Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Design specific telefoanelor noi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
In aproximativ ultimii 2-3 ani de zile, am observat un trend in privinta design-ului telefoanelor. Trend care as zice ca ma nedumireste, negasind o utilitate anume, in afara de cea de design. Astfel ca va intreb, de ce tot mai multi producatori de telefoane mobile, aleg sa puna acele liniute gri pe rama telefoanelor? Care e rolul lor de fapt?

Nu e vb de imbinari, pt ca e monobloc corpul telefoanelor. Nu delimiteaza nimic daca e sa privim o margine de ecran sau mai stiu ce. Ca sa fie vb de strat de aderenta, iar nu e cazul, nu stiu daca toate, insa au aceeasi aderenta ca si pe restul ramei. Iar pt aderenta ar fi trebuit sa fie ceva mai late, nu de 2mm.

Modele cu diferite astfel de semne am gasit in genul: S6, S7, S8, iphone 6 si 7, P8, P9, P10 si o gramada de alte modele chinezesti si nu numai. Asadar, care este ideea acelor dungi? Pt ce o asemenea copiere de design de la o marca la alta?

Eu una nu vad ceva wow in toata schema asta, dar totusi cam orice telefon mai de soi nou aparut, include asa ceva.

Attached Files

  • Attached File  s7.png   80.53K   67 downloads


#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Posibil pentru semnal.
Cred ca apar doar la cele cu carcasa metalica.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Acolo sunt antenele!

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daniele, ai uitat ca telefoanele au nevoie de antene? Chiar daca nu sunt pe afara si din cauciuc, sunt in interior. Design-ul fiindmonobloc DIN METAl ,care nu se impaca deloc cu semnalul pentru ORICE, atunci sunt taiate niste "dungi" in carcasa, unde se pun antenele. La telefonele "vechi", cu carcase din plastic, nu ai nevoie de ele pentru ca nu impiedica cu nimic semnalul carcasa de plastic.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
:facepalm: efectiv mi-a scapat din vedere ideea antenelor

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ca tot vine vorba de design.
Designerii au imaginatie foarte bogata ar putea realiza un OZN, insa cei de la departamentul tehnic stau cu AK47 la tampla lor si trebuie sa realizeze designul astfel incat sa aibe si anumite functionalitati (antene de semnal, sa fie comod cand il ti in mana, sa fie rezistent cand cade in anumite unghiuri, sa fie rezistent la apa, etc). In acest moment s-a cam ajuns la apogeu, eventual daca or sa puna un display si pe spate ca altceva nu mai au de facut.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View PostDany_Darke, on 12 mai 2017 - 21:14, said:

Eu una nu vad ceva wow in toata schema asta

View PostAl3xandru35, on 12 mai 2017 - 21:23, said:

Daniele, ai uitat ca telefoanele au nevoie de antene?

Na ca i-ai facut si operatie :))) noroc ca nu e ofticoasa

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
care liniute?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDany_Darke, on 12 mai 2017 - 21:14, said:

In aproximativ ultimii 2-3 ani de zile, am observat un trend in privinta design-ului telefoanelor. Trend care as zice ca ma nedumireste, negasind o utilitate anume, in afara de cea de design. Astfel ca va intreb, de ce tot mai multi producatori de telefoane mobile, aleg sa puna acele liniute gri pe rama telefoanelor? Care e rolul lor de fapt?

Ca producator, cand nu poti realiza niste telefoane criptate nativ end-to-end, care sa nu poata fi interceptate de guverne, te concentrezi pe aspectul estetic si pe liniutze gri, oricum prostimea nu pricepe ca, cea mai importanta caracteristica a unui device mobil, dupa baterie, e criptarea comunicatiilor.

#10
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTruculMagic, on 12 mai 2017 - 21:28, said:

Ca tot vine vorba de design.
Designerii au imaginatie foarte bogata ar putea realiza un OZN, insa cei de la departamentul tehnic stau cu AK47 la tampla lor si trebuie sa realizeze designul astfel incat sa aibe si anumite functionalitati (antene de semnal, sa fie comod cand il ti in mana, sa fie rezistent cand cade in anumite unghiuri, sa fie rezistent la apa, etc). In acest moment s-a cam ajuns la apogeu, eventual daca or sa puna un display si pe spate ca altceva nu mai au de facut.
Au pus si display pe spate.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrosix, on 12 mai 2017 - 21:33, said:

.... e criptarea comunicatiilor.
care e doar un vis frumos....

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
truculmagic - nu trebuie sa stea cu ak47, insa designul conteaza la telefoane, pt ca tu ca si utilizator, cumperi si dupa aspect. apoi departamentul tehnic umplu spatiul respectiv cu tot ce trebuie.

dar daca e sa ne gandim si altfel, tehnic fara design si design fara tehnic nu se poate. se completeaza reciproc si nu numai in acest domeniu. vezi auto de exemplu.

#13
adrian919

adrian919

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 23.06.2015
granzii care au spatele de metal , ca sa poate emite si receptiona, copiile chinezesti care nu sunt neaparat din metal pt ca asa au vazut la granzii si da bine la vanzari.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu am samsung a3 2017, spatele e din sticla gorila glass, doar marginea este de aluminiu sau ce o fi, tot am benzile alea.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cred ca sunt doar ornamentale un fel de sigla samsung...

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
La fel si la A5 2016 spate din sticla plus liniute gri 2 pe muchia superioara si 2 pe muchia inferioara.
Oare semnalul acela interfereaza cumva cu sticla si cu metalul? Nu ar avea cum pt ca sunt 2 substante cu proprietati diferite
Spunea ca si iphone are si altele chinezesti

Edited by Nytro84, 12 May 2017 - 22:40.


#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
si totusi astept acel smartphoneskin  care va fi implementat sub forma de inteligenta artificiala organica, sa interactioneze cu pielea sensibila de pe fata interioara a antebratului, pur si simplu pe piele sa poti urmari filme/videoklipuri 4-8 K, sa derulezi/interactionezi cu o simpla mangaiere de deget sau trecerea palmei peste pielea antebratului si sa scrii sau sa faci tot ce vrei. In viitor suportul hardaware va fi corpul uman, chiar modificat. Poate ma credeti nebun, dar asta e viitorul. Nu mai dureaza mult, veti vedea. Eu sunt nascut pe vremea televizoarelor cu tub , alb negru, de 50 de kilograme. Nici nu-mi imaginam ca le aranjez softuri si retele la vecini. Imi faceam lectiile la lumanare in copilarie, baga-mi-as ceva in mormantul Impuscatutui si al savantei Codoi, ne-au chinuit copilaria in intuneric, frig si foamete. Nici la dusmanii dusmanilor mei nu le doresc sa treaca prin ce am trecut eu pana in 90.

in sfarsit un subiect interesant care merita dezbatut, disecat si devoltat

Edited by androholic, 12 May 2017 - 22:57.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandroholic, on 12 mai 2017 - 22:48, said:

si totusi astept acel smartphoneskin  care va fi implementat sub forma de inteligenta artificiala organica, sa interactioneze cu pielea sensibila de pe fata interioara a antebratului, pur si simplu pe piele sa poti urmari filme/videoklipuri 4-8 K, sa derulezi/interactionezi cu o simpla mangaiere de deget sau trecerea pamei peste piele antebratului si sa scrii sau sa faci tot ce vrei. In viitor suportul hardaware va fi corpul uman, chiar modificat. Poate ma credeti nebun, dar asta e viitorul.

Nu stiu... eu ma gandeam ca viitorul e ala in care vom folosi telefonul strict pentru conversatii de voce si text, limitate ca durata la lucrurile importante si derulate numai prin canale criptate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate