Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tamplarie lemn sau pvc?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
neptun-z

neptun-z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.03.2017
ferestre pvc dar cu sticla tripla am la o camera asa ceva se castiga vreo 6-8 grade pe ger

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 13 mai 2017 - 12:35, said:

Nu exista PVC vopsit.
Aia-i o folie aplicata la cald, care in timp se exfoliaza de la intemperii, raze UV, etc.

PVC recomand si eu.


Toata lumea are pvc cu folie din aia de multi ani si nu se exfoliaza nimic... am dat si cu cutitul pe ea ca s-a stropit cu niste vopsea si nici macar nu se zgarie daca nu apesi foarte tare. Am rude cu tamplarie din lemn exotic parca, au dat peste 10mii euro pe ea si dupa cativa ani e praf, trebuie intretinuta macar odata la 2-3 ani.

#21
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Pentru cei care adora frumusetea naturală a lemnului recomand lemnul stratificat placat cu aluminiu la exterior. Preferabil de import, de undeva dincolo de Ungaria și Austria.

Asta dacă nu discutam despre bani, dacă ne interesează și cât costa, atunci PVC sau Aluminiu produs la noi.

#22
jonny123

jonny123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2017
Multumesc tuturor pentru pareri. Concluzia pe care o trag este ca alegerea mea depinde buget
buget mai mare=tamplarie lemn pentru stil si rafinament
buget mai mic=termopan desi nimic iesit din comun, mai putina bataie de cap
Inca nu m am hotarat si va mai astept cu pareri, care poate vor ajuta alti utilizatori cu aceeasi intrebare.
Intre timp, ca sa impac si capra si varza pot spune ca am contatctat si http://www.impexdan.ro si par foarte ok oamenii si la fel pot spune si despre http://www.pro-termopane.ro

#23
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Eu am tamplarie termopan pe lemn PROST executata de m-am vaitat ani de zile pe la oamenii astia pe aici.
Am dat si o roaba de bani si e cel mai PROST lucru executat la casa mea, abia astept renovarea sa schimb si sa-mi pun pvc ca toata lumea.

Oamenii astia te invata de bine, eu m-am luat dupa un prost care atata a laudat termopanele lui incat m-a convins si m-a prostit si pe mine, si eu il pomenesc de bine pe la toate colturilePosted Image Posted Image Posted Image  de a dat faliment (de bun ce-a fost al dreaq)

#24
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 CARBON365, on 10 iunie 2017 - 15:41, said:

vezi lemnul stratificat, nu tamplaria de lemn care o stiu toti...e cativa euro m liniar de profil...facut gata aj ff scump...lemn tratat cu garantie (ani de zile)

 jonny123, on 13 mai 2017 - 12:13, said:

Dupa 2 ani de constructii am reusit sa aduc proiectul la rosu, casuta mica si cocheta in jud Buzau. Acum intrebarea care ma chinuie este tamplarie de lemn sau pvc. Avantaje pvc este pretul si costuri minime de intretinere, dar nu se compara cu acea nota de stil data de lemn. Plus ca vreau si niste muncitori sa nu dea buleala sa ma trezesc ca imi scartaie fereastra sau usa dupa 2 luni. Pareri?
Multumesc!

vezi lemnul stratificat, nu tamplaria de lemn care o stiu toti...e cativa euro m liniar de profil...facut gata aj ff scump...lemn tratat, cu garantie (ani de zile)
daca optezi pt pvc
alege salamander...restul profilelor de pvc is de rahat
aluminiu cu bariera termica de la elvial sau barrier...restul aceiasi poveste...ieftine subtiri, le cade vopseaua...

Attached Files


Edited by CARBON365, 10 June 2017 - 16:01.


#25
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 CARBON365, on 10 iunie 2017 - 15:41, said:


alege salamander...restul profilelor de pvc is de rahat
aluminiu cu bariera termica de la elvial sau barrier...restul aceiasi poveste...ieftine subtiri, le cade vopseaua...


Vorbești ca și cum te-ai pricepe, poți detalia un pic ? Cum explici ca Salamander nu este intre primii trei producători după cifra de afaceri (la nivel mondial)? Nici măcar între primii 5 nu cred ca e, dar pe mine de la trei in jos nu ma mai interesează, poate sta mai bine acolo unde se pricepe, la încălțăminte.

Și de la Salamander cam ce ar fi mai potrivit, un 2D, un stremline biextrudat? Sigur, serii de renume de la un producător de renume, local (renumele e local).

Despre aluminiu, eu știam ca Schuco e mare șmecherie dar dacă tu zici ca elvial și barrier eu te cred pe cuvânt. De barrier (profile de aluminiu) nici nu am auzit, e adevărat nu prea cunosc amănunte, dar cu Schuco "ciuca macaii" mi-ai stins lumina.

Și la PVC tot câțiva euro este ml de profil, păcat ca tamplaria nu e făcută numai din profil. Și cele mai jenante profile de PVC au garanție "ani de zile",  păcat ca cei care le aleg realizează prea târziu ca tamplaria nu înseamnă doar profil.

Apropo, de Veka ai auzit? Cica e numărul unu mondial și cică are doar profile de clasa A cu minim 5 camere.

Dacă 2D și toate "stifturile" pe care scrie Salamander nu ar exista poate as accepta mai ușor recomandarea exprimata la acest mod.


#26
zoly_85

zoly_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.11.2006

 Dorel-Mesterel, on 10 iunie 2017 - 18:41, said:



Vorbești ca și cum te-ai pricepe, poți detalia un pic ? Cum explici ca Salamander nu este intre primii trei producători după cifra de afaceri (la nivel mondial)? Nici măcar Ă®ntre primii 5 nu cred ca e, dar pe mine de la trei in jos nu ma mai interesează, poate sta mai bine acolo unde se pricepe, la Ă®ncălțăminte.

Și de la Salamander cam ce ar fi mai potrivit, un 2D, un stremline biextrudat? Sigur, serii de renume de la un producător de renume, local (renumele e local).

Despre aluminiu, eu știam ca Schuco e mare șmecherie dar dacă tu zici ca elvial și barrier eu te cred pe cuvânt. De barrier (profile de aluminiu) nici nu am auzit, e adevărat nu prea cunosc amănunte, dar cu Schuco "ciuca macaii" mi-ai stins lumina.

Și la PVC tot câțiva euro este ml de profil, păcat ca tamplaria nu e făcută numai din profil. Și cele mai jenante profile de PVC au garanție "ani de zile",  păcat ca cei care le aleg realizează prea târziu ca tamplaria nu Ă®nseamnă doar profil.

Apropo, de Veka ai auzit? Cica e numărul unu mondial și cică are doar profile de clasa A cu minim 5 camere.

Dacă 2D și toate "stifturile" pe care scrie Salamander nu ar exista poate as accepta mai ușor recomandarea exprimata la acest mod.

Salamander nu mai produce 2D de ceva timp.

Multi oameni cauta tamplarie cu cat mai multe camere dar nu tin cont ca peste 80% dintr-o fereastra, este partea vitrata.
Recomnd Salamander bluevolution 92 cu pachet de 54mm al sticlei, cu geam connex .1.4 , practic aveti 4 randuri de geam.



#27
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 zoly_85, on 12 iunie 2017 - 05:23, said:



Salamander nu mai produce 2D de ceva timp.


Așa știam și eu, dealerii marelui producător din bh însă susțin ca pot oferta încă aceasta serie.

#28
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
singurele ferestre de lemn pe care le recomand sunt cele placate cu aluminiu pe exterior facute in tari cu apa calda.
pretul lor ajunge undeva la dublu fata de bluevolution 92 imitatie cu tripan de 52mm

Attached Files



#29
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 jonny123, on 15 mai 2017 - 14:10, said:

Multumesc tuturor pentru pareri. Concluzia pe care o trag este ca alegerea mea depinde buget
buget mai mare=tamplarie lemn pentru stil si rafinament
buget mai mic=termopan desi nimic iesit din comun, mai putina bataie de cap
Inca nu m am hotarat si va mai astept cu pareri, care poate vor ajuta alti utilizatori cu aceeasi intrebare.
Intre timp, ca sa impac si capra si varza pot spune ca am contatctat si http://www.impexdan.ro si par foarte ok oamenii si la fel pot spune si despre http://www.pro-termopane.ro
lemnul  ar  fi  bun ,  numai  ca  executia  lasa  de  dorit  .  Nu cred ca ati  dori  sa  platiti  un avans  consistent  ptr  materiale   (  vezi  Doamne  uscare  ,  tratare  si  alte  operatiuni  nejustificate  )  ,  dupa  care  sa  te  invite  sa  arate  ca  deja  a  inceput  operatiunile  ,  ca  imediat  dupa  ce  pleci  sa-ti  toace   materialul  pentru  clientul  de  acum  6  luni  ,  al  carui  material  -  desigur  l-a  tocat  ptr  cel  din  urma  cu  un  an  si  tot  asa  perpetuu pana  la  faliment

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate