Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cablu special pentru telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Bună!

Aș avea nevoie de un cablu care să aibă terminațiile din imagine . Ați văzut așa ceva pe undeva , cum aș putea procura așa un cablu ?

Mulțumesc !

Attached Files



#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Este caterinca sau cum? Sa ma apuc si eu acum sa fac un cablu la o parte o mufa F coaxiala si-n partea cealalta un jack audio. Nu exista cabluri dinalea...iar poza este "fake". Nici macar turnat nu-i cablu acela ca sa para original... este un cablu de telefon sertizat intr-o parte cu rj11 si-n partea cealalta bagat intr-o mufa jack. Nu cred sa existe asa ceva si-n special pe rj11... poate pe rj9

Edited by bogdan181180, 14 May 2017 - 12:03.


#3
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 ramurel, on 14 mai 2017 - 11:54, said:

Bună!

Aș avea nevoie de un cablu care să aibă terminațiile din imagine . Ați văzut așa ceva pe undeva , cum aș putea procura așa un cablu ?

Mulțumesc !
Il faci daca nu il gasesti.banuiesc ca este pentru un pos sau alt dispozitiv de genul

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Căsti.

Ai ebay & co la dispozitie.

#5
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Cablul este pentru receptorul meu tip handsfree, nu văd de ce ar fi glumă proastă sau caterincă

Attached Files



#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum naiba e ala receptor hands free cand e mai mare ca telefonul......? Deci tot o gluma....

#7
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 crissty, on 14 mai 2017 - 12:01, said:

Il faci daca nu il gasesti.banuiesc ca este pentru un pos sau alt dispozitiv de genul
Mulțumesc! Nu știu ce anume este un "pos" , aș aprecia daca m-ați ajuta cu o idee cum aș putea face așa ceva în caz că nu găsesc ! Majoritatea receptoarelor tip retro pe care le-am văzut au intrarea în receptor sertizată, închisă, la al meu e așa cum se vede in imagine

 keta, on 14 mai 2017 - 12:16, said:

Cum naiba e ala receptor hands free cand e mai mare ca telefonul......? Deci tot o gluma....

Posted Image Aveți dreptate, nu prea i se potrivește titulatura de handsfree.

Edited by ramurel, 14 May 2017 - 12:20.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Schimba mufa de la receptor, cu una la care gasesti cablu de adaptare. Ai putea spre exemplu sa-i pui doua RCA-uri. Sau si mai simplu, in receptor poti sa lipesti firele pe direct si sa renunti total la mufa. O sa ai un recetor din care iese direct un cablu, ce se termina cu mufa aia jack ce poate intra in telefon.
Problema va fi ca nu se potriveste impedanta casti galenice si a microfonului cu ce accepta telefonul si este posibil sa nu-ti functioneze inventia, sau si mai rau, sa-ti strici telefonul.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Trebuie desfacut acel receptor sa vezi cum vin culorile la casca si microfon si sa sertizezi apoi o mufa ce se va potrivi pe iesirea telefonului....

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

 florin71_skoda, on 14 mai 2017 - 12:25, said:

casti galenice
asta cum arata ?

#11
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 ramurel, on 14 mai 2017 - 12:19, said:

Mulțumesc! Nu știu ce anume este un "pos" , aș aprecia daca m-ați ajuta cu o idee cum aș putea face așa ceva în caz că nu găsesc ! Majoritatea receptoarelor tip retro pe care le-am văzut au intrarea în receptor sertizată, închisă, la al meu e așa cum se vede in imagine
Posted Image Aveți dreptate, nu prea i se potrivește titulatura de handsfree.
POS - point of sale, sau casele de marcat, in Romaneste. Mai bine iti faci tu un cablu, mai solid decat chestiuta aia slaba si patetica.

Edited by Al3xandru35, 14 May 2017 - 12:36.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Omul are dreptate. E un microreceptor de la telefoanele vechi, cum erau cele cu disc, legat la un telefon mobil actual, Samsung, IP....
Ca e orice in afara de handfree, asta da...
Si o spune unul care se autodescrie ca fara umor, dar ce nu..
M-am jucat si eu cu asa ceva. Merge impecabil.
Am aranjat cu un amic sa ma sune la ora ..trecute fix cand stiam ca voi fi in camera unor colegi de la job.
Cand m-a sunat si am scos" tulumba" din buzunarul interior al sacoului, toti s-au cracanat de ras...Apoi s-au batut sa se pozeze cu el..Doar suntem oameni seriosi, ce dracu...A 2-a zi m-au sunat, cand au vazut sotia, plodul....de unde beeeep   l-ai gasit...
On topic.
Initiator, faci o confuzie. Pt dracia aia iti trebuie o mufa jack tata cu 4 contacte, adica 3 "calde" si masa...
Daca esti din Buc cauta pe str Maica Domnului, sau la Karma......
Daca nu, e-b  y...
Later edit. Acum am vazut ca esti din Tm..internet..suna un prieten..

Edited by Prien, 14 May 2017 - 12:39.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 adrian_r5, on 14 mai 2017 - 12:32, said:

asta cum arata ?

Cam asa ceva:

Attached File  fd91eaf57e181972e1e4dd1b8f47edde-6780487-400_400.jpg   47.15K   12 downloads

In stinga este microfonul, iar in dreapta este casca.

Uite si o poza cu spatele lor:

Attached File  2.jpg   288.43K   11 downloads

------
Am cautat pe net si alte poze, cu modele mai vechi, dar vad ca nu gasesc.

Edited by florin71_skoda, 14 May 2017 - 12:41.


#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Ia-l cu totul de aici http://www.sfatulmed...e-modern-329871
Sau daca nu-ti place cauta dupa "receptor retro smartphone"
E foarte greu de lipit terminalele de la firele de telefon , sunt sarme calite imbracate in matase , fuge cositorul pe ele daca nu decapezi bine avand in vedere ca sunt gandite pentru sertizare - daca ai scule si decapant , rabdare, lipeste ...

Edited by ldpe, 14 May 2017 - 13:07.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai vechi nu ai cum gasi, aleasunt cele mai vechi, casca telefonica si microfon cu carbune. Nici eu nu pricep ce cauta galena in ecuatia asta.
Exista "handsfree" retro, arata ca un receptor de telefon antic, doar ca ce are initiatorul e un telefon fix, in toata regula. Ca idee, se poate folosi un cablu de casti, cu cele 4 contacte, taiat si sertizat la celalalt capat mufa pt telefon.

#16
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 florin71_skoda, on 14 mai 2017 - 12:39, said:

Cam asa ceva:

fd91eaf57e181972e1e4dd1b8f47edde-6780487-400_400.jpg

In stinga este microfonul, iar in dreapta este casca.

Uite si o poza cu spatele lor:

2.jpg

------
Am cautat pe net si alte poze, cu modele mai vechi, dar vad ca nu gasesc.

Asta ii casca telefonica care avea impedanta sub 50-100ohm si microfon "cu carbune" ce echipau telefoanele pana acum vreo 10-20 ani.
Castile care se foloseau la radioreceptoare cu dioda de detectie realizata cu cristal de galena aveau impedanta mare, peste 2000ohm.

Edited by gabyxm, 14 May 2017 - 13:42.


#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 rumegus, on 14 mai 2017 - 13:12, said:

Mai vechi nu ai cum gasi, aleasunt cele mai vechi, casca telefonica si microfon cu carbune. Nici eu nu pricep ce cauta galena in ecuatia asta.
Exista "handsfree" retro, arata ca un receptor de telefon antic, doar ca ce are initiatorul e un telefon fix, in toata regula. Ca idee, se poate folosi un cablu de casti, cu cele 4 contacte, taiat si sertizat la celalalt capat mufa pt telefon.
Si ce are initiatorul e tot un "handsfree" retro. Se vad butoanele pe receptor, si de asemenea din ce am gasit mai sunt si alte modele ce au tot astfel de cablu, la un capat jack de 3,5 si la celalalt rj11 sau cum se numeste mufa aia.

#18
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

 Hider141, on 14 mai 2017 - 13:54, said:

Si ce are initiatorul e tot un "handsfree" retro. Se vad butoanele pe receptor, si de asemenea din ce am gasit mai sunt si alte modele ce au tot astfel de cablu, la un capat jack de 3,5 si la celalalt rj11 sau cum se numeste mufa aia.

Exact ! Şi uitându-mă la detalii, pare exact acelaşi model cu cel link-uit un pic mai sus de colegul @ldpe !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate