Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sfat achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

 cristianc28, on 14 mai 2017 - 18:49, said:

Dar toata lumea viseaza mtb-uri cu roti de 29 pe care, evident, sa s dea prin oras.
De ce sa imi iau o bicicleta de oras ? Daca vreau sa fac o drumetie pe munte cu bicicleta ? Ce fac ? Ma duc cu semi-cursierea ?  
Asa am mtb-ul care merge foarte bine peste tot.  Daca te tin buzunarele iti iei o cursiera buna si un mtb bun si atunci iti scoti bicicleta din garaj in functie de unde mergi...

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 18:59.


#38
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 Razvan125, on 14 mai 2017 - 17:51, said:

La 2000 de lei nu iti recomand B'Twin...
Weekendul trecut am vazut la Hervis un Sprint ( era 2100 de lei ) dar merita acei 100 de lei in plus. Calitatea este mult mai buna fata de bicicletele de la Decathlon

Bicicleta pare ok. Am vazut ca inainte pretul era 4000 de lei.
Schimbatorul Shimano Xt este excelent...
Stii de ce nu fac eu recomandari la masini, aspiratoare, ceasuri, etc ?
Fiindca nu ma pricep !... cum e cazul tau aici.

Cum sa fie pretul initial 4000lei la chestia aia.. e caterinca mai baiatule !!
Ai vazut ce furca are ?
Da, cea mai slaba posibil.
Pretul normal e cel actual, nu e nici o reducere, dpmdv e inca prea umflat.

 Razvan125, on 14 mai 2017 - 17:57, said:

...In pretul acesta de 2000-2500 de lei nu mai gasesti bicicleta cu schimbatoare shimano XT...
Nu are schimbatoare XT, are schimbator spate XT, ATAT.
Restul, adica manetele si schimbator foi sunt Acera, ca si pe Rockrider.
Au pus XT-ul ala sa convinga habarnistii...

Dar stii ce are Rockrider ?
Furca XCR, pe cand hervis are XCT !

 alex11vsa, on 14 mai 2017 - 17:58, said:

..Da, am vazut si eu ca e redusa de la 4000 , dar cred ca e umflat pretul ca sa aiba de unde sa reduca. La schimbatoare am vazut si eu "topul" si din cauza asta am spus ca are schimbatoarele mai performante. Acum intrebarea este daca gasesc ceva cu o echipare mai buna in 2000 de lei. Sau cum spuneam o recomandare de oras, poate il conving...
Inca o data, au pus deraior XT sa va ia ochii.... si functioneaza Posted Image
Nu-l convingi cu o bicicleta de oras, la varsta lui numai mtb/ bmx viseaza.

 cristianc28, on 14 mai 2017 - 18:49, said:

Astia de la Decathlon nu snt in stare sa coroboreze niste poze cu descrierea produsului, in pana mea: acel LTD + in poze are un RS rECON, iar in descriere furca e un Suntour XCR.
O furca decenta, de altfel, ce merita sa fie montata pe o bicla cu macar 8 piniaone si alte frane si schimbatoare..
Nici XCR nu e, poate un Xct terminat, ce sa iei la 800lei...

 Razvan125, on 14 mai 2017 - 18:38, said:

De ce nu nelsonul ?
Pentru ca Rockrider 340 are suspensie pe fata + frana pe disc pe fata.
Eu consider ca sunt dous plusuri pentru care merita sa nu iei nelsonul.... + acum am vazut ca furca se blocheaza de la buton... <3
Furca infecta, nu e aia din poze sau descriere,.. si o frana cu multe semne de intrebare... pt mine.
Nelsonul e simplu, dar mai solid, fara fitze stupide.
Si sa nu uit, jante duble.

Edited by sirgoofy, 15 May 2017 - 11:32.


#39
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Ok. Sunt deschis la sugestii ! Am si spus ca nu ma pricep la componentele bicicletei si apreciez ajutorul vostru. Sa inteleg ca e mai ok Rockriderul decat cea de la Hervis ? Alte recomandari ?

#40
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Poate ne ajutati cei care chiar va pricepeti cu un clasament al pieselor, asa cum a fot postat cel cu schimbatoarele. Astfel vom sti si cei mai neavizati pe ce dam banii. Sunt convins ca la 2000 de lei nu pot avea toate componentele de top, dar daca doar una este ok(si aia pe jumatate) si restul sunt cele mai slabe(exemplu furca), atunci nu prea merita banii astia. Astept in continuare si alte recomandari. Multumesc !

#41
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
ideea e ca mai bine ai furca mai buna decat schimbatorul spate, furca fiind o componenta mult mai scumpa si mai dificil de schimbat.
Pana in 2500lei de obicei ai furci Suntour, mai sus incep sa apara si furci RockShox.
Cele Suntour, de la slab la mai bun:
- XCT
- XCM
- XCR

La buget de max 2000 eu stiu RR 540, dar oricine poate da linkuri la alternative care merita.

Edited by sirgoofy, 15 May 2017 - 13:23.


#42
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Am mai cautat si am gasit si modelul asta http://www.biciclete...c-hardtail.html
Ce ziceti in comparatie cu Rockride-ul?

#43
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Sau asta http://www.biciclete...c-hardtail.html la pretul de 1850 nu la cel de pe site ?

#44
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Prima are echipare mai slabă și e prea mare.
A doua are echipare mai slabă

#45
gabrielopreac

gabrielopreac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.06.2013

 gabrielopreac, on 14 mai 2017 - 12:07, said:

Salut! Din nou! Am decis sa merg pana la 800 lei prin prisma faptului ca am mers astazi in Decathlon si se vede diferenta cu ochiul liber in ceea ce priveste calitatea, diferenta in bani de 100-200 lei.

http://www.decathlon...57-xs_1m35_1m50

Acest model era expus si l-am putut vedea.

http://www.decathlon...57-m_1_66_1_75m

Ar mai fi varianta aceasta, insa doar pe comanda.

Ca pret sunt egale. Se evidentiaza vreuna din ele?

Multumesc!

Modelul LTD+ va fi disponibil undeva in iulie din informatiile celor din call-center-ul Decathlon. Deci momentan as avea la dispozitie modelul fara frana pe disc pe fata si fara blocare suspensie. Ca sfat, sa astept pana atunci sau sa merg pe modelul disponibil acum?

Multumesc!

#46
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Te mai sfătuiesc încă o dată să nu cumperi o bicicletă atât de grea pt 70 % oraș.
O greșeală similară am făcut și eu în 2006 cumparand un mountain bike la vreo 5 mil. Mountain bike pt că pe strada mea nu era asfalt la vremea aia. Greu și cauciucuri groase. După ce m.am suit pe semicursiera second de 2 mil a unui amic pe aceleasi drumuri, imi venea să arunc mountain bike ul ăla în gârla.
But again, sunt banii tăi, faci ce vrei.

Edited by clasique, 16 May 2017 - 10:24.


#47
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Daca tot ati fost amabili, va mai stresez putin. Am mai gasit o bicicleta care mi-a captat atentia http://bicishop.ro/B...-2016-5756.html
Imi puteti spune cum sta ca echipare fata de Rockrider 540 (plusuri - minusuri). Multumesc frumos !

#48
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Nașpa...

#49
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
@alex11vsa pe acea bicla plătești mai mult brand-ul. De acolo doar cadrul ar fi interesant poate pentru un upgrade ulterior.

#50
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Ok. Multumesc pentru raspunsuri ! Totusi chiar nu mai sunt alte optiuni in limita a 2000 de lei ? RR este "miezul" in bugetul asta ? Sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic impotriva RR dar ma gandeam ca la bugetul asta voi avea mai multe alternative. Stiu ca sunt biciclete mult mai scumpe, dar pentru mine este o suma destul de mare si ma gandeam ca voi avea mai multe optiuni !
Daca nu mai are nimeni alta recomandare imi puteti spune, va rog, comparand RR si X Fact Pro, in afara de furca despre care am priceput ca este mai ok la RR, ce alte componente sunt mai ok la RR astfel incat sa incline balanta catre cea din urma ? Nu de alta dar pustiului meu i s-a pus pata pe cea de la Hervis si daca doar furca este mai ok la RR, atunci cred ca ma voi impaca si eu cu ideea. Inca o mai pot achizitiona la 2040 de lei ! Va multumesc tuturor pentru timpul acordat unui novice ca mine !

#51
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Pai cumpara bicla respectiva, asa este furca este slaba, dar dacă băiatului tău ii place fugi și cumpara acea bicla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate