Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intel pregateste I9 - procesoare cu 12 nuclee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#127
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt curios, ce rețea lan în acasă. Ai măcar dual 10gbps între computerul tău și serverul nas petabyte cu sistem raid hotplug?

Intreb ca sa stiu daca ai avea cu ce sa servesti date unui supercomputer acasa (ca deja am depasit punctul "ce sa faci cu el" cu raspunsul: "pentru ca se poate") ...

Edited by ro_explorer, 22 May 2017 - 17:14.


#128
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PosttheMisuser, on 22 mai 2017 - 16:41, said:

Eh, de parca cu HTML5 e mai bine Posted Image
Chiar e mult mai bine. :D

Brese de securitate, incarcare greoaie, incompatibilitate cross-platform, nu totdeauna beneficia de accelerarea GPU-ului + multe altele. Cam asta ar fi descrierea flash-ului in cat mai putine cuvinte. HTML5 dispune si de o sumedenie de framework-uri si API-uri (impreuna cu JS), e infinit mai flexibil in comparatie cu Flash.

View Postro_explorer, on 22 mai 2017 - 13:55, said:

Întrebarea e, dacă ai putea sa îți cumperi orice procesor de pe piața la ora actuala, ca să îl pui în computerul de acasă, ala pe care te uiți la filme, pe Facebook și cu  care mai bagi niște pvp din când în când, ce procesor ți-ai cumpăra?
Pentium G4560, best-buy absolut in categoria lui de pret. Multi inca nu au realizat ca procesoarele au ajuns la un nivel foarte inalt, si nu mai este nevoie de (minim) i3 pentru un browsing decent.

i5-ul meu Haswell isi face treaba cu brio in tot ceea ce fac, sunt utilizator light spre mediu (browsing, citit, multitasking, programare la nivel de amator si jocuri, dar mai rar). Il am de aproape 3 ani si niciodata nu am simtit nevoia unui procesor mai puternic, si nici nu o voi simti in urmatorii 2-3 ani.

O configuratie pe Ryzen are sens pentru cineva care face upgrade de la o platforma veche de genul LGA 775, si vrea sa obtina o platforma care este o idee mai future-proof decat Kaby.

Software-ul nu a ajuns inca la maturitatea necesara, dar ar fi cazul. :)

#129
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017
Doua pagini de ciondaneala cu unul care critica quad-ul, nu il are si viseaza la el. Posted Image
@theMisuser, tu gura ta ai spus ca tintesti un quad, dar sa se mai ieftineasca. Si nu unul de ultima generatie, ci unul care e de ceva timp out of service si nu se mai gaseste decat second hand.

View Postjegmihai, on 22 mai 2017 - 17:15, said:

Pentium G4560, best-buy absolut in categoria lui de pret.
Cu procesorul asta am descoperit ca [email protected] imi infrana putin GTX-ul 960. Si infrana destul de deranjant al doilea respawn in BO din AW, cand incepeau sacadarile de zici ca comutasem pe onboard. La al treilea, deja jucam dupa poze. Nici macar trecerea de la W8.1 la 10 nu a rezolvat-o, schimbat drivere si nici nu mai stiu cate am incercat, dar zero rezultate. A facut insa dual-ul asta,  de rahat in ochii AMD-istilor.
Acum stau cu fierul ala tras pe dreapta si nu stiu ce sa fac cu el. Sa il pun la munca in multitasking, de dorul lelii, nu ma incanta.

Edited by Gothan, 22 May 2017 - 18:54.


#130
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017

View Postshmu, on 21 mai 2017 - 13:20, said:


si nu toata lumea face heavy stuff.

ai idee cumva asa de un procent cam cati se joaca si cam cati folosesc un sistem in mod productiv, la nivelul la care spui tu? s-ar putea sa ramai surprins.

si voi sunteti ca o placa zgariata: vreau mai multe cores, vreau mai multe cores... de ce? asa "de viitor" - ei bine uite, viitorul este deja aici. uita-te in urma cu 4 ani la haswell si zi-mi cam ce diferenta e in practica intre haswell si asta ultimu ca am uitat cum ii zice.... si ma refer in PRACTICA, nu teste sintetice care iti arata 5 fps in plus sau 25 de puncte in cine stie ce test.

uite a scos amd tzshpe cores. si ce? a... stai ca programatorii sunt idioti acum... nu producatorii de procesoare... desi exista tzshpe cores de ceva vreme buna...

Am spus eu ca toata lumea face heavy stuffs ?
Eu la ce fac am văzut ca 4 sunt mai bune ca 2.
Eu am zis ca e nebunie sa zici ca n ai ce face cu 6 sau 8 . Daca sunt la aceiași bani ca 4 dc sa nu iei cu 8 ? Ai rezerva de putere,strica la ceva ?


#131
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadrianmc1912, on 22 mai 2017 - 19:36, said:

Daca sunt la aceiași bani ca 4 dc sa nu iei cu 8 ? Ai rezerva de putere,strica la ceva ?
Daca vorbim de intel vs intel si de 8core cu aceleasi performante per core ca procul de 4 core, atunci nu o sa fie la acelasi pret.
Daca vorbim de modele concurente de la competitie) atunci numarul de core nu face foarte mult diferenta, ci aceasta (diferenta) esta data de puterea de procesare totala ... evident ca in cazul asta, cel mai puternic la o suma de bani data castiga (indiferent de firma si de cate core scrie pe el).

Numarul de nuclee si performanta sunt 2 lucruri diferite, nu obligatoriu in relatie bijectiva, ele fiind de fapt surjective Posted Image (matematica de gimanziu/liceu cineva? ).

Edited by ro_explorer, 22 May 2017 - 19:55.


#132
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Stai ca nu trebuie sa ma iei chiar de la abecedar :)
Am acasa un phenom2 quad de care un i3 2cre 4 thread râde la orice ora.
Pe de alta parte la tehnologii sensibil egale dc m ar deranja un 6core fata de 4 core la acelasi pret ?
Doar pt ca n am nevoie de alea 2 ? Si ce daca,nu cer de mâncare... Diferenta aia de 20w la TDP maxim e mai mult marketing decât efect real.

#133
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi, deci numarul de core/brandul nu conteaza .. tot ce urmarim unii dintre noi este performanta generala a sistemului in sensul ca PC-ul trebuie sa isi faca treaba fara sa se inece ...
EU unul jur ca atat caut .. sa am sufienta performanta (nu cea mai tare de pe planeta).

#134
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Aolo ! tot in vesus ati dat-o si pe topicul asta ?
Mai bine ziceti daca e vreo informatie reala despre viitoarele procesoare Intel cu 6, 8 si 12 core fizice pt. consumatorii casnici.
Sau nici acum Intel nu a dat informatii despre acest subiect ?!

#135
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbumpocbum, on 22 mai 2017 - 13:06, said:

Astea sunt pentru placi de servere.

#136
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt un user obisnuit, care mai mult umbla pe intrnet si pe la filme, un i3 este de ajuns, asta doar pt a beneficia de diferite instructiuni ce nu se regasesc la procesoarele non i.

pe masura ce urci in diferite medii de utilizare, incepi sa vezi necesitatea unui procesor mai puternic. eu avand un i3 anterior, acum sunt la i5, nevoita sa fac upgrade datorita activitatii interprinse pe pc-ul meu, unde i3-ul mai gafaia din cand in cand. iar aici ma refer la programe cad, analiza cu element finit, etc, unde procesorul chiar trebuie sa lucreze.

la nivel enterprise, s-a trecut la i7, in aceleasi conditii de utilizare pt programe cad si restul, dar cu mult mai multe repere deschise odata, mai multe ferestre cu tot felul de documentatii, cu browser si cam tot ce se poate de astfel de ferestre, desi vb de i7 de generatie 5, sunt situatii cand acesta sta la 100%, uilizabil calculatorul, insa procesorul este deja incarcat bine.

in aceste conditii, acest i9, are ca si tinta exact mediul enterprise. acolo unde pc-ul se foloseste in regimuri dure dpdv al procesarii informatiei, unde taskurile sunt multiple si fiecare la randu-i cer resurse destule. pt un user obisnuit, pretul va fi mult prea piperat pt a se putea "delecta" cu ultimul racnet in materie de procesoare, ca sa nu mai spunem ca nici nu-l va utiliza la capacitate, abia de 50% sa se aproprie in cel mai optimist caz.

in concluzie, mai multe nuclee fizice, chiar si cu ht, sunt benefice in functie de mediul de utilizare, contrele dintre voi ca nu e nevoie, da de ce e novoie, e prea mult, etc, sunt nefondate. oricum s-ar privi situatia, procesoarele se adreseaza segmentelor de piata, daca un utilizator merge gresit pe un alt segment decat cel necesar lui, mereu va fi subiectiv cu privire la performantele su utilitatea unui procesor de pe acel segment.

#137
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postadrianmc1912, on 22 mai 2017 - 19:36, said:

Eu am zis ca e nebunie sa zici ca n ai ce face cu 6 sau 8 . Daca sunt la aceiași bani ca 4 dc sa nu iei cu 8 ? Ai rezerva de putere,strica la ceva ?
pai... ceva imi da cu virgula...

- tot ce am zis eu e faptul ca gigi, userul average, nu are ce face cu nspe cores(a se citi "nu va folosi nici macar 50%"). de aici si pana la ce intelegeti voi e cale lunga... nush de unde scoateti ideea ca am zis sa NU cumperi mai multe cores, DACA ITI PERMITI si daca esti constient ca nu le vei folosi nici acu si nici in cativa ani in utilizare normala, poti sa cumperi linistit.

- e nebunie sa zici ca n-ai ce face cu 6 sau 8? nu nene.. e realitate. in acelasi post zici ca ai rezerva. deci cum e? ori ai nevoie de 8 ori ai rezerva. daca ai rezerva, inseamna ca nu ai ce face cu 8. corect? "sa fie acolo" nu inseamna ca le folosesti.

View PosttheMisuser, on 22 mai 2017 - 16:41, said:

Dar. Sunt mai degraba curios cum o sa evolueze softul cand nucleele or sa sara de 8.
la care soft te referi mai exact? la softurile PRO care probabil vor fi axate si mai mult pe multicore, sau la chrome si bullshitplayer care le foloseste gigi "mediocru"?
ca daca te referi la cele din urma, mai ai mult de asteptat pana vor folosi alea 8 cores. MUUUUUULT. si la folosit ma refer in practica: sa vad alea 8 cores puse la treaba macar 50-60% pe fiecare core de catre chrome sau un player video.

Edited by shmu, 23 May 2017 - 02:25.


#138
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

View Postshmu, on 23 mai 2017 - 02:21, said:

la care soft te referi mai exact?
La toate si mai ales la cele care nu exista inca :)

View Postshmu, on 23 mai 2017 - 02:21, said:

la softurile PRO care probabil vor fi axate si mai mult pe multicore, sau la chrome si bullshitplayer care le foloseste gigi "mediocru"?
ca daca te referi la cele din urma, mai ai mult de asteptat pana vor folosi alea 8 cores. MUUUUUULT. si la folosit ma refer in practica: sa vad alea 8 cores puse la treaba macar 50-60% pe fiecare core de catre chrome sau un player video.
Softurile care fac chestii elementare raman cu un nucleu sau cate au ele nevoie dar sunt curios si de ce aplicatii apar avand la dispozitie mai multa putere de calcul.
In lunile care urmeaza (sa zicem pana la sfarsitul anului curent) astept sa vad daca apare vreo aplicatie care sa ceara minim un R5 cu 6 nuclee.

Si sa fac o precizare. As zice ca nu neaparat ar fi trebuit sa avem acum 64 nuclee ci doar 32. Pt. ca nucleele au devenit si ele un pic mai bune. Si atunci, daca era concurenta, am fi avut 32 nuclee ca cele din RyZen sau Broadwell or smth. Cam asta era "asteptarea" mea (cu un deceniu in urma).

#139
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017

View Postshmu, on 23 mai 2017 - 02:21, said:

sa vad alea 8 cores puse la treaba macar 50-60% pe fiecare core de catre chrome sau un player video.
Se folosesc de GPU, si o fac atat de nesimtit incat prapaditul de G4560 oscileaza in 4-7% si doar din cand in cand cate un nucleu sare de la 1500 la ~2000Mhz, dar cred ca e din cauza faptului ca iese la o tigara dupa un somn sanatos. Vorbesc de redare a unor demo-uri 4k, nicidecum de niste filmulete cu Stan si Bran in 320x240.
Cat priveste HandBrake, pe care amedistii il scot la inaintere cand lauda ryzen-ul, pai asta nu e soft sa il folosesti cand ai chef de joaca ori de altceva de facut pe socotitoare pentru ca indoaie toate nucleele disponibile si nu raman rezerve decat pentru alte task-uri marunte. Avand avantajul ca nu trebuie sa clickui prin el cat ruleaza, ii dai drumul cand te duci la culcare, cand pleci la serviciu, la o bere cu prieteni... adica ii pui in functiune cand stii ca nu mai ai treaba cu socotitoare. Astea fiind zise, pana la urma te doare in brisca daca procesorul e mai slabut in handbrake si termina treaba cu n minute mai tarziu decat al vecinului.

#140
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 22 mai 2017 - 21:59, said:

Astea sunt pentru placi de servere.
NU neaparat.

"Dacă până acum, cel mai puternic procesor Intel Xeon era un model cu 22 nuclee, oferta va include curând şi modele cu 24, 28 şi 32 nuclee, destinate sistemelor de tip server şi staţii de lucru performante."

Din cate stiu eu statiile cu multe nuclee sunt bune pentru procesare video, AE, premiere, dar si pentru proiectare asistata.

#141
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostGothan, on 23 mai 2017 - 03:50, said:

Se folosesc de GPU, si o fac atat de nesimtit incat prapaditul de G4560 oscileaza in 4-7%
si daca nu ai gpu? :)
in plus, acu cateva versiuni chrome nu stia sa foloseasca gpu desi era activat din setari.

#142
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017
Nu au procesoarele socket 2011, dar daca am ajuns sa legam acea platforma de un prapadit de navivator inseamna ca e timpul sa punem comprese reci pe procesorul personal.
Am un n3150 (Celeron, 6W TDP) care nu pare stresat nici de navigator, nici de playerul care reda 4k, ori strumfii astia nu se pot compara cu un Pentium G4560 decat la denumire.

#143
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017
Samsung Demo - Oceanic Life (x264, 1080p. 40Mbps)

Redat pe monitorul principal (GTX 1050)
Attached File  gtx1050.jpg   238.39K   10 downloads

Redat pe monitorul secundar (igp HD610)
Attached File  HD610.jpg   169.49K   10 downloads

Dupa cum se vede, procesorul doarme pe el.

PS. Doar placa video dedicata este monitorizata si de aceea apare 0% activitate GPU cand folosesc IGP-ul.

#144
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
7900X 10 cores 4GHz 175W
Attached File  7900x 175watt.jpg   127.71K   16 downloads
Cu overclock, 250W :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate