Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Eurovision 2018, Portugalia. Israelul a câștigat Eurovision 2019!

- - - - -
  • Please log in to reply
689 replies to this topic

#55
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@miki07: DACA am fi castigat, cred ca ar fi mers organizat la Cluj, in sals sporturilor (7000 si ceva de locuri in configuratie standard, daca umpleau si supragata de joc cred ca obtineau vreo 10.000, iar ucrainienii au avut vreo 8500). Nu asta era problema, ci sa venim cu o piesa faina (cea de anul asta a fost cea mai buna din selectia nationala, dar se pare ca n-a fost suficient).

#56
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postdon_dannielo, on 14 mai 2017 - 15:00, said:

Pricepi ca-i un plagiat grosolan?

View Postioppo, on 14 mai 2017 - 15:01, said:

NU e plagiat. Nu erau primiti daca era plagiat.
Nu ar fi prima data cand o piesa e acuzata de plagiarism. Unii au ajuns si in instanta, nu pt Eurovision (a se vedea Chariots of Fire vs. City  of Violets, Robin Thicke (cu Blurred Lines) vs. Marvin Gaye). Castigatoarea Suediei, Heroes (de Mans) seamana cu David Guetta (Lovers in the Sun), anul asta piesa Germaniei seamana cu Titanium (David Guetta & Sia), piesa Spaniei cu o piesa a lui Bruno Mars. Mie si piesa Portugaliei, care mi-a placut, mi se pare ca aduce cu Moon river.

Pana la urma la Eurovision participa deseori acte poate recunoscute doar la nivel national, dar nu si european/international. Daca o piesa prinde la publicul european spune ceva despre piesa respectiva si despre public, e o rampa de lansare pentru trupa/muzician. Cati compozitori putem spune ca aduc ceva nou, inedit, pe piata muzicala? A, ca unele piese au succes, ori sunt date atat de mult la radio ca fie ajung sa iti placa, fie nu, e altceva.
Nocturne de Secret Garden (in 1995), Fairytale de Rybak (in 2009), Hard Rock etc. - Lordi, Running Scared Tonight, Loreen, Salvador Sobral - sunt diferite, si totusi au reusit sa castige. Rise Like a Phoenix a inceput sa-mi placa dupa Eurovision, nu o ascultasem inainte. Piesa Portugaliei o ascultasem inainte de Eurovs si mi-a placut (ceva jazz & bossa nova, era altfel).
Cat depre "cazul social" (ori alte comentarii gen "gay-style") - ori apreciezi piesa in sine, mesajul/stilul/talentul, ori nu. Nu votezi, nu te afecteaza, iti place ori nu. Nici mie nu mi-au placut alte piese castigatoare ori in top 10 (nu doar la editia asta), ori altele apreciate nu au ajuns in top. Mi-au placut, in alte editii, piese ce le ascult si acum, desi nu au iesit pe primul loc (unele nici in top 10).
Eu abia astept anul urmator, nu stim ce va fi, ce piese vor fi prezentate, ce show, ce piesa o voi pune in playlist. Ma bucur de show si ca pot descoperi alti artisti. (plus un Eurovision Party cu chestii de rontait si alcool Posted Image ).
Postez si un bonus (de anul trecut): How to create the perfect Eurovision Performance | Tutorial Posted Image :  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cv6tgnx6jTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Arianna-D, 15 May 2017 - 04:40.


#57
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Portughezul a castigat pentru ca s-a pronuntat public in favoarea emigrantilor in masa cara au navalit in Europa . Eurovision = sforarie politica !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BEGeFgPiaV0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Consiliul de Administraţie al TVR a aprobat azi înscrierea României la cea de-a 63-a ediţie a Eurovision Song Contest!

http://www.tvr.ro/tv...20055.html#view

#59
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Se pare ca selectia nationala va avea loc la Cluj.

#60
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
CD al TVR a aprobat calendarul şi echipa de realizare a Eurovision România (sursa: TVR)

TL;DR - Cu ocazia Centenarului Marii Uniri, TVR și studiourile teritoriale organizează 5 semifinale și o finală în 6 orașe diferite ale țării (nu se specifică în care), în ianuarie și februarie 2018.
Înscrierile încep la jumătatea lui noiembrie, iar jurizarea se face în decembrie. TVR mai menționează și „etape de preselecție difuzate online”, însă nu dă mai multe detalii.
/TL;DR

Acum cine știe? E posibil ca articolul Hotnews să nu fi fost 100% bullshit - Clujul ar putea fi unul dintre orașe. Dacă ar fi să ghicesc, celelalte orașe ar fi Timișoara, Craiova, Iași, Târgu-Mureș și București, fiindcă acolo se află sediile TVR.
În fine, eu de ceva vreme îmi doream ca Selecția Națională să facă un tur al țării, în stil Melodifestivalen.

#61
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
TVR a publicat astăzi lista semifinaliştilor Selecţiei Naţionale 2018. Printre cele mai cunoscute nume se află: Mihai Trăistariu (again...), Feli, Teodora Dinu şi Xandra.

http://eurovision.tv.../semifinalisti/

#62
CaballeroNublado

CaballeroNublado

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.12.2017
Lol. Se mai uită cineva la mizeria numită Eurovision? Când zic mizerie, mă refer la modalitatea de votare și la faptul că se susține că e concurs de „creație”.

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Cad ca sunt cam aceiasi compozitori la multe melodii, inclusiv ceva nume straine. Dar stie cineva cine e Alexandru Luft, care apare si el la mai multe cantece? (o fi vreun cantacios din asta roman care apare sub un nume de scena, dar eu nu-l stiu).

#64
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
Împărțirea pe semifinale și primele 5 orașe tocmai au fost dezvăluite: http://eurovision.tv...sti/semifinale/
Avem o descalificare (Freia).

#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Cam ciudate orasele alese pentru semifinale (Turda, Sighisoara, Focsani).  In plus 60 de piese mi se par multe, avand in vedere calitatea pieselor din selectiile de anul trecut. La Suedia sau Norvegia ar fi mers, dar la noi mi se par exagerat de multe.

#66
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Acum pe France 2 si TV5Monde selectia franceza. Sunt programate 3 etape (in seara asta e prima, celelalte in nurmatoarele sambete), iar melodia castigatoare va fi aleasa de public.

#67
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Vad ca n-a comentat nimeni prima semifinala Eurovision Romania. Probabil din cauza audientelor foarte mari Posted Image O sa incerc eu sa zic cateva vorbe.

Prima semifinala a fost aseara la Focsani. Mai urmeaza pe la Turda, Sighisoara, Craiova si Timisoara (nu neaparat in aceasta ordine). Oricum la Focsani s-au straduit sa improvizeze un platou pe scena mult prea inghesuita a teatrului municipal. Sala era frumoasa, dar scena a fost mult prea mica, cred ca tipul de la steadycam abia a avut loc sa treaca printre cantareti si ecranele LED Posted Image Si apropo de ecrane, grafica de pe ele mi s-a parut foarte amatoriala si cam aceeasi la toate piesele.

Prezentatorii au fost total neinspirati (mai ales Ouatu, care efectiv se scremea sa scoata niste glumite, dar nici asa nu i-a iesit).

Nelodiile nu le-am ascultat pe toate, dar din ce am auzit, niciuna nu m-a dat pe spate. L-am auzit pe Edward Sanda (sau Santha Posted Image ) cum incerca sa cante in limba rromani, dar falsa ingrozitor. Ca sa va dati seama de calitatea muzicii de pe radiouruile CHR: unul care e in top pe la alde Zu si Kiss nu poate sa tina o nota ca lumea Posted Image Si totusi s-a calificat in finala. Oare de ce? :notangel:

Cam astea ar fi primele mele impresii. O sa ma uit de curiozitate la editia din salina Turda, pentru ca e un loc care imi place la nebunie. Dar nu cred ca o sa rezist mai mult de un sfert de ora Posted Image

PS Am ascultat si a doua semifinala a selectiei franceze. Sunt la ani lumina de noi si totusi in ultimii ani i-am batut la curu' gol. uitati-va numai la decor si la efectele grafice. Mai adaug ca selectia a fost prezentata de cantaretul canadian Garou care, desi nu e "de meserie", a facut treaba excelenta. Plus o idee foarte buna: inainte de piesa inscrisa in cuncurs, fiecare interpret a cantat un cover la alegere, ca sa-i cunoasca publicul mai bine. El e preferatul meu, a castigat prima semifinala iar saptamana viitoare sper ca va triumfa si in finala:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCmBfalBJcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pufonel, 22 January 2018 - 23:43.


#68
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010

View Postpufonel, on 22 ianuarie 2018 - 23:41, said:

[...] Melodiile nu le-am ascultat pe toate, dar din ce am auzit, niciuna nu m-a dat pe spate. L-am auzit pe Edward Sanda (sau Santha Posted Image ) cum incerca sa cante in limba rromani, dar falsa ingrozitor. Ca sa va dati seama de calitatea muzicii de pe radiouruile CHR: unul care e in top pe la alde Zu si Kiss nu poate sa tina o nota ca lumea Posted Image Si totusi s-a calificat in finala. Oare de ce? Posted Image [...]
Dă-mi voie să te corectez pentru că faci o micuţă confuzie. Eduard Santha (de la Eurovision) nu este acelaşi cu Edward Sanda (de la radio). Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8g_36pXsYrY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U0yg-ujABfY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Referitor la prima semifinală... Piese slăbuţe, jurizare de rahat ca şi hârtia de pe care şi-a citit punctele Marian Ionescu, marii câştigători au avut un live slăbuţ (dar e piesa lui Mihai Alexandru, deci trebuia să se califice), Alex Florea (unul dintre favoriţi), eliminat. Poate va fi mai bine în următoarele semifinale.

Edited by Cipry7, 23 January 2018 - 08:45.


#69
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Nu stiam ca-s persoane diferite, am crezut ca si-a schimbat numele :P Dar totusi raman la parerea ca Santha Claus ala a falsat la greu.

#70
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Francezii și-au ales în această seară piesa care îi va reprezenta în finala de la Lisabona.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RROBzwGJNeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Dupa mine au facut o prostie, au ales-o din motive de corectitudine politica si au dat cu piciorul unei melodii mai bune (cea pe care am postat-o eu mai sus, si care castigase in opinia juriului international). Dar asta e parerea mea personala, se va vedea la Lisabona, insa nu le dau sanse mai mari de locul 15 (si asta pentru ca sunt calificati direct in finala) :P

#72
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Fiecare cu gusturile lui, dar mie îmi place mai mult "Mercy" decât "Eva", deşi sunt conştient de faptul că Lisandro Cuxi ar fi ocupat o poziţie mai bună la Lisabona. Posted Image Probabil că "Mercy" nu va intra nici în top 20 pentru că majoritatea consideră acest gen de muzică plictisitor, dar o consider o alegere pe gustul meu, o piesă relaxantă care îţi induce o anumită stare, ceea ce nu pot decât să felicit televoting-ul francez. Posted Image

De altfel, votul publicului ar trebui să primeze. Nu o să înţeleg niciodată de ce 5 oameni care formează de obicei un "juriu de specialitate" sunt mai îndreptăţiţi să aleagă o anumită piesă în detrimentul publicului (care formează o majoritate). Nu este cazul Franţei, acolo unde mi-a plăcut ideea de juriu internaţional, dar la noi, de exemplu, aseară a fost a doua semifinală în care trec în finală piese pe sistemul PCR (Pile, Cunoştinţe şi Relaţii). Trăistariu şi Rafael n-aveau ce să caute în finală dacă ar fi contat şi votul publicului. Câştigătorii serii, în schimb, mi s-a părut că au o piesă cu potenţial, cu un live impecabil, prima din acest an, deşi nu ştiu câte şanse ar avea la Lisabona dacă vor rămâne la versiunea în limba română.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-YhX3BWVPZs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cipry7, 29 January 2018 - 09:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate