Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nerespectare antecontract vanzare-cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Buna ziua, in urma cu aproximativ 2 ani am achizitionat un apartament cu plata integrala in luna septembrie 2015, urmand ca in luna decembrie 2015 blocul sa fie finalizat si apartamentul predat la cheie. Pana in momentul de fata, blocul nu este finalizat afland ulterior de ce. In urma cu un an dezvoltatorul a fost dat in judecata de vecinii din spatele blocului aflat in constructie pe motiv ca au luat lumina naturala si o mansarda a fost construita in blocul unde am achizionat apartamentul fara autorizatie. Problema este ca nu am sanse prea curand sa ma mut in apartament si as vrea sa il actionez in judecata pe dezvoltator cerandu-i suma platita pe apartament plus unele daune morale si fizice pentru cei aproape 2 ani de stat pe drumuri. Tin sa mentionez ca in precontract este specificat faptul ca in caz de nerespectarea termenului de predare a apartamentul se va restitui dublul sumei la avans, iar pe alta pagina se specifica ca suma de X achitata de mine reprezinta avansul. Ce sanse am sa castig acest proces? Mai tin sa precizez ca am incercat pe cale amiabila solutionarea problemei dar dezvoltatorul are o atitutine groteasca si nu raspunde nici la telefon.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai ai platit integral pana la urma?

conform contractului trebuie sa primesti acei bani inapoi, dar doar dupa decizia instantei. desi imi este teama ca dupa 2 ani, preturile si toate cele necesare constructiei, adica si forta de munca, costa mult mai mult, iar o reevaluare ar duce la pagube financiare insemnate pt dezvoltator.

ce procentaj din cladire este terminat si cat finisat? in ce oras se intampla situatia?

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ai sanse zero. Ai dat banii reali pe nimic. Nu esti nici primul, nici ultimul care pierde o caruta de bani pentru ca da bani reali pe chestii inexistente. Vezi tu, si daca-l dai in judecata, si poate si cistigi peste 7-8-10 ani, nimeni n-o sa-ti dea nimic, pentru ca banii aia nu mai exista demult. Sa nu mai zic de dublu sumei. Nu stiu cum dracu ai putut sa crezi un asemenea contract. Putea sa scrie acolo ca-ti da o lada cu diamante de 1 kil bucata...

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prima intrebare pe caresa ti-o pui, e daca dezvoltatorul are banii sa te despagubeasca? Procesul s-ar putea taragana cativa ani, probabil si ceilalti cumparatori vor proceda ca tine. Altii au patit mai rau, au ramas si fara casa, si cu banii dati, ca dezvoltatorul a construit cu bani luati din banca, banca a ipotecat imobilul, dezvoltatorul nu avea bani sa ramburseze creditul, banca a luat imobilul, cumparatorii au ramas pe drumuri.

#5
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017

View PostDany_Darke, on 13 mai 2017 - 11:42, said:

pai ai platit integral pana la urma?

conform contractului trebuie sa primesti acei bani inapoi, dar doar dupa decizia instantei. desi imi este teama ca dupa 2 ani, preturile si toate cele necesare constructiei, adica si forta de munca, costa mult mai mult, iar o reevaluare ar duce la pagube financiare insemnate pt dezvoltator.

ce procentaj din cladire este terminat si cat finisat? in ce oras se intampla situatia?
  Da, suma este achitata integral, iar suma achitata integral de mine reprezinta avansul defapt, asta este specificat in antecontract, din asta am dedus eu ca ar trebui sa mi se restituie suma x plus inca o data suma x. Desigur, prin cai legale. In momentul de fata blocul este ridicat cu mici finisaje la interior, si exterior izolat dar fara geamuri, usi, etc. Sa spun cam 60%. Dar fiind in proces cu ceilalti el nu are voie sa faca absolut nimic la bloc pana nu se decide sentinta.
Situatia asta se intampla in Bucuresti, respectiv pe langa cartierul Latin, unde au aparut fel si fel de dezvoltatori.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Iti s[un eu cum verg lucrurile. Casele sau apratamentele acestea teoretice, se vand la preturi bune. Tentatia este mare, la noi, legea este zero si uite asa se fac averile grase si greselile imense. Paradoxal, oamenii nu invata nimic.

Initiator, iti urez mult noroc. Vei avea nevoie.

#7
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Dezvoltatorul prezinta venituri reale, avand mai multe ansambluri de blocuri si unde majoritate clientilor achita in rate direct la el.

View PostMosotti, on 13 mai 2017 - 11:45, said:

Ai sanse zero. Ai dat banii reali pe nimic. Nu esti nici primul, nici ultimul care pierde o caruta de bani pentru ca da bani reali pe chestii inexistente. Vezi tu, si daca-l dai in judecata, si poate si cistigi peste 7-8-10 ani, nimeni n-o sa-ti dea nimic, pentru ca banii aia nu mai exista demult. Sa nu mai zic de dublu sumei. Nu stiu cum dracu ai putut sa crezi un asemenea contract. Putea sa scrie acolo ca-ti da o lada cu diamante de 1 kil bucata...
Repet, blocul efectiv exista! Ai citit ce am scris mai sus? Lucrarile sunt sistate pana la un verdict final. Nu se pune problema de recuperarea sumei, dezvoltatorul prezinta venituri reale din incasarea ratelor de la alti clienti, care sunt multi.

Toate actele au fost facute la notariat in temei legal cu prezentarea tuturor documentelor ca nu exista vreo problema.

Edited by Alexutu2201, 13 May 2017 - 11:54.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca in antecontract, n-au fost prevazute explicit  si rezolvari pentru asemenea situatii, e nasol. Justitia nu doarme, dar nici justitie nu face.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca sa iei legatura si cu ceilalti in situatia ta si bagati actiunea la comun. Mai multe sanse decat individual, dar tot putine sanse.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Degeaba are clienti care platesc constant ratele, asta nu inseamna ca acei bani intra si raman in buzunarul lui, poate ca da mai departe, bancii. In caz de proces, nu e greu sa demonstreze ca e falit, nu are niciun leu, banca i-a luat toti banii.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum sint "daunele fizice" ? Si poti detalia atitudinea "groteasca" a dezvoltatorului ? Nu fac misto, sint intrebari pe care mi le pun.

#12
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Daunele fizice, banii cheltuiti in cei doi ani de zile pe chirii si plata utilitatilor cu dovezi bineinteles. Incepand cu luna de expirare a antecontractului.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Alea cred ca se numesc daune materiale.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 May 2017 - 13:15.


#14
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
"Numesc" ca sunt mai multe. In fine, voi reveni cu detalii pentru cei ce se afla intr-o situatie asemanatoare.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am scrisc numest, nu numeste, din greseala. Am corectat.

#16
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Extraordinar! Nu îmi vine să cred că îmi răcesc gura de pomană pe acest forum ! Oameni buni, când vă pregătiți să va  investiți economiile de-o viață sau sume de zeci de mii de euro, nu vă mai aruncați cu capul în necunoscut. Apelați la serviciile unui avocat. 200-300 euro nu este un capăt de țară. Nu vă mai luați după cârcotași: Ooo ! Cum să dăm 200 euro unui avocat șmecher, care se uită 10 minute pe actele mele, îmi zice două cuvinte și mă expediază fără să își asume nicio responsabilitate. Este o atitudine pe care nu o înțeleg. Și NU, nu sunt avocat.
În legătură cu problema de față. Până când blocul nu este gata și intabulat nu există un drept de proprietate. Dezvoltatorul este cel mult proprietarul terenului și a materialelor de construcții, folosite sau nefolosite. Orice contract de vânzare-cumparare are ca principal scop transferarea dreptului de proprietate asupra unui bun. Și acum mă întreb, cum să dai o căruță de bani, că să obții un drept de proprietate, cuiva care nu deține acel drept ?? Nu știu ce să mai zic.

Edited by dorumihalache, 13 May 2017 - 23:08.


#17
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

View PostYOUR_GOD, on 13 mai 2017 - 11:50, said:

Paradoxal, oamenii nu invata nimic.
Mare adevar. Pariu ca asemenea cazuri vor mai apare si peste 10 ani si 10k de pagubiti?

#18
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017
Rog un moderator sa stearga acest topic, e plin forumul de destepti care dau cu presupusul. Problema a fost redactata pe scurt, daca voiati sa ajutati, v ati fi raportat la ceea ce am scris. Problema s-a rezolvat. Multumesc, si pentru cei care au astfel de probleme, apelati la un avocat daca se poate prin recomandare! Nu va lasati intimidati de astfel de raspunsuri de genul: nu se poate, ai pierdut tot. In cazul meu situatia nu a ajuns la tribunal. Dar pot exista marlani ahtiati dupa bani, intr-adevar. Inca o data rog, rog un moderator sa stearga acest topic. Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate