Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nerespectare antecontract vanzare-cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ne poți spune te rog cum s-a rezolvat? Amiabil, negociere etc? E posibil ca alții sa fie în situația ta și sa aibă nevoie de ajutor.

#20
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Amiabil, la schimb cu alt apartament. Si negociat fiecare banut pierdut. Pastrati fiecare chitanta, mai ales cei ce platesc pentru o constructie inca nefinalizata. Fiecare situatie difera.

#21
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
Ca si sfaturi de la un alt astfel de cumparator de "buna credinta":

- nu incheiati antecontracte de vanzare-cumparare, valoarea lor e aproape nula in instanta, chiar daca au fost facute la un notar, cel mult se poate obtine trecerea pagubei tale ca si creditor pe CF-ul terenului.
- pastrati fiecare chitanta, intelegere si intalnire intre voi inregistrata si in prezenta unui avocat.
- nu exista incredere intr-o tranzactie, oricare ar fi valoarea acesteia.
- apartamentul cumparat nu exista legal pana dupa terminarea constructiei, receptia facuta de Primarie si emiterea unui CF pe fiecare apartament. Orice problema aparuta pe parcurs blocheaza procesul de eliberare CF.
- la predarea apartamentului de catre constructor trebuie sa solicitati CF liber de sarcini pe apartament si spatiile comune (cota parte), instructiuni de folosire si certificat de garantie. Stiu ca e haios partea cu instructiunile si garantia, dar asta te scapa de reparatiile ce trebuiesc facute la apartamebt/bloc la prima ploaie sau prima iarna.
- existenta unei asociatii de locatari formata este ideala la preluarea apartamentului.
- drumul de acces, reteaua de apa, canalizare si electricitate trebuie sa fie predate firmelor furnizoare de catre constructor, altfel e posibil un santaj al noilor locatari din partea constructorului in perioada urmatoare.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostAlexutu2201, on 14 mai 2017 - 19:20, said:

Rog un moderator sa stearga acest topic, e plin forumul de destepti care dau cu presupusul. Problema a fost redactata pe scurt, daca voiati sa ajutati, v ati fi raportat la ceea ce am scris. Problema s-a rezolvat. Multumesc, si pentru cei care au astfel de probleme, apelati la un avocat daca se poate prin recomandare! Nu va lasati intimidati de astfel de raspunsuri de genul: nu se poate, ai pierdut tot. In cazul meu situatia nu a ajuns la tribunal. Dar pot exista marlani ahtiati dupa bani, intr-adevar. Inca o data rog, rog un moderator sa stearga acest topic. Multumesc!
S-a rezolvat peste uichend? Foarte tare, sper ca ai primit apartamentul in blocul 60% terminat. Sau poate dublul sumei :lol:

Ioi as zice ca aceste topicuri NU ar trebui sterse, pentru ca lumea sa invete din ele sa nu mai ia teapa :w00t:

#23
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Nu am primit apartamentul in blocul terminat 60%. Bineinteles, se poate. Determinare sa ai ;). Dezvoltatorul are un mini cartier si alte blocuri sunt in stadiul de finalizate cu apartamente nevandute. Atata timp cat iti pui pe foaie dorintele si exista acordul celor doua parti, se poate. In caz contrar, mai strangi niste dovezi la dosar. Poti sa ceri cat vrei tu daca clauzele sunt facute cum trebuie de dinainte. Exista lege pentru pungasi de genul. In instanta, iti pastrezi chitante, facturi pentru unde ai locuit pana la finalizarea blocului, intretinere, cheltuieli, chirii pentru cine sta cu chirie, in cazul meu, electrocasnice, mobila. De care nu am beneficiat si stau in garaj. Adunate, dau o suma frumusica. Inca o chestie pentru cei ce isi iau in rate la dezvoltori. Nu exista dobanda, doar alte cheltuieli de intretinere, astfel se ajunge la pretul final de aproape 40%, fata de pretul platit integral. Aveti grija, in instanta poti cere si suma asta, penalizarile pe zile, luni etc. Sau amiabil negociata aceasta intretinere pusa de ei si scazuta. Eu am imprumutat dezvoltatorul cu suma X, pana in momentul in care am beneficiat de apartamentul respectiv, daca dezvoltatorul isi pune asa zisa "dobanda", la fel o pot pune si eu. Un avocat stie cel mai bine ce e de facut. Eu cred ca paguba ar fi mai mare in caz ca ajungi in instanta, pentru dezvoltator. Nu am fost absurd sau lacom. Mi-am dorit sa ma mut cat mai repede la casa meu. Am platit pentru un lucru si vreau sa beneficiez de el. Atata timp cat va expune-ti problemele si trage-ti o linie la situatia in care va aflati exista si rezolvari. Cel mai sigur si recomandarea mea este sa nu se achite plata integrala. Platiti in momentul in care vedeti ca lucrarile avanseaza. Am cumparat doua astfel de apartamente si cu unul dintre ele nu am avut niciun fel de probleme. Situatia era doar de durata in cazul celui de al doilea si de lunga durata pana mi-as fi recuperat toata suma, se poate sa o recuperezi, legea nu doarme chiar asa. Se pune sechestru, se stabileste in instanta. Poti primi si esalonat, suma. Conteaza mult clauzele care de regula se negociaza.

Edited by Alexutu2201, 15 May 2017 - 08:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate