Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

moto g4 sau j7 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
Salut,

Dupa cum se observa si in titlu, doresc sa achizitionez un telefon pana in 800 de RON si momentan sunt intre moto g4 (700 RON la altex) si galaxy j7 2016 (789 RON la telekom).

De asemenea sunt deschis si la alte optiuni in bugetul specificat.

#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Moto G4 pt. Android aproape stock si suport update-uri mai bun.

Alternativa: Huawei Honor 7 Lite - aproape identic cu P9 Lite 2016, 700 lei https://altex.ro/cat.../?q=SMTH7LITEDS

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
j7 2016 as alege deoarece imi place, insa sunt subiectiv.

#4
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
il ai?
cum e ecranul, rezolutia nu e prea mica pentru un 5,5inch?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nu-l am, am testat doar j5 2016 si mi-o placut, j7 e o idee mai mare insa de la 5.2" la 5.5" nu e mare lucru, insa autonomia e mai buna si e mai puternic. Am in schimb alt telefon de 5.5" si rezolutie HD si as zice ca e oarecum la limita. Eu nu l-as cumpara, insa cel mai mult ma atrage bateria detasabila. IN 800lei poate gasesti ceva huawei p9 lite 2017.

#6
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
p9 lite 2017 nu a fost prea laudat in niste review-uri...

deci ar cam sari din schema j7 2017 din cauza rezolutiei, ar ramane moto G4 si Honor 7 lite (care e intr-adevar un p9 lite cu alt design)

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 4ndr3i-13, on 13 mai 2017 - 19:21, said:

il ai?
cum e ecranul, rezolutia nu e prea mica pentru un 5,5inch?
Pe J5 2016 pixelii sunt destul de vizibili, ceea ce e deranjant. Conturul iconițelor este pixelat, la fel și fontul. Dacă nu îl ții aproape de ochi e OK.
Honor 7 Lite cred că e o alegere mai bună.

Oricum, la J7 design-ul și display-ul fac toți banii.

Edited by red46, 13 May 2017 - 20:12.


#8
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
J7-ele o sa se misca in majoritatea jocurilor mult mai bine fata de Moto G4 deoarece are display-ul de 720p.
Autonomia o sa fie si ea mai buna deoarece are display Amoled, 720p si bateria putin mai mare decat G4.
Dezavantajele J7-ului ar fi rezolutia ecranului de doar 720p la 5.5" (iar din cauza ca e amoled, unele culori o sa fie mai pixelate), Android-ul care e doar 6.0 MM si probabil asa o sa si ramana, difuzorul pozitionat in spate si soft-ul si bloatware-ul Samsung. Astea sunt dezavantajele care se vad pe "hartie", cele ascunse nu le stiu.

Cat despre G4, este cam inversul la tot ce am spus despre J7. Rezolutie 1080p, IPS LCD, luminozitate buna, difuzor frontal, Android 7.0 cu patch-ul de securitate din martie - curat, fara bloatware, baterie putin mai mica, procesorul putin mai slab decat variantele de pe J7 si mult mai slab in jocuri din cauza rezolutiei full HD, Dual SIM - sim-ul secundar are 3G, 4G se poate comuta intre cele 2 SIM-uri. - asta tot din detaliile de pe "hartie"

Daca ai observat nu am mentionat camerele Posted Image . Cred ca cea de pe J7 este mai buna deoarece Samsung are mult mai multa experienta in domeniul asta.

Daca te pasioneaza root-ul si custom rom-urile, pe J7 nu cred ca o sa apara rom-uri custom deoarece are chipset Exynos, pe cand pe G4 exista deja o gramada de rom-uri pe XDA. (multe in sub-forumul pt G4 Plus) / Pe G4 pierzi garantia direct daca deblochezi bootloader-ul deoarece iti cere IMEI-ul pentru chestia asta.

Daca vrei mai multe detalii despre Moto G4, cat si despre problemele "ascunse" pe care le are, verifica posturile mele de pe pagina 1 si 2 din acest topic : https://forum.softpe...8#entry21132948 .
Daca mai ai alte intrebari despre G4, poti sa le pui si in topicul dedicat de aici : https://forum.softpe...s/page__st__972
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
G4-ul ti l-as recomanda doar daca vrei Android pur, un ecran bun, autonomie buna si difuzor frontal.
J7-ele ti l-as recomanda doar daca vrei sa joci jocuri cu cerinte mari / daca esti fan Samsung/Touchwizz sau daca vrei o autonomie mai buna decat pe G4.

Edited by uNNNk, 13 May 2017 - 23:34.


#9
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
multumesc pentru raspunsurile foarte documentate

ca o mica clarificare, telefonul acesta va fi achizitionat pentru maica-mea care il va folosi, in afara de apeluri/sms pentru youtube, facebook si browsing

eu personal as merge pe g4 pentru soft mai ales ca poate va mai primi update-uri, dar nici j7 nu suna mai rau, mai ales ca pare sa aiba o autonomie mai buna
am observat ca ambele telefoane ar fi la altex in Iasi, poate reusesc sa le vad in magazin, sa analizez putin ecranul cat de deranjanta e rezolutia HD pe 5,5inch

nu stiu ce sa zic de honor 7 lite, ca si specificatii suna bine, dar nu prea am incredere in softul celor de la huawei...

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 4ndr3i-13, on 14 mai 2017 - 09:24, said:

ca si specificatii suna bine, dar nu prea am incredere in softul celor de la huawei...
De ce nu?

 uNNNk, on 13 mai 2017 - 23:15, said:

Cred ca cea de pe J7 este mai buna deoarece Samsung are mult mai multa experienta in domeniul asta.
Or fi avand ei experienta, dar camerele puse pe seriile low-end sunt naspa.

#11
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Daca il iei pentru maica-ta mai bine iei J7-ele. Diferenta dintre TouchWizz si Android stock nu cred ca o sa o deranjeze.+ autonomia foarte buna
Plus ca daca intampina vreo problema, poti da vina pe Samsung ca nu a facut telefonul destul de bun Posted Image . Asa daca ii iei Motorola (care nu are renume asa mare in Romania), o sa iti iei niste injuraturi daca intampina vreo problema, ceva in genul "tu m-ai pus sa iau telefonul asta (anonim), daca luam Samsung era mai bine".
Acum, cel mai bine te duci cu ea in Altex si le butonati pe amandoua, iar daca e "dragoste la prima vedere" il poti cumpara instant.

Edited by uNNNk, 14 May 2017 - 10:13.


#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 4ndr3i-13, on 14 mai 2017 - 09:24, said:

multumesc pentru raspunsurile foarte documentate

ca o mica clarificare, telefonul acesta va fi achizitionat pentru maica-mea care il va folosi, in afara de apeluri/sms pentru youtube, facebook si browsing

eu personal as merge pe g4 pentru soft mai ales ca poate va mai primi update-uri, dar nici j7 nu suna mai rau, mai ales ca pare sa aiba o autonomie mai buna
am observat ca ambele telefoane ar fi la altex in Iasi, poate reusesc sa le vad in magazin, sa analizez putin ecranul cat de deranjanta e rezolutia HD pe 5,5inch

nu stiu ce sa zic de honor 7 lite, ca si specificatii suna bine, dar nu prea am incredere in softul celor de la huawei...
Atunci alege J7. Bate tot pe partea de autonomie.

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 4ndr3i-13, on 14 mai 2017 - 09:24, said:

nu stiu ce sa zic de honor 7 lite, ca si specificatii suna bine, dar nu prea am incredere in softul celor de la huawei...

EMUI e ceva mai light fata de TouchWiz. Daca nu schimbi telefonul prea des, pe 2GB RAM e mai sigura o interfata mai putin incarcata sau aproape stock.

Edited by 159, 14 May 2017 - 10:48.


#14
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 4ndr3i-13, on 13 mai 2017 - 17:46, said:

momentan sunt intre moto g4 (700 RON la altex) si galaxy j7 2016 (789 RON la telekom).
Intre cele doua as alege Huawei P8 Lite :)

#15
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Poate vrei să zici P9 Lite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate