Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masa maxima remarcabila Nissan Pathfinder

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
paultogorean

paultogorean

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.12.2015
Buna ziua! Am un Nissan Pathfinder din 2007 cu masa maxima remarcabila de 3000 kg . Problema mea e ca vreau o platforma cu masa maxima remorcabila de 3500 de kg pentru ca nu se găsesc  remorci bune cu masa maxima de 3000 și nu se pretează pentru ceea ce vreau sa folosesc . Se poate face ceva ca sa pot duce astfel de remorci ? Sau care sunt consecințele in cazul in care sunt prins ?

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Remarcabila , desigur !

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"care sunt consecințele in cazul in care sunt prins ?"
Sigur nu in cazul !
Pana la 3 tone nu sunt probleme dar ce depaseste 3,5 tone deja este alta poveste .
Ce vrei sa transporti , harburi de dincolo sau utilaje ?
Daca mergi cu remorca de 3,5 pentru gabarit e una dar cand mergi la sarcina e cu totul altceva , trebuie sa te gandesti la franare eficienta ca-l razi la propriu pe cel din contrasens daca nu merge sistemul adecvat - din acest motiv se fac controale pe drum , nu numai la noi , in Germania este mai drastic.
In fisa tehnica scrie maxim 3 tone tractatre cu sistem de franare pe remorca ! nu, noi hai sa o facem romaneasca ...daca vrei am o platforma de 250 tone ce vreo 3 luni nu am ce face cu ea numai ca-ti trebuie compresor de aer sa deblochezi franele.

Edited by ldpe, 14 May 2017 - 12:56.


#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Probabil are cat c+e daca vrea sa tracteze 3,5 tone sau inca nu stie diferenta intre masa totala maxima autorizata si masa remorcabila si legile specifice lor.
Cu cat b poti avea mtma de 3,5 tone cu b+e poti atasa o remorca de 700 kg.
Dar cand pui un vehicul de 2 tone sa traga o remorca de 3,5 tone ai nevoie de c+e+tahograf

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu stiu ce controale sau cum se fac controalele, pentru ca pe aici, se pune pe Sprinter, ca pe Rabă.

#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cand iti da amenda politia nu te intreaba daca stii sau nu stii legea. Doar iti da amenda. Punct.
S-a gandit unul sa faca bani incalcand legea. Bravo nu esti singurul si nici la bulau nu vei fi singur

Edited by Nytro84, 14 May 2017 - 13:32.


#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Le genul asta de transport cel mai mult conteaza cine te opreste,amenda o iei de obicei dupa ce esti cantarit dar sunt si exceptii.
Daca te gandesti la transport internaional si vrei sa incarci romaneste,te asteapta amenzi foarte mari prin Belgia sau Austria si chiar imobilizarea remorcii pana aduci un vehicul tragator conform.

#8
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Vorba colegului de mai sus,,,,sper sa te gandesti f bine inainte sa faci ceva.
Am tras cu un Nissan Pathfinder o remorca/platforma cu sarcina de 2500kg....practic am transportat o masina, ansamblul platforma+masina nu a depasit 2000kg si am avut destule emotii....
Masina duce fara probleme si ceva mai greu....problema intervine in panta sau cand vrei sa te opresti....atunci sa vezi distractie maxima.
Nissan Pathfinder nu are frane eficiente la viteza mare sau daca trage ceva dupa el,....chiar daca acel ceva are sistem de franare independent....
Ceva probleme au fost si din cauza lipsei unor oglinzi laterale adecvate cu o platforma....iar la viraje mai ca-ti vine sa te dai jos din masina....

Dupa cateva drumuri cu platforma+ceva incarcatura....au aparut si scurgerile de ulei la C.V. la Nissan Pathfinder.....mai precis in spatele ei la simering.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate