Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre subevaluarile proprietatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Directia e buna, sensul are o mica hiba. Intelegi ca teparii au acum mai multe avantaje?

Singurii dezavantajati sint cei care vor sa-si ia creditul si sa-si plateasca datoriile, precum chiar initiatorul threadului.

#38
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Acum am vazut topicul acesta, tocmai am auzit si eu de un caz in care evaluatorul a evaluat o proprietate la 20% sub pretul de vanzare. Mi se pare cam mare diferenta, dar poate e intr-adevar dorinta bancilor de a da mai multe credite de nevoi personale cu dobanda mai mare.

Ultima data cand am avut eu nevoie de evaluare a iesit cu vreo 2% sub pretul agreat, ceva normal mi s-a paru dar 20% e exagerat!

#39
sergiu37

sergiu37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.11.2006
Banca trebuie să se asigure că poate și vinde proprietatea să-și scoată banii dacă cel care o cumpără nu o mai poate plăti plus taxele aferente plus o marjă de profit. E normală o subevaluare.

Pe de altă parte la primării proprietățile sunt și mai mult subevaluate și nimeni nu se plânge ca plătește impozit mai mic decât ar veni la valoarea de piață.

#40
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 yndy, on 16 mai 2017 - 05:02, said:

Acum am vazut topicul acesta, tocmai am auzit si eu de un caz in care evaluatorul a evaluat o proprietate la 20% sub pretul de vanzare. Mi se pare cam mare diferenta, dar poate e intr-adevar dorinta bancilor de a da mai multe credite de nevoi personale cu dobanda mai mare.

Ultima data cand am avut eu nevoie de evaluare a iesit cu vreo 2% sub pretul agreat, ceva normal mi s-a paru dar 20% e exagerat!
Si cine a spus ca pretul de vanzare stabilit intre doua persoane fizice e cel corect?
Nu cumva pretul de vanzare e cel supraevaluat cu 25%? Si nu cel de evaluare e subevaluat cu 20%?
Sunt oameni care pentru acelasi iPhone 7 sigilat platesc preturi diferite, unii il iau cu 2800 altii cu 3400, de la magazine (persoana juridica)... de la persoana fizica sunt si mai jos preturile cu diferente poate chiar mai mari.

Edited by samebo, 16 May 2017 - 15:55.


#41
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

 samebo, on 16 mai 2017 - 15:54, said:

Si cine a spus ca pretul de vanzare stabilit intre doua persoane fizice e cel corect?
Nu cumva pretul de vanzare e cel supraevaluat cu 25%? Si nu cel de evaluare e subevaluat cu 20%?
Acesta e un subiect tabu, de multe ori. Adevarul supara. Diferenta se vede comparand pretul prin comparatii de piata cu pretul prin venituri/ chirii si cu cel prin cost. Sau atunci cand se opreste/ inaspreste creditarea.

Imparatul e gol, de multe ori: https://andilandi.ro...le-imparatului/Posted Image

 yndy, on 16 mai 2017 - 05:02, said:

Acum am vazut topicul acesta, tocmai am auzit si eu de un caz in care evaluatorul a evaluat o proprietate la 20% sub pretul de vanzare. Mi se pare cam mare diferenta, dar poate e intr-adevar dorinta bancilor de a da mai multe credite de nevoi personale cu dobanda mai mare.

Ultima data cand am avut eu nevoie de evaluare a iesit cu vreo 2% sub pretul agreat, ceva normal mi s-a paru dar 20% e exagerat!
Pai poate cel care vroia sa cumpere nu avea deloc avans, vroia sa-i mai si ramana bani de renovare, mobilat, utilat, taxe, onorarii etc.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 16 May 2017 - 17:28.


#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 samebo, on 16 mai 2017 - 15:54, said:

Si cine a spus ca pretul de vanzare stabilit intre doua persoane fizice e cel corect?

Daca cele doua persoane sint cumparatorul si vinzatorul la o tranzactie concreta cine spune e dreptul civil. Evident, atita vreme cit nu exista alte reglementari (cum e de exemplu pret maxim la minute in roaming UE, etc).

#43
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Atunci sa fie, pe banii lor, nu pe banii bancii.

Cel ce da banii face pretul, iar cel ce da banii e... banca.

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa poti sa zici ca pretul il face angajatorul celui care face contractul, ca de acolo ia banii din leafa sau eventual mortul in caz ca a mostenit ceva.

Sint tranzactii diferite, una intre banca si cumparator si alta intre cumparator si vinzator. Ca sint conditionate una de cealalta e altceva.

#45
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008
Pot fi 2 lucruri diferite ( in plus sau in minus ): pretul real si pretul trecut in contract, sau pot sa fie identice.

#46
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 rosix, on 13 mai 2017 - 12:58, said:

In prezent majoritatea apartamentelor vechi (construite pe vremea lu Ceasca in anii 70) sunt clar supraevaluate de vanzatori.  Nu are de ce sa coste, in Bucuresti, zona semicentrala, un apartament vechi, cu doua camere = 50mp, mai mult de 30.000. Totusi, proprietarii cer de la 50.000 in sus. Asta pentru ca exista cerere pe piata (multi disperati care stau cu parintii, pana la 50 de ani, si care vor sa cumpere si ei ceva prin programul Prima Casa).  Dar apartamentul in sine, valoarea de utilitate a bunului, nu face 50.000 de euro, cum nu facea, in niciun caz, 70.000 inainte de criza.  

Te înșeli profund.

Valoarea unui bun imobiliar e dată de mai mulți factori, nu doar de valoarea intrinsecă a cărămizilor și a lavabilei de pe pereți.

De pildă, când bunul respectiv sau ceva similar se închiriază fără probleme cu 350 de euro / lună îți garantez că NU are cum să coste mai puțin de... 50-60.000 de euro. Adică... atât cât costă acum. Și când în București salariul mediu net e undeva peste 6-700 de euro e clar câtă speranță ai ca în viitorul apropiat să vezi chiriile alea de 350 de euro luând-o la vale...

#47
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Cat se mai plateste impozit local pentru un teren de vreo 500 mp acum in 2017 ?

#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
448,26

Edited by laffin, 15 October 2017 - 23:24.


#49
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

 inius, on 17 mai 2017 - 19:42, said:


Te înșeli profund.

Valoarea unui bun imobiliar e dată de mai mulți factori, nu doar de valoarea intrinsecă a cărămizilor și a lavabilei de pe pereți.

De pildă, când bunul respectiv sau ceva similar se închiriază fără probleme cu 350 de euro / lună îți garantez că NU are cum să coste mai puțin de... 50-60.000 de euro. Adică... atât cât costă acum. Și când în București salariul mediu net e undeva peste 6-700 de euro e clar câtă speranță ai ca în viitorul apropiat să vezi chiriile alea de 350 de euro luând-o la vale...
Adica raport pret/ chirie= 140- 170. Unii pe aici scriau ca 200 e normal. Eu am scris despre 180- in medie ( la garsoniere spre 160 ).

#50
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016

 rosix, on 12 mai 2017 - 22:03, said:

Treaba cu "evaluatorii agreati de banca" e un abuz al bancilor, cu binecuvantarea guvernelor corupte care conduc tarile.

In niciun caz nu vei reusi sa-ti iei casa cu credit de nevoi.  Subevaluarea de care vorbesti se practica pentru ca banca sa aiba o marja de manevra in cazul ipotetic in care ar trebui sa vand casa. Adica, un apartament care face 55.000 de euro pe piata, va fi luat in garantie de banca la valoarea de 45.000 de euro sa spunem... restul va fi pus in spinarea clientului care, ori va trebui sa vina cu garantii suplimentare (ex: depozit colateral) ori va trebui sa decarteze ceva in plus la rata lunara, drept prima de risc pentru banca.

E o escrocherie bancara, dar oamenii nu apeleaza la banci de hobby ci din nevoie, ca nu au unde sa locuiasca.... Cand apelezi la camatari, de nevoie, trebuie sa le accepti conditiile abuzive.

Din punctul meu de vedere bancile ar trebui desfiinte prin lege din doua motive majore: odata, ca umfla valoarea tuturor imobilelor (cand afla proprietarii ca "s-a dat drumul la credite" preturile explodeaza iar, in al doilea rand, bancile creaza o iluzie a bunastarii pe calea creditului. Orice om cu acces la credit crede, in mod eronat despre el, ca valoreaza mai mult decat chelea poly. Daca toti oamenii ar cumpara imobile strict din cat castiga si reusesc sa puna deoparte, brusc lumea si-ar da seama pe bune ca munceste degeaba, pe bani foarte putini si, poate, ar iesi in strada masiv impotriva sistemului.
Ar fi un moment al adevarului - ca fiecare sa vada concret pe cati bani munceste si ce poate sa faca din ei in viata.

In prezent bancile sunt fabrici de iluzii si de datorii asociate acestora.
Ai spus un mare adevar si sunt intru-totul de acord cu tine dar se pare ca oamenilor le place sa se minta singuri si suntem prea lasi(mai ales noi romanii)

#51
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Hai sa va zic si eu o poveste despre evaluari. Acum cativa ani, aveam depus un dosar la BCR pentru achizitia unui apartament prin credit imobiliar ipotecar. Toate bune si frumoase, pana in momentul in care vine rezultatul evaluarii. Era cu vreo 7.000 euro sub pretul agreat pentru vanzare. M-am enervat destul de tare la momentul respectiv (si pe drept cuvant fiindca deja cautam de multa vreme si stiam cu certitudine ca nu exista un asemenea pret pe piata, in zona respectiva). Am sunat la banca si le-am spus direct ca, in conditiile astea, va trebui sa apelez la o altii si le-am cerut sa faca o a doua expertiza. Ma gandeam ca nu ar vrea sa piarda un client si ar fi dispusi sa trimita un alt evaluator. Ce credeti? In jumatate de zi, pretul evaluat a fost schimbat DIN PIX. Nici o contraevaluare, nimic. Pur si simplu a fost schimbat...

ps: am uitat sa mentionez ca imediat dupa ce mi-a fost comunicata de catre banca suma evaluata initial, am primit dela ei si o oferta de credit nevoi personale...pentru diferenta.

Concluziile le trageti voi...

#52
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Bcr-ul e recunosct pentru aceste practici...

#53
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 samebo, on 16 mai 2017 - 15:54, said:

Si cine a spus ca pretul de vanzare stabilit intre doua persoane fizice e cel corect?
Nu cumva pretul de vanzare e cel supraevaluat cu 25%? Si nu cel de evaluare e subevaluat cu 20%?
Sunt oameni care pentru acelasi iPhone 7 sigilat platesc preturi diferite, unii il iau cu 2800 altii cu 3400, de la magazine (persoana juridica)... de la persoana fizica sunt si mai jos preturile cu diferente poate chiar mai mari.
Mda, eu vorbesc serios cand scriu ceva, dar nu cred ca are rost sa argumentez 3 paragrafe cand scriu o afirmatie.

Daca e parere, scriu ca e parere.

Era vorba de o persoana fizica ce cumpara de la un dezvoltator, la pretul negociat, fara smecherii, la acelasi pret se mai vandusera cel 3 apartamente similare in aceeasi luna si respectivii primisera evaluari mult mai apropiate de pretul respectiv.

Ce s-a intamplat mai tarziu a fost ca a cerut re-evaluare de la aceeasi banca (BCR), i s-a spus ca nu se poate, ca va rezulta aceeasi suma, asa ca s-a dus la alta banca (BRD parca) si la evaluare i-a iesit un pret mult mai apropiat de cel de vanzare.

Ca si comentariu separat, nu i s-a oferit credit de nevoie personale pentru suplimentarea creditului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate