Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Driverele de linux nu sunt la fel de performante ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Folosesc linux de cand se foloseau ipchains (kernel 2.2.x) iar redhat nu era Fedora si era "moca", de cand mandriva era mandrake si de cand Slackware mai insemna ceva :)

Revenind la subiect, driverele in linux sunt cel putin la fel de performante ca cele pe windows (cazul nVidia e o exceptie nefericita). In tot timpul asta m-am lovit recent doar de o problema agasanta, cea cu hardware-ul bleeding edge. Linux are deficiente mari la generatiile aparute recent.


Exemplu concret...intel apollo lake, mai precis o placa Asrock J3455B-ITX cu procesor sudat direct pe placa de baza, celeron J3455.

lscpu si /proc/cpuinfo imi arata ca cpu-ul are 1 MB cache cand de fapt el are 2 MB, rularea de clipuri in youtube 1080p incarca cpu-ul la 100% pe cand in windows am max 16..20%. Kernelul, desi ultimul incercat 4.10.1 si 4.9.29, nu stie sa foloseasca instructiunile integrate in CPU, codecul H264/265 + unele erori UEFI care ma obliga sa am CSM activat ca sa nu mai apara (aici e posibil sa fie si un bug in biosul placii).

DAR...sa spui ca Linux nu e o distributie matura pentru desktop...e o greseala grava. E adevarat, trebuie putin gadilat, cu MATE am avut fenomenul de screen tearing dar s-a rezolvat cu trecerea pe Compton + hw acceleration in loc de software acceleration.

#38
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

cu MATE am avut fenomenul de screen tearing dar s-a rezolvat cu trecerea pe Compton

Aceeasi problema am intalnit si pe XFCE si la fel am rezolvat-o. Sper ca dupa ce distributile bazate pe Ubuntu vor renunta la X11 si vor trece la Wayland nu va mai trebui sa facem asta.

#39
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@initiator

Încearca Maui linux, foloseste KDE si se misca bine!
Ca sa scapi de tearing faci in folderul  /etc/profile.d/ un fisier  text numit Tearing.sh care trebuie sa contina urmatoarea linie : "export KWIN_TRIPLE_BUFFER=1", fara ghilimele !

Recomandare: pentru youtube foloseste SMTube!

Attached Files


Edited by kodiak, 03 June 2017 - 16:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate