Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Parere boxe si amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

View Postbibiaudiofil, on 16 mai 2017 - 18:27, said:

@geo123 nu a scris prostii, asa ca ar fi de folos ( tuturor ) sa ne temperam primele reactii.

Exista limitare la butonul de volum si acasa - de exemplu, incepand de la un anumit nivel SPL, te opresti daca vrei sa ramai cu timpanele intregi. In cazul particular din citatul tau, "daca vine in mijlocul spritzului un amic mai tare de urechi si pune mana pe buton", nimic nu te opreste sa-i dai una peste mana si scapi si cu timpanele intregi si cu boxele nearse. Sau poti sa-l trimiti acasa la el sau la un control ORL.

Pai ce sesiune de spritz party mai e aia cand stai cu ochii pe butonul de volum si-i dai cuPosted Image?!!!

#74
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E foarte simplu la chindie unde muzica se pune de pe calculator.
Iti reglezi potentiometrul de pe amplificator in asa fel incat atunci cand dai la maxim din PC sa nu depasesti puterea suportata de incinte.
Apoi nu ramane decat sa intorci ampul invers ca sa nu aiba acces nimeni la butoanele de pe el.
E simplu ca bunaziua.

#75
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nici un vai.
Omul a intrebat,putini i-au raspuns corect si la obiect restul doar au trancanit si au dezvoltat subiectul aiurea.
Cam toata discutia a divagat de la raportul de putere dintre amp vs incinte.
Pe deoparte nu e rau ca au multi de invatat din discutia asta.


#76
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017

View Postgeo123, on 18 mai 2017 - 07:11, said:

Nici un vai.
Omul a intrebat,putini i-au raspuns corect si la obiect restul doar au trancanit si au dezvoltat subiectul aiurea.
Cam toata discutia a divagat de la raportul de putere dintre amp vs incinte.
Pe deoparte nu e rau ca au multi de invatat din discutia asta.
Multumesc mult pentru explicatii!

#77
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
Va rog sa imi recomandati o sonorizare pentru biserica (interior si exterior)
M-am gandit la varianta 1: sonorizare pe 100Volti, dar parerea mea este ca nu se aude clar.
varianta 2: mixer anologic, boxe active. Dar este mai greu sa opresti sonorizarea in exterior cand nu ai nevoie de ea.

#78
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce e mai greu? Se pot face/pune intrerupatoare de retea pt. alimenarile la boxele active din exterior ,intrerupatoare ce le poti pune oriunde.

Edited by edigee, 18 July 2017 - 20:43.


#79
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Inafara de intrerupatoare cel mai  bine se controlaeza cele 2 zone separat din mixer.
Faci 2 circuite separate: Interiorul il bagi pe main mix Outputs iar exteriorul pe AUX/Monitors outputs.
E mult superior un sistem pe boxe active decat trompetele alea Public Address care scot doar medii inalte si suna ca dreacu.

#80
vasile84

vasile84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2008
edigee si geo123

Va multumesc mult pentru ajutor.

#81
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
Eu cred ca are importanta puterea amplificatorului in functie de boxe.
Am un receiver denon x3100 (7x 105W @ 8ohm, 7x 135W @ 6ohm), adica vreo 7x 85w reali, cu alte cuvinte un receiver extrem de puternic, nu ca varfurile de gama de la Yamaha care au 7x 40W reali. Boxe am Dali Zensor 7, Zensor center, 2x Zensor 1, toate pe 6 ohmi.
La continut cu dynamic range mare (soundtracks/filme/muzica), nici nu pot asculta la volum 60 din 80 maxim pentru ca difuzorul se misca infernal in toate boxele.
In Zensor 1, se misca aiurea difuzorul desi nu aud aproape niciun bass.
Receiverul trimite 20-30-40-50hz in boxe desi boxele au 53hz+, dar boxele incearca sa redea si 40hz, ceea ce chiar face, la un sine wave de 40hz chiar produc 40hz desi sunt boxe de > 53hz.
Pentru filme, a trebuit sa cumpar subwoofer, doar ca sa am abilitatea de a taia frecventele sub crossover (activarea subwooferul fara un subwoofer fizic, dezactiveaza multe functii si trebuie reconfigurat cu microfonul cand schimb ceva in sistem).
Asa ca pentru filme ori pun crossover la front pe 60hz cand ascult tare la 60/80, ori crossover la 80hz, cand ascult foarte tare (70/80), pe central am 60hz, iar pe boxele din spate am 80hz si cateodata 90hz pentru ca am impresia ca sunt pe duca, spun asta pentru ca am auzit de multe ori cum extensia difuzorului se ducea pana in capat si se auzea un fel de carait, desi nu erau distorsiuni de sunet, ci distorsiuni mecanice ale difuzorului, asta cu niste soundtrackuri produse de Hans Zimmer redate la volum mediu.
Receiverul e mult mai capabil decat boxele astea cu 25-100W. Nu cumpar boxe de "100w" sa acult filme in surdina.
La fel si cu Zensor 7 cu 30-"150"w, credeam ca nu o sa am probleme cand o sa iau ceva mai capabil pentru front dar in filmul Interstellar, intr-o scena cu o furtuna de nisip, se auzea incredibil incat nu mi-a venit sa cred cat de bine se aude pentru ca practic imi dadea impresia de infundat urechile exact ca in furtuna de nisip dar cand ma duc la boxe, normal ca se miscau difuzoarele mult prea mult decat trebuie.
Dupa experienta asta, mi s-a cam luat de ideea cu amplificator + boxe pentru ca puterea scrisa pe boxe n-au nicio legatura cu realitatea.
Cand aveam receiver cu 5x 80w @ 8ohm, normal ca dadeam la 70/80 fara sa tai frecvente si nu erau probleme. Chiar i-am dat 80/80 dar apareau compresiile pe bass, fara sa caraie/maraie.
Am avut denon x4100 pentru cateva zile, 7x 125w @ 8 ohm, cu receiverul asta daca nu taiam minim 80hz, ardeam boxele in 2 minute maxim la volum mediu spre tare.
Ideea cu "ai nevoie de putere mare sa conduci bine boxele" pe mine ma lasa rece.

Asa ca pentru mine cel putin, conteaza foarte mult puterea amplificatorului cu puterea boxelor.

Edited by FeDaYin, 19 July 2017 - 14:37.


#82
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostFeDaYin, on 19 iulie 2017 - 14:35, said:


Ideea cu "ai nevoie de putere mare sa conduci bine boxele" pe mine ma lasa rece.

Asa ca pentru mine cel putin, conteaza foarte mult puterea amplificatorului cu puterea boxelor.
Pe alti neni ,mult mai priceputi nu-i lasa rece. De fapt chiar asta e mizul problemei.
http://www.axiomaudio.com/blog/power
Legile fizicii si acusticii nu prea le poti pacali.

#83
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
A asternut in cearceaf ca sa vada lumea cat de putine cunoaste.

#84
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@FeDaYin
In clasa aia de pret sunt extrem de rare receiverele multicanal care sa se comporte decent in modul stereo. Ma intreb tinand cont si de SPL-ul boxelor si de faptul ca spui ca ajungi cu volumul la nivel atat de ridicat, cum poti suporta galagia aia? Daca iti place bubuiala iti recomand boxele Cerwin Vega, Dali sunt pentru ascultat muzica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate