Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Cumparare bicicleta electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Buna ziua.
Ma gandeam sa-mi cumpar si eu o minunatie de asta: https://www.okazii.r...-2-0-a188155354
Motivul este simplu. Nu am carnet, se deplaseaza mai repede decat ma misc eu mergand pe jos, nu stau sa tot pedalez, nu stau la petrom sa alimentez si nu necesita inmatriculare. Ar mai fi multe dar acum nu sunt in dispozitia necesara sa ma gandesc la ele (am cam baut azi noapte).
As avea si eu cateva intrebari, asteptand raspuns dn partea celora ce cunosc astfel de "jucarii":

1. Sunt de durata sau mor dupa 2-3 luni de folosire?
2. Eu stau intr-un oras mic, aproximativ cat arad (ca oras nu ca judet), am nevoie doar asa cat sa ma duc pana la rude mai rapid sau chestii de acest gen.
3. Se pare ca nu atinge viteze foarte mari, nu risc sa iau amenda ca "incurc circulatia" cu 25 km/h? (Ar fi culmea sa ma amendeze ca ma duc prea incet).
4. In cazul in care se termina bateria din ea, pot "da la pedala" pana ajung acasa sau o las in drum si iau un taxi ?

Am vazut la mai multi asa ceva, de diferite forme si marimi, atat in Romania cat si in Anglia cat am fost plecat acolo. M-ar tenta si pe mine, la masina nu imi sta gandul, prea multe taxe, prea multe batai de cap, desi as putea conduce masina cuiva, are mai multe si foloseste doar una. Insa nu ma tenteaza sa platesc atatea taxe fara rost, asta o pun in magazia de langa bloc si n-am treaba. Astept si eu niste pareri, multumesc.

#2
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Ma sunt si trotinete electrice si sunt ceva mai ok la depozitare cam la acelasi pret sau mai putin dar tine de cat vrei sa mergi cu ea adica 5-10 Km , pana la servici si inapoi si poti merge pe trotuar cu ea.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Zark, on 14 mai 2017 - 08:59, said:

1. Sunt de durata sau mor dupa 2-3 luni de folosire?
Bateriile sa fie bune si nu ai nicio alta problema.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Bicicleta aceea este foarte grea, din cauza bateriei pe baza de plumb. Bicicletele electrice cu baterii pe baza de litiu sunt mult mai usoare, dar si mult mai scumpe. Bicicletele cu motor pe baza de carburanti sunt cele mai usoare si cele mai ieftine, dar sunt zgomotoase.
Orice bicicleta electrica cred ca poate fi utilizata si ca bicicleta obisnuita. Problema este ca efortul depus este, de regula, mai mare la pedalare din cauza greutatii si a componentelor care rareori sunt de calitate buna.
Bateriile pot sa cedeze atat in perioada de garantie care, de obicei, este scurta (cam de 6 luni) cat si dupa perioada de garantie. Nu stiu cat sunt de fiabile. Eu detin o trotineta electrica de cca. 1 an, am cateva sute de kilometri parcursi cu ea si acumulatorul are aproximativ aceeasi autonomie ca atunci cand era noua.
Nu este ilegal sa circuli viteza mica, ci sa circuli cu viteza mai mare.

Edited by _-_, 16 May 2017 - 14:16.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Decat sa cumperi mizeria aia mai bine te orientezi spre http://www.decathlon...e.html#/2-254-_

#6
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 Baxon, on 14 mai 2017 - 10:03, said:

Decat sa cumperi mizeria aia mai bine te orientezi spre http://www.decathlon...e.html#/2-254-_

Asta suna in genul: "Decat sa cumperi masina, mai bine mergi cu taxi", "Decat sa cumper ciobanesc german mai bine cumperi doberman", "Decat sa cumperi branza mai bine cumperi cascaval". Niste argumente te rog?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce ai vazut tu pe okazii este o mizerie , acumulator prost care dupa 2 luni va ceda indiferent ca folosesti sau nu , bicla , garantie ioc , materiale proaste , greutate mare , ineficienta ca si bicla daca doresti sau esti nevoit s-o utilizezi fara ajutorul acumulatorului . Incadrarea este cu semnul intrebarii , trebuie vazut daca nu se considera moped , iar daca nu are omologare EU , ai pus-o .... da' ia-l daca-ti place ....


P.S." Decat  " sa iei un scooter rich motors mai bine iei un scuter gilera sau piaggio , la asta m-am referit

Edited by Baxon, 14 May 2017 - 10:24.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Părerea mea e că din magazia blocului o să 'dispară'.

Dacă nu stai la casă sau parter consideră ori trotinetă electrică deja menționată, ori o bicicletă mai ușurică de oraș, de exemplu asta- 670lei (cu reducere)
Ambele au puncte pro și contra, tu alegi care e pt tine, dar ce alegi trebuie ținut in casă !
Bicicleta electrică are ~25kg, tu știi dacă o poți căra pe scara blocului... imo nu merge.. poate doar la et 1.

Deci atenție că astea se fură, mie mi-a 'dispărut' una din scară și una legată in oraș cu antifurt ieftin.
Citește aici să-ți faci o idee...

Sau iei o ruptură de bicicletă sh cu 200lei, poate aia nu ți-o fura din magazie Posted Image

Edited by sirgoofy, 14 May 2017 - 10:42.


#9
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Fa-ți rost de asa ceva:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r6w76WtFtLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Posted Image

#10
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 sirgoofy, on 14 mai 2017 - 10:23, said:

Părerea mea e că din magazia blocului o să 'dispară'.

Dacă nu stai la casă sau parter consideră ori trotinetă electrică deja menționată, ori o bicicletă mai ușurică de oraș, de exemplu asta- 670lei (cu reducere)
Ambele au puncte pro și contra, tu alegi care e pt tine, dar ce alegi trebuie ținut in casă !
Bicicleta electrică are ~25kg, dacă o poți căra pe scara blocului... tu știi

Deci atenție, vezi că astea se fură (mi-a 'dispărut' și mie una), nu e ca la mașini.
Citește aici să-ți faci o idee...

Sau iei o ruptură de bicicletă sh cu 200lei, poate aia nu ți-o fura din magazie Posted Image

Acea "Magazia blocului" este o incapere langa bloc, facand parte din garajul unchiului meu (nu mi-a venit in minte cum sa ii zic exact. Garaj nu e, nu incape masina in el). Garajul acestuia fiind de dimensiuni mari, l-a despartit in doua parti printr-un zid, obtinand doua garaje. Unul mai mare, ideal pentru el si unul mai mic in care imi tin eu sculele; ambele cu intrari separate. Stiu ca pentru un hot cu experienta e o joaca sa dea doua ciocane in lacat sa fure si praful de pe jos daca vrea, dar nu vad de ce ar fura o bicicleta si nu ceva mai "de valoare".

Revenind la subiect, nu ma pricep la astfel de biciclete, am vazut mai scumpe, mai ieftine, mai mari, mai mici, mai verzi, mai rosii, etc. Modelul prezentat era doar cu scop informativ, nu am zis ca vreau neaparat aia. Scopul topicului era de a afla daca merita o astfel de investitie sau mai bine ma plimb cu taxi de banii astia? Nu voi mai baga in seama posturile legate de cat de "strong" e securitatea de la magazia mea sau cat de proasta e o anumita bicicleta. Vroiam doar sa stiu daca sunt bune de ceva sau nu.

Edited by Zark, 14 May 2017 - 10:52.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Is minunate daca alegi un produs bun . Merita banii ca faci miscare pe cand in taxi stai ca purcelul la ingrasat .

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Stii care e de fapt problema? Ca daca le ai cu bautura, (iar faptul ca ai postat aici baut, nu ma contrazice) las-o mai moale cu orice alt mijloc de transport decat cel in comun sau taximetre. Pe un rahat din ala, se poate muri la fel de bine fara permis de conducere ca si pe o motoreta cu permis si casca.

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 myshyk, on 14 mai 2017 - 13:45, said:

Stii care e de fapt problema? Ca daca le ai cu bautura, (iar faptul ca ai postat aici baut, nu ma contrazice) las-o mai moale cu orice alt mijloc de transport decat cel in comun sau taximetre. Pe un rahat din ala, se poate muri la fel de bine fara permis de conducere ca si pe o motoreta cu permis si casca.

Sunt constient ca se poate muri pe asa ceva si iti respect opinia. Considera-l un rahat in momentul in care esti capabil sa construiesti unul cel putin mai bun decat el. Ii stiu eu pe astia ca dumneata care critica pe cineva daca aude despre el ca a baut, iar mai apoi toarna in el direct din butoi, isi maltrateaza sotia, copiii, parintii si restul rudelor pana la gradul a 8-lea. Potrivit articolului 30, am dreptul sa te contrazic oricand. De altfel, nu ti-am cerut tie bani ca sa beau azi-noapte. Probabil matale crezi ca vorbesti cu vreun pusti de 11-14 anisori. Treaba nu sta tocmai asa, insa iti respect principiile de viata, religie si orice altceva. Nu are rost sa ne mai masuram prunele din livada, subiectul a fost deschis cu alt scop.

Celorlalti le multumesc pentru raspunsuri si le urez o zi buna.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 Baxon, on 14 mai 2017 - 10:03, said:

Decat sa cumperi mizeria aia mai bine te orientezi spre http://www.decathlon...e.html#/2-254-_
Nu se poate ... pentru ca nu mai au. Vineri un coleg de serviciu a vrut sa o cumpere. A sunat pe la toate decathloanele. Nu mai e pe stoc. Cica nu mai aduc electrice ...

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oferta valabila inca 2 zile https://carrefour.ro...leta-electrica/

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E scumpa. Plumbul e prost, te tine o vara-doua si gata. Cu banii aia o faci pe litiu, si mai performanta dpdv viteza + autonomie cumparand un kit de la chinezi (motor de 250-350W, controller, baterii pe litiu la 36 sau 48V 8-10Ah)
Vezi ca exista subiect aici https://forum.softpe...4#entry19010997 daca vrei sa urmezi acest sfat.

LE. Cea de la carrefour e litiu ion, mult mai buna ca durata de viata decat Pb (de 3 ori) dar mai slaba decat LiFePO4 (tot de 3 ori)

#17
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

 addysoftware, on 14 mai 2017 - 16:03, said:

E scumpa. Plumbul e prost, te tine o vara-doua si gata. Cu banii aia o faci pe litiu, si mai performanta dpdv viteza + autonomie cumparand un kit de la chinezi (motor de 250-350W, controller, baterii pe litiu la 36 sau 48V 8-10Ah)
Vezi ca exista subiect aici https://forum.softpe...4#entry19010997 daca vrei sa urmezi acest sfat.

LE. Cea de la carrefour e litiu ion, mult mai buna ca durata de viata decat Pb (de 3 ori) dar mai slaba decat LiFePO4 (tot de 3 ori)
Plumbul ține APROAPE de două ori mai puțin decât litiul și este cam de trei ori mai ieftin la aceeași capacitate. Am bicicletă electrică din aprilie 2014 (cu plumb) și merg cu ea zilnic, știu ce zic. La 36 volți, comparați singuri:
LITIU: https://www.norauto....-36v-132ah.html 500 cicluri (sunt ceva mai lungi decât cele pe plumb la aceeași capacitate - greutatea mai mică dă autonomie mai mare)
PLUMB: http://www.caranda.r...dzm-12-12v-12ah (se pun trei d-astea!) 400 cicluri
Plumbul este foarte practic dacă stai la curte și nu trebuie să urci bicicleta la mama dracului la bloc cu liftul. De asemenea, bicicleta e mai greu/nerentabil de furat.
Litiul este mai bun dacă depinzi de lift, bicicletele sunt mai mici și mai ușoare.
Plumbul de mai sus, descărcat la jumătate de capacitate, adică vreo 15 km fără pedalare și 25-30 cu pedalare asistată, rezistă 1200 cicluri. O mie două sute! 1200x15=18.000 km, ceea ce nu e rău deloc. Dacă descarci complet ai numai 400 cicluri (400x30=12.000km).
E bine să pedalezi să protejezi bateria dar eu n-o fac, merg numai în mod „motocicletă”, cu acceleratorul de mână.
Eu cu fii-miu cu bicicleta noastră electrică (lungă de doi metri, cu baterie cu plumb): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B5mAVea-xVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Spring76new, 15 May 2017 - 02:24.


#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Drept sa spun, am avut Pb exact ca cele de mai sus si m-au tinut doua sezoane adica vreo 200 cicli.
Nu le-am descarcat decat de doua ori mai mult de jumatate, cand a trebuit sa merg cca 25km cu ele. Adica o ora. La un curent de 6-7A, ca atat consuma a mea.

Dupa cele doua sezoane au inceput sa dea semne de oboseala. 20km maxim, apoi 15, apoi 10.
Am cumparat 16 x LiFePO4 de 8Ah deci 48V de pe evpower.eu si de vreo doi ani n-am treaba. Incomparabil. Viteza cca 37km/h, ma tin o ora si ceva, fct de drum..

Pretul de pe norauto e foarte mare, si bateriile sunt Li-Ion; chiar si Li-ion are durata de viata de cca 3 ori mai mare ca Pb si nu imi iau vorba inapoi.

LiFePO4 e cca 1,2$ / Ah la 3,2V deci pentru 12Ah la 36V ar costa 1,2$ x 12Ah x 12sets = 173$ = aproape 750 lei. Incomparabil mai ieftin ca Li-ion de pe norauto, si la 2000 de cicli aprox 90-100% discharge, incoparabil cu Pb de asemenea. La cum sunt folositi pe bicicleta, 30-70% discharge, tin ani multi, LiFePO4 se depreciaza infim la shallow discharge.
un alt site de unde se pot lua, eskutr.cz

Edited by addysoftware, 15 May 2017 - 12:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate