Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

fritzbox 7490

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
Salut, am un router fritzbox 7490 branduit O2 si este in germana, stie cineva cum sa`l debranduiesc si sa`l trec in engleza?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
https://superuser.co...o-international
http://rukerneltool.rainerullrich.de/

#3
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View PostAdm, on 13 mai 2017 - 13:24, said:

ai folosit ce spune acolo?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Am folosit google, e cam greu de gasit pe un forum din Romania un utilizator de asa jucarie.

#5
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
google am folosit si eu si am ajuns si pe acolo unde mi`ai indicat, eu vreau ceva indicatii de la cineva care chiar a facut asta, sunt destui utilizatori de fritz si pe la noi ;)

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti sa-i pui probabil http://freetz.org/ dar nu stiu daca merita, 7490 e destul de nou sa aibe cam tot ce-ti doresti, primesti sigur si update-uri, mai bine dai cu google/google translate pentru cit iti trebuie sa-l configurezi si asta e.
Singura chestie era cu DSL Annex-ul care era la Germania pe dos fata de restul Europei si daca il folosesti pe DSL sa trebuiasca sa-l flashuiesti.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
depinde daca nu cumva e customizat. al meu de la m-net are firmware de la ei, nu poate fi trecut in engleza, chiar am sunat la ei sa intreb.

#8
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postborn2lose, on 13 mai 2017 - 15:29, said:

depinde daca nu cumva e customizat. al meu de la m-net are firmware de la ei, nu poate fi trecut in engleza, chiar am sunat la ei sa intreb.
am spus ca e branduit, branduit inseamna ca are un firmware custom deci da este customizat, am incercat metoda propusa de @adm dar fara sorti de izbanda imi spune ceva error in germana si nu gasesc ce poate sa insemne....el functioneaza perfect pe rds(pppoe) singurul dezavantaj e limba....

#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Eu am folosit ce scrie la #2 pe fritzbox 7170 (1&1)(Annex-B ).
Cu rukerneltool l-am trecut în engleză şi Annex-A(circuitul de modem nu l-am modificat) iar cu freetz am particularizat firmaware(am scos/adăugat componente).
L-am probat pe romtelecom(ADSL) şi se conecta pe la 12Mbps.

Edited by jobist, 13 May 2017 - 22:28.


#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
fa print screen la eroare si te ajut eu. o sa ma documentez si cum si daca se poate face drebanding  fara conectiuni/lipituri pe placa.

#11
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postcarmenclara1, on 14 mai 2017 - 06:06, said:

fa print screen la eroare si te ajut eu. o sa ma documentez si cum si daca se poate face drebanding  fara conectiuni/lipituri pe placa.
asta este eroarea

Attached Files



#12
nliviu

nliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.04.2005
Flashing a German 7490 to international Firmware: http://rukerneltool....al-Firmware.pdf

#13
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postnliviu, on 17 mai 2017 - 18:29, said:

Flashing a German 7490 to international Firmware: http://rukerneltool....al-Firmware.pdf
mersi dar nu inteleg neam germana lor, asta e eroarea ce mio da acum, am dezactivat si antivirus si firewall si degeaba




Alle Kommunikationsverhinderer (z.B. Firewall, Virenscanner) ausschalten bzw. mit msconfig deaktivieren und dann noch einmal versuchen.
Eventuell auch alle bis auf den einen notwendigen Netzwerkadapter deaktivieren.
Siehe auch Option in Einstellungen -> "Alle nicht benötigten Netzwerkkarten temporär deaktivieren"
Weitere Tipps finden Sie in der FAQ Punkt 3.02

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postniceguy12, on 14 mai 2017 - 14:29, said:

asta este eroarea
deci mesajul zice ca versiunea de firmware folosita inca nu este suportata de catre utilitarul de scriere. foloseste o versiune de firmware mai veche.

View Postniceguy12, on 17 mai 2017 - 22:00, said:

mersi dar nu inteleg neam germana lor, asta e eroarea ce mio da acum, am dezactivat si antivirus si firewall si degeaba




Alle Kommunikationsverhinderer (z.B. Firewall, Virenscanner) ausschalten bzw. mit msconfig deaktivieren und dann noch einmal versuchen.
Eventuell auch alle bis auf den einen notwendigen Netzwerkadapter deaktivieren.
Siehe auch Option in Einstellungen -> "Alle nicht benötigten Netzwerkkarten temporär deaktivieren"
Weitere Tipps finden Sie in der FAQ Punkt 3.02
e un mesaj foarte generic care zice ca comunicarea intre utilitar si router e blocata si enumera ca cauze posibile antivirus,firewall,suite de securitate si sau folosirea de adaptoare de retea multiple si iti sugereaza sa le dezactivezi temporar si ca detalii suplimentare gasesti in faq atasat

#15
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postcarmenclara1, on 17 mai 2017 - 22:16, said:

deci mesajul zice ca versiunea de firmware folosita inca nu este suportata de catre utilitarul de scriere. foloseste o versiune de firmware mai veche.


e un mesaj foarte generic care zice ca comunicarea intre utilitar si router e blocata si enumera ca cauze posibile antivirus,firewall,suite de securitate si sau folosirea de adaptoare de retea multiple si iti sugereaza sa le dezactivezi temporar si ca detalii suplimentare gasesti in faq atasat
am folosit si mai vechi si aceeasi versiune care este pe el numai ca in engleza si aceeasi eroare imi da.
toate firewalurile antivirisul si placile de retea au fost dezactivate....

Edited by niceguy12, 18 May 2017 - 09:01.


#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postniceguy12, on 18 mai 2017 - 09:00, said:

... placile de retea au fost dezactivate....
Parcă rukerneltool iese în internet ca să aducă firmware-ul pe care să-l scrie.

#17
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010

View Postjobist, on 23 mai 2017 - 18:52, said:

Parcă rukerneltool iese în internet ca să aducă firmware-ul pe care să-l scrie.
firmwareul a fost descarcat in prealabil cu rukerneltool prb e ca cel care este pe modem e brandizat si are porturile inchise si nu se poate comunica cu el...

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi în rukerneltool.pdf dacă trebuie să intri cu telnet şi să modifici în prealabil nişte variabile de mediu; ar mai putea fi nişte amănunte de genul: să foloseşti cablul(utp) "cutare' din pachet sau pe care port LAN să conectezi pc-ul şi eventual să faci nişte setări particulare la placa de reţea a pc-ului.
Citeşte în amănunt pdf-ul(eu îl găsisem şi în engleză) şi notează-ţi toţi paşii de făcut şi toate setările necesare.
Eu am transformat 2 fb-7170 şi nici mie nu mi-a reuşit din prima încercare.

Perseverează! Succes!

Edited by jobist, 24 May 2017 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate