Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Toyota Yaris Hybrid 2017 1,5 VVT-I LUNA

- - - - -
  • Please log in to reply
1870 replies to this topic

#253
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Atât Lexus cât și Toyota oferă 10 ani garanție la sistemul hibrid in următoarele condiții:

Acoperirea Extinsă pentru Bateria Hibrid
Componentele sistemului hibrid ale autoturismului dumneavoastră beneficiază de o garanție de bază de 5 ani/100,000 km*. Atunci când verificarea sistemului hibrid este realizată cu succes, vehiculul dumneavoastră este eligibil să primească o acoperire extinsă asupra bateriei sistemului hibrid pentru încă un an/15,000 km*, până la atingerea unei perioade de 10 ani de la achiziționarea autoturismului. Fiind creatorii tehnologiei hibride (Hybrid Synergy Drive), doar la Reparatorii Autorizați Toyota puteți beneficia de expertiza specialiștilor și de cea mai bună îngrijire pentru Toyota dumneavoastră.

La Lexus s-ar putea sa fie chiar mai multe cuprinse ca la ei fac in mod clar reclama la 10 ani garanție, posibil fără limita aia de km.

Asta ca se discuta pe alt topic problema aceasta. Și e asa de ani de zile, bă știi cazuri cu Lexus, o problema la baterie și au luat bateria sa o investigheze și înlocuit cu alta noua, Bonus. Deși teoretic nu mai avea garanție.

#254
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

 bobalex18, on 30 iunie 2017 - 08:51, said:

da, mult mai bine cu cele noi.
poate nu am fost eu atent, mașina are xenon sau far cu lupă și halogen? farul nu are spălător, iar culoarea nu e aferentă celor la care nu trebuie spălător.
  Masina are halogen cu lupa si da o lumina mai galbuie....aici mergeau niste xenoane sau leduri.
  Am pus niste pozne cu farurile de zi pe intuneric...sunt foarte faine .
  Consumul a fost mult mai mare zilele astea din cauza caniculei si a AC ului permanent , dar si din cauza ca am avut doua zile in care efectiv am fost nevoit sa conduc pe prajite...mereu in graba sa ajung cat mai repede in diverse puncte din oras. Am avu si portiuni scurte terminate cu 9% dar si cu 3,9%....iar acum am consumul mediu de la realimentare de la 4,2 la 4,6%...iar de la 4,4 a sarit la 4,6 doar in aceasta zi.  Dar macar am dat jos ceva praf  de pe masina...

LE
Azi am mersu cu un taxi Logan din noile generatii si mi-am dat seama ca se poate muuuult mai rau ca si confort al scaunelor....lasa ca merge si Yarisul bine merci.

Attached Files



#255
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Pai pune niste osram sau philips de alea cu lumina alba. O sa dea si mai bine

#256
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.06.2007
Parca ledurile au spre 6000k , cred ca trebuia spre 4000k . Asa se diminua diferenta de culoare dintre led si halogen.

Edited by alexsr, 01 July 2017 - 12:42.


#257
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

 bobalex18, on 01 iulie 2017 - 07:01, said:

Pai pune niste osram sau philips de alea cu lumina alba. O sa dea si mai bine
Ma tenteaza si pe mine insa am inteles ca acolo e ceva problema  cu garantia  daca pun leduri sau xenoane ....asta daca s-ar gasi.
Pentru daylight merge si asa ca eu folosesc masina 99% ziua si nu se aprind cele normale....poate la iarna.
Da ai ceva sugestii pt cele cu halogen?? Ceva mai rece? Ca ledurile aste cred ca sunt de 8000 kelvin dupa cum scria pe cutie ...

#258
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Atât osram cat si philips au diferite tipuri de culoare. Nu iti trebuie ceva night breaker pentru ca au viata scurta ci unele care sa aibă o culoare rece. La a4 b6 am luat din Carrefour unele cu lumina rece (erau singurele si aveam nevoie urgenta - un brand italian) si au luat foc cand le-am pus. Nu au fost ieftine deloc. De aceea te sfătuiesc sa iei doar osram sau philips.

P.s.: In viata de zi cu zi ofer finantari nerambursabile in domeniul energiei regenerabile si eficientei energetice....


#259
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Merci Bob!!!

#260
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 m6d, on 29 iunie 2017 - 18:11, said:

Salutare.
Multe idei ventilate pe aici.
Incerc sa ating cateva.
Modelul meu este Luna. Peste urma BiTone si ultimul era Sol...ultimul chiar excesiv de dotat pt o jucarie de oras.
Si eu am tot scris ca punctul cel mai nasol ( si poate singurul real) este scaunul care nu e reglabil si e prea mic daca esti masiv/patrat/rotunjor/plinut sau pur si simplu gras.
Farurile contin niste pozitii cu rol de day light care sunt galbui ca niste luminarele si care m-au suparat asa tare ca azi le-am schimbat cu doua leduri de 30w canbus....total alta viata. Si eu cred ca la o masina ce promoveaza curentul trebuia sa puna japonezul leduri peste tot , nu doar de la BiTone in sus.
  Pentru discutia  fara ecvt sufera aproape ca toate celelalte masini ...consuma cat  vor ele. In plus, decizia de a lua o masina cat mai ecologica tine si de constientizarea problemelor de sanatate pe care ni le producem singuri cu nivelul actual de poluare. Cine sta mult timp in trafic, aspirand tot acel fumet si gaze este victima sigura. Macar cativa dintre noi trebuie sa ne gandim si la altceva decat o economie de 2 lei la achizitie....daca se poate!
Poze cu led si cu masina cu lumanarile de la achizitie...fac una si mai pe seara.
Ozeneu'! Mai sa-i "f*ti o dunga" rosie pe ea, si e  za shit, pe bune.



 m6d, on 30 iunie 2017 - 22:24, said:


Azi am mersu cu un taxi Logan din noile generatii si mi-am dat seama ca se poate muuuult mai rau ca si confort al scaunelor....lasa ca merge si Yarisul bine merci.

D'aia am renuntat la logan, din "cauza la scaune" de zici ca era recamieru lu bunica de la tara cu arcuri. Am avut odata logan masina de schimb cat era opelu la vopsit,  si imi tot ziceam, bai ce scaune de mizerie, stateam "cîș" adica sezutu era inclinat spre dreapta, scartaia..  da-l in ma-sa de scaun.  Da, bre! Are loganu LED stock? Skoda n-are! Deh, ideologia vaxvagin, nemtii asta, niste iscusiti de mercendaizeri.

#261
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Salutare.
ODO aproape de 1500 km...mai sunt cativa km...
Consum mediu de la ultima alimentare: 4,6%.
Chiar incep sa fiu tare curios cum se face dar in fiecare zi , la dus spre birou am un consum sensibil mai mare decat cel de la venire, in conditiile in care aglomeratia tinde sa fie mai mare si drumul mai greu la intoarcere...de mentionat ca e fix pe acelasi traseu.
O alta chestie clara ce rezulta din condusul acestei masini este ca , desi multa lume cunoscatoare critica aspectul oarecum banal al interiorului, Toyota baga materiale foarte durabile....au suferit deja tot felul de murdarii...lichide...prafuri...picioare de copii...roti de carucioare etc etc...dupa urmatoarea curatenie interioara e ca noua...oricat de banala ar fi. E o masina de tavaleala ....poate de aia la nemti si italieni  e plin de taxiuri Toyota si multe Prius Hybrid....nu sariti...la nemti e plin mertzuri...da la straine ...

Attached Files



#262
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Pai cu cat e mai mare aglomeratia cu atat viteza medie de deplasare e mai mica, intra mai des electricul, syst stop and go si implicit consum mai mic ... oricum consuma putin, are si nevasta una d asta si e super incantata. La 5000 km pe an nu urmareste consumul dar merge la greu cu un plin.

#263
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mai pun o foto: acum sunt 2 in familie...Una are aproape 1.000 km, cealalta in jur de 400 km. Consum la prima 4.2%, a doua 4.6%.

#264
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Ce modele de Toyota sunt acestea, ca nu se vede bine in poza ?

#265
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
C-HR 1.8 hibrid.

#266
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 edi10000, on 09 iulie 2017 - 22:21, said:

C-HR 1.8 hibrid.
Cata fantezie sa iei doua aproape identice? Si aproape deodata? Asa modelu' este aratos.

#267
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu sunt aproape identice, sunt identice. Si suntem doua familii...

#268
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 edi10000, on 09 iulie 2017 - 22:21, said:

C-HR 1.8 hibrid.

De ce nu-ti deschizi un jurnal de bord ? Ar fi foarte interesant deoarece am avea informatii si despre o hibrida mai mare. Este plug-in ?

#269
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Ford3, on 09 iulie 2017 - 23:43, said:



Este plug-in ?
Nu

Edited by cata, 10 July 2017 - 09:49.


#270
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu este plug-in si asta a fost unul dintre criteriile alegerii masinii. Am postat si mai sus, nu am timp sa-mi fac propriul jurnal de bord. Gata cu off-topic-ul, sa il lasam pe initiator sa ne prezinte mai multe info legate de masina si utilizare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate