Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Proxxon sau Minitool?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua.
Ma bate gandul la o scula de genul :
http://minitools.ro/...oxxon&results=6
http://minitools.ro/...itool&results=3
pentru cazul in care link-urile nu ar merge :
- 28534 Fierastrau pendular miniatura STS12/E, Proxxon
- 32200 Minifierastrau pendular, Minitool
Practic, am nevoie sa pot taia placaje, dar si lemn de pana la 10mm. Foloseste cineva pendularele de mai sus? Cum merg? In privinta fiabilitatii la Proxxon nu am dubii (am o minifreaza de vreo 5 ani, utilizat destul de des si inca merge OK). Marca Minitool nu cunosc. Ma intereseaza mai ales cit sunt de silentioase si dupa cit timp se incing. Stau la bloc si "atelierul" meu e un balcon micut unde conteaza fiecare cm. Ma mai gandesc sa-l prind de ceva placa si astfel sa improvizez si un mic traforaj (un fel de 2 in 1). Stiu, la pretul asta aproape as gasi chiar si un traforaj electric de fabrica cu care sa-mi pot face toata treaba, pe OLX chiar am vazut cateva modele la preturi de 220-350 lei, dar gabaritul lor nu e gandit pentru balconul meu. Pendular mare am (un Bosch PST650), dar face o galagie de sperie si mortii, daramite vecinii.
Multumesc.

Edited by Ocsi, 12 May 2017 - 09:56.


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Folosesc un Makita 4329 cu turatie variabila, daca mergi cu turatie mica este excelent, panza fina pentru traforaj si faci ce vrei cu el . Bosch-ul pe care il ai nu are turatie variabila, este hoby , la Makita se schimba povestea , fiind seria pro desi motorul pe hartie pare mai slab in aplicatii este o diferenta enorma , de la taiat drept pana la zgomotul produs . Acum depinde ce taieri ai , daca sunt scurte si in piese mici clar trebuie un aparat mini numai atentie la consumabile , nefiind stas te costa dublu sau triplu .

#3
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc. Posibilitatea utilizarii unui pendular la 220V ramane ultima optiune. Desi poate nu ar strica sa dau o raita prin magazinele de bricolaj, sa incerc mai multe tipuri, poate dau de vreunul mai silentios.
Daca totusi a utilizat cineva Proxxonul STS12/E si ne relateaza o parere vizavi de zgomotul propriu (mersul in gol la viteza maxima) raportat la un pendular normal, m-ar ajuta enorm.
Multumesc.

Edited by Ocsi, 13 May 2017 - 09:44.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Gasesti pe youtube demonstratii cu ele, mie personal mi se pare 'puturos" la taiere fata de makita , stiu, fac parte din alta gama dar cu al meu la jumatate turatia merge foarte silentios .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/huy5EjYjWYg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] da mai tare si baga bass sa te apropii de realitate
Makita [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g3utfdpdTp8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ldpe, 13 May 2017 - 09:49.


#5
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Da, acest filmulet este practic singurul pe care l-am gasit si eu. De aceea vroiam o parere de la cineva cine poseda scula respectiva. In filmulet se poate vedea o utilizare total necorespunzatoare, de parca omul respectiv nu ar fi tinut in mana niciodata un pendular. De aceea nu-l pot socoti ca si elocvent prezentarea facuta.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt scule pentru artizanat , rar folosite pentru ca aprope faci cu mana ce face el iar dezavantajul e ca nu gasesti varietate mare de lame taietoare . La makita am luat un set pentru lemn , de la taiere grosiera pana la furnir si un set pentru otel, inox, fier, plexi, plastic practic am absolut toate categoriile la pret foarte bun . Cum ti-am spus, la jumatate turatia merge impecabil , am taiat si teava de fier de la termoficare cu el fara sa faca galagie mare . Cu cat un pendular din sfera profesionala este mai scump cu atat este mai silentios pentru ca au motoare foarte puternice ce nu necesita turatie maxima la taiere , poti taia la turatie minima toata ziua , nu se incalzesc si daca ai timp merg excelent, ma refer la placaj .
Proxxon este o scula excelenta , eventual daca prinzi un supermarket care sa-l aiba in stoc si sa te lase sa-l folosesti in gol putin sa-ti faci o parere , "ce-i in mana nu-i minciuna" , asa pe youtube cum spui , ala are 2 maini stangi sau e angajat sa faca antireclama.

#7
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc pentru raspuns. Ca sa va faceti o idee pentru ce anume am inceput sa caut un pendular mic si silentios, pun cateva poze cu un mini grajd facut pentru fina mea (are 7 anisori si este fascinata de cai). M-am chinuit mult cu bosch-ul meu, nu prea ma ajutat si este si foarte galagios.
Attached File  IMG_6416_1.jpg   166.56K   23 downloads
Attached File  IMG_6415_1.jpg   142.27K   23 downloads
Attached File  IMG_6414_1.jpg   142K   21 downloads

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Ai mai postat o scula acol, pare mult mai mica decat proxxon - o vad mai adecvata la ce faci cu ea , diferenta de forta chiar nu conteaza .
Da, makita e mare pentru asa ceva .
Felicitari pentru acuratetea si migala cu ce executi asemenea mini oprere de arta , rabdare extraordinara ...si chiar asa , cu o scula inadecvata numai sange rau iti faci .

#9
Ocsi

Ocsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc atat pentru raspunsuri, cat si pentru apreciere.
Stima

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate