Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
gabrielopreac

gabrielopreac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.06.2013
Salut! Din nou! Am decis sa merg pana la 800 lei prin prisma faptului ca am mers astazi in Decathlon si se vede diferenta cu ochiul liber in ceea ce priveste calitatea, diferenta in bani de 100-200 lei.

http://www.decathlon...57-xs_1m35_1m50

Acest model era expus si l-am putut vedea.

http://www.decathlon...57-m_1_66_1_75m

Ar mai fi varianta aceasta, insa doar pe comanda.

Ca pret sunt egale. Se evidentiaza vreuna din ele?

Multumesc!

#20
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Salutare ! As vrea sa achizitionez o bicicleta avand un buget de aproximativ 2000 lei. Nu prea ma pricep si as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva recomandari. Ca sa fiu mai la subiect as dori un MTB. Am gasit o oferta asta  https://www.hervis.r...p/COLOR-2090696 si as vrea sa stiu si parerea voastra. Multumesc frumos !

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postgabrielopreac, on 14 mai 2017 - 12:07, said:

Salut! Din nou! Am decis sa merg pana la 800 lei prin prisma faptului ca am mers astazi in Decathlon si se vede diferenta cu ochiul liber in ceea ce priveste calitatea, diferenta in bani de 100-200 lei.

http://www.decathlon...57-xs_1m35_1m50

Acest model era expus si l-am putut vedea.

http://www.decathlon...57-m_1_66_1_75m

Ar mai fi varianta aceasta, insa doar pe comanda.

Ca pret sunt egale. Se evidentiaza vreuna din ele?

Multumesc!
Ltd+, dar de ce nu nelsonul la 690lei de pe threadul anterior ?

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 12:27, said:

Salutare ! As vrea sa achizitionez o bicicleta avand un buget de aproximativ 2000 lei. Nu prea ma pricep si as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva recomandari. Ca sa fiu mai la subiect as dori un MTB. Am gasit o oferta asta  https://www.hervis.r...p/COLOR-2090696 si as vrea sa stiu si parerea voastra. Multumesc frumos !
rockRider 540 - 1900lei
Dar că de obicei, sper că nu iei mtb să te plimbi prin oraș... Și atenție să fie mărimea ta.

#22
gabrielopreac

gabrielopreac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.06.2013
Pai m-am gandit ca daca mai ies pe teren accidentat sa am suspensia de pe fata..

#23
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
La 2000 de lei nu iti recomand B'Twin...

Weekendul trecut am vazut la Hervis un Sprint ( era 2100 de lei ) dar merita acei 100 de lei in plus. Calitatea este mult mai buna fata de bicicletele de la Decathlon

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 12:27, said:

Am gasit o oferta asta  https://www.hervis.r...p/COLOR-2090696 si as vrea sa stiu si parerea voastra. Multumesc frumos !
Bicicleta pare ok. Am vazut ca inainte pretul era 4000 de lei.
Schimbatorul Shimano Xt este excelent

Ca sa iti faci o idee despre calitatea schimbatorului uite aici ordinea in care vin modelele de la Shimano :

Tourney
Altus
Acera
Alivio
Deore
SLX
XT
XTR - este cel mai bun schimbator. Pretul acestuia este de la 100 de euro.

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 17:51.


#24
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Am in vedere si rockrider 540. Din ce am vazut cea de la Hervis are schimbatoare mai performante.  Despre restul componentelor chiar nu ma pricep. Merita xfact pro diferenta de 140 lei ? E ok raportul pret - echipare ? Ceva mai bun in banii astia gasesc ? La Hervis e oferta pana diseara si e redusa chipurile cu vre-o 500 de lei.
In alta ordine de idei bicicleta o iau pt pustiul meu si se va da cu ea mai mult in oras ( stiu, nu dati cu pietre), parc, borduri si cam atat. Eventual ajutati-ma cu o recomandare pentru oras poate il conving (as vrea eu 😂😂😂). Multumesc !

#25
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
https://www.probike....-27-5-2015-2645 Iti mai recomand Specialized ( eu specialized am si sunt foarte multimit de el, dar nu am modelul acesta ). Bicicleta aceasta nu are schimbatoarele pe care le ai pe aceea de la Hervis.

In pretul acesta de 2000-2500 de lei nu mai gasesti bicicleta cu schimbatoare shimano XT...

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 17:51, said:

Am in vedere si rockrider 540. Din ce am vazut cea de la Hervis are schimbatoare mai performante.  Despre restul componentelor chiar nu ma pricep. Merita xfact pro diferenta de 140 lei ? E ok raportul pret - echipare ? Ceva mai bun in banii astia gasesc ? La Hervis e oferta pana diseara si e redusa chipurile cu vre-o 500 de lei.
In alta ordine de idei bicicleta o iau pt pustiul meu si se va da cu ea mai mult in oras ( stiu, nu dati cu pietre), parc, borduri si cam atat. Eventual ajutati-ma cu o recomandare pentru oras poate il conving (as vrea eu ������). Multumesc !
Eu acum un an mi-am luat bicicleta. La inceput si eu mergeam doar pe asfalt cu ea, dar dupa m-am mai imprietenit cu niste baieti care ieseau pe dealuri si acum mie tare de folos mtb-ul

Cu MTB-ul poti merge si pe asfalt ( atata timp cat nu faci ture de sute de km ) dar si pe dealuri.

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 17:58.


#26
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Razvan mi-ai luat-o inainte ! Mersi pt sfaturi ! Da, am vazut si eu ca e redusa de la 4000 , dar cred ca e umflat pretul ca sa aiba de unde sa reduca. La schimbatoare am vazut si eu "topul" si din cauza asta am spus ca are schimbatoarele mai performante. Acum intrebarea este daca gasesc ceva cu o echipare mai buna in 2000 de lei. Sau cum spuneam o recomandare de oras, poate il conving...

#27
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016
https://www.facebook...896331/?fref=ts (Sighisoara, jud. Mures ) Aici se organizeaza duminica cate un traseu de mtb de 30-40-50 de km ( depinde de zona )
Poate este si prin zona ta asa ceva.. Sau poate o sa-si faca prieteni prin oras si o sa iasa ei la o plimbare pe dealuri.

Hervis au avut intotdeauna preturi mari. Dar si calitatea este buna. + bicicleta cu care ai pus link este un Kilimanjaro. Firma kilimajaro este o firma buna ( dar si scumpa ), si de haine si de mai multe.

Pentru oras ai avea asa ceva : https://www.probike....15-md-2016-3123 Dar nu are componentele de pe acel MTB de la Hervis...

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 18:02.


#28
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Asa cum spuneam o iau pt baiat. Se va da cu ea probabil si pe ceva coclauri la un moment dat. Cu siguranta nu va face ture foarte lungi si nici viteza prea mare nu-i trebuie. Si cu aceeasi certitudine spun ca va sari si cateva borduri (cateva zic eu - foarte multe, zice el). In concluzie, eu as merge pe cea de la Hervis avand in vedere reducerea de 500 de lei fata de pretul din magazin(am fost in magazin si e redusa de la 4000 la 2500; pretul de 2040 lei e valabil doar online si doar pana diseara)
Cam greu cu dealurile prin Constanta, dar ne descurcam noi cumva😀😀😀 !

Edited by alex11vsa, 14 May 2017 - 18:10.


#29
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 18:08, said:

Cam greu cu dealurile prin Constanta, dar ne descurcam noi cumva������ !
Merge pe plaja atunci Posted Image Posted Image

Cati ani are baiatul ? Bicicleta aia de la Hervis o sa il tina cativa ani buni de acum incolo... Daca are si grija de ea :)))))

#30
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Are 13. Asta si intentionez, sa fac o investitie pentru cativa ani. A avut o bicicleta dhs climber timp de vre-o patru ani cred, care intre timp a ramas cam mica si acum daca tot a venit momentul sa facem o schimbare am zis sa ne orientam catre ceva mai ok.

Edited by alex11vsa, 14 May 2017 - 18:21.


#31
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 18:08, said:

Si cu aceeasi certitudine spun ca va sari si cateva borduri (cateva zic eu - foarte multe, zice el). I
Atata timp cat stie ca nu e o bicicleta pentru "scheme", e bine. Posted Image))

Spor la pedalat baiatului tau Posted Image

View Postalex11vsa, on 14 mai 2017 - 18:16, said:

Are 13. Asta si intentionez, sa fac o investitie pentru cativa ani. A avut o bicicleta dhs climber timp de vre-o patru ani cred, care intre timp a ramas cam mica si acum daca tot a venit momentul sa facem o schimbare am zis sa ne orientam catre ceva mai ok.
Sa iti traiasca.
Mergea bine bicicleta de la DHS ? Intreb pentru ca si eu am avut si din prima zi nu mergea suspensia de pe fata. De schimbatoare ce sa mai zic... S-au rupt cam intr-un an... Posted Image)) De aceea nu recomand DHS. Mai bine B'Twin inloc de DHS.

Este o firma de biciclete, Devron se numeste, care se face in fabrica de la Deva ( tot acolo se face si DHS ). Am auzit ca sunt bune bicicletele si ca nu au nicio legatura cu DHS.... Deocamdata nu am testat una sa vad personal cum e...

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 18:26.


#32
gabrielopreac

gabrielopreac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.06.2013
Deci, ce parere aveti colegi, sa raman pe ltd+?

#33
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postsirgoofy, on 14 mai 2017 - 17:11, said:

Ltd+, dar de ce nu nelsonul la 690lei de pe threadul anterior ?
De ce nu nelsonul ? Pentru ca Rockrider 340 are suspensie pe fata + frana pe disc pe fata. Eu consider ca sunt dous plusuri pentru care merita sa nu iei nelsonul.... + acum am vazut ca furca se blocheaza de la buton... <3

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 18:40.


#34
alex11vsa

alex11vsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 04.05.2014
Dhs-ul a fost asa ca sa invete sa mearga. Nu e era chiar ok(asta ca sa fiu moderat). Schimba vitezele greu, frana pe spate a devenit aproape imposibil de reglat, cantarea o tona, pe unul din pinioane (cel mai mare sau cel mai mic, nu mai stiu) nici nu mai schimba (nici nu cred ca a mers), cu toate ca am mers si intr-un service de biciclete pentru ceva reglaje. Acum ca sa nu fiu carcotas, am luat-o si la o oferta, vre-o 350 de lei parca. La banii astia nici nu emit pretentii!
In privinta utilizarii, e moderat si cred ca o sa fie o bicicleta care il va tine cativa ani buni .

#35
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View Postgabrielopreac, on 14 mai 2017 - 18:30, said:

Deci, ce parere aveti colegi, sa raman pe ltd+?
Dupa parerea mea, DA. Cumpara B'Twinul acela LTD+

Intreaba la Decathlon daca nu ai cumva inclus in pret si un service dupa o luna de la cumparare... Eu asa am avut cand am cumparat bicicleta, dar nu m-am mai dus 130 de km pentru o revizie, mai ales ca nu era necesar...
"Aduceţi bicicleta în atelierul magazinului Decathlon pentru a efectua revizia de siguranţă oferită la cumpărarea unei biciclete noi."

Edited by Razvan125, 14 May 2017 - 18:44.


#36
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011
Astia de la Decathlon nu snt in stare sa coroboreze niste poze cu descrierea produsului, in pana mea: acel LTD + in poze are un RS rECON, iar in descriere furca e un Suntour XCR. O furca decenta, de altfel, ce merita sa fie montata pe o bicla cu macar 8 piniaone si alte frane si schimbatoare.
@gabrielopreac: DHS-ul ala la 740 de lei cu furca fixa, 8 pinioane si 11,5 kg e ozn pe langa celelalte ancore de 15 kg. Dar toata lumea viseaza mtb-uri cu roti de 29 pe care, evident, sa s dea prin oras.

Edited by cristianc28, 14 May 2017 - 18:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate