greseala ?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Remicade, on 14 mai 2017 - 15:15, said:

Am gresit, am parcat intr-o statie TAXI, am gasit pe parbriz o hartie ca in termen de 3 zile sa comunic cine e criminalul. Are rost sa ma complic cu chichite legislative sau sa-mi vad de treaba mea, comunic, platesc si-mi asum greseala ?
Platesti amenda.
Si daca se ia vreun taximetrist de tine ca ai parcat pe locul lor, ii arati ca ai platit amenda.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In mod sigur ai masina pozata. Mai tine-i in sah sa vezi ce si cum. Daca e ceva, oricum platesti amenda, nu scapi.

#4
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
spui ca ti-a fost furata si hotul a parcat gresit.intre timp ai gasit-o si ai plecat cu ea.mergi linistit lasa-i pe ei sa te caute sa vedem au timp de asa ceva?

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Si refuzul comunicarii datelor este contraventie.

Quote

Art. 3. – Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;
Art. 4. – (1) Contravenţiile prevăzute la art. 3 se sancţionează după cum urmează:
a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la pct. 3), 4), 11), 14), 17), 18), 22), 31), 33) şi 34);

Edited by DannyMC, 14 May 2017 - 16:46.


#6
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 masni, on 14 mai 2017 - 16:41, said:

spui ca ti-a fost furata si hotul a parcat gresit.intre timp ai gasit-o si ai plecat cu ea.mergi linistit lasa-i pe ei sa te caute sa vedem au timp de asa ceva?
Mai bine nu , pentru o amenda de cateva sute de lei pt parcare neregulamentara sa declari masina furata ..

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu nu stiu ce e cu porcaria asta in Romania in care se roaga politia de tine sa spui cine a condus masina.

In restul planetei amenda parvine direct proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere). Daca proprietarul nu e de acord, are 15 zile sa declare ca nu a fost el.

De ce trebuie sa munceasca politia in plus pe banii mei? -> Amenda direct proprietarului masinii.

Edited by Groot, 14 May 2017 - 17:12.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Are rost doar daca le cunosti.

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Care este parghia legala prin care un ,,politist" local poate afla proprietarul masinii ??? Posted Image  
Repet, ,,politist" local nu politist de la politia adevarata.
???Posted Image

#10
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Au acțiuni comune,un local,un rutier.
Cel de la poliția rutieră are acces în baza de date.

#11
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Primaria....

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 Groot, on 14 mai 2017 - 16:57, said:

proprietarului masinii (care prin lege trebuie sa fie posesor de permis de conducere).
In ce tara exista obligativitatea asta ?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Amenda pentru necomunicarea datelor este mult mai mare decât cea pentru parcarea incorectă. Șmecheria este că poliția locală nu are dreptul să dea amendă pentru necomunicarea datelor, codul rutier precizând expres că doar poliția rutieră o poate face. Cu toate astea, comunitarii dau amenzi pe acel articol. Am un amic care a primit-o de la comunitari, a contestat-o și a câștigat. Pentru asta a trebuit să ceară clarificări de la ministerul administrației și internelor și de la avocatul poporului.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Necomunicarea identitatii celui ce a condus masina este intr-adevar o contraventie, ceea ce inseamna o amenda in plus pe langa cea pentru stationare neregulamentara. @DannyMC are dreptate, numai ca articolul aplicabil e altul: obligatia e prevazuta de Codul Rutier la art. 39 iar sanctiunea concreta (amenda clasa a IV-a) la art. 102 alin 1 punctul 14.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 masni, on 14 mai 2017 - 16:41, said:

spui ca ti-a fost furata si hotul a parcat gresit.intre timp ai gasit-o si ai plecat cu ea.mergi linistit lasa-i pe ei sa te caute sa vedem au timp de asa ceva?
Toot romanu´ saracu ´ot si inteligent de bubuie!Posted Image

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca nu ai raportat furtul, tot iei amenda :D

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 adrian_r5, on 14 mai 2017 - 17:18, said:

In ce tara exista obligativitatea asta ?

In orice tara central-vest-nord europeana.

#18
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007

 Remicade, on 14 mai 2017 - 15:15, said:

[...] am gasit pe parbriz o hartie ca in termen de 3 zile sa comunic cine e criminalul [...]

presupunand prin absurd ca NU a gasit-o ce se intampla?
normal nu ar fi sa vina prin posta/curier recomandata si confirmare de primire, ori inmanata direct si semnat de primire?
daca o ia vantul? a plouat torential? a mancat-o cainele? un binevoitor ti-a luat-o din parbriz? etc. intelegeti idea, practic tu nici nu stii de acea amenda? e corect sa mai primesti inca o amenda? nu pot verifica direct nr de inmatriculare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate