Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Vreau să trec de la Windows la Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare.

Am zis azi să încerc în mașina virtuală ultima versiune Ubuntu 17.04, am încercat-o și chiar mi-a plăcut și cu ocazia aceasta vreau să trec de la Windows 10 Home pe 64 de biți la Ubuntu.
Cunoștiințele mele legate de asemenea lucruri sunt medii spre foarte medii de aceea m-am gândit să vă întreb pe voi.

În momentul de față folosesc un laptop Toshiba cu un procesor AMD A8-4500M APU with Radeon™ HD Graphics 1.90 GHz iar memoria instalată (RAM) este 4 GB.

În primă fază am câteva întrebări și nelămuriri legate de trecerea de la Windows la Ubuntu.
1. Ce avantaje am dacă trec pe Ubuntu ?
2. Pot rămâne cu tot ce am acum pe Windows (programe, documente) și pe Ubuntu ? Se pot păstra ?
3. Ce versiune de Ubuntu e cea mai ok pentru ce am menționat eu mai sus ?

În plus, dacă mai sunt observații chiar vă rog să le menționați.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
1. Avantajele sunt multiple, in functie de ce faci pe masina respective. Sunt si dezavantaje, evident. Nu te gandi ca daca ai Ubuntu ai scapat 100% de atacuri, sunt, dar rare.
2. Nu, programele nu vor ramane. Documentele doar daca sunt pe partitie separate. Si e recomandat in clean install si apoi aranjate dupa nevoi.
3. 17.04 sau LTS

Nu stiu cat de ok se impaca cu AMD; aici ar fi baiul.

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Discutabil, e în funcție de mulți factori, unele aspecte vor fi pozitive (lipsa virușilor, gratuitatea sistemului și a aplicațiilor, stabilitate), altele negative (durata de acomodare, lipsa aplicațiilor cu care ești obișnuit/ă).
2- Documentele da, aplicațiile nu, cu excepția celor cross-platform, gen Firefox, Chrome, Thunderbird, VLC, Smplayer! Vei folosi aplicații alternative, Audacious/ Amarok/ Clementine ca player audio, Libre Office ca suită office, șamd.
3- Ubuntu 16.04 că e LTS (long term support), sau altă derivată cu altă interfață grafică (Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu).

Edited by shogun1, 13 May 2017 - 17:13.
typo


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
1. O oarecare imunitate fata de virusii ce circula pe net si o mai mare stabilitate
2. Documentele se pot pastra fara probleme, dar programele in nici un caz (unele executabile se pot rula pe Linux folosind Wine). Principalele programe exista si in varianta nativa de Linux, deci nici o pierdere.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Nu ai multe programe utile pe Ubuntu, și dacă ai, sunt alternative mai slabe la cele pentru Windows.
Depinde de ce faci pe acel laptop.

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postred46, on 13 mai 2017 - 17:13, said:

Nu ai multe programe utile pe Ubuntu, și dacă ai, sunt alternative mai slabe la cele pentru Windows.
Depinde de ce faci pe acel laptop.
Exact, depinde ce faci, hai să lăsăm excepțiile deoparte! 99% din utilizatori găsesc alternative ok!

Vă rog să nu confundați ariile tehnice cu Poiana! S-ar putea ca un glonț să nu vă mai rateze!

LE: @somme: citește te rog secțiunea de Tutoriale, mă refer mai exact la materialele privind partiționarea și instalarea Ubuntu, eventual backup, s-ar putea să-ți prindă bine.

Edited by shogun1, 13 May 2017 - 17:27.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Poti eventual sa astepti pana in septembrie si vei putea rula Ubuntu in Windows 10.

1. Avantaje - mult mai putini virusi, update-rui mai dese. Problema ar putea fi dezavantajele ptr un utilizator de Windows - alte programe, unele nu 100% compatibile cu cele de windows - de ex Libre Office ca inlocuitor de Office - uneori se pierde formatarea documentelor. Mult mai putine jocuri, etc.
2. Doar documente si numai daca le salvezi tu undeva pe alta partitie si ia grija sa nu te atingi de ea la instalarea linuxului.
3. Recomand LTS.

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pentru utilizatorul mai  putin pregatit , si pe mine ma intereseaza ..Posted Image

Edited by GingisHan2015, 13 May 2017 - 17:44.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Te-ai bagat in topicul altcuiva, dar da, folosesti de ex Firefox - care arata identic ca in Windows si poti vedea orice poti vedea si in Windwos.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu iti recomand Endless OS, vine cu un pachet de software preinstalat, si o multime de nebunii, si este foarte interesant, il poti rula de pe stick, singur, sau in tandem cu windowsul, pe Ubuntu poti gasi programe similare cu cele din windows, ai un Office care este gratuit, ai Chrome, ai Firefox, ai tot ce ai nevoie, dar alternativa mea ti le instaleaza direct, daca alegi pachetul full. in Ubuntu va trebui sa le instalezi din magazinul de software Ubuntu

Edited by Platon, 13 May 2017 - 17:43.


#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@GingisHan2015: da, un OS e o platformă pe care folosești aplicații. Înțeleg că te referi la consum de conținut online, ai cam aceleași browsere: Firefox, Chrome, Opera și altele, tu accesezi You Tube sau un site, un blog din browser.

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Scuze .  O sa editez . Multumesc .

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsommne, on 13 mai 2017 - 17:00, said:

Salutare.

Am zis azi să încerc în mașina virtuală ultima versiune Ubuntu 17.04, am încercat-o și chiar mi-a plăcut și cu ocazia aceasta vreau să trec de la Windows 10 Home pe 64 de biți la Ubuntu.
Cunoștiințele mele legate de asemenea lucruri sunt medii spre foarte medii de aceea m-am gândit să vă întreb pe voi.

În momentul de față folosesc un laptop Toshiba cu un procesor AMD A8-4500M APU with Radeon™ HD Graphics 1.90 GHz iar memoria instalată (RAM) este 4 GB.

În primă fază am câteva întrebări și nelămuriri legate de trecerea de la Windows la Ubuntu.
1. Ce avantaje am dacă trec pe Ubuntu ?
2. Pot rămâne cu tot ce am acum pe Windows (programe, documente) și pe Ubuntu ? Se pot păstra ?
3. Ce versiune de Ubuntu e cea mai ok pentru ce am menționat eu mai sus ?

În plus, dacă mai sunt observații chiar vă rog să le menționați.
1. Exista avantaje cat si dezavanatje.
Ca avantaje ai:

Quote

99% nu iti mai virusezi laptopul/PC-ul;
nu trebuie sa cumperi licenta;
instalare/dezinstalare mult mai usoara a programelor;
poti customiza mult mai mult interfata;
e robust, nu se strica asa usor la fiecare update (doar daca nu sti ce faci !);
consuma mai putine resurse Hardware;
si ai parte de libertate !

Insa are si dezavantaje:

Quote

foarte multe programe din windows nu sunt compatibile cu Linux si sunt putine programe echivalente cu cele din windows;
jocurile din windows nu sunt compatibile cu Linux;
e nevoie de rabdare sa inveti cat de cat Linux (sa-l folosesti doar in modul GUI !);
multe incompatibilitati Hardware, nu sunt drivere iar cele generice nu ofera o experienta asemanatoare ca in windows...
Ideea e ca daca alegi sa migrezi la Linux trebuie sa faci niste compromisuri !

2. Unele da, altele nu.

3. Pentru laptopul "Toshiba cu procesor AMD A8-4500M APU with Radeon™ HD Graphics 1.90 GHz si 4GB Ram" eu iti recomand Xubuntu sau chiar Lubuntu !
Deoarece Ubuntu 16.04 LTS si Ubuntu Kylin 16.10 consuma multe resurse.

Daca esti incepator in Linux, recomand sa te orientezi spre o distributie Linux dedicata incepatorilor ! cum ar fi (in ordinea asta):
Linux Mint (Xfce);
Linux Lite;
LXLE;
Xubuntu;
Lubuntu;
Zorin OS;
PCLinuxOS (Lxde)....

#14
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009
Pai in primul rand daca treci pe Ubuntu o sa vezi ce inseamna OS de calitate. Merge fara probleme si pe amd, recomand 16.04 LTS.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Raman la parerea ca singura solutie pentru un user mai putin tehnic de a fi multumit de Linux (fara sa injure ca nu-i merge X sau sa intre in polemica nesfarsita legata de distributii) e sa vina cineva priceput sa i-l instaleze & configureze dupa nevoi.

#16
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Pt laptopul tau pune Ubuntu Mate 16.04 sau Linux Mint XFCE bazat tot pe Ubuntu 16.04 (Mint dedesubt tot Ubuntu e).

Edited by Stan_Patzitul, 14 May 2017 - 21:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate