Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Intoarcerea in intersectie

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
La 1 si 4 nu e nici o amanajare rutiera de ocolit sau vreun obstacol, este pur si simplu un spatiu pentru intoarcerea vehiculelor! In anumite zone, exista marcaje pe pe asfalt care arata clar cum se face manevra, adica pe cea mai scurta cale!
Attached File  Clipboard63.jpg   198.87K   27 downloads

#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
1. Galben, cel putin asa procedez si am vazut si in trafic ca si alti soferi fac la fel
2. Rosu, e cel mai scurt drum sa întorci
3. Verde, ca este cel mai scurt si nu ii incomodezi pe cei care vor sa faca la stanga.
4. Galben, nu are sens sa meri pe contrasens, acea bretea are dublu sens, ca si in primul caz.

View Postsirviezure, on 14 mai 2017 - 12:49, said:

Pai daca trasa verde, prin stanga centrului imaginar, e cea legala, atunci si ala care intoarce ca mine de pe partea ailalta ar trebui sa faca la fel, deci nu ne-am intersecta.

Problema e de fapt ca nici cu articolul de lege in fata nu stiu de ce verde sau galben, dupa cum si aici a raspuns lumea si si.

Daca legal e verde (din scurt), atunci n-am cum sa ma intersectez cu nimeni care face aceeasi manevra. Dar in pozele mele, drumul cred ca nu se considera in aliniament, asa ca intoarcem pe galben, prin dreapta centrului? Chiar daca inseamna intersectarea traiectoriei cu altul care face aceeasi manevra?

Problema este ca tu o faci din scurt, dar vine altul si mere pe partea dreapta si in caz de accident nu se tine cont ca ai mers pe varianta scurta si te face vinovat de accident, mai ales ca nu este trasat niciun marcaj. Am mai incercat sa mer pe varianta scurta la 1 si 4 si nu a iesit bine. Unde se poate sa faci la stanga fara sa ocolesti centru imaginar este in regula, insa la strazile cu 1-2 benzi este musai sa-l ocolesti, altfel ajungi pe contrasens.

Edited by aris86, 14 May 2017 - 21:23.


#39
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
scrie clar in lege:

Art. 110
(1) In situatiile in care exista benzi speciale

la scuaruri in general nu sunt benzi speciale

(2) Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul vehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament

nu sunt in aliniament

(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

prin dreapta

deci traseele galbene

intoarcerea se face in 2 pasi. stanga si apoi stanga

"drumul scurt" este valabil numai in scuaruri marcate specific, sau in intersectii cu benzi speciale de stanga, care au si spatiul adecvat si timp semaforizat care permite intoarcere "din scurt" fara a incurca pe ceilalti

#40
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
De acord cu tine Flat mai putin la (3), nu cred ca exista ocolire in exemplele mele, si daca ar exista oricum prin dreapta am facut-o, ori ca-i verde ori ca-i galben. Nu cred ca exista "mai in dreapta".

Deci, cum am interpretat noi legislatia, intoarcerea s-ar face pe linia galbena. Insa, acum imi pun intrebarea, sunt intersectii in exemplele mele? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate